2020 m. gruodžio 2 d. 14:54 val., trečiadienis

Klaipėdos parko istorija

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (29)

(17)

2013-04-04, 17:01

Jolanta NORKIENĖ

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (29) nuotrauka, foto

GIRININKĖ. Klaipėdos girininkijos girininkės V. Kumponienės nuotrauka, kabėjusi Kretingos Miškų ūkio gamybinio susivienijimo 1980 m. Garbės lentoje.

© Asmeninio archyvo nuotr.

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką", publikuoja Klaipėdos poilsio parko istorijos faktus ir klaipėdiečių prisiminimus apie šį unikalų objektą, kurie vėliau suguls į knygą.

Prisiminimais, gyvenimo ir gamtos istorijomis pasidalino Valentina Kumponienė, visą savo gyvenimą paskyrusi kilniai miškininko profesijai. Ji apie 15 metų vadovavo vienai iš didžiausių Lietuvoje - Klaipėdos girininkijai. Jos rūpesčio ir pastangų dėka buvo pasodinti šimtai hektarų miško kultūrų, išugdyti dideli plotai jaunuolynų, sutvirtinti dešimtys hektarų pajūrio kopų.

Viena iš penkių

1931 m. gimusi Vilkaviškio rajone, Giedrių kaime, 1954 m. Valentina baigė Kauno žemės ūkio akademijos miškininkės specialybės studijas ir gavo paskyrimą dirbti Kretingos miškų ūkyje. Pirmą darbo dešimtmetį ji dirbo želdinimo inžiniere, tačiau visada norėjo padaryti ir pasiekti daugiau.

GULBĖS. Girininkė Valentina Kumponienė rūpinosi Aulaukio ežere gyvenusiomis gulbėmis.

"Tuomet dirbusio Lietuvos miško ūkio ministro Antano Matulionio atkakliai prašiau girininkės pareigų. Priimdamas į šį darbą jis užsiminė, jog tai daro tik dėl mano užsispyrimo, ir prisakė, jog tai bus sunkus, nemoteriškas darbas", - pasakojo V. Kumponienė.

Pirmąjį girininkės paskyrimą moteris gavo į Kretingos rajono Kulupėnų kaimą. Ištekėjo irgi už miškininko Jono Kumpono. Šeima gyveno ūkiškai, turėjo daug laukų, augino dobilus. Gimė sūnus Laimonas. Kaime buvo tik aštuonmetė mokykla, todėl šeima, susirūpinusi mylimo vienintelio sūnaus išsilavinimu, nusprendė pakeisti gyvenamąją vietą.

1972 m. Valentina pradėjo dirbti Klaipėdos girininkijoje. Tuomet Lietuvoje buvo tik 5 moterys girininkės, o Klaipėdos krašte Valentina buvo vienintelė. Ji girininke Klaipėdoje dirbo iki pat tol, kol 1986 m. išėjo užtarnauto poilsio.

Teritorija kėlė pavydą

Klaipėdos girininkija tuomet vadinosi Kretingos miškų ūkio gamybinio susivienijimo Klaipėdos girininkija. Dažnas miškininkas V. Kumponienei pavydėjo tokių valdų. Pusantro tūkstančio hektarų plotas prasidėjo nuo Pušyno gatvės, į jį įėjo miško parkas (Klaipėdos kultūros ir poilsio parkas), Vasaros estrada, Aulaukio ežeras, Melnragės, Girulių, Kalotės miškai iki pat Karklės kaimo. Girininkai rūpinosi ir siaura trijų kilometrų pakrantės juosta, želdino ir tvirtino pajūrio kopas.

Klaipėdoje tuomet buvo ir Karinė girininkija - teritorija miesto pietinėje dalyje į šiaurę nuo Dituvos Šernų link, į kurią įėjo ir poligono teritorija.

Miesto parkas jau buvo sukultūrintas miškas - sutvarkyti takai, suoliukai, įrengta šokių aikštelė, įvairūs atrakcionai, pramogos. Parke buvo organizuojamos talkos, patys parko darbuotojai jį valydavo, šluodavo, rinkdavo šiukšles.

"Miestas dar neturėjo įmonės, kuri rūpintųsi apželdinimo darbais. Iš Klaipėdos vykdomojo komiteto mums paskambindavo ir paprašydavo, kad parke išpjautume sausuolius, išvežtume vėjovartes. "Savaiminukus" medžius apgenėdavome, o jei netrukdydavo miško darbams, palikdavome. Tvarkyti parko buvo siunčiami du girininkijos darbuotojai - eigulys ir benzopjūklininkas. Geriausiai parke augdavo beržai, drebulės. Prie geležinkelio geriau augdavo pušys ir eglės. Sodindavo jaunus uosius, klevus. Pavasarį sodindavome medžius, o jei neprigydavo, rudenį jų vietoje sodindavome kitus. Sunkiausiai augdavo pušys. Vėjas smarkiai aplaužydavo pušų šakas, o egles išversdavo, nes jų šaknys vos pusės metro ilgio", - pasakojo pokalbininkė.

DARBAI. Girininkai rūpinosi ir siaura trijų kilometrų pakrantės juosta, želdino ir tvirtino pajūrio kopas.

Gulbės girininkijoje

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Virginija

2013-04-05   13:06

IP: 82.135.247.109

Ačiū už straipsnį, kuriame tiek daug nuoširdaus gerumo

to Foto

2013-04-05   13:04

IP: 82.135.247.109

Puiku, jau viskas gerai. Pataisyta :)

Foto

2013-04-05   11:09

IP: 92.61.33.151

Apversta "aukštyn kojom" nuotrauka su kopom, yra meninė instaliacija ir autoriaus idėją ar redaktoriaus klaida? Ar žurnalistai gali nors kartą, šį straipsnių ciklą parašytį be klaidų?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos parko istorija

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (36) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (35) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (34) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (33) nuotrauka, foto

ŠMSM apsisprendė: mokinių atostogos ilginamos nebus nuotrauka, foto

Švietimas, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM), kartu su epidemiologais išanalizavusi situaciją švietimo...

„Laivas skenduolis“ patrauktas nuo krantinės nuotrauka, foto

Jūra, "Pagaliau“ – ko gero taip vienu žodžiu būtų galima įvardinti vadinamojo „laivo...

Per nuotolinį Kultūros komiteto posėdį už Petro Gražulio nugaros pasirodė pusnuogis vyras nuotrauka, foto

Lietuva, Politikas Petras Gražulis (62 m.) ir vėl atsidūrė dėmesio centre. Trečiadienį nuotolinį...

5 autobusu Tilžės turgaus nebepasieksime nuotrauka, foto

Klaipėda, Šis savaitgalis buvo paskutinis, kai 5-ojo maršruto autobusas savaitgaliais užsukdavo...

Švietimas, Paskelbta prieš 9 min.

Jūra, Paskelbta prieš 15 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 52 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...