2019 m. birželio 19 d. 16:01 val., trečiadienis

Klaipėdos parko istorija

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (10)

(6)

2012-10-18, 19:14

Jolanta NORKIENĖ

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (10) nuotrauka, foto

1976-IEJI. Rami atokvėpio akimirka parke su žmona Domicėle Birute.

© Karolio BRAŽO archyvo nuotr.

Netoli šokių aikštelės stovėjo kioskas, kuriame pardavinėtas "žigulinis" alus, limonadas, saldainiai.

Geležinkelio pusėje stovėjo labai vyrų mėgtas atrakcionas "Bulius" - jaučio galvos iškamša su ragais. Vyrai jėgas bandydavo jį tempdami už ragų - spyruoklė buvo tvirta, atlenkiant ragus galima buvo "išspausti" net iki 100 kg. Vyrai mėgdavo lažintis iš pinigų, kas, kiek kartų ir kiek kilogramų atlenks.

Parke buvo ir čiuožykla, papuošta šviesos girliandomis. Ji dirbo kasdien. Dieną joje būdavo pilna vaikų, vakare - suaugusių. Čiuožykloje buvo galima pasigaląsti ar išsinuomoti pačiūžas. Karolis pasakojo naktimis su parko direktoriumi Benjaminu iš benzinvežio pildavę vandenį ir šaldydavę.

Ratas - naujiena ir Lietuvoje

Karolis gerai pamena, kaip buvo montuojamas ir paleistas pirmas apžvalgos ratas, tada vadintas "Velnio ratu".

Klaipėdos laivų remonto darbuotojai sunkvežimiais vežė konstrukcijas. Sumontavus vieną kabiną rankiniu būdu pakeldavo ją į viršų ir taip visą ratą sukabino. Vėliau pastatė didelę metalinę tvorelę varikliui.

Sumontavus apžvalgos ratą jis kelias valandas buvo bandomas be žmonių su dvigubu svoriu - pridėjus į kabinas sunkių metalo plokščių. Komisijai jį išbandžius ir nusprendus, kad apsisukimų svyravimas yra leistinas, ratą leido eksploatuoti.

"Apžvalgos ratas tada buvo labai didelė naujiena ir mieste, ir visoje Lietuvoje", - sakė K. Bražas.

Pradėjus ratą naudoti driekėsi didžiulės žmonių eilės. Vieni bijodavo ir jau truputį pakilus šaukdavo, kad juos nuleistų. Prižiūrėtojai rankiniu būdu sustabdydavo ratą, nuleisdavo pabijojusiuosius. Iš pradžių leisdavo kilti visiems, vėliau - tik vaikams nuo 10 metų ir tik su suaugusiaisiais.

Kabinos būdavo atviros, iš šonų tik grandinės, jos linguodavo. Apsisukimas ratu trukdavo apie 15-20 min. Ratas apačioje vis sustodavo, kad vieni būtų išlaipinti, o kiti - įlaipinti.

Įtemptas darbas

Karolis prižiūrėdavo ir atrakcionų mechanizmus, kurie gana dažnai gesdavo.

"Dirbau parke kasdien - ir savaitgaliais, ir švenčių dienomis nuo 9 iki 24 valandos. Pavargau nuo įtempto darbo. Nepamenu, ar buvo atostogų. Patiko kolektyvas, darbas gryname ore, bet netenkino maža alga, per didelis darbo krūvis. Tad po trejų metų nusprendžiau pakeisti darbą. Išėjau dirbti į įmonę "TV ateljė" ir žmonių namuose remontuodavau televizorius", - pasakojo vyras.

Informacija

Visuomeninis judėjimas "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką" prašo atsiliepti žmones, turinčius įdomių prisiminimų ar nuotraukų apie parką. Kontaktinis asmuo - Jolanta Norkienė (tel. 8 686 85468). Atsiliepusiųjų atsiminimai bus užrašyti, o nuotraukų laukiama el. paštu: klaipedaparkas@gmail.com. Nemokamai nuskenuoti senas parko fotografijas ir išsiųsti galima Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės bibliotekos interneto skaitykloje.
Visos Jūsų nuotraukos bus įrašytos į kompiuterines laikmenas ir padovanotos Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės bibliotekai, Mažosios Lietuvos istorijos muziejui ir kt. O atsiminimai guls į knygą apie parką.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Virginija

2012-10-26   12:00

IP: 212.59.5.25

mano el.pašto adresas: vicepa@delfi.lt

Virginijai

2012-10-19   13:11

IP: 78.61.8.79

Labai įdomūs prisiminimai, reikia juos užrašyti. Paskambinkite Jolantai, jos tel. nr. rasite straipsnyje.

2012-10-19   12:45

IP: 212.59.5.25

Parko vaiku sektoriuje dirbau iki 1971 metu. Aktyviausi lankytojai ir padejejai buvo artimiausiu namu vaikai, juos atsimenu iki šiol su vardais ir pavardemis. Tame namelyje buvo pastovi gyvunu, paukščiu iškamšu ekspozicija, verandoje stovejo teniso stalas, kampe buvo kasa, kur buvo parduodami bilietai i atrakcionus. Antrame aukšte darydavom nuotraukas, virem cepelinus per cepelinu balius rugpjučio pabaigoj, kai apdovanodavom už visus renginius. Draugavom su dailininku Vaclovu Rimkum, jis ateidavo per ta baliu iteikti prizu. Atsimenu daug ka, visus vaikus aktyvistus, darbuotojus...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos parko istorija

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (36) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (35) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (34) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (33) nuotrauka, foto

Naują mokyklą Klaipėdoje statys vilniečiai nuotrauka, foto

Klaipėda, Trečiadienį Klaipėdos savivaldybėje pasirašyta sutartis dėl naujos mokyklos Klaipėdoje statybos su konkursą...

Prasidėjo bendrojo plano viešinimas nuotrauka, foto

Klaipėda, Pirmadienį prasidėjo Klaipėdos miesto bendrojo plano viešinimo bumas. Per pirmas keturias šios...

Klaipėdoje - Dragūnų bataliono šauktinių išlydėtuvės į atsargą nuotrauka, foto

Klaipėda, 2018 metų rudenį Lietuvos kariuomenės Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija" Lietuvos...

Rudenį startuos skrydžiai iš Palangos į Bergeną nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Nuo šio rudens startuoja naujas oro tiltas, sujungsiantis Palangos oro uostą ir...

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...