2019 m. birželio 26 d. 13:30 val., trečiadienis

Klaipėdos akvarelės

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės XVIII

(4)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės XVIII nuotrauka, foto

Šiandien toliau liejame akvarelę Turgaus g. 14-ajam namui, t.y. "Pajūrio" universalinei parduotuvei, kuri prieškariu buvo garsi kaip "F. Lass ir Co" manufaktūra. Pastatas stovi XVI a. suplanuotoje teritorijoje. Jis mūrytas XIX a. antrojoje pusėje, ir greičiausiai priklausė turtingiems pirkliams. 1855 m. pastato savininkas - Kluge, 1858 m. jame įsikūrė universalinė parduotuvė.

Iš pradžių jai priklausė trijų aukštų monumentalus namas. Namą puošė piliastrai, virš stogo - linijos, pereinančios į bokštelius. Namo kampas buvo nusklembtas ir jame įstatytos durys.

1898 m. prie šio pastato prijungtas gretimas Turgaus gatvės triaukštis jugendo stiliaus namas. Po rekonstrukcijos abu jau buvo su aukštomis didelėmis vitrinomis. Skirtingus namus jungė virš pirmojo aukšto išsikišusi plati juosta su firmos pavadinimu: "F. Lass ir Co".

XX a. pirmojoje pusėje parduotuvė priklausė mėsininkui Moritz Seurich. 1937 m. Lietuvos telefonų abonentų sąraše "Lass ir Co" universalinės parduotuvės savininkais nurodomi Ernest ir Herman Scharffetter. Apie juos jau pasakojome praėjusį pirmadienį. O šiandien - apie žmones, kurie universalinės parduotuvės pastate gyveno pokario metais.

 

Tokią ateities viziją statiniui Turgaus g. 14 dabar kuria architektas Martynas Valevičius

Sandėliai - šuliniuose?

 

Emilija ir Vaclovas Staponai tuokėsi Klaipėdoje 1936 m. Pasak jų dukterų Giedrės ir Danutės, santuoka buvusi registruota tame pastate, kuriame šiandien yra Apskrities viršininko administracija.

1939 m. Klaipėdą prijungus prie Vokietijos, Staponai, kaip ir daugelis kitų ne vokiečių tautybės gyventojų, iš miesto privalėjo išsinešdinti per suskaičiuotas valandas. Niekur toli jie nebėgo - tik iki Kretingos.

Karui pasibaigus, Staponai buvo tarp pirmųjų šimtų klaipėdiečių, sugrįžusių atgal į jaunystės miestą. Pirmiausiai apsigyveno kažkur Liepų gatvės gale, jau už geležinkelio. Ten buvo įsikūręs ir tarybinių kareivių garnizonas. Jų viršininkams auksinių rankų siuvėjas Vaclovas siūdavo kostiumus. Čia gyvendama Staponų šeima pirmą kartą susidūrė su pavadinimu "Lass ir Co".

"Mūsų namo kieme buvo pilna kažkokių šulinių, dengtų sunkiais dangčiais. Kai atsikraustėme, tėvas kelis dangčius pakilojo. Bet juose buvo tamsu ir nieko nesimatė. O kareiviai buvo kur kas smalsesni. Jie "išstudijavo", kas tų šulinių dugne. O ten pasirodė besą "Lass ir Co" parduotuvės sandėliai. O gal pasitraukdami vokiečiai tuose šuliniuose suslėpė parduotuvės turtą?" - spėliojo D. Staponaitė-Jonaitienė, dabar gyvenanti Kaune.

 

Taip "Lass ir Co" parduotuvė reklamuodavosi prieškario spaudiniuose

Vos nesušaudė

 

Per tą parduotuvės turtą Staponų šeima kartą vos nebuvo sušaudyta.

"Aptikę šuliniuose vertingų daiktų, kareiviai juos glėbiais tempė į miestą ir keitė į alkoholį, cigaretes, maistą. Kai gėrybės išsibaigė, jie nusprendė, kad tokius pat "sandėlius" yra susikrovusi ir mūsų šeima. Ir užsidegė gerokai mus pakratyti.

Gerai prisimenu, kaip kareiviai vėlų vakarą sulipo į mūsų butą per langus - jie buvo visai palei žemę - ir pradėjo kratą. Susirinko mūsų suknytes, brolio batukus. Tėvas, matydamas, kas darosi, išbėgo pranešti viršininkams. Nesvarbu, kad juos tėvas apsiūdavo, į civilio skundus nepuolė reaguoti, - na, šėlioja kareivukai.

Tuo metu mama iš kareivių rankų pradėjo stvarstyti atgal vaikų drabužius. Tie įsiutę pradėjo šaudyti iš automatų, grasindami užmušti. Gal taip ir būtų nutikę, jei tėvas nebūtų grįžęs su "pastiprinimu" - kažkuriuo iš viršininkų, išgirdusiu šūvius, ir supratusiu, kad tikrai nebe juokai", - prisiminė Danutė.

Karininkai šeimai patarė išsikraustyti, nes šalia garnizono jie tikrai ramybės neturėsią.

Staponai tuomet dar nenujautė, kad jiems lemta tapti tos pačios parduotuvės, kurios turtai buvo šuliniuose, vos ne viršininkais. Tai buvo apie 1950-uosius.

Langinės...

Universalinė parduotuvė buvo ne tik prekybos įmonė - dalį jos sudarė nuomojami butai. Tokia paskirtis išliko ir pokario metais. Į butus buvo įeinama iš kiemo. Pirmajame aukšte apsigyveno Staponų šeima, o namo priešais antrajame aukšte - Leonas Lazauskas, dirbęs teatre. Trečiajame to namo aukšte gyveno Renė Angladegytė su mama ir močiute.

V. Staponas įsidarbino "univermago" ūkvedžiu, tad pagal pareigas buvo didelis ponas. Tačiau jam tekdavo daryti viską: kūrenti katilinę žiemą, šluoti teritoriją, vakarais nuleisti geležines langines, ryte pakelti, susiūti suirusius kostiumus, išlyginti, iškrauti atvežtas prekes ir t.t.

Žinoma, pasitelkdavo tris vaikus - Danutę, Giedrę, Alfredą.

"Man tikra šventė būdavo, kai tėvas pakviesdavo uždaryti parduotuvės langinių. Jos, geležinės, laikėsi ant tvirtų metalo grandinių tarsi kibirai, nuleidžiami į šulinį. Patikdavo, kad galiu valdyti tas grandines, patikdavo pakeliamų ar nuleidžiamų langinių džeržgesys", - prisimena Giedrė.

Jai, seseriai ir broliui dar patikdavo nešti atvežtas prekes į trečiąjį aukštą: medžiagų rietimai, muilo ir odekolono dėžės žadindavo fantaziją.

Auksą - į krosnį

Nepaisant, kad Staponų vaikai buvo įkinkyti į darbus, pramogoms irgi laiko likdavo. Geriausia Giedrės vaikystės draugė buvo Renata Angladegytė. Su ja rengdavo lėles ir, suguldytas į tėvo sukaltus medinius vežimėlius, stumdydavo jas gatvėje. Su tais vežimėliais "mamos" traukdavo prie dabartinio skverelio tarp Turgaus ir Didžiosios Vandens gatvių.

"Tuomet plotas buvo aptvertas medine tvora. O mes per skylutes ar plyšius žiūrėdavome, kas ten vyksta. Griuvėsius valė vokiečių belaisviai. Matyt, jie negyveno koncentracijos stovyklos sąlygomis. Turėjo ir laisvės. Nežinau, kaip jie susipažino su Renatos mama, bet, kai kieme tarsi šulinyje nuaidėdavo "Ger - trūū - da!!!", žinodavome, kad taip ją į pasimatymus kviečia vokiečių belaisvis", - sakė Giedrė.

Nei ji, nei Renata nesuprato, kas nutiko Gertrūdai, kai ją visas kiemas ir Tomo gatvė išlydėjo medinėje dėžėje. "Mes kikenome, spėliojome, kada Renatos mama sugrįš. Buvome per mažos suvokti, kad ji mirė. Staiga, netikėtai nuo kažkokios infekcijos",- prisiminė Staponaitės.

Kai nebeliko mamos, Renata su močiute labai vargo. O kartą Renata parodė visą maišą auksinių ir sidabrinių monetų. Jos buvo didelis Renatos močiutės rūpestis: kaskart ji krūpčiodavo, kai kas nors belsdavosi į duris. Nusiramino tik tuomet, kai monetų maišelį subėrė į krosnį, ir jos susilydė. Tada jau nebebijojo.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Danute

2010-05-02   07:32

Nijole parasykite i mano el. pasta
jdanute@yahoo.com

Nijolė

2010-05-02   07:32

Labai norėčiau susitikti su Staponaitėmis. Kaip jas susirasti?

Nijolei

2010-05-02   07:32

Ir Giedrė, ir Danutė jau išvažiavo. Gražina.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos akvarelės

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (583) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (582) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (581) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (580) nuotrauka, foto

KU studijoms – prestižinis kokybės ženklas nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos universiteto informatikos ir mechanikos inžinerijos studijų programoms suteiktas prestižinis, kokybės ženklo...

Žiedines sankryžas rekonstruos vienu metu? nuotrauka, foto

Klaipėda, Jau kitąmet Klaipėdoje vairuotojų gali laukti nemenkas išbandymas. Tikėtina, kad vienu metu...

Kviečia paragauti Klaipėdos nuotrauka, foto

Kultūra, Klaipėdos turizmo informacijos centras vakar žurnalistams pirmiesiems pristatė naują originalią ekskursiją po...

Iki Jūros šventės liko vos mėnuo: aiškėja programa nuotrauka, foto

Klaipėda, Iki laukiamiausio renginio Klaipėdoje – Jūros šventės – liko tik mėnuo. VšĮ...

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 29 min.

Kultūra, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...