2020 m. gruodžio 2 d. 14:34 val., trečiadienis

Klaipėdos parko istorija

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (32)

(7)

2013-06-06, 17:44

Jolanta NORKIENĖ

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (32) nuotrauka, foto

EISENA. K. Donelaičio mokyklos mokinių eisena į parko šventę. 1985 metai.

© Benedikto GAIŽAUSKO nuotr.

Reklama

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką", publikuoja Klaipėdos poilsio parko istorijos faktus ir klaipėdiečių prisiminimus apie šį unikalų objektą, kurie vėliau suguls į knygą.

Prisiminimais, istorijomis ir nuotraukomis pasidalinti sutiko ilgametis gamtos mylėtojas ir puoselėtojas, nusipelnęs mokytojas Benediktas Gaižauskas.

Šis žmogus įkūrė pirmąjį ir iki šiol vienintelį Lietuvoje Gamtos apsaugos muziejų, turintį daugiau nei 5 000 eksponatų.

ŠVENTĖ. Gamtos mylėtojų šventė parko estradoje. 1986 metai.

B. Gaižauskas daugiau nei 25 metus visuomeniniais pagrindais vadovavo Lietuvos gamtos apsaugos draugijos Klaipėdos skyriui. 1983 metais organizacijos veikla jungė 178 gamtos apsaugos draugijos pirmines organizacijas, subūrusias į savo gretas per 22 tūkstančius klaipėdiečių. Tuomet tai buvo viena gausiausių visuomeninių organizacijų mieste.

Reklama

Draugija kėlė aktualius gamtosauginius klausimus, rūpinosi miesto žaliu rūbu, miesto aplinka šalia gyvenamųjų namų ir mokyklų, įmonių teritorijose. Kiekvieną mėnesį vykdavo viešas renginys gamtosaugine tema - konferencija, ekskursija ar gamtosauginė vakaronė klaipėdiečiams. Draugija organizavo ir akciją, kurios metu vietoje kalėdinės eglutės miestiečius ragindavo namuose pasimerkti eglės šakelę. Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos proga vykdavo Girulių miško, poilsiaviečių valymo talkos.

"Kultūros ir poilsio parke 1959 metais buvo daug kultūrinių-pramoginių įrenginių. Tai atsispindi ir to meto parko schemoje. Parko įrenginiai buvo skirti klaipėdiečiams ir miesto svečiams. Daug metų miesto parkas buvo ekologinio ugdymo gamtinė aplinka. Mokiniai čia atlikdavo fenologinius-ekologinius stebėjimus, susipažindavo su įvairia augalija, prižiūrėjo parką. Parke buvo daugiau nei 17 vietinių ir 26 rūšys introdukuotų (atvežtų iš kitur) medžių bei krūmų, daug dekoratyvinių žolinių augalų.

KALBA. Pavasario šventė miesto parke. Kalba Gamtininkų stoties direktorė Milda Jackienė, mikrofoną laiko Benediktas Gaižauskas. Apie 1985 m.

Gamtosauginiai renginiai parke

Parke buvo organizuojamos pavasarinės šventės miesto mokiniams ir visuomenei. Mokinių eisena nuo Kultūros namų (dabartinio Klaipėdos muzikinio teatro), lydima dūdų orkestro, žygiuodavo į parką. Jie pasiruošdavo ekologinius plakatus "Saugokime vandenį", "Mylėkime gamtą", "Sodinkime medžius", "Kur auga Tavo medis?" , "Saugokime atmosferos orą" ir panašius. Visos miesto mokyklos šventėse noriai dalyvaudavo.

Parke būdavo rengiamos trumpalaikės moksleivių parodėlės (inkilai, margučiai, sausų gėlių puokštės). Švenčių metu apie atliekamą gamtosauginį darbą kalbėdavo miesto ekologai, vietimo darbuotojai. Kalbėdavo ir moksleiviai, skatinantys aktyviau dalyvauti gamtosaugos darbuose.

Reklama

Renginių metu už geriausius ekologinius stendus ir aktyvią veiklą dalyviai būdavo apdovanojami - įteikiami padėkos raštai, prizai.

Pavasario šventes rėmė Klaipėdos vykdomojo komiteto Švietimo skyrius, o organizavo Gamtos apsaugos draugijos skyrius ir Gamtininkų stotis. Noriai padėdavo ir parko administracija. Buvo organizuojami ir kultūriniai renginiai.

Leidimus renginiams reikėjo derinti su tuometine milicija, kuri turėdavo uždaryti gatvę, nukreipti eismą, mat gamtosauginiai renginiai buvo masiški. Didieji renginiai buvo reti, o vėliau, apie 1990 metus, jų visai nebeliko.

ŽEMĖLAPIS. 1959 m. Klaipėdos parko žemėlapis iš A. Tauro knygos "Lietuvos TSR parkai".

Miškas ir žvėrys

"Kiekvienas žmogus turi turėti savo medį, kad su juo susidraugautų. Kai sodini medį, turi pagalvoti, kaip jis atrodys po 100 ar daugiau metų toje vietoje. Čia miškai nedideli ir briedžiai gyvendami žmonių apsuptyje nesibaido, pripranta prie žmonių. Išdidžiai ir ramiai vaikšto po parką, mišką", - pasakojo mokytojas.

Reklama

1982 metų surašymo duomenimis, Girulių girioje gyveno 4 briedžiai, 19 stirnų, 20 šernų, 18 kiškių, 5 kiaunės, 6 lapės ir 18 voverių. 1980 metų statistika rodo, jog iš viso Klaipėdos krašto miškinguose plotuose gyveno 134 briedžiai, 9 elniai, 554 stirnos.

Girulių girioje buvo net septyni upeliai, jų jau neliko. Tai buvo vieninteliai upeliai, panašūs į dykumų upelius - neturintys žiočių ir pasibaigiantys pajūrio smėlynuose (Erchininko, Tydekio, Kalotės upeliai, Tinginio griovys ir kt.) Juos būtina atkurti ir sutvarkyti, mano B. Gaižauskas.

"Džiugu, kad parkas atgimsta, darosi patrauklesnis ir atliks šias svarbiausias funkcijas: rekreacinę, ekologinę, mokslinę, estetinę, masinių renginių, sanitarinę, kultūrinę ir kt. Norėtųsi, kad parkas pritrauktų daugiau lankytojų, vyktų daugiau renginių, skirtų poilsiui, kultūriniam-ekologiniam švietimui. Lankytojai taip pat turėtų elgtis kultūringai, saugoti želdinius ir gamtą. Būtų puiku įrengti parke pažintinius takus su lentelėmis augmenijų pavadinimams", - teigia B. Gaižauskas.

Informacija

Visuomeninis judėjimas "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką" prašo atsiliepti žmones, turinčius įdomių prisiminimų ar nuotraukų apie parką, buvusius parko darbuotojus. Kontaktinis asmuo - Jolanta Norkienė (tel. 8 686 85468). Atsiliepusiųjų atsiminimai bus užrašyti, o nuotraukų laukiama el. paštu: [email protected] Nemokamai nuskenuoti senas parko fotografijas ir išsiųsti galima Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės bibliotekos interneto skaitykloje. Visos Jūsų nuotraukos bus įrašytos į kompiuterines laikmenas ir padovanotos Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės bibliotekai, Mažosios Lietuvos istorijos muziejui ir kt. O atsiminimai suguls į knygą apie parką.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

a go

2013-06-07   12:45

IP: 85.232.128.52

Užaugo, sužaliavo medžiai dideli,
Samanom apėjo kelmai seni.
Išsikasti urvą po kelmu gali žvėreliai maži
Už kelmo užkliūt ir parvirsti gali
Nugraužti medelį gali bebrai šlapi
Genys margas tuksi medyje, žioplys mėto šiukšles
Gyvenimo rutiną miške atpažįstame mes.
Priglaudžia miškas visa kas gyva
O kas negyva priglaudžiame mes.
:)

Patiko, kaip draugas Benediktas Gaižauskas mokėjo įrodinėti, kad žmogus išsivystė iš bezdžionės:)

buvusi

2013-06-07   11:59

IP: 212.59.5.26

Gaižauskas deste biologija Donelaičio vidurineje. Atsimenu, prieš miesto derliaus šventes reikedavo visokiu priemoniu, plakatu. Aš buvau atleidžiama nuo pamokos ir tuos plakatus (grafikus su agurkais, ridikais) akvareliniais dažais piešdavau biologijos kabinete. Paskui gaudavau penketa. Mokytojas buvo griežtas, sakydavo: "penketui moku aš pats", mes gaudavom mažiau. Bet buvo teisingas, sažiningas. Baige mokykla, ateidavom i viešus šokius, Gaižauskas visada pasikviesdavo i savo kabineta, aprodydavo naujienas.

Klaipėdietė

2013-06-07   11:02

IP: 82.135.247.109

Benediktas Gaižauskas puikus mokytojas, gamtos mylėtojas. Malonu apie jį skaityti.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos parko istorija

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (36) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (35) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (34) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (33) nuotrauka, foto

Per nuotolinį Kultūros komiteto posėdį už Petro Gražulio nugaros pasirodė pusnuogis vyras nuotrauka, foto

Lietuva, Politikas Petras Gražulis (62 m.) ir vėl atsidūrė dėmesio centre. Trečiadienį nuotolinį...

5 autobusu Tilžės turgaus nebepasieksime nuotrauka, foto

Klaipėda, Šis savaitgalis buvo paskutinis, kai 5-ojo maršruto autobusas savaitgaliais užsukdavo...

Griežtinamas karantinas nuotrauka, foto

Lietuva, Nuspręsta viešose vietose leisti būriuotis ne daugiau kaip po du asmenis (dabar...

Klaipėdos universiteto miestelyje jau šviečia KU KALĖDOS nuotrauka, foto

Klaipėda, Vakar vakare kalėdinėmis šviesomis įsižiebė viena charakteringiausių ir gražiausių uostamiesčio vietų –...

Klaipėda, Paskelbta prieš 32 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 49 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...