2019 m. liepos 17 d. 19:20 val., trečiadienis

Metų klaipėdiečiai

Vytautas Balsys: "Smalsu buvo išvysti savo darbus tarptautiniame kontekste"

(1)

Vytautas Balsys: "Smalsu buvo išvysti savo darbus tarptautiniame kontekste" nuotrauka, foto

RYŠIAI. Florencijos bienalėje Vytautas Balsys susipažino ne su vienu garsiu menininku, kurie žadėjo būtinai jį pasikviesti su meno kūriniais ir į savo šalį.

© Asmeninio archyvo nuotr.

Reklama

"Vakarų ekspresas" toliau pristato miestelėnų dažniausiai siūlytus kandidatus 2015-ųjų "Metų klaipėdiečio" rinkimams. Vienam iš trijų "Meniškos sielos" nominantų - skulptoriui Vytautui Balsiui - šie metai ypatingi tuo, jog jis tapo pirmuoju lietuviu, pakviestu dalyvauti šį rudenį jau dešimtą kartą vykusioje Florencijos bienalėje.

"Perdėto dėmesio nemėgstu. Bet, jei jis pagarbus, žinoma, malonu", - tai, kad jo veikla ir pastangos garsinti Lietuvos vardą neliko nepastebėtos, kukliai vertino skulptorius.

Daugžodžiauti nelinkęs, V. Balsys kalba savo darbais.

"Smagu buvo matyti, kad Florencijoje esančioje Fortezza da Basso pilyje vykusioje bienalėje eksponuojamą mano ekspoziciją labai atidžiai nagrinėjo šios srities profesionalai. O iš žiūrovų ne kartą išgirdau: "Amazing" (liet. - nuostabu). Man ir pačiam buvo labai smalsu išvysti savo darbus tokiame tarptautinio masto kontekste. Tokio dydžio parodoje, į kurią susirinko per 400 garsiausių menininkų iš viso pasaulio, dar nėra tekę dalyvauti. Tad, be jokios abejonės, tai - neįkainojama patirtis", - pasakojo V. Balsys.

Į Florencijos bienalę, kuri vyko spalio 17-25 dienomis, skulptorius gabeno keturis savo kūrinius. Tiesiog susikrovė skulptūras į autobusiuką ir iškeliavo.

"Vežiau į Italiją beveik toną skulptūrų, - šmaikštavo skulptorius. - Kelionė buvo labai sudėtinga. Ko gero, dabar pusę metų vairuoti nebenorėsiu."

Reklama

Gamta, lyg tyčia, tada sugalvojo papokštauti su savarankiškai per 2,3 tūkst. km nusprendusiu įveikti menininku. Bavarijos Alpėse kelionę apsunkino sniegas, artėjant prie Italijos - liūtis, o grįžtant namo Lenkijoje matomumą ribojo tirštas rūkas.

"Be to, mus nuolatos stabdė pareigūnai, vis tikrino", - pasakojo V. Balsys.

Visgi, kad ir kokia fiziškai varginanti buvo kelionė, menininkas nė akimirkos nesigailėjo, kad ryžosi tokiam žingsniui. Florencijos bienalėje jis susipažino ne su vienu garsiu menininku, kurie žadėjo būtinai jį pasikviesti su meno kūriniais ir į savo šalį.

V. Balsys neslepia turėjęs lūkesčių susirasti tarptautinį vadybininką, tačiau tik atvykęs sužinojo, kad Florencijos bienalė labiau orientuota į žiūrovus, vadybininkų joje labai mažai.

"Kolegos iš Švedijos pasakojo, kad šiuo aspektu verčiau dalyvauti Anglijoje vykstančiose bienalėse. Ar vyksiu? Kol kas sunku pasakyti, bus matyti. Dabar turėjau du tikslus - pajausti tarptautinių parodų atmosferą ir dvasią bei kartu su manimi buvusiais sūnumi ir dukra išmaišyti skersai išilgai Florenciją, aplankyti galerijas. Abu šiuos tikslus įgyvendinau su kaupu", - džiaugėsi menininkas.

Pasibaigus bienalei buvo išleistas katalogas, kuriame pirmą kartą įrašyta ir lietuvio pavardė.

Reklama

"Žinoma, šis faktas glosto širdį, juk kiekvienas menininkas turi kūrybinių ambicijų. Tačiau dėl to mano gyvenimas juk iš esmės nepasikeitė", - kalbėjo skulptorius.

V. Balsį, ko gero, labiausiai išgarsino trys darbų ciklai konceptualiais pavadinimais: "Rojaus sodai", "Nuodėmės" ir "Laiškai". Jo skulptūromis yra papuoštos įvairiausios erdvės ne tik Lietuvoje. Tarp skulptoriaus kūrybos pirkėjų yra buvę šveicarų, belgų, olandų, vokiečių, rusų.

"Jo skulptūrose įvykdyta mikelandželiška užduotis - džiuginti ir stebinti, kurią pats sau ir išsikėlė", - apie V. Balsį yra sakiusi menotyrininkė Algė Gylienė.

Reklama

Žymos: vytautas balsys

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

Ada

2017-05-23   23:12

IP: 78.57.208.1

nuostabus darbai , nuostabus zmogus.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Metų klaipėdiečiai

Artėjant gražiausioms metų šventėms Klaipėda tradiciškai nusilenkia žmonėms, kurie gražiais ir prasmingais...

Išrinkti Metų klaipėdiečiai nuotrauka, foto

Vakar vidurdienį į "Metų klaipėdiečių" rinkimų balsadėžes krito paskutiniai kuponai. Miestiečiai iki...

Baigėsi „Metų klaipėdiečio“ rinkimai - skaičiuojami balsai nuotrauka, foto

"Danilas yra itin atsakingas ir pareigingas sportininkas. Po treniruotės iš baseino jis...

„Į varžybas vyksta su knygomis rankose“ nuotrauka, foto

Fotografė Viktorija Vaišvilaitė-Skirutienė "Metų klaipėdiečio" rinkimuose nominuota "Meniškos sielos" nominacijai už miestiečius...

Fotografė, pravėrusi duris į nuostabius paralelinius pasaulius nuotrauka, foto

Sudėlioti paskutiniai Jūros šventės akcentai nuotrauka, foto

Klaipėda, Trečiadienį Klaipėdos savivaldybėje įvyko spaudos konferencija, kurioje artėjančios jubiliejinės Jūros šventės atstovai...

Pievų gatvei siūlomas naujas devynaukščio variantas nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdoje, Pievų gatvėje, vėl planuojama statyti devynaukštį.

Penkis šimtukus gavusi Mariam Varoneckaitė: "Nesureikšminu pažymių" nuotrauka, foto

Švietimas, "Tikiuosi, kad tai mano raktas į ateitį", - sako visus 5 abitūros...

Sporto srityje - beveik pusšimtį amžiaus nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Viesulo" sporto centro metodininkė, anksčiau dirbusi ir miesto Sporto skyriuje, ir...

Klaipėda, Paskelbta prieš 19 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...