2021 m. kovo 2 d. 19:08 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Kriminalai

Kriminalai

Gyvsidabrio aukos bylinėsis su valstybe

2015-12-17, 09:25

Respublika.lt

Gyvsidabrio aukos bylinėsis su valstybe nuotrauka, foto

Ukmergės rajono apylinkės teismą bus bandoma parduoti aukcione.

© Redakcijos archyvo nuotr.

Reklama

Pavojingo metalo, rasto Ukmergės rajono apylinkės teismo pastate, istorija nesibaigia. Nukentėjusiaisiais nuo gyvsidabrio garų save laikantys žmonės kreipėsi į teismą, reikalaudami iš valstybės atlyginti jiems patirtą neturtinę žalą - beveik 7 mln. eurų.

Kolektyvinį ieškinį Vilniaus miesto apylinkės teismui gruodžio 12 d. pateikė 31 asmuo - prokurorai, advokatai ir Ukmergės rajono apylinkės teismo darbuotojai.

Pasak pareiškėjams atstovaujančio advokato Gintaro Černiausko, ne visi nukentėjusieji ryžosi kreiptis į teismą, dalis žmonių pakovoti už savo teises apsisprendė paskutinę minutę.

G.Černiauskas neatskleidė kiekvieno ieškovo reikalaujamos sumos konstatuodamas, kad jos yra skirtingos, o bendra ieškinio suma siekia 6 mln. 992 tūkst. 50 eurų.

"Visi ieškovai kreipėsi į teismą paduodami valstybę dėl neturinės žalos atlyginimo, nes yra sužalota jų sveikata.

Pareiškėjai visi tie žmonės, pradedant teismo darbuotojais ir baigiant advokatais ir prokurorais, kurie dirbo arba kurie dalį dienos praleisdavo teisme. Teismo patalpos buvo užkrėstos gyvsidabrio garais, dėl ko buvo konstatuotas jų lėtinis apsinuodijimas. Ši medžiaga yra priskiriama prie itin nuodingų, o išliekamosios pasekmės yra juntamos jiems visiems, yra ilgalaikės ir praktiškai nepašalinamos", - ieškinio atsiradimo aplinkybes dėstė advokatas.

Reklama

Jo žodžiais, valstybė yra atsakinga už saugias darbo sąlygas, kurios turėtų būti tokios, kad darbuotojai nenukentėtų. Tai nebuvo padaryta net du kartus, nes teismo patalpose gyvsidabrio rasta 2003-iaisiais ir 2012-aisiais.

"Valstybė nesiėmė visų priemonių, kad būtų užkirstas kelias galimai žalai atsirasti, ir kažkaip nukentėjusiems padėti", - advokatas aiškino, kad žmonėms pagalba nepasiūlyta iki šios dienos.

Atsakovas šioje byloje yra valstybė.

Laikinoji Ukmergės rajono apylinkės teismo pirmininkė Edita Zarembienė priminė, kad valstybė yra išmokėjusi vienkartines pašalpas prokurorams, advokatams ir teismo darbuotojams. Nuodingus garus kvėpavę žmonės gydymui gavo po 3,5 tūkst. litų "į rankas". Vėliau prokurorai pašalpas gavo dar kartą, o teisėjai buvo pamiršti ir palikti likimo valiai.

Lygiai prieš trejus metus driokstelėjus kilograminei gyvsidabrio bombai, Ukmergės teismui buvo žadėta pastatyti naujus rūmus. Žemės sklypas jiems buvo numatytas dar anksčiau, todėl atrodė, kad ši skandalinga istorija tik paspartins reikalus. Bet kol kas vežimas nepajudėjo iš vietos. Tiesa, buvo parengtas projektas, bet jis Nacionalinei teismų administracijai (NTA) pasirodė per brangus.

"Buvo numatytas geoterminis šildymas, gal geresnė apdaila kai kam pasirodė per brangi, todėl buvo pradėti daryti pakeitimai, skelbiami konkursai kainai sumažinti", - ukmergiškių teisėjų svajones atitolinusias priežastis vardino laikinoji teismo pirmininkė E.Zarembienė, tačiau konkrečių NTA planų tvirtino nežinanti.

Reklama

"Mes bandome taupyti valstybės lėšas", - kodėl statybos vis nepradedamos, paaiškino NTA Turto valdymo skyriaus vedėjas Arūnas Stravinskas, pridėdamas, kad projektas nėra baigtas, nes neatlikta jo ekspertizė. Jeigu ekspertai darbą baigs greitai, svarstė NTA skyriaus vedėjas, rūmų statybos darbai gali prasidėti ateinančiais metais.

O dabar Ukmergės teisėjai dirba nepavydėtinomis sąlygomis. Glausdamiesi policijos pastate, jie teturi dvi sales, tačiau ir tas pačias tenka dalintis su šeimininkais.

"Būna taip, kad mums tenka net baudžiamąsias bylas savo kabinetuose nagrinėti. Tai nesaugu, kai nagrinėjamos bylos kabinetų duris varsto žmonės, o mes nieko negalime padaryti, - guodėsi teismo pirmininkė. - Ką darysi, šuo ir kariamas pripranta."

Laukia aukciono

Pagaliau aiškėja, kas laukia senojo teismo pastato. Iškuopus gyvsidabrį, trečią šimtmetį skaičiuojantis statinys buvo perduotas Turto bankui.

Pavasarį į ištuštėjusį pastatą buvo nusitaikiusi Nacionalinė žemės tarnyba. Tačiau ją išgąsdino liepą atliktas gyvsidabrio garų koncentracijos tyrimas. Matavimus atlikęs Vilniaus visuomenės sveikatos centras nustatė, kad ir po bandymų sunaikinti nuodingojo metalo likučius gyvsidabrio garų koncentracija 6 patalpose vis tiek viršija leidžiamą ribą. Kitose patalpose garų koncentracija normos neviršija.

Spalio mėnesį Vyriausybė pastatą įtraukė į viešame aukcione parduodamo valstybės nekilnojamojo turto sąrašą.

Reklama

Turto bankas informavo, kad šiuo metu tvarkomi objekto žemės sklypo parengimo dokumentai, ruošiamasi aukcionui. Ar kas nors susigundys pirkti objektą, paženklintą nuodų pėdsakais, gali paaiškėti ateinančių metų antrą arba trečią ketvirtį.

Tuo metu gyvsidabrio byloje nieko naujo. Nukentėjusieji yra informuoti, kad tyrimas Generalinėje prokuratūroje dėl teroro akto yra sustabdytas, nes įtariamųjų nenustatyta.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kriminalai

Reketas pataisos namuose: savo praeitį nuslėpęs pedofilas už ramybę turėjo sumokėti 20 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Už nepilnametės išžaginimą ir prievartavimą nuteistas ir į pataisos namus patekęs kalinys...

Kaunietis Antanas Kandrotas jau žinomas daliai Lietuvos internautų. O ypač gerai...

Policiją V.Landsbergiui iškvietusiam kauniečiui gresia kalėjimas nuotrauka, foto

Vieną baisiausių pastarojo dešimtmečio nusikaltimų įvykdęs Mantas Šerpenskas nelaisvėje nesijaučia saugus –...

Merginą išprievartavęs ir nužudęs garsus nusikaltėlis pajuto pavojų nuotrauka, foto

14 kartų teistas Vytautas Urbanavičius drąsiai gali taikytis į kvailiausio vagišiaus titulą...

Pretenduoja į kvailiausio vagišiaus titulą: kelių tūkstančių vertės grobį pardavė už 10 eurų nuotrauka, foto

Įstatymo pataisa: patelių šeimininkai turės apsispręsti nuotrauka, foto

Gyvūnai, Siekiant sustabdyti neplanuotą gyvūnų augintinių dauginimąsi, Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme siūloma...

Nuo koronaviruso mirė vilos „Auska“ direktorius nuotrauka, foto

COVID-19, Vakar (2021-03-01) įvyko skaudi netektis. Eidamas 54-uosius savo gyvenimo metus, neįveikęs pandemijos...

Jolanta Blažytė: Stop like‘ų tironijai. Stop Sodomai ir Gomorai nuotrauka, foto

Nuomonės, Lietuvoje netikėtai ir neregėtai įvyko neplanuotas sprogimas. Tik sprogo ne ...

Baikeris sugrąžintas į lietuvišką belangę nuotrauka, foto

Kriminalai, Su organizuotu nusikalstamumu kovojantys pajūrio teisėsaugininkai rado bendrą kalbą su kolegomis iš...

COVID-19, Paskelbta prieš 38 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 55 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...