Kaip apsisaugoti nuo sukčių atakų?

Kaip apsisaugoti nuo sukčių atakų?

Prasidėjus naujiems metams į klaipėdiečių namus pasibeldė sukčius. Uostamiesčio senjorus atakavo skaitiklių tikrintoju apsimetęs vyras, kuris nukreipdavo gyventojų dėmesį ir tuomet pavogdavo namuose pastebėtas pinigines. Tačiau sukčiai naudoja ir kitas gudrybes, tad pareigūnai nuolat ragina neprarasti budrumo.

Dar praėjusią savaitę Klaipėdos apskrities policija išplatino pranešimą, kad vandens skaitiklių tikrintoju apsimetinėjęs vyras jau sulaikytas. "80-90-ies metų moterys į namus jį įsileido Sausio 15-osios, Debreceno ir Minijos gatvėse. Dėmesiui nukreipti moterims jis liepė iš kito kambario atnešti dokumentus apie deklaruotą vandens kiekį ar prašė pasirašyti į kažkokį žurnalą. Vyrui išėjus, senolės pasigedo piniginių, kuriose buvo nuo 8 iki 40 eurų", - schemą, kaip darbavosi sukčius, pateikė pareigūnai.

Pareigūnai primena, kad, neįsitikinus atėjusio asmens žodžių teisingumu, nepažįstamų žmonių į namus geriau neįsileisti.

"Tokiais atvejais būtina prašyti parodyti darbo pažymėjimą, o, kilus įtarimų, geriau paprašyti ateiti kitu laiku, kai namuose bus daugiau žmonių. Įsileidus į butą, būti itin atidiems, nepalikti atėjūno vieno patalpoje", - primena pareigūnai.

Tačiau, nors spaudoje ir mirga straipsniai apie tai, kad reikia neprarasti budrumo, žmonės vis tiek būna apgaunami. Štai sausio 16 dieną Alytaus apskrities policija informavo, kad vienas prieniškis savo namuose sulaukė vyro, kuris paprašė iškeisti 50 eurų banknotą. Tačiau vėliau paaiškėjo, kad pinigai padirbti.

O štai Kaune patikli moteris neteko net 600 eurų, kai atsiliepė į pareigūnu prisistačiusio vyro skambutį. Sukčius moteriai aiškino, kad pastaroji turi padirbtų eurų kupiūrų, o esą vykdant tyrimą būtina apsilankyti jos namuose. Atvykęs apgavikas paėmė pinigus, pažadėjo sugrįžti, tačiau daugiau taip ir nepasirodė.

"Policijos pareigūnai niekada neatvyksta į namus tikrinti pinigų ir neprašo asmeninės sąskaitos numerio, banko prisijungimo duomenų", - teigia Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) Komunikacijos poskyrio vedėja Andromeda Grauslienė.

Ji akcentavo, kad panašių veiksmų nesiima ir banko darbuotojai, "Sodra", Valstybinė mokesčių inspekcija bei kitos įstaigos. Šių įstaigų atstovai niekada neskambina piliečiams ir neprašo pervesti pinigų už tam tikras paslaugas.

A. Grauslienė dėstė, kad tarp labiausiai paplitusių sukčiavimo telefonu būdų pasitaiko atvejų, kai sukčius skambina naktį ir prisistato artimu giminaičiu.

Jis aiškina, kad pateko į bėdą - padarė eismo įvykį, nusikaltimą, įvyko nelaimingas atsitikimas.

"Naudodamasis netikėtumu ir susijaudinimu, paprašo skubiai jam perduoti ar pervesti reikalingą pinigų sumą į nurodytą sąskaitą ar atiduoti žmogui, kuris atvyks jų pasiimti", - dėstė ji.

Taip pat būta atvejų, kai sukčius apsimeta Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos ar Kriminalinės policijos pareigūnu, banko darbuotoju. Sukčiautojai nevengia pranešti apie tariamai padarytą nusikaltimą ir gresiančią nuobaudą. Taip pat pranešama apie esą įvykusią eismo nelaimę, kurioje nukentėjo artimasis.

Pasitaiko atvejų, kai sukčiai reikalauja sumokėti esą patirtas daugiabučio bendrijos remonto ar kitas išlaidas.

"Atsitiktinio pirkėjo atrinkimas prekybos centre ir piniginio prizo laimėjimas. Reikalavimas sumokėti laimėto daiktinio prizo PVM. Nukentėję verkiantys giminaičiai. Mobiliojo ryšio telefono ar daiktinio prizo laimėjimas. Skambutis iš Lietuvos ambasados užsienyje dėl giminaičio susižalojimo", - situacijas, į kurias reikėtų žvelgti itin įtariai, įvardijo A. Grauslienė.

Ji aiškino, kad sulaukus tokio skambučio svarbu prisiminti, kad, įvykus eismo įvykiui ar padarius nusikaltimą, policija niekada nesprendžia iškilusių piniginių problemų tarp nukentėjusiojo ir pažeidėjo.

"Neskubėkite vykdyti skambinusiojo prašymų. Patys paskambinkite giminaičiui ar artimajam, patekusiam į tariamą bėdą ir įsitikinkite, ar tikrai jam reikalinga Jūsų pagalba. Susitikite su juo. Jeigu jūsų giminaitis kelionėje, neskubėkite skambinti į ambasadą nurodytu telefono numeriu, pasitikrinkite, ar šis numeris teisingas.

Neperduokite pinigų per tarpininkus. Neperveskite pinigų į nurodytas banko sąskaitas. Neįsileiskite nepažįstamų žmonių į namus. Reikalaukite, kad atvykę pareigūnai parodytų tarnybinį pažymėjimą. Neatidarykite durų nepažįstamiems žmonėms, kurie prisistato įvairių tarnybų darbuotojais, agentais ar kitais specialistais, kol nepatikrinote jų dokumentų ir neįsitikinote, kas iš tiesų jus aplankė.

Jeigu kyla nors mažiausias įtarimas, kad susidūrėte su sukčiumi, neskubėkite vykdyti jo prašymų ir nedelsdami skambinkite į policiją bendruoju pagalbos telefonu 112", - ragino policijos atstovė.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder