2021 m. kovo 5 d. 19:14 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Koronavirusas  >  COVID-19

COVID-19

Korona pakoregavo laidojimo įpročius

(2)

2021-01-23, 13:00

Irena ŠEŠKEVIČIENĖ, „Pajūrio naujienos“

Korona pakoregavo laidojimo įpročius nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo asociatyvi nuotr.

Reklama

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, nuo pandemijos pradžios iki sausio 21 d. dėl koronaviruso ligos Kretingos rajone mirė 84 žmonės. Mirusieji laidojami greitai, laikantis itin griežtų saugos reikalavimų. Artimiesiems tokios skubotos ir neįprastos laidotuvės sukelia nemažai skausmo, o žinojimo stoka inspiruoja įvairius spėliojimus ir mitus.

Laidoti į žemę leidžiama

Nuo Covid-19 mirusių žmonių kūnai, pasakojo Kretingos ligoninės vyriausioji gydytoja Ilona Volskienė, yra dedami į specialius dvigubus higieninius maišus. Mirusieji guldomi su tais pačiais rūbais, kuriuos dėvėjo sirgdami, – jie neperrengiami.

Po to kūnai išgabenami į atskirą morgo pastatą ligoninės kieme, kur patalpinami į šaldytuvą.

„Pranešame artimiesiems, kurie rūpinasi laidotuvėmis, dažniausiai jie kviečiasi laidojimo namų darbuotojus“, – sakė I. Volskienė. NVSC Kretingos skyriaus vedėja Dalia Jociuvienė paaiškino, jog Vyriausybės reikalavimo, kad mirusius nuo kovido ligos būtina kremuoti, nėra. Galima laidoti ir į žemę, nes moksliškai nėra įrodyta, kad virusas sklistų iš žemės gilumos.

„Tačiau yra specialūs ir griežti reikalavimai pervežant ir šarvojant. Mirusiųjų negalima perrengti ir jokiu būdu neatidaryti karsto“, – akcentavo D. Jociuvienė.

Reklama

Prie maišų – etiketės

Kretingos laidojimo namų „Rimtis“ savininkai Edita ir Juozas Donauskai pasakojo, kad, artimiesiems pranešus ir tik parašius įgaliojimą, jie vyksta į morgą.

„Išgabename kūnus tuose pačiuose sandariuose maišuose su užlituotais užtrauktukais, prie jų pritvirtintos mirusiųjų pavardės, kad, neduokdie, nesumaišytume. Patalpos jau būna dezinfekuotos, dar padėta ir papildomų priemonių. Keliant velionį į automobilį, guldome jį ant tvirto pagrindo. Patys dėvime specialius rūbus“, – paslaugų eigos pradžią apibūdino E. Donauskienė.

Ją papildęs J. Donauskas patikino, kad maišų atidaryti jiems neleidžiama: „Tai gali atlikti tik teismo medicinos ekspertai Klaipėdoje, tačiau prieš tai specialiai paruošus nuo koronaviruso mirusio žmogaus kūną. Ekspertai dėvi vadinamuosius skafandrus. Mums, ruošiant laidotuvėms mirusiuosius, leidžiama paprastesnė apranga – specialūs chalatai, antbačiai, atrankoviai, pirštinės.“

Šarvojama dvi valandas

Laidotuvių eiga ir pobūdis, verslininkų žodžiais, priklauso nuo velionio artimųjų pageidavimo. Vieni išsyk iš ligoninės veža mirusįjį laidoti, kiti trumpam šarvoja laidojimo namuose.

Reklama

„Uždarytame karste leidžiama velionį šarvoti 2 val. Prie jo tegali būti tik šeimos nariai, bet ne daugiau kaip 10 asmenų vienu metu. Jeigu šeima – gausi, pasiūlome kitiems susitikti prie kapo duobės“, – pasakojo J. Donauskas.

Įprastai šarvojama rytą, kad popiet jau galima būtų laidoti. Jei artimieji pageidauja, per tą laiką giedotojai suspėja ir Kalnus sugiedoti, atsisveikinti su velioniu atvyksta ir dvasininkas.

Po kiekvieno šarvojimo laidojimo namų patalpos yra dezinfekuojamos: verslininkai tikino tam įsigiję specialų įrenginį, kad ši procedūra vyktų sparčiau.

Rūbus – į karstą

Kretingiškis Donatas Vitkus laiške redakcijai stebėjosi, kad Kretingos laidojimo namuose nuo koronaviruso mirusiam asmeniui, kurio kūnas įdėtas į maišą ilsėjosi uždarame karste, pasiūlė nupirkti rūbus, batus, kaklaraištį. „Šiuos daiktus laidojimo namų personalas tiesiog įdėsiąs į karstą. Tokios paslaugos ir drabužių kaina siektų 180 eurų. Siūloma paslauga, mano galva, prasilenkia su sveiku protu“, – svarstė skaitytojas.

Po laidotuvių, smalsumo vedamas, jis tikino pasidomėjęs, ar čia tik Kretingoje tokia verslininkų išmonė: „Pasiskambinau į kitus laidojimo namus, ten tas pats, – mirusiųjų, kurių negalima aprengti dėl Covid-19, rūbus tiesiog siūloma sudėti į karstą. Ar tai normalu?“

Reklama

 Į šį klausimą J. Donauskas atsakė nesvarstydamas: „Manyčiau, kad čia galioja principas: kas gyvųjų – gyviesiems, kas mirusiųjų – mirusiesiems. Nė vienam nieko nesiūlome per prievartą. Būna, žmonės atneša įkapes, kurias pati močiutė buvo iš anksto sau pasiruošusi. Arba artimieji prašo, kad karste viršum kūno ištiestume suknelę arba kostiumą, prie kojų padėtume batus. „Nejaugi žmogus per savo gyvenimą neužsidribo sau rūbams į paskutinę kelionę“, – garsiai pasvarsto jie. Ką žinosi, kad Paskutinio teismo dieną netektų prisikelti nuogam. Todėl mūsų reikalas pasiūlyti, o nusprendžia artimieji.“

E. ir J. Donauskai tvirtino, kad jų įmonėje rūbų komplektas tiek velioniui vyrui, tiek moteriai kainuoja apie 100 Eur.

Pikas buvo gruodį

Maždaug ketvirtis mirusiųjų dėl koronaviruso išvežami kremuoti. „Didžiausias pikas buvo praėjusį gruodį: mirė per 60 asmenų, 16 iš jų buvo kremuoti. Dabar jau ir eilės krematoriume sumažėjo iki 3 dienų, gruodį kremacijos tekdavo laukti visą savaitę“, – sakė verslininkas.

J. Donauskas paminėjo vieną neįprastą atvejį – laidojimo namai nenorom tampa ir laikinu kolumbariumu: „Vienas kretingiškis pageidavo, kad išvežtume nuo koronos mirusio artimojo kūną kremuoti. Parvežėme palaikus, susisiekėme, o jis – susirgau korona. Urną žmogus atsiims pasveikęs.“

Jis neslėpė, kad pandemija iškėlė ir kitokių iššūkių: „Mes ne mirusiųjų, o gyvųjų šiandien labiau baiminamės, nes turime nuolatinį kontaktą su potencialiais viruso nešiotojais, o gal ir sergančiaisiais. Žmonės pasakoja: išvežėm šeimos narį į ligoninę, o po 2–3 dienų šis mirė. Vadinasi, visi tie žmonės, kurie susirenka į laidotuves, privalėtų izoliuotis, bet taip nėra. Manytume, kad mus, kaip ir gydytojus ar socialinius darbuotojus, turėtų paskiepyti pirmumo tvarka.“

Reklama

Todėl, J. Donausko žodžiais, Lietuvos ritualinių paslaugų asociacijos vadovai kreipėsi į Vyriausybę, kad atsižvelgtų į jų prašymą. „Antraip, gali nelikti, kam laidoti mirusiųjų“, – pastebėjo jis.

Žymos: laidojimas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2021-01-24   03:57

IP: 129.205.113.198

Sveiki visi, tai puikus liudijimas, kuriuo privalau pasidalinti. Niekada netikėjau burtais ar magija, kol nesutikau daktaro Ogalos. Po 3 metų skyrybų žmona paliko mane su dviem vaikais. Aš beveik nusižudžiau, buvau emociškai palūžęs. Ačiū burtų leidėjui, pavadintam dr. „Ogala“, kurią sutikau internete. Vieną ištikimą dieną naršydama internete radau daug atsiliepimų apie būtent šį ratuką. Vieni žmonės patikino, kad jis parsivežė savo buvusį mylimąjį, kiti tikino, kad jis atstatė jų gimdą, išgydė vėžį ir kitas ligas, kiti patikino, kad gali užburti, kad sustabdytų skyrybas. Man taip pat teko susidurti su vienu konkrečiu liudijimu, tai buvo moteris vardu Sonia, ji paliudijo, kaip jis per mažiau nei 2 dienas grąžino savo buvusį mylimąjį, o pasibaigus liudijimui ji atsisakė jo el. Pašto adresas ([email protected]). Perskaičiusi visas šias apžvalgas nusprendžiau pabandyti. Aš susisiekiau su juo jo elektroniniu paštu ir paaiškinau jam jo problemą. Vos per 48 valandas mano žmona grįžo pas mane. Mes išsprendėme savo problemas ir esame dar laimingesni nei anksčiau. Daktaras Ogala yra tikrai talentingas vyras, nesiliausiu jo skelbęs, nes jis nuostabus žmogus. Jei turite problemų ir ieškote tikro sprendimo bei tikro rašybos rato, kuris už jus išspręs visas jūsų problemas, susisiekite su dr. Ogala su savo galiomis. Tai gali paversti jūsų svajones realybe. Neketinu jo pamokslauti, nes jis nuostabus žmogus. Jei turite problemų ir ieškote tikro sprendimo bei tikro rašybos rato, kuris už jus išspręs visas jūsų problemas, susisiekite su dr. Ogala su savo galiomis. Tai gali paversti jūsų svajones realybe. Neketinu jo pamokslauti, nes jis nuostabus žmogus. Jei turite problemų ir ieškote tikro sprendimo bei tikro rašybos rato, kuris už jus išspręs visas jūsų problemas, susisiekite su dr. Ogala su savo galiomis. Tai gali paversti jūsų svajones realybe.
.................................
Tai taip pat gali jums padėti:
1. Grąžinkite savo vaikiną ar draugę
2. Grąžinkite savo vyrą ar žmoną
3. Laimėkite loteriją ir kampaniją biuruose
4. Padėkite pastoti, jei jums reikia kūdikio
5. Norėdami visiškai išgydyti bet kokią ligą, susisiekite su juo dabar: „Hangout“: [email protected], el. Paštas: [email protected] .. galite paskambinti / „WhatsApp“ naudodamiesi šiuo mobiliojo telefono numeriu 2347049668119

katalikas

2021-01-23   15:17

IP: 77.79.44.35

reiktu i graba dar ideti papirosu, degtuku, sukas, buteli arielkos, prezervatyvu ir VAISTU :)

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

COVID-19

„Vakaro žinios" vasario 23 d. straipsnyje „Pedagogai pakraupę nuo vakcinos poveikio" rašė...

Pedagogai: kodėl tą mėšlą leidžia būtent mums? nuotrauka, foto

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje fiksuotus...

NVSC informuoja apie kovo 4 dienos COVID-19 protrūkius nuotrauka, foto

* Paskutinės paros mirčių skaičius yra IŠANKSTINIS ir per kelias dienas pasipildo...

Ištyrus 7763 ėminius, 434 nauji koronaviruso atvejai nuotrauka, foto

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) informuoja, kad per pirmus du mėnesius (nuo...

Per du mėnesius registruota 1,2 tūkst. nepageidaujamų reakcijų į vakcinas nuotrauka, foto

"Savaitės eksprese" - apie meilę tėvynei, moterims ir kalnams nuotrauka, foto

SE, "Aš gyvenu tarsi du gyvenimus. Vienas - įprastinis, o kitas - kalnuose...

Pedagogai: kodėl tą mėšlą leidžia būtent mums? nuotrauka, foto

COVID-19, „Vakaro žinios" vasario 23 d. straipsnyje „Pedagogai pakraupę nuo vakcinos poveikio" rašė...

Susirgai - sukis kaip nori, bet į Lietuvą negrįžk nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Vyriausybės nariai nusprendė, kad Konstitucijoje įrašytų piliečių teisių per pandemiją...

Kodėl darželinukų nepasiekia vietinių ūkininkų produktai? nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Darželinukų maitinimas dažnai kelia įvairių diskusijų. Pastaruoju metu žibalo į ugnį šliūkštelėjo...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...