Latvijos kova su COVID-19: parduotuvės ir kavinės atidarytos, aktyvus testavimas, nėra židinių

Latvijos kova su COVID-19: parduotuvės ir kavinės atidarytos, aktyvus testavimas, nėra židinių

Latvijoje užsikrėtimo COVID-19 atvejų ir su infekcija siejamų mirčių – gerokai mažiau nei kitose Baltijos šalyse, o suvaržymai čia – švelnesni: dalis barų ir restoranų liko atviri.

Rygos Stradinio universiteto profesorius Girtas Brigis 15min teigė, kad tokius skaičius Latvijoje galima paaiškinti ankstyvu ir aktyviu testavimu bei dėmesiu rizikos grupėms.

Be to, priešingai nei Lietuvoje ir Estijoje, Latvijoje kol kas nėra koronaviruso židinių.

Nepaprastoji padėtis Latvijoje pratęsta iki gegužės 12 dienos, tačiau ribojimai šalyje – švelnesni nei Lietuvoje.

„Gatvėse dėvėti kaukes nėra privaloma, tiesą sakant, beveik nematau žmonių su kaukėmis. Visos parduotuvės atidarytos, be to, mačiau visai nemažai ir šiuo laikotarpiu toliau veikiančių kavinių bei restoranų“, – 15min pasakojo Rygoje gyvenantis nepriklausomas žurnalistas Leonidas Ragozinas.

 

Be karantino: Latvijoje pandemijos metu ribojimai - švelnesni 

Žinoma, žmonių tiek parduotuvėse, tiek kavinėse, tiek užkandinėse nedaug – žurnalisto teigimu, Latvijoje gyventojai klauso vyriausybės raginimų vengti kontakto su kitais asmenimis, daug jų lieka namuose.

„O ir nemažai restoranų kol kas patys užvėrė duris. Daug savininkų naudojasi šia pauze ir vykdo atnaujinimo darbus.

Sakyčiau, kad parduotuvėse žmonės gana kruopščiai laikosi 2 metrų atstumo taisyklės. Ant grindų priklijuoti žymekliai, pirkėjams prie įėjimų duodama dezinfekcinio skysčio, guminės pirštinės.

Pusė savitarnos terminalų atjungti – kad tarp veikiančių būtų didesnis atstumas. Bet čia – maisto prekių parduotuvės.

Neseniai buvau drabužių parduotuvėje prekybos centre, ir atrodė, kad ten jokių apsaugos priemonių nesiimama“, – teigė L.Ragozinas.

Rygos Stradinio universiteto epidemiologijos Visuomenės sveikatos ir epidemiologijos katedros vedėjas, profesorius G.Brigis 15min teigė, kad nors šalyje ribojimai ne tokie griežti kaip daugumoje kitų Europos valstybių, negalima sakyti, kad jų visai nėra.

Esą pareigūnai baudžia tuos, kurie viešose vietose būriuojasi didesnėmis nei dviejų žmonių grupėmis.

O kuo galima paaiškinti gerokai mažesnį užsikrėtusiųjų ir mirusiųjų skaičių Latvijoje palyginti su kitomis Baltijos šalimis?

„Tai susiję su labai anksti pradėtu testavimu ir dėmesiu rizikos grupėms, pavyzdžiui, tiems, kurie sugrįžo iš užsienio, medicinos įstaigų darbuotojams, slaugos institucijoms.

Galbūt priežastis yra ir labai aktyvus testavimas nuo pat (pandemijos) pradžios“, – teigė G.Brigis. Latvijoje COVID-19 diagnozuota 748 žmonėms, devyni užsikrėtusieji mirė.

Lietuvoje nustatyta 1350 ligos atvejų ir 38 su virusu siejamos mirtys.

Mažiausiai gyventojų iš Baltijos šalių turinčioje Estijoje nustatyti 1 552 COVID-19 atvejai, mirė 43 užsikrėtusieji. Ligi šiol Latvijoje ištirta 37 972 ėminių dėl koronaviruso, Lietuvoje – 70 753, Estijoje – 42 213.

Profesorius teigimu, dėl mažo užsikrėtusiųjų skaičiaus Latvijoje nauji susirgimo atvejai neperkrauna sveikatos apsaugos sistemos, todėl lengviau pasirūpinti tais, kurie yra sunkios būklės.

„Žinoma, negaliu atmesti ir tam tikro užrakinimo naudos, kitų aplinkybių. Pavyzdžiui, Lietuvai labai nepasisekė dėl protrūkio ligoninėje, džiugu, kad Latvijoje to išvengėme.

Be to, mirtys susijusios su amžiumi. Jei suserga jaunesni ir kitų ligų neturintys žmonės, tai irgi prisideda prie mažesnio mirštamumo. Nes tarp mirusiųjų – daugiausia pagyvenę žmonės, sirgę kitomis ligomis“, – sakė profesorius.

Tiesa, antradienį pranešta apie užsikrėtimo COVID-19 atvejį, nustatytą Latvijos Vaikų klinikinės ligoninės darbuotojui, informuoja naujienų agentūra LETA.

G.Brigio teigimu, šiuo metu Latvijoje nėra jokio poreikio griežtinti jau galiojančius suvaržymus. Priešingai – vyriausybė svarsto juos švelninti.

„Tačiau ne šį mėnesį, galbūt gegužę, nes ekstremali padėtis pratęsta iki gegužės 12 dienos. Vis dėlto, diskutuojama apie mokyklas, galbūt bus leista laikyti egzaminus“, – teigė profesorius iš Rygos Stradinio universiteto.

 

 

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder