2019 m. birželio 27 d. 00:54 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Mano Klaipėda

Mano Klaipėda

Klaipėdos Sąjūdžio gimimo užkulisiai (11)

(7)

Klaipėdos Sąjūdžio gimimo užkulisiai (11) nuotrauka, foto

PARAMA. "Jedinstvo" rėmė daugelis Klaipėdoje dislokuotų kariškių. O galbūt atvirkščiai.

© Albino STUBROS nuotr

Beje, su A. Lichtinšainu netgi susidraugavau. Daug kalbėdavomės. Jis sakė mus suprantąs. Tačiau, manau, giliai širdyje nuoskaudą vis tiek jautė", - jausmais ir mintimis dalijosi V. Čepas.

Jis yra įsitikinęs, kad "malkų skaldymo" reikalus pristabdydavo stipri Klaipėdos sąjūdininkų teisinė grupė - Algis Jucys, Povilas Vasiliauskas, Zita Šličytė, Narcizas Rasimavičius, filosofo Alfredo Tytmono pozicija.

Stipriosios sąjūdininkų pusės

Klaipėdos sąjūdininkai, kaip ir kitų miestų, miestelių, nebuvo vieningi mąstymu, perspektyvos vertinimu, ateities įžvalgomis. Buvo trokštančių kraujo ar net komunistus šaudyti, svaičiojančių apie karą su Rusija. Tačiau buvo vis dėlto blaivaus mąstymo branduolys - ne tokie rėksmingi, ne tokie liepsningi, bet racionalūs Arūnas Acus, Edmundas Andrijauskas, Eugenijus Gentvilas, Antanas Kontautas, Artašesas Gazarianas.

Daug ką į vietas sustatyti argumentais, istorijos išmanymu sugebėdavo istorikai Vytautas Plečkaitis, Rimantas Ulevičius, architektas Vytautas Šliogeris.

"Palyginti su Vilniaus ir Kauno sąjūdininkais, mes nebuvome tokie aktyvūs ir rėksmingi, bet ir klaidų, dėl kurių šiandien tektų atgailauti, gal mažiau darėme", - mano V. Čepas.

Jis pabrėžė, kad Klaipėdos sąjūdininkai buvo pačių įvairiausių profesijų žmonės, tad, sprendžiant kokius klausimus ar vystant temas įvairioms akcijoms ir mitingams, buvo su kuo racionaliai pasitarti, ne vien pasikliauti revoliucine retorika. Tiesa, ji taip pat buvo pasitelkiama, bet dažnai remiama ir neginčijamais argumentais.

Gatvių pavadinimų grąžinimo metas

Per pirmąjį sąjūdininkų pasireiškimą Klaipėdos gatvėse 1988 m. liepos 9-10 d. surengta parašų rinkimo akcija parodė, kad miesto gyventojai svarbiais uždaviniais laiko Klaipėdos pilies atstatymą ir senųjų gatvėvardžių grąžinimą.

Tie surinkti parašai dėl nuomonių pareiškimo neliko be atskardžių: 1988-1990 m. buvo pradėta grąžinti tiek senuosius XVII-XIX amžiaus, tiek 1923-1939 m. atsiradusius gatvių pavadinimus. Senamiestyje vėl atsirado Kepėjų, Skerdyklos, Zembrickio, Zauerveino, Tiltų ir Turgaus gatvės.

Kiek vėliau buvo pakeista ir didžioji dalis ideologinio pobūdžio sovietinių gatvių ir aikščių pavadinimų. Nebeliko Komjaunimo, Nachimovo, Suvorovo, 16-osios divizijos gatvių, Pergalės ir Lenino aikščių. Istorikas Vygantas Vareikis yra pastebėjęs, kad gatvių pavadinimų transformacijos prasminiai akcentai stebėtinai panašūs: rusų kosmonautą Jurijų Gagariną pakeitė lietuvių lakūnai Steponas Darius ir Stasys Girėnas, Tarybinės Armijos gatvei buvo sugrąžintas Šaulių pavadinimas.

KITOS RŪŠIES MITINGAI. "Jedinstvo" rengiami mitingai Klaipėdoje irgi būdavo pakankamai gausūs. Į juos rinkdavosi visokių ivanovų įbauginti kitakalbiai.

Vokietijos piliečio Heinzo Radzivilo iniciatyva Teatro aikštėje buvo atstatytas Klaipėdos vienas simbolių - paminklas Taravos Anikei. Tiek pastarojo paminklo likimas - atstatyti ar ne, tiek gatvių ar aikščių pavadinimų keitimai sukeldavo nemenką šurmulį. Ypač dėl to įsiaudrindavo kitakalbiai.

"Jedinstvo"

Mano vienas viršininkų, šiaip jau doras rusas, į Klaipėdą parkeliavęs su frontu, čia susisukęs gūžtą, užauginęs vaikus, taip per 50 metų ir "neįkirto" lietuvių kalbos. Per darbovietės vakarėlius, kai įsilinksminę tarškėdavome gimtąja kalba, mano viršininkas niūriai primindavo: "Ja na vašem tureckom ne ponimaju."

O viešose erdvėse - gatvėse, stotyse, parduotuvėse - rusakalbiai lietuvius "statydavo į savo vietą", įsakmiai pareikšdami: "Govorite po čelovečeski!" Prasidėjus Atgimimui, tarp rusakalbių kilo panika, kad dabar jie bus paprašyti kalbėti "žmonių kalba". Tas baimes bemat išnaudojo vis dar už sovietinės idelogijos bandantys kabintis "tovariščiai" - buvo įkurta "Jedinstvo", kaip atsvara Sąjūdžiui.

Ši organizacija žaidė paprastų žmonių jausmais ir baimėmis, į ugnį liedama žibalo, esą rusakalbiai bus deportuojami iš Lietuvos. Panikai paaitrinti nebuvo bodėtasi ir pareiškimų, kad kitakalbiai netgi bus fiziškai naikinami ir pan. "Jedinstvo" padaliniai beregint susikūrė rusakalbiuose kolektyvuose - žvejybos ir prekybos uostuose, laivyne, žuvies apdirbimo pramonės bastionuose, rusakalbių mokyklose. Į "Jedinstvo" veiksmus buvo dedamos viltys jau dar tebesant LTSR susąjūdėjusiai AT, o ir atkūrus Lietuvos nepriklausomybę per 1991 m. sausio įvykius. Ir ypač "Jedinstvo" Klaipėdoje galvą kėlė per tų pačių metų rugpjūčio pučą. Bet tik dvi dienas, kai tos keliamos galvos nulinko, o ir pats pučas subliuško...

Žymos: sąjūdis

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Nezabitauskas

2016-10-20   17:48

IP: 78.61.143.117

Įvardinti jedinstvenykus? Lietuvių tarp jų buvo tik keletas, vieną atsimenu - Augustinas Klinga.

Klaipėdietis

2014-02-22   18:37

IP: 86.100.16.76

Įvardinkite Klaipėdos miesto jedinstvenikus. ne visi, ypač jaunimas, juos žino. O reikia, kad žinotų su kuo turi reikalą.

to rupuzei

2013-10-05   15:40

IP: 78.61.32.239

o kas jums nepatinka ?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Mano Klaipėda

Filosofas, rašytojas bei publicistas Arvydas Juozaitis paskyrė 12-ą metų tam, kad kruopščiai...

„Niekuomet Klaipėda nebuvo toks lietuviškas miestas, koks yra dabar“ nuotrauka, foto

Pilių statyba ilgus metus trukdavo ne tik senovėje - po metų Klaipėdos...

Klaipėdos piliavietės atkūrimo vizija virsta realybe nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą, skirtą Sąjūdžio 25-osioms metinėms.

Klaipėdos Sąjūdžio gimimo užkulisiai (11) nuotrauka, foto

Klaipėdiečiams, vasarą ypač dažnai sulaukiantiems svečių iš įvairiausių pasaulio kampelių, tenka pasukti...

Kur Klaipėdoje nuvesti svečią? nuotrauka, foto

Rūkytos žuvies mėgėjai Palangoje turi kuo džiaugtis nuotrauka, foto

Vasara, Lietuviams poilsis prie jūros neatsiejamas nuo vieno produkto - rūkytos žuvies. Tiesa,...

Karščiausią dieną nustebino pliaže pamatytas reginys nuotrauka, foto

Vasara, Sinoptikai prognozuoja, kad trečiadienis net ir pajūryje gali būti ypatingas – tikėtini...

Klaipėdos irkluotojų pergalės Šiauliuose nuotrauka, foto

Sportas, Šiauliuose vyko atviras Lietuvos jaunučių čempionatas, Lietuvos irklavimo federacijos II taurės etapas...

Palangos paplūdimyje - kovos už gyvybę nuotrauka, foto

Kriminalai, Palangoje - kraupi poilsiautojo mirtis. Sekmadienį vandenyje vyrą pastebėjo ir ištraukė paplūdimyje...

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...