2021 m. sausio 16 d. 20:20 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Miesto istorijos

Miesto istorijos

Klaipėdos tramvajus - dešimtmečio utopija

(14)

Klaipėdos tramvajus - dešimtmečio utopija nuotrauka, foto

Apie tramvajaus atgaivinimo Klaipėdoje idėją savivaldybėje kalbama jau 9 metus, bet iki šiol nieko konkretaus nepadaryta.

2001 m. balandį uostamiesčio Tarybos patvirtintame Klaipėdos miesto plėtros strateginiame plane suformuluota idėja nutiesti greitojo tramvajaus liniją. 2003 m. savivaldybės užsakymu Vilniaus Gedimino technikos universiteto specialistai parengė visų rūšių miesto transporto vystymo galimybių studiją. Mokslininkai pasiūlė Klaipėdoje nutiesti dvi tramvajaus linijas. Vieną, jungiančią pietinius uostamiesčio rajonus su geležinkelio stotimi, kitą - besitęsiančią iki ligoninių komplekso. O perspektyvoje nutiesti ir regioninę tramvajaus liniją, jungiančią uostamiestį su Palanga. Mokslininkai prognozavo, kad tramvajaus pagrindimo studija galėtų būti atliekama 2007-2009 m.

2005 m. Klaipėdos miesto, rajono, Palangos ir Neringos savivaldybės pasirašė bendradarbiavimo sutartį "Quattro", kurioje tarp įvairių projektų numatyta ir pajūrio tramvajaus, jungiančio tris savivaldybes, idėja. Dokumente numatyta 2006-2011 m. parengti greitojo tramvajaus galimybių studiją.

2007 m. Klaipėdos apskrities specialistai parengė projektą "Greitojo tramvajaus Klaipėdos, Palangos miestų ir Klaipėdos rajono savivaldybėse įrengimas", kuriam pritarė Regiono plėtros taryba. Šio projekto rengėjai pasiūlė tiesti regioninę tramvajaus liniją nuo Klaipėdos iki Palangos ir Šventosios, taip pat tramvajumi sujungti Klaipėdą su Gargždais, Dreverna ir Kintais.

Pernai kovą Klaipėdos miesto savivaldybėje Prancūzijos kompanijos "Lohr Industrie" atstovai pristatė modernią vieno bėgio tramvajaus (autobuso ir tramvajaus hibrido) guminiais ratais, liniją. Šis ekologiškas, elektra varomas transportas, judantis greičiau už kitas visuomeninio transporto priemones ir galintis pervežti daugiau keleivių, jau naudojamas Prancūzijoje, Italijoje, Kinijoje. Jo įrengimas kainuoja apie 30 proc. pigiau nei klasikinio tramvajaus, riedančio bėgiais.

Tramvajaus sistemos galimybių studija galėtų kainuoti apie milijoną litų. Pasak Klaipėdos savivaldybės Investicijų ir verslo plėtros skyriaus vedėjos Elonos Jurkevičienės, dabar ieškoma, iš kur gauti pinigų šiems darbams finansuoti.

"Svarstoma galimybė teikti regioninę paraišką, kurioje tramvajus būtų tarp kitų projektų, tačiau tuomet gautume tik 100-200 tūkstančių litų, o už tokią sumą atlikta studija būtų pernelyg paviršutiniška. Tad kol kas ieškome kitų finansavimo priemonių", - sakė E. Jurkevičienė.

Tuo tarpu kitame savivaldybės rengiamame dokumente - Senamiesčio atgaivinimo priemonių plane - tramvajaus sistemos reikalingumu ir realumu suabejota.

Istorija

Nuo 1904 m. Klaipėdoje veikė vienintelis Lietuvoje elektrinis tramvajus. Klaipėdos elektrinėje gaminama energija maitinamas tramvajaus tinklas jungė uostą ir geležinkelio stotį su centru bei atskirais priemiesčiais.

1934 m. privataus vietinio radijo savininkų reikalavimu Klaipėdoje tramvajų eismas buvo uždraustas (kurį laiką dar veikė atšaka į Smeltę), nes kėlė radijo bangų trukdžius.

Tramvajus uostamiestyje dar buvo atgaivintas sovietmečiu, tačiau nebuvo populiarus ir, praėjus vos 9 metams po jo įrengimo, buvo uždarytas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Vladas

2010-11-12   18:58

IP: 82.145.210.95

Pamirsau pasakyti tas kontaktinis laikiklis yra prie respublikine ligonine,neries 3.Labai gaila ziureti kad nieko ne liko nuo senuju tramvaju,o eigu klaipedeciai nores gal retro padaryti? I labai blogai kad linija iki pazeiciai ne veikia,liko stotis bet as ne zinau gatve,kur yra tas stotis.

2010-11-12   18:50

IP: 82.145.210.95

Visi sako ir nieko ne daro,o as labai noriu vaziuoti su tramvajumi.Keletu menesiai as einu prie taikos prospekta,ziuriu ar darbai atliekami? Ne nieko ne daro,klaipedoje kaz kada buvo tramvajus liko vienintele kontaktine laikiklis,kuris laiko laidus kazkada,o begiai liko kur gamykla prie danes,o gal grazinsim pirmoji tramvaja?

meras

2010-05-02   07:42

Ne , tramvajaus nestatysiu. Geriaus sutvarkysiu miestą, kurio griuvėsiai primena tarybinį pokarį, a bendras vaizdas - Kaliningrada.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Miesto istorijos

Kurortai išsiskiria tuo, kad čia kuriama speciali infrastruktūra. Klaipėda, užgožta Neringos ir...

Dienraštyje - Klaipėdos atsivėrimo marioms istorija nuotrauka, foto

Žvelgiant į Klaipėdą nuo laivo denio jūroje iš pradžių išvysi ilgą šviesiomis...

Dienraštyje - Klaipėdos atsiverimo marioms istorija nuotrauka, foto

Kitą savaitę skaitytojus pasieks dar viena knyga, skirta Klaipėdos miesto istorijai.

Apie XVI a. Klaipėdos koklio sceną ir jos užkulisius nuotrauka, foto

Klaipėdos pilies muziejaus lankytojai nuo šiol gali susidaryti itin išsamų vaizdą, kaip...

Apie Klaipėdos pilies likimą - interaktyviai nuotrauka, foto

Pandemijos iššūkiai italo ir lietuvės meilei nebaisūs: karantino įkarštyje atvėrė restoraną Rietave nuotrauka, foto

Žmonės, Ilgai brandintą idėją – įkurti savo verslą Rietave – Virginijos ir Fabio...

Negeros žinios iš Norvegijos: vakcinos gali būti pavojingos pacientams, vyresniems nei 80 metų nuotrauka, foto

Sveikata, Norvegija teigia, kad COVID-19 vakcinos gali būti per daug pavojingos labai seniems...

Virš Baltijos jūros formuojasi ypatingas reiškinys nuotrauka, foto

Lietuva, Jei šiuo metu įsijungtumėte palydovinius vaizdus, pamatytumėte, kad virš mūsų Baltijos...

Senamiesčio šaligatvių ypatumai: elektra kratomi keturkojai nuotrauka, foto

Klaipėda, Prie Tiltų g. 13 namo esantys grindinio šviestuvai ne tik kad nebeatlieka...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...