2019 m. liepos 18 d. 21:27 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Miesto istorijos

Miesto istorijos

Dienraštyje - Klaipėdos atsiverimo marioms istorija

(5)

2013-07-08, 20:00

Dainius ELERTAS, Lietuvos jūrų muziejaus istorikas

Dienraštyje - Klaipėdos atsiverimo marioms istorija nuotrauka, foto

PINUČIAIS buvo tvirtinamas Kopgalio krantas ir aukštinama priešakinė kopa.

Reklama

Žvelgiant į Klaipėdą nuo laivo denio jūroje iš pradžių išvysi ilgą šviesiomis ir tamsiomis dėmėmis išmargintą horizontalią juostą. Artėjant kranto link joje išryškėja Kuršių nerijos ir Melnragės kopagūbris, įplaukos į marias molai. Vėliau tamsios dėmės virsta atpažystama želdynų, miško žaluma, o šviesios - pliažo bei kopų smėliu. Būtent šios kraštovaizdžio detalės - smėlio, kopų, miško juosta ir atsiverianti marių įplauka - pasitinka kiekvieną atplaukiantį į Klaipėdą laivu jau nuo miesto įkūrimo 1252 m.

Šią savaitę Senosios perkėlos prieigose Klaipėdoje ir Smiltynėje bus eksponuojama Lietuvos jūrų muziejaus paroda "Klaipėda: marioms atsiveriantis miestas". Ji parodys, kaip kito Klaipėdos kraštovaizdis, žvelgiant iš marių, kaip jį keitė laivyba, pramonė, poilsiavimas ir pramogavimas pajūryje.

Tai - jau antroji šio muziejaus parengta paroda apie Klaipėdos istoriją, žengianti į miestą. Pernai Jūros šventės metu Turgaus gatvėje, o vėliau - dešiniajame Danės krante buvo eksponuota originalaus dizaino (jį kūrė Anatolijus Klemencovas) paroda "Dangės uostas: iš praeities", pasakojusi kelių šimtų metų laivybos Dangės upe, jos tiltų ir pakrantės statinių istoriją.

Naujosios parodos atidarymo proga "Vakarų ekspresas" spausdins Lietuvos jūrų muziejaus istoriko Dainiaus Elerto parengtą straipsnių ciklą.

Klaipėdos horizontalės

Žvelgiant į Klaipėdą nuo laivo denio jūroje iš pradžių išvysi ilgą šviesiomis ir tamsiomis dėmėmis išmargintą horizontalią juostą. Artėjant kranto link joje išryškėja Kuršių nerijos ir Melnragės kopagūbris, įplaukos į marias molai. Vėliau tamsios dėmės virsta atpažystama želdynų, miško žaluma, o šviesios - pliažo bei kopų smėliu. Būtent šios kraštovaizdžio detalės - smėlio, kopų, miško juosta ir atsiverianti marių įplauka - pasitinka kiekvieną atplaukiantį į Klaipėdą laivu jau nuo miesto įkūrimo 1252 m.

Laikui bėgant dėl žmogaus veiklos šių detalių santykis nuolat kito.

Smėlis - amžinas galvos skausmas

Reklama

Žmogui nesaugant miško atpalaiduota vėjo, jūros, smėlio galia sukūrė "gyvųjų kopų" reiškinį. Smėlio kristalų girgždėjimą mena kai kurie buvę ir esantys miesto vietų vardai - Smeltalės upė, Didžioji Smilties gatvė (Grosse Sandstrasse), Mažoji Smilties gatvė (Kleine Sandstrasse), kaimai tapę priemiesčiais - Sandscholle, Sandwehr (dabar Smilties Pylimo gatvė), Smeltė, Smėlio karčema (Smiltynė).

XVII-XVIII a. intensyvėjant laivybai daugėjo su burlaiviais atgabento balasto kiekis. Balastas - tai iš laivų triumų iškrautas smėlis, gargždas, akmenys. Jis padėdavo užtikrinti be prekių plaukiančio laivo stovumą ir valdymą audringoje jūroje. Balastas ir gyvosios kopos tapo tikru galvos skausmu Klaipėdos uosto bendruomenei.

1770 m. balandį audros metu nugriuvo paplauta didelė smėlio kopa. Dėl to marių farvateris buvo užneštas smėliu ir virto sekluma. Dalis laivų liko įkalinti Klaipėdos uoste. Kitus burlaivius, pakrautus mediena, kanapėmis, linais, sėmenimis, teko iškrauti. Tuščiais laivais perplaukus seklumą, krovinys vėl buvo kraunamas iš naujo atvirame vandenyje. Tai smarkiai pabrangino krovos darbus, griovė uosto reputaciją ir nešė didelius nuostolius.

Klaipėdos pirkliai karštligiškai ieškojo išeities. Savo lėšomis jie bandė polių ir lentų apkalu sutvirtinti nerijos krantą, stabdyti smėlio plūdimą į marias. Susidariusią padėtį rimtai vertino Prūsijos karaliaus pareigūnai. Buvo parengti projektai ir skirta lėšų pirmiesiems hidrotechniniams įrenginiams nerijoje įrengti.

Tačiau Klaipėdai likimas buvo maloningas. 1770-1771 m. žiemos audros bei pavasarinis ledonešis susidariusią mariose seklumą nuplovė. Klaipėdos uostas vėl atsivėrė laivybai.

Galima tik įsivaizduoti skubiai kylančias įkalintų uoste laivų stiebuose bures, nekantrių raginančių komandų aidėjimą, klaipėdiečių džiaugsmo ir nuostabos šūksnių skambesį...

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

ezys

2015-12-26   21:17

IP: 86.100.122.112

>>Bijunui
Be misko Klaipeda gali gyventi (be to mizerio, kuri ispjove tai jau tikrai), o va be to gelezinkelio - ne.

Bijūnas

2013-07-09   12:50

IP: 78.61.143.117

"Pušų plantacija virto nuostabiu miško parku tarp dabartinio Klaipėdos universiteto miestelio, Melnragės ir Girulių". Tačiau buvęs klaipėdietis, tapęs susisiekimo ministru, pavarde Masiulis, palaimino Girulių miško naikinimą (geležinkelio kelyną miško viduryje). Jo chebra miesto valdžioje, prichvatizavusi senąjį Labrenciškės-Girulių kelią, suplanavo šalia jo tiesti kitą kelią ir vėl per nelaimingąjį mišką! Net sovietų okupantams nekilo tokių minčių, kaip šitiems be doros ir sąžinės litovcams, - miškas tuomet turėjo draustinio statusą!

Teisybė

2013-07-09   06:43

IP: 86.100.107.136

Virkietis teisus. Tuos teismus išvaikyti, o prokurorus teisti.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Miesto istorijos

Kurortai išsiskiria tuo, kad čia kuriama speciali infrastruktūra. Klaipėda, užgožta Neringos ir...

Dienraštyje - Klaipėdos atsivėrimo marioms istorija nuotrauka, foto

Žvelgiant į Klaipėdą nuo laivo denio jūroje iš pradžių išvysi ilgą šviesiomis...

Dienraštyje - Klaipėdos atsiverimo marioms istorija nuotrauka, foto

Kitą savaitę skaitytojus pasieks dar viena knyga, skirta Klaipėdos miesto istorijai.

Apie XVI a. Klaipėdos koklio sceną ir jos užkulisius nuotrauka, foto

Klaipėdos pilies muziejaus lankytojai nuo šiol gali susidaryti itin išsamų vaizdą, kaip...

Apie Klaipėdos pilies likimą - interaktyviai nuotrauka, foto

Į Baku - aštuoni klaipėdiečiai nuotrauka, foto

Sportas, Ketvirtadienį Lietuvos rinktinės nariai, tarp kurių aštuoni klaipėdiečiai, išvyko į liepos 21-27...

Sendinimo programėlė „FaceApp“ kelia rizikų nuotrauka, foto

IT, Sparčiai išpopuliarėjusi programėlė „FaceApp“, leidžianti vartotojams pasendinti savo atvaizdą, kelia rizikų...

E. Gentvilas: "Karbauskis nori kankinti Lietuvą“ nuotrauka, foto

Lietuva, Nesibaigianti drama dėl Seimo pirmininko pareigų privertė reaguoti ir opoziciją. Registruotas siūlymas...

„Regitra“ - būsimo vairuotojo košmaras? nuotrauka, foto

Automobiliai, Vairuotojo pažymėjimą ir teisę vairuoti automobilį iš pirmo karto gauna tik kas...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Automobiliai, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...