2019 m. birželio 25 d. 12:45 val., antradienis

Metų klaipėdiečiai

Emilis Bružas: "Chemiko nervai turi būti šalti"

2010-11-27, 00:01

Ivona ŽIEMYTĖ

Emilis Bružas: "Chemiko nervai turi būti šalti" nuotrauka, foto

"Metų klaipėdiečio" rinkimai persirito į kitą etapą - "Vakarų ekspresas" kviečia balsuoti už penkių nominacijų kandidatus ir pristato kiekvieną iš jų. Šįkart - apie Klaipėdos miesto "Ąžuolyno" gimnazijos moksleivį Emilį Bružą, šią vasarą Japonijos sostinėje Tokijuje vykusioje 42-ojoje tarptautinėje chemijos olimpiadoje (ICnO) laimėjusį bronzos medalį ir nominuotą "Jaunojo talento" kategorijai.

"Kad esu nominuotas, man pasakė pažįstama. Iš pradžių nesidomėjau, bet paskui pradėjo visi draugai ir kai kurie mokytojai sakyti, jog mato mane, tai reagavau teigiamai, kad kažkas mane pasiūlė", - sakė Emilis.

Mokyklos scenoje vaikinas šmėžuoja ne dažnai, bet jam teko vesti kelis renginius anglų kalba konferencijos dalyviams iš visų Baltijos šalių, vykdžiusiems mūsų jūros tyrimus. Vaikinas turi nemažą draugų ratą, o šiuo metu daugiau bendrauja su bendraminčiais iš kitų miestų, susirašinėja su naujais draugais iš Moldovos ir Latvijos, su kuriais susipažino per olimpiadą. Joje jaunajam mokslininkui, galėjusiam laimėti sidabro medalį, koją pakišo praktinė užduotis - nerado mentelės, kad iškrapštytų medžiagą, ir bandymo turinys užvirė. Bet tarp 280 dalyvių iš įvairių valstybių vis tiek buvo pasiektas geras rezultatas.

Emiliui sekasi ir kiti tikslieji mokslai, bet aštuntoje klasėje atėjęs į pirmą chemijos pamoką suprato, jog šis mokslas yra jam skirtas. Domina visi su gyvybe susiję dalykai, patinka ir biologija, tad tolimesnius ieškojimus sies su biochemija. Japonijoje vykusi olimpiada atvėrė naujų kelių, jaunuolio įvertinimas pravers ir stojant į universitetą.

"Šiuo metu aktualiausia tema - būsimos studijos, jau esu pakviestas interviu į Kembridžo universitetą. Pasirinksiu norimus dalykus - ląstelės biologiją, chemiją, fiziologiją ir matematiką. Ar norėčiau studijuoti Vilniuje ar Kaune? Kaip čia pasakius. Kai išgirsti, jog biochemikai turi mokytis dumblių dauginimosi ciklus, medikai - chemiją, o biologai - XIX-XX aamžiaus Lietuvos istoriją, tai atgraso tos per plačios studijų programos. Jas turėtų siaurinti ir ruošti giliau medžiagą įsisavinusius specialistus.

Aš tikiuosi, kad bus galimybių grįžti į Lietuvą, jeigu galėsiu save čia išreikšti. Jeigu esi rimtai studijavęs, tu negali tik aklai vykdyti viršininko nurodymus ir tik kažką sintetinti. Noriu pats daryti tyrimus ir sau aiškintis, o tam reikės savo laboratorijos. Nebent rastum rėmėjų", - sako vaikinas.

Emilis jau nemažai nuveikė siekdamas žinių - kaip geriausias mokinys baigė neakivaizdinę chemikų mokyklą "Pažinimas", nors kiti moksleiviai buvo vyresni.

Gimęs Kaune, Šilainuose, Emilis nuo penkerių metų gyvena Klaipėdoje ir sako esąs patenkintas savo žinių kalve.

"Mokytojai labai geri, ką pasirinktum mokytis - istoriją ar chemiją, tave išmokys. Aš esu labai dėkingas mokytojai Rimai Grabauskienei. Nedrįsčiau dabar sakyti, kad esu praaugęs savo mokytoją, bet manau, kad kiekviena karta turi lenkti ankstesniąją, kad būtų progresas. Galbūt po studijų pats galėčiau būti mokytojas. Su gimnazija viskas yra gerai, bet aš manau, kad priimama per daug mokinių. Šiuo metu jų yra 950, o galėtų sumažinti iki kokių 500-600. Tada pagerėtų mokymo kokybė ir susirinktų labai motyvuoti žmonės. Ir būtų gerai, kad ji kaip Kauno technologijos universiteto gimnazija įgytų teisę rengti stojamuosius egzaminus, nes dabar atrenkama tik pagal metinį vidurkį, o kuo prastesnė mokykla, tuo tas vidurkis aukštesnis, nes nereikia stengtis. Dėl to atrenkami ne patys gabiausi, o kai kuriems gabiems nepasiseka įstoti", - sako E. Bružas, kurio klasėje tik keli moksleiviai pasirinko chemijos A lygį.

Jis yra įsitikinęs, kad bet kokiai profesijai reikia tik geros motyvacijos.

"Jeigu tau patinka, nereikia mokytis per prievartą, tau viskas gerai seksis. Jeigu žiūrėsi į praktinę chemiko darbo dalį, tai negali tavo rankos drebėti, veikti aplinka, turi būti šalti nervai", - sako vaikinas, kuris laisvalaikiu šoka lindihopą.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Metų klaipėdiečiai

Artėjant gražiausioms metų šventėms Klaipėda tradiciškai nusilenkia žmonėms, kurie gražiais ir prasmingais...

Išrinkti Metų klaipėdiečiai nuotrauka, foto

Vakar vidurdienį į "Metų klaipėdiečių" rinkimų balsadėžes krito paskutiniai kuponai. Miestiečiai iki...

Baigėsi „Metų klaipėdiečio“ rinkimai - skaičiuojami balsai nuotrauka, foto

"Danilas yra itin atsakingas ir pareigingas sportininkas. Po treniruotės iš baseino jis...

„Į varžybas vyksta su knygomis rankose“ nuotrauka, foto

Fotografė Viktorija Vaišvilaitė-Skirutienė "Metų klaipėdiečio" rinkimuose nominuota "Meniškos sielos" nominacijai už miestiečius...

Fotografė, pravėrusi duris į nuostabius paralelinius pasaulius nuotrauka, foto

Tinkamas mitybos planas svarbus kiekvienam žmogui nuotrauka, foto

Sveikata, Kiekvienas virtuvės šeimininkas dabar dažnai renkasi sveikesnius produktus gamindamas įvairius patiekalus. Svarbiausia...

Dėl vaikų nuotykio vyras ryžosi pavojingam iššūkiui nuotrauka, foto

Kelionės, Krepšininko Gintauto Matulio brolis Andrius Matulis baidare leisis į 700 kilometrų kelionę...

Pietų pertrauka: kur pietauti šiandien? nuotrauka, foto

Patarimai, Adresas: Tiltų g. 26ARezervacijų tel.: 8 46 211 390

Dėl atimtų vaikų kovojusiai šeimai - dar vienas smūgis nuotrauka, foto

Lietuva, Bylą prieš Vaiko teisių apsaugos specialistus laimėjusi kretingiškių šeima džiaugėsi, kad pagaliau...

Sveikata, Paskelbta prieš 44 min.

Patarimai, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...