2019 m. liepos 24 d. 07:22 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Miesto istorijos

Miesto istorijos

Antrasis Sąjūdžio laikraštis

Antrasis Sąjūdžio laikraštis nuotrauka, foto

Šiandien kalbinant "Mažosios Lietuvos" laikraščio leidėjus Gintarą Tomkų, Rytą Staselį, Jūratę Ašmonaitę-Mazajevą (šioje komandoje dar dirbo Kęstutis Oginskas, Raminta Cesiulienė, vėliau - Kudarauskienė, Vytautas Kudarauskas, Alvydas Ziabkus, Gintaras Šikšnius), susidaro įspūdis, kad net per prabėgusius 20 metų jie dar neįvertino leisto laikraščio reikšmės visos Lietuvos žmonių sąmonės žadinimo procese. "Mažoji Lietuva" po "Sąjūdžio žinių" buvo antrasis Sąjūdžio laikraštis šalyje. Ir jis buvo leidžiamas ne Vilniuje ar Kaune, o būtent Klaipėdoje.

"Kad šis laikraštis atsirado - ne mano ar dar kieno nors vieno nuopelnas. Tai buvo tuometinės žmonių vienybės padarinys. Sau tegalėčiau priskirti tik iniciatyvą - Sąjūdžio Klaipėdos grupėje aš tik kolegoms žurnalistams pasiūliau leisti laikraštį",- šiandien sako vienas iš tuometinės "Mažosios Lietuvos" leidėjų Gintaras Tomkus.

Jis su nostalgija prisimena, kaip dabar jau šviesaus atminimo Vytautas Šliogeris pasiūlė savo tėvo, buvusio Lietuvos prezidento Antano Smetonos adjutanto, prisiminimų knygą.

Šūsnis disidentinės literatūros tempė Dionyzas Varkalis. "Į "Tarybinės Klaipėdos" redakciją, kurioje "okupavome" vieną kabinetą, žmonės ėjo voromis, vienas paskui kitą. Informacijos ir literatūros antplūdis buvo toks gausus, kad mūsų grupelė jau vargiai spėjome dorotis. Dažnai redakcijoje užsibūdavome iki paryčių", - pasakojo "Mažosios Lietuvos" leidybos "variklis" G. Tomkus.

"Persitvarkymo naujienos"

"Mažosios Lietuvos" ištakos - pirmas ir paskutinis "Persitvarkymo naujienų" numeris. Kai į Klaipėdos sąjūdiečių tarybos posėdį 1988 m. liepos 6 dieną atvyko vienas Sąjūdžio autoritetų Algirdas Kaušpėdas, jis, žinoma, atsivežė kelis "Sąjūdžio žinių" numerius. Štai tuomet ir dingtelėjo mintis jų analogą leisti ir Klaipėdoje. "Kol iš posėdžio parlėkiau iki "Tarybinės Klaipėdos" redakcijos, pamiršau, kaip vadinosi Vilniuje leidžiamos "Sąjūdžio žinios". Taip paruošėme pirmąjį "Persitvarkymo naujienų" numerį",- pavadinimo "metamorfozes" prisiminė G. Tomkus. Vieninteliame "Persitvarkymo naujienų" numeryje, išleistame 1988 m. liepos 7 d., buvo išspausdinti klaipėdiečių sąjūdiečių suformuluoti tikslai, su kuriais jie jau turėjo išeiti į Klaipėdos gatves per Jūros šventę liepos 10 d. Tie tikslai buvo tokie nekalti: "Langą į marias", "Senamiestis - tik pėstiesiems", "Grąžinkime istorinius vietovardžius". Praėjo dvidešimt metų, o su tais tikslais ir šūkiais, su menkomis išlygomis, persitvarkymo vajų galėtume pradėti vėl...

Antrasis "Persitvarkymo naujienų" numeris nebepasirodė vien todėl, kad kažkokiu būdu prašapo taip sunkiai per naktį lipdyta laikraštuko antraštė. Tuomet "Tarybinėje Klaipėdoje" praktiką atlikęs Rytas Staselis ir pasiūlė: "Geriau pavadinkime laikraštį "Mažoji Lietuva". Tai grupelei leidėjų skambėjo išdidžiai...

"Konsiliumas"

Kai buvo leidžiamas pirmasis "Mažosios Lietuvos" numeris, iškilo klausimas - ar rašinius pasirašyti savo pavardėmis? Kaip ir daugelį sąjūdiečių, taip ir jaunus žurnalistus kankino baimė: į Sibirą gal ir neištrems, tačiau ateitį vis dar stiprios tarybinės jėgos struktūros aplamdyti gali. Pirmasis numeris buvo išleistas anonimiškai. 30 egzempliorių savo jėgomis buvo "pagaminti" vienoje uostamiesčio projektavimo įstaigoje. Tik tiek - todėl, kad tuo metu daryti daugiau nei 30 kopijų reikėjo oficialių leidimų.

Vėliau per asmeninius ryšius "Mažoji Lietuva" buvo dauginama ir Vilniuje. Pagelbėjo fizikai. Vienas "Mažosios Lietuvos" švietikų - šiandieninis Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas - sugebėdavo padauginti iki kelių tūkstančių kopijų.

Na, o kai jau buvo leidžiamas antrasis "Mažosios Lietuvos" numeris, buvo surengtas "konsiliumas" - pasirašyti rašinius savomis pavardėmis ar ne? Nutarta nebesislėpti.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Miesto istorijos

Kurortai išsiskiria tuo, kad čia kuriama speciali infrastruktūra. Klaipėda, užgožta Neringos ir...

Dienraštyje - Klaipėdos atsivėrimo marioms istorija nuotrauka, foto

Žvelgiant į Klaipėdą nuo laivo denio jūroje iš pradžių išvysi ilgą šviesiomis...

Dienraštyje - Klaipėdos atsiverimo marioms istorija nuotrauka, foto

Kitą savaitę skaitytojus pasieks dar viena knyga, skirta Klaipėdos miesto istorijai.

Apie XVI a. Klaipėdos koklio sceną ir jos užkulisius nuotrauka, foto

Klaipėdos pilies muziejaus lankytojai nuo šiol gali susidaryti itin išsamų vaizdą, kaip...

Apie Klaipėdos pilies likimą - interaktyviai nuotrauka, foto

Apie Seimo narius žinome ne viską nuotrauka, foto

Lietuva, Visoje visuomenėje yra be galo išsimokslinusių žmonių ir yra vos baigusių vidurinę...

Vasaros dienos - nemokamoje sporto stovykloje nuotrauka, foto

Sportas, Būrys jaunųjų Klaipėdos "Viesulo" sporto centro sunkiaatlečių vidurvasario dienas leido mokomojoje sporto...

Viešasis transportas Jūros šventės metu nuotrauka, foto

Klaipėda, Bendroji taisyklė

Klaipėdai įteikta „Europiados“ vėliava nuotrauka, foto

Klaipėda, 2020 metų rugpjūčio 5–9 dienomis Klaipėda priims didžiausią tarptautinį Europos folkloro kultūros...

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 13 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...