2019 m. liepos 23 d. 17:05 val., antradienis

Metų klaipėdiečiai

"Metų klaipėdiečio" rinkimų šaknys - praėjusiame amžiuje

"Metų klaipėdiečio" rinkimų šaknys - praėjusiame amžiuje nuotrauka, foto

Šiandien dienraštis "Vakarų ekspresas" iškilmingame vakare paskelbs, ką skaitytojai išrinko 2008-ųjų "Metų klaipėdiečių" laureatais. Jau keturioliktą kartą organizuojamuose rinkimuose kviečiame uostamiesčio gyventojus pagerbti nusipelniusius miesto žmones. "Metų filantropo", "Metų šviesuolio", "Meniškos sielos", "Garbės klaipėdiečio" ir "Jaunojo talento" vardais siūlome pagerbti tuos, kurie nelaukdami jokio atlygio daro gerus darbus Klaipėdai ir miesto žmonėms.

Rinko ir nepopuliariausią

Per keliolika metų, kai renkami metų klaipėdiečiai, ne kartą keitėsi ir rinkimų pavadinimas, ir forma. Rinkome metų garbingiausius, populiariausius, nepopuliariausius, šimtmečio, jubiliejinių metų, net naujojo tūkstantmečio klaipėdiečius. Rinkome ir po vieną, ir po kelis, kol šiandien galiausiai apsistojome prie penkių titulų.

Labiausiai nusipelnę miesto žmonės "Vakarų ekspreso" iniciatyva pagerbiami kasmet nuo 1995 metų. Pirmaisiais rinkimų metais pačiu pačiausiuoju dienraščio skaitytojai buvo išrinkę ilgametį Klaipėdos miesto vadovą Alfonsą Žalį.

1996 metais garbingiausių Klaipėdos piliečių titulas atiteko Klaipėdos universiteto sportinių šokių klubo "Žuvėdra" vadovams Skaistutei ir Romaldui Idzelevičiams. Tarp garbingiausiųjų taip pat papuolė signataras, miesto Tarybos narys A. Žalys, Seimo narys Vytautas Čepas, Šv. Juozapo Darbininko parapijos klebonas Algis Baniulis, Lietuvos liberalų sąjungos vadovas Eugenijus Gentvilas.

"Vakarų ekspresas" tais pačiais metais siūlė rinkti ir nepopuliariausią miesto žmogų. Juo beveik vienbalsiai išrinktas bemaž kiekviename laiške paminėtas bankrutavusio Vakarų banko eksprezidentas Petras Kravtas.

Skaitytojų nuomone, nepopuliariausiojo titulą reikėjo skirti ir pseudo verslininkui J. Burbai, nuteistam "Aro" vadui V. Lekevičiui, nusikaltėlių pasaulio patronui S. Gaidjurgiui ir Klaipėdos miesto Tarybos nariui Valentinui Zaborskui.

Pagerbė miesto vadovus

1997 metais populiariausiu Klaipėdos žmogumi tapo tuometinis uostamiesčio meras E. Gentvilas. Nedaug atsiliko ir miesto Tarybos narys A. Žalys, sportinių šokių kolektyvo "Žuvėdra" vadovai S. ir R. Idzelevičiai, galiūnas Stasys Mėčius bei Seimo narys V. Čepas.

A. Žalį galėtume pavadinti vienu iš labiausiai tituluotų rinkimų dalyviu. Jis kone kiekvienų rinkimų metu atsidurdavo garbingiausiųjų klaipėdiečių sąrašo pradžioje. 1999 m. skaitytojai išrinko A. Žalį šimtmečio klaipėdiečiu. Nuo jo nedaug atsiliko ir dar vienas miesto vadovas - E. Gentvilas. Jis 2000 m. taip pat antrą kartą tapo Klaipėdos metų žmogumi.

2001 metais miestelėnai rinko naujojo tūkstantmečio klaipėdiečius. Dešimtuko pirmojoje vietoje, tęsdamas savo pirmtakų tradiciją, atsidūrė Klaipėdos miesto meras Rimantas Taraškevičius.

Tais pačiais metais dienraščio skaitytojai rinko ir metų verslininką. Šio titulo nusipelnė Vakarų Lietuvos pramonės ir finansų korporacijos valdybos pirmininkas Antanas Bosas.

Naujas etapas

2003 m. rinkimai jau vyko dviem etapais. Pirmajame etape uostamiesčio žmonės į metų klaipėdiečio titulą pasiūlė beveik 30 pretendentų. Vėliau, atsižvelgiant į jų surinktus balsus, buvo sudarytas kandidatų dešimtukas. Šį kartą iš garbingiausių klaipėdiečių pozicijų miesto vadovus išstūmė praėjusių rinkimų metų verslininkas A. Bosas.

2004-aisiais pirmą kartą buvo išrinktas ne vienas, o penki metų klaipėdiečiai: sportininkė ir pedagogė Aldona Grigaliūnienė, verslininkas Ramūnas Milikas (po mirties), Jūrininkų ligoninės Kardiochirurgijos skyriaus vedėjas Gediminas Kundrotas, Klaipėdos universiteto rektorius Vladas Žulkus ir muzikantas bei politikas, džiazo festivalių organizatorius Vytautas Grubliauskas.

2005 m. irgi buvo paskelbtos penkios nominacijos. Už nominantus dienraščio skaitytojai balsavo internete ir telefonu. Susumavus abiejų balsavimų rezultatus, "Didžiausio laimėjimo" nominacijoje nugalėtoja paskelbta jachtos "Lietuva" įgula (kapitonas - Osvaldas Kudzevičius), sėkmingai pasirodžiusi regatoje "Tall Ships' Races".

"Kilniausio poelgio" nominacijoje skaitytojai pirmenybę suteikė Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Abdominalinės chirurgijos skyriaus vedėjui Broniui Stanslovaičiui - už profesionalumą, išskirtinį dėmesį pacientams, o neretai - ir išgelbėtą gyvybę.

Dosniausia širdis, klaipėdiečių nuomone, tais metais buvo verslininko Sauliaus Jokužio. "Kūrybiškiausios sielos" nominacijoje daugiausiai balsų sulaukė kostiumų dizainerė Aina Zinčiukaitė, o "Šviesiausios minties" nominacijoje nugalėjo Klaipėdos Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos berniukų ir jaunuolių choro "Gintarėlis" vadovas Juozas Kubilius.

30 tūkst. balsų

Paskutinių rinkimų metu iš arti šimto pirmajame etape paminėtų iškilių žmonių aktyviausiai siūlytieji pateko į antrąjį etapą - po tris penkiose nominacijose. Čia balsavimas jau vyko "Vakarų ekspreso" tinklalapyje ir siunčiant SMS žinutes. Iš viso už 15 finalininkų abiem būdais buvo balsuota beveik 30 tūkst. kartų.

Garbės klaipėdiečiu paskelbtas muziejininkas ir visuomenininkas Dionyzas Varkalis. Metų filantropu tapo Arūnas Jocys, sporto klubo "Šansas" vadovas, sudaręs sąlygas sportuoti neįgaliesiems. Metų šviesuolio titulo nusipelnė istorikas Dainius Elertas, sutelkęs miestiečius Klaipėdoje griaunamų paminklų išsaugojimui.

Atlikėjas Amberlife, inicijavęs akciją "1 World", kuria klaipėdiečiai buvo raginami pasakyti "ne" rasizmui ir neapykantai kitataučiams, buvo įvertintas "Meniškos sielos" apdovanojimu. "Vakarų ekspreso" skaitytojai pagerbė ir jaunajį talentą - 11-metį motokrosininką Saimoną Vespenderį, tapusį Lietuvos motokroso vicečempionu.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Metų klaipėdiečiai

Artėjant gražiausioms metų šventėms Klaipėda tradiciškai nusilenkia žmonėms, kurie gražiais ir prasmingais...

Išrinkti Metų klaipėdiečiai nuotrauka, foto

Vakar vidurdienį į "Metų klaipėdiečių" rinkimų balsadėžes krito paskutiniai kuponai. Miestiečiai iki...

Baigėsi „Metų klaipėdiečio“ rinkimai - skaičiuojami balsai nuotrauka, foto

"Danilas yra itin atsakingas ir pareigingas sportininkas. Po treniruotės iš baseino jis...

„Į varžybas vyksta su knygomis rankose“ nuotrauka, foto

Fotografė Viktorija Vaišvilaitė-Skirutienė "Metų klaipėdiečio" rinkimuose nominuota "Meniškos sielos" nominacijai už miestiečius...

Fotografė, pravėrusi duris į nuostabius paralelinius pasaulius nuotrauka, foto

Stato tiltus tarp kurčiųjų ir girdinčiųjų nuotrauka, foto

Žmonės, Lietuvoje populiaru mokytis įvairių užsienio kalbų, tad pamažu gimsta nauja mada į...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Klaipėdietė mokėsi vertikalaus šokio Mekoje JAV nuotrauka, foto

Klaipėda, "Mano svajonė, kad vertikalus šokis taptų Klaipėdos išskirtinumu, dėl kurio žmonės važiuotų...

Jūros šventės proga - dovana miestui nuotrauka, foto

Klaipėda, Organizatoriai kviečia į menininkės Aidos Raimondos Pečeliūnienės, Viešosios įstaigos „Klaipėdos šventės“ bei...

Žmonės, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...