2019 m. liepos 21 d. 17:45 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Kriminalai

Kriminalai

G. Petriko grąžinimas atvėrė senas žaizdas

(9)

2007-09-21, 12:00

"Vakarų ekspreso", Eltos, "Balsas.lt" inf.

G. Petriko grąžinimas atvėrė senas žaizdas nuotrauka, foto

Senos bylos

Buvęs bankrutavusio koncerno EBSW prezidentas Gintaras Petrikas vakar apie pietus iš Jungtinių Valstijų, kur slapstėsi ir buvo sulaikytas, parskraidintas į Lietuvą.

Parvežtas į Vilnių G. Petrikas beveik keturias valandas praleido 2-ajame miesto teisme, tačiau šios teisėjai atsisakė nagrinėti prokurorų prašymą bėglį suimti iki spalio 30 dienos. Motyvas - buvęs EBSW vadovas JAV išbuvo suimtas ilgiau, nei leidžia Lietuvos įstatymai.

G. Petrikas Lietuvoje kaltinamas pasisavinęs ir iššvaistęs milijonines fizinių bei juridinių asmenų lėšų sumas. Nukentėjusiems indėlininkams, kurių yra apie 15 tūkstančių, negrąžinta apie 80 milijonų litų.

Kaunietį G. Petriką JAV Federalinių tyrimų biuro pareigūnai sulaikė dar 2004 metais. 2006-aisiais JAV teismas nusprendė G. Petriką išduoti Lietuvai, tačiau jis šį sprendimą apskundė.

Šių metų rugsėjo pradžioje Generalinė prokuratūra pranešė, kad 46 metų amžiaus garsusis bėglys sutiko būti išduotas Lietuvai. Šį G. Petriko sutikimą patvirtino Kalifornijos teismas.

Premjeras Gediminas Kirkilas šį mėnesį nesiryžo vertinti, ar po G. Petriko sugrąžinimo pinigus praradusiems indėlininkams atsiras vilties atgauti lėšas. Tuo tarpu Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas yra sakęs, kad žalos atlyginti tiesiog nebus kam.

EBSW veiklą tyrusi speciali Seimo komisija didžiausią kaltę dėl pradangintų žmonių indėlių suvertė visiems buvusiems Generalinės prokuratūros vadovams. Seimo patvirtintose komisijos išvadose įvardinti dabartinis parlamentaras Artūras Paulauskas, taip pat Kazys Pėdnyčia, Vladimiras Nikitinas ir Antanas Klimavičius. Komisija mano, kad jų veiksmai ar neveiklumas padėjo klestėti bankrutavusiam EBSW koncernui.

Išvadose pasiūlyta iš buvusių prokurorų reikalauti teisinės ir politinės atsakomybės. To paties pareikalauta ir iš buvusio teisingumo ministro Vytauto Markevičiaus, kuris šias pareigas ėjo 2001-2004 m. Tuomet esą antstoliai pusvelčiui pardavinėjo areštuotą EBSW turtą varžytinėse, o ministras nieko nematė. Tačiau iki šiol nesiimta jokių priemonių komisijos pasiūlymams įgyvendinti.

Kai kurie buvę laikinosios komisijos EBSW veiklai tirti nariai beveik neabejoja, kad komisijai dar teks susirinkti ir paieškoti atsakymų į neatsakytus klausimus dėl koncerno ir paties G. Petriko sąsajų su kai kuriomis partijomis bei politikais.

Nusivylę Investicinės Kauno holdingo kompanijos indėlininkai ne kartą rengė protesto akcijas
Iš "Vakarų ekspreso" archyvų

* Liūdnai pagarsėjęs koncernas "East-Baltic States-West" (EBSW) Kaune buvo įsteigtas 1992 m. rugpjūtį, jam vadovavo G. Petrikas.

* Tų pačių metų pabaigoje EBSW įsteigė dukterinę įmonę - investicinę akcinę bendrovę Kauno holdingo kompanija (KHK), kuri, neturėdama Lietuvos banko leidimo, pradėjo rinkti iš gyventojų indėlius, žadėdama už juos mokėti milžiniškas palūkanas.

* 1994 m. EBSW įsteigė savo Komercijos ir kredito banką (KKB).

1993-1995 m. EBSW supirko kone dviejų šimtų įmonių, tarp jų - ir Klaiėpdoje, kontrolinius akcijų paketus ir tapo vienu iš privatizacijos proceso lyderių. Tam naudotos įmantrios finansinės schemos, indėlininkų pinigai, kreditai, už kuriuos net neketinta atsiskaityti. Tik nedaugeliui įmonių, kurias supirko EBSW ir jos dukterinės bendrovės, pavyko išvengti bankroto.

* 1995 m. iškėlus baudžiamąją bylą dėl Investicinės Kauno holdingo kompanijos (KHK), priklausiusios EBSW, lėšų iššvaistymo stambiu mastu ir tyčinio bankroto, EBSW buvo uždrausta disponuoti savo turtu. Tačiau 1996 m. rudenį, priėmus Baudžiamojo proceso kodekso 195 str. papildymą, teismas nuėmė areštą nuo EBSW turto. Netrukus jis buvo pradėtas pardavinėti. Žmonių, kurie KHK buvo sunešę apie 18 mln. JAV dolerių, buvo per 10 tūkstančių.

1995 m. vasarą, kai KHK pripažino negalinti išmokėti ne tik palūkanų, bet ir grąžinti indėlių gyventojams, prasidėjo grandininė reakcija: ant bankroto ribos atsidūrė beveik visos pagal jungtinės veiklos sutartį veikusios bendrovės, kurių būta apie 80, priklausiusios koncernui EBSW.

* 1996 m. bankrutavo Komercijos ir kredito bankas. Išaiškėjo, kad išvaistytas LVKB, kurio tarybos pirmininkas buvo G. Petrikas, turtas.

* 1997 m. po trumpo suėmimo G. Petrikui paskelbtas namų areštas, vėliau jis dingo ir su sužadėtine, "Mis Lietuva 93" dalyve Joana Kripaityte, slapstėsi užsienyje. Pora susilaukė dviejų vaikų.

* 2003 m. Kauno apygardos teisme lygtinai nuteista KHK direktorė Jolanta Barysienė, o valdybos pirmininkui Valdui Krasnickui skirta 5,5 m. nelaisvės.

* 2003 m. duomenimis, KHK skola indėlininkams sumažėjo nuo 81 iki 24 milijonų litų.

* 2004 m. gegužės 3-ąją G. Petrikas sulaikytas Los Andžele (Kalifornija).

* G. Petriko sulaikymas atvėrė ir tūkstančių klaipėdiečių, patikėjusių Kauno holdingo kompanijos pažadais, senas žaizdas. Nuo 1993-ųjų pabaigos didžiulėmis palūkanomis už paskolintus pinigus susiviliojo apie 3 tūkstančiai uostamiesčio gyventojų. Iki G. Petriko sulaikymo bent dalis prarastų indėlių buvo grąžinta tik 3-4 proc. jų.

 

"Vakarų ekspreso", Eltos, "Balsas.lt" inf.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

Brone

2010-05-02   07:32

Varnas varnui akies nekerta!Taip ircia!

Aras

2010-05-02   07:32

Petrikas nekaltas ,kalta aplinka(Braziaus)

dana

2010-05-02   07:32

petrikas tik statytinis

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kriminalai

Po smarkaus lietaus Tauragėje ugniagesiams teko žmones vaduoti iš automobilių nuotrauka, foto

Trečiadienio vakarą Tauragėje nulijus smarkiam lietui ugniagesiams teko žmones vaduoti iš apsemtų...

Vakar naktį Kaune gausios policijos ir ugniagesių pajėgos, talkinant neabejingiems kauniečiais, ieškojo...

Naktinė dvimetės paieška baigėsi laimingai nuotrauka, foto

Klaipėdoje ir Neringoje pareigūnams įkliuvo girti vairuotojai.

Pareigūnams įkliuvo smarkiai apgirtę vairuotojai nuotrauka, foto

2019-04-30 apie 22:45 val., Herkaus Manto g., Klaipėdoje, degalinės teritorijoje buvo apgadintas...

Policija prašo padėti atpažinti žmogų nuotrauka, foto

Astrologinė prognozė kitai savaitei nuotrauka, foto

Įvairybės, AVINAS

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Maisto kuponai galėtų atsirasti kitąmet nuotrauka, foto

Lietuva, Vyriausybei planuojant įvesti maisto kuponus, jiems nebereikia Europos Komisijos leidimo, sako Žemės...

Salantų pašte pažymėjo karo pradžią nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Rapolas Veržbolauskas (1895-1985 m.), apie kurio likimą ir jo šeimą rašyta straipsnyje...

Įvairybės, Paskelbta prieš 14 min.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 23 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...