2019 m. birželio 19 d. 05:49 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Mano Klaipėda

Mano Klaipėda

Jūratė Sučylaitė: "Pasigendu ambicijų kurti intelektualų miestą"

(14)

2009-10-28, 12:00

Kalbino Ivona ŽIEMYTĖ

Jūratė Sučylaitė: "Pasigendu ambicijų kurti intelektualų miestą" nuotrauka, foto

Rašytoja, gydytoja psichiatrė, Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto Reabilitacijos katedros lektorė Jūratė Sučylaitė sako, kad turime išsaugoti Mažosios Lietuvos miesto kultūros savitumą - tuo būtume įdomūs pasauliui.

Kokios aplinkybės prieš keletą metų jus atvedė iš Kauno į Klaipėdą?

Prabėgo jau treji metai, kai gyvenu Klaipėdoje. Norėjau savo gyvenimą susieti su Klaipėdos universitetu, o kaip tik tuo metu čia buvo kuriama Reabilitacijos katedra. Humanitarinei kultūrai niekada nebuvau abejinga, todėl susidomėjau poetikos terapija ir šios psichoterapijos metodų mokiausi JAV. Klaipėdos psichiatrijos ligoninės vyriausiasis gydytojas Algirdas Narinkevičius palankiai žiūri į psichoterapijos pagalbą, tad man buvo naudinga čia atvykti ir savais poezijos terapijos metodais padėti žmonėms prakalbėti, išmokti stebėti gyvenimą ir pajausti jo prasmę.

Kokius Klaipėdos trūkumus ir pranašumus pastebėjote, lygindama ją su laikinąja sostine?

Šiame mieste mažiau įtampos ir intrigų, kolegų santykiuose yra daugiau nuoširdumo ir paprastumo - tai mane žavi, bet kartais pasigendu didesnių ambicijų kurti intelektualų, laisvą, kultūringą uostamiestį, saugantį gražiąsias Mažosios Lietuvos tradicijas. Tada jis būtų žinomas Europoje bei pasaulyje. Gražų uostamiesčio veidą kuriančių žmonių yra, bet jų galėtų būti daug daugiau. Nemažai daliai klaipėdiečių Klaipėda yra jų gyvenimui patogus miestas - su įprastu provincialumu, ir jie nekelia sau užduoties puoselėti dvasinę kultūrą. Toleruojame, kai grupė jaunuolių garsiai keikiasi autobuse, kai signalizuojančios jaunavedžių mašinos sukelia pragarišką triukšmą. Su viskuo susitaikome, o paskui įsižeidžiame, kai užsieniečiai mus pavadina nekultūringais.

Ko labiausiai pasigendate, vaikščiodama po Klaipėdą?

Pirmiausia pasigendu Dramos teatro. Per ilgai šis kolektyvas yra benamis.

Bendradarbiaujate su kolegomis iš įvairių pasaulio šalių; lyginant su kitais miestais, kuo mūsiškis atrodo nuskriaustas ar atsilikęs?

Prieš 11 metų pirmą kartą nuskridau į JAV. Stažavausi Ajovos universitete ir žavėjausi tuo universitetinės kultūros miestu. Ten prieš kiekvieną kultūros objektą - skulptūrą, teatrą, muziejų, biblioteką - yra sakrali erdvė: nevažinėjama riedučiais, dviračiais, nestatomi automobiliai. Miesto laikraštis apie du trečdalius vietos skiria įvykiams universitete: kokios temos nagrinėjamos konferencijose, kokie svečiai atvyko, kodėl tai svarbu miesto bendruomenei. Mane stebino, kad nedidelio Ajova Sičio miestelio žmonės aiškiai suvokia savo - universitetinio miesto gyventojų - tapatybę. Net namų šeimininkės domisi universiteto gyvenimu ir programomis. Norėčiau, kad klaipėdiečiai jaustų universitetą kaip miesto gyvybės širdį.

Kokie miesto ypatumai, kertelės teikia daugiausia džiaugsmo?

Sausio 1-oji ir Rugsėjo 1-oji prie K. Donelaičio paminklo - įkvepiančios dienos. Mielas Skulptūrų parkas, M. Mažvydo paminklas... Senamiestyje būtų jauku, bet per daug automobilių.

Ką neatidėliojant reikia keisti?

Pirmiausia - keistis patiems. Per mažai bendraujame ir bendradarbiaujame. Reiktų išmokti suprasti, kad geriausių rezultatų pasiekiama vienijant jėgas darbui, o ne įrodinėjant vienas kitam, kieno kompetencija didesnė. Tą provincialų norą užsidaryti savo padalinyje ir virti savo sultyse lemia išlikimo baimė. Kai konkuruojame, tempiame kiekvienas antklodę - tas varganas programoms skirtas lėšas. Jei susiglaustume, būtų šilčiau ir ramiau. Bet kas garantuos, kad kažkuris iš kolegų nepasiims sau to, kas skirta visiems? Tai ne Klaipėdos, o visos Lietuvos liga. J. Marcinkevičius rašė: "Dažnai pagalvoju, kad bijome būti savimi, savęs nepažįstame, kaip tik todėl kitame ieškome ne autentiško žmogaus, o potencialaus konkurento."

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

ne ne

2010-05-02   07:40

Klaipėdoj yra sočiai žmonių kurti tokiam miestui.Bet kol visokios Laužikienės taryboj sėdi ,nieko gero nelauk

iš tiesų

2010-05-02   07:40

Kodėl nepasakoma, kad karalius - ne nuogas, bet silpnaprotis?Žurnalistikos katedros studentai nebeiškenčia idiotizmo, kuris vadinamas paskaitomis. Yra ir reabilitacijos katedroje "skrydis virš gegutės lizdo", jeigu ten dar dirba viena "terapeutė". Ko jūs gailitės labiau - ar kad dėstytuvai bus išlydėti į pensiją(tie, kurie nupušę) ar kad bus išjuoktas universiteto vardas, ar kad studentai yra debilinami?

klausimėlis

2010-05-02   07:40

Ką reiškia dvasinių žinių studijos?Kad Klaipėdos universitete dirba psichikos ligomis sergantys specialistai arba išvaryti iš kitų darbų? Pažiūrėkime į žurnalistikos katedrą; kas te dirba? Gėda universitetui - nupušusios bobos, kurios per savo paskaitą pasakoja, kokios jos profesionalės(Dieve, apsaugok), ir kad vykstant į reportažo vietą, būtina turėti blonknotą. Pasityčiojimas iš studentų, kurie nuo pirmo kurso sėkmingai dirba žiniasklaidoje, ir tokio debilumo, kaip jų dėstytojos, nepasieks. Apie KU anekdotai garsina...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Mano Klaipėda

Filosofas, rašytojas bei publicistas Arvydas Juozaitis paskyrė 12-ą metų tam, kad kruopščiai...

„Niekuomet Klaipėda nebuvo toks lietuviškas miestas, koks yra dabar“ nuotrauka, foto

Pilių statyba ilgus metus trukdavo ne tik senovėje - po metų Klaipėdos...

Klaipėdos piliavietės atkūrimo vizija virsta realybe nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą, skirtą Sąjūdžio 25-osioms metinėms.

Klaipėdos Sąjūdžio gimimo užkulisiai (11) nuotrauka, foto

Klaipėdiečiams, vasarą ypač dažnai sulaukiantiems svečių iš įvairiausių pasaulio kampelių, tenka pasukti...

Kur Klaipėdoje nuvesti svečią? nuotrauka, foto

"Gintaro" plaukikams - per 50 medalių nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Gintaro" baseine vyko tradicinės tarptautinės plaukimo varžybos "Klaipėda 2019". 25 metrų...

Kovojo su varžovais ir karščiu nuotrauka, foto

Sportas, Visą savaitę Latvijos sostinėje Rygoje vyko "Riga Open Inspired by tennis" U12,...

VTEK svarstys A.Vaitkaus elgesį nuotrauka, foto

Klaipėda, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) trečiadienį vertins buvusio Klaipėdos valstybinio jūrų uosto...

Irkluotojas Augustas Navickas nusitaikė į antrą paralimpiadą nuotrauka, foto

Sportas, Šį savaitgalį Poznanėje (Lenkija) vyksiančiame antrajame pasaulio irklavimo taurės etape Augustas Navickas...

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...