2020 m. lapkričio 27 d. 11:10 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Kriminalai

Kriminalai

Studentės žūtis vis dar kupina mįslių

2018-06-05, 16:38

Lina VYŠNIAUSKIENĖ, Respublika.lt

Studentės žūtis vis dar kupina mįslių nuotrauka, foto

Rūta Šakinytė žuvo Norvegijoje nukritusi nuo stataus skardžio.

© Antano Šakinio asmeninio abumo nuotr.

Reklama

Apie dukters žūtį Norvegijos kalnuose tėvai sužinojo tik praėjus trims dienoms. Universitetas, išsiuntęs merginą atlikti geologinės praktikos, ne tik nepranešė jiems apie tragediją, bet kaltę dėl įvykio bando suversti pačiai merginai. Kilus abejonėms dėl kai kurių universiteto atstovų tvirtinimų, pareigūnai atnaujino ikiteisminį tyrimą.

Pasigirdus skambučiui prie durų, Antanas Šakinis nudžiugo: iš Norvegijos kalnų, kur atliko praktiką, turėjo grįžti trečiakursė dukra, Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto studentė, Rūta Šakinytė. Dar savo žūties išvakarėse ji mamai parašė žinutę, kad džiaugiasi pagaliau galėsianti paskanauti jos ruošiamų patiekalų. Tačiau... už durų stovėjo policijos pareigūnas. Jis pranešė, kad R.Šakinytė žuvo Norvegijoje, Hemsedalyje, nukritusi nuo stataus skardžio. Tragiškasis skambutis prie durų pasigirdo 2015 m. liepos 1 d.

Tačiau mergina nuo skardžio nukrito dar birželio 27 d. Kodėl tėvams iš karto nebuvo pranešta apie tragediją? Atsakymo nėra iki šiol. Juk apie tai žinojo ir praktikos vadovas Audrius Čečys, ir ten buvę studentai, ir Vilniaus universiteto vadovybė, galiausiai - Lietuvos ambasada Norvegijoje.

Universiteto vadovybės elgesys dar pirmomis dienomis po dukters žūties tėvus sukrėtė ir giliai įskaudino. Niekas, net bendrakursiai, kurie Rūtą pažinojo ir mėgo, nepaskambino, neužjautė. Į laidotuves iš universiteto neatėjo niekas, net gėlių neatsiuntė. Vienintelis kartas, kai universitetas pasiūlė savo „pagalbą“, tai siūlymas sumokėti už kapo duobės kasimą.

Seimo narys Tomas Tomilinas, į kurį kreipėsi A.Šakinis, savo atsakyme rašo, kad „VU praktikos atlikimo metu buvo atsakingas už į praktiką išsiųstus studentus“. Todėl universitetas turėjo pasirūpinti R.Šakinytės pargabenimu į Lietuvą. Jau nekalbant apie laidotuvių organizavimą. Nieko panašaus nebuvo daroma.

Keista ir tai, kad R.Šakinytės porininkas Daumantas Šorys keitė parodymus. Norvegijos policijai iš karto po įvykio tvirtinęs, kad jie ėjo naudodamiesi kompasu ir žemėlapiu, vėliau jau tvirtino neva žemėlapio jie nepasiėmę. Esą Rūta prieš išeinant į maršrutą sakiusi, kad žemėlapio nereikia, nes jis yra jos mobiliame telefone, be to, ji gerai žinanti vietovę.

Kaip paaiškinti tai, kad universiteto „atsirašinėjimuose“ teigiama, jog praktika buvusi mokomoji. Todėl esą nereikėję sudaryti su ja rašytinės sutarties. Tuo tarpu universiteto patvirtintuose dokumentuose aiškiai įrašyta, kad VI semestre atliekama praktika yra profesinė. Tuomet privalu sudaryti raštišką sutartį. Tuo metu studentai dirba savarankiškai, gavę tik praktikos vadovo pritarimą ir instrukcijas.

Dar daugiau, 2010 m. patvirtintose Saugos taisyklėse rašoma: „lipant naudoti alpinistinį inventorių - virves, kablius“. Nieko panašaus praktikantai neturėjo. Kaip neturėjo ir šalmų. O būtent šalmas gal būtų išgelbėjęs merginai gyvybę.

Liudininkas, R.Šakinytės porininkas, D.Šorys teigia, kad grįždami jie pakeitė maršrutą. Tačiau įvykio vietos apžiūros protokolo tyrimui pateiktoje medžiagoje to nėra. Vilniaus apygardos teismas konstatavo, kad pateiktos tik nuotraukos, kuriose užfiksuoti įvykio vietos ir kūno vaizdai. Nenustatyta nei tiksli kritimo vieta, nei kritimo aukštis.

Praktikai vadovavęs A.Čečys teigė, kad viršūnės, į kurią buvo įkopę studentai, aprašyti neliepęs. Tačiau vėlgi, teismo vertinimu, neaišku, ar jis tai sakė praktikantams prieš išeinant į maršrutą. Būtent nuo tos viršūnės leidžiantis ir įvyko tragedija.

Šiaip ar taip, Vilniaus apygardos teismui, vertinant universiteto atstovų tiek dėstytojų, tiek vienintelio nelaimės liudytojo D.Šorio parodymus, kilo pagrįstų abejonių. Rūtos tėvas, A.Šakinis, įsitikinęs, kad pastarieji ne tik buvo abejingi dėl jų šeimą ištikusios tragedijos, bet ir bando užtušuoti įvykio aplinkybes. Tad belieka laukti, ką pasakys tyrėjai.

Išsakyti universiteto poziciją paprašėme Vilniaus universiteto rektoriaus Artūro Žukausko. Jis paprašė klausimus persiųsti universiteto viešosios komunikacijos vadovui Ervinui Spūdžiui. Klausimus išsiuntėme. Tačiau teko nusivilti. E.Spūdys atsakė, kad komentuoti nieko negali, nes vyksta ikiteisminis tyrimas, bet pridūrė, esą „turima informacija yra klaidinga“.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kriminalai

Bauda už lošimų reklamą nuotrauka, foto

Siekiant riboti neigiamą lošimų poveikį visuomenei (ypač nepilnamečiams), nuo 2019 m. lapkričio...

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos poskyrio vedėja Andromeda Grauslienė informavo, kad...

Kretingoje žuvo dviratininkas nuotrauka, foto

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai sulaikė asmenį, turguje...

Prekeivis įkliuvo pardavęs žvejybos tinklus nuotrauka, foto

2017 m. pradžioje Lietuvą kuriam laikui sukrėtė itin žiauri istorija, įvykusi Kėdainiuose,...

Lietuvą sukrėtusios keturmečio Matuko istorijos aidai - sūnui pareiškė, kad grįžusį iš mokyklos užmuš nuotrauka, foto

Po to, kai rašėme: Klaipėdiečiai, ginkite Girulių mišką nuotrauka, foto

Lietuva, Vakar „Vakaro žinios" priminė, kad klaipėdiečiai dar gali pareikšti savo ...

Sergančiojo koronavirusu dienoraštis (12) nuotrauka, foto

COVID-19, Tęsiame rašinių ciklą, kuriame savo mintimis ir išgyvenimais dalinasi koronavirusu sergantis 36-erių...

KRATC informacija Klaipėdos miesto gyventojams nuotrauka, foto

Klaipėda, Nuo lapkričio 30 dienos, siekiant sumažinti užsikrėtimų COVID-19 riziką, karantino metu laikinai...

Rekonstruos kelio Šiauliai-Palanga ruožą nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ kitų metų pavasarį imsis...

COVID-19, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...