2019 m. birželio 27 d. 09:06 val., ketvirtadienis

Klaipėdos akvarelės

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės XVII

(2)

Šiandien liesime akvarelę Turgaus g. 14-ajam namui, t.y. "Pajūrio" universalinei parduotuvei, prieškariu tituluotai "F.Lass ir Co" manufaktūra. Tam pastatui aprašyti šį kartą informacijos "Vakarų ekspresas" ieškojo ne tik Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje, Savivaldybės Paminklotvarkos skyriuje, bet ir Kęstučio Demerecko leidyklos "Libra Memelensis" archyve, Jono Tatorio knygoje "Senoji Klaipėda". Buvo pasitelktas ir dar vienas informacijos šaltinis - "Lietuvos telefonų abonentų sąrašas 1937 metams. Pašto Valdybos leidinys". Jį maloniai paskolino Jola Songailienė, prisipažinusi, kad, skaitydama "Akvareles", pagal šią knygą sutikrina ikikarinius ir pokarinius adresus, pastatų buvusių savininkų pavardes ir t.t. Šią knygą Jolai padovanojo senelis, "smetonišku" braižu įrašęs joje ir prasmingą palinkėjimą: "Anūkei Jolai. Ši seniena tegul primena senelio Juozo ir jo amžininkų laikus. 2001.09.13".

ŠIANDIENA. Taip parduotuvė atrodo šiandien. Jau kuriamas

Informacijos suteikė ir šiomis dienomis Klaipėdoje lankęsis Gertas Balzeris (Gert Baltzer), kurio tėvas Kurtas Balzeris draugavo su "F. Lass ir Co" parduotuvės savininku Ernestu Šarfeteriu (Ernest Scharffetter).

 

 

Ikikarinės istorijos krislai

Pastatas Turgaus g. 14 stovi XVI a. išplanuotoje teritorijoje. Sklypas susiformavo ir galėjo būti užstatytas taip pat XVI a. Apie senuosius statinius žinių nėra išlikę. Klaipėdą dažnai siaubiant gaisrams, vietoje buvusių pastatų atsirasdavo nauji. Didžiojo 1854 m. gaisro metų sklypo pastatai taip pat sudegė. Tas pastatas, kuris buvo išlikęs ir po karo, mūrytas XIX a. antrojoje pusėje ir greičiausiai priklausė turtingiems pirkliams.

1855 m. pastato savininkas - Kluge, 1858 m. jame įsikūrė parduotuvė. Iš pradžių jai priklausė trijų aukštų namas. Pastatą puošė piliastrai, virš stogo linijos, pereinančios į bokštelius, namo kampas buvo nusklembtas ir jame įstatytos durys. 1898 m. prie šio pastato prijungtas gretimas Turgaus gatvės triaukštis jugendo stiliaus namas. Po rekonstrukcijos abu pastatai jau buvo su aukštomis didelėmis vitrinomis. Šiuos abu skirtingus namus jungė virš pirmojo aukšto išsikišusi plati juosta su firmos pavadinimu: "F. Lass ir Co".

1937 m. Lietuvos telefonų abonentų sąraše "Lass ir Co" universalinės parduotuvės savininkais nurodomi Ernstas ir Hermanas Šarfeteriai.

Šiomis dienomis Klaipėdoje lankęsis G. Balzeris patikslino, kad parduotuve rūpinosi tik Ernestas, o Hermanas tvarkėsi dviejose plytinėse - toje, kurios kaminas išlikęs pakeliui į Palangą ir dar vienoje - Joniškės g. Trečias brolis Šarfeteris buvo Luizės gimnazijos Puodžių gatvėje direktorius.

Lemtingas paradas

G. Balzerio tėvą, valdžiusį Tauralaukio dvarą bei žmonos dvarą Stragnuose (netoli Priekulės), ir Ernestą Šarfeterį siejo nuoširdi draugystė. Ponas Gertas iki šiol tebeaprauda savo šunį Reksą, kurį tėvas padovanojo bičiuliui. Su šunimi manufaktūros savininkas niekada nesiskirdavo. Gertas prisimena, kaip jis su tėvu eidavo į svečius pas Ernestą. Parduotuvės viršutiniame aukšte jis turėjo kabinetą, kuriame su šeimininku būdavo ir šuo. Reksas jį lydėdavęs, kai šis apeidavo manufaktūros valdas. Ir, žinoma, šuo šeimininką lydėdavo ir į medžiokles.

Kol dar Klaipėda priklausė Lietuvai, krašto ūkininkai ir medžiotojai, tarp jų - ir G. Balzerio tėvas su E. Šarfeteriu, dalyvavo parade Palangos pajūryje. Tas paradas buvęs surengtas Lietuvos prezidento Antano Smetonos garbei. Iškilmės Palangoje turėjo skaudžių pasekmių Balzerių šeimai: dėl orkestrų trenksmų pasibaidžius Gerto tėvo žirgui, jis iškrito iš balno ir susilaužė stuburą. Dėl šios negalios Gerto tėvas mirė dar prieš prasidedant Europos dalybų karui. Tad Gerto motina su keturiais vaikais iš Stragnų dvaro į Vokietiją 1944 m. spalio 18 d. traukėsi jau be šeimos galvos. Jo kapas Stragnuose prižiūrimas ir dabar. Kurtui Balzeriui, kaip medžioklės ūkio įkūrėjui, yra pastatytas paminklinis akmuo ir Šernuose.

Rengė klaipėdiečius

1937 m. Lietuvos telefonų knygoje "F. Lass ir Co" pristatomas kaip didžiausias ir seniausias manufaktūros ir baltinių prekybos namas. Firma turėjo ir savo siuvyklą, gaminius pardavinėjo parduotuvėje. Firmos savininkai laikraštyje gyrėsi duodą darbo daugiau nei penkiasdešimčiai pardavėjų ir siuvėjų. Kad tai buvusi ne tuščia reklama, patvirtino klaipėdietis Jonas Paulauskas. Jis sakė, kad bet kurį klientą "Lass ir Co" parduotuvė sugebėdavo aprengti per 8 valandas.

Pastatas buvo trijų aukštų: pirmajame veikė batsiuvystės reikmenų parduotuvė (oda, įvairios kitos medžiagos, techniniai įrengimai batsiuviams), kelios firmos, tarp jų - Lietuvos laivininkystės, draudimo įstaiga. Antrajame ir trečiajame aukštuose buvo nuomojami butai (duomenys iš "Adressbuch Memel 1935").

Prabanga sugrįš?

"Libra Memelensis" archyve teko pastudijuoti parduotuvės nuotraukos (patentuota, spausdinti neleidžiama), darytos apie 1903 m., kopiją. Joje - prabangus parduotuvės pirmojo aukšto interjeras: į marmurą panašiomis plokštėmis grįstos grindys, kolonos su lipdiniais, prabangūs šviestuvai, kažkokia komoda (ąžuolo arba raudonmedžio) su daug stalčiukų. Prie jų - skrybėlėta dama ilgais - iki žemės - drabužiais. Priekyje - stalelis raitytomis kojomis. Ant jo - gal interjero detalės, gal prekės. Matyti į antrąjį aukštą vedantys laiptai (aš tuos įvijus laiptus, nudilintomis įdubomis ir girgždančius, atsimetu ir iš pokario metų). Antrajame aukšte matyti metaliniai pinučiai ir turėklai, kurie taip pat buvo išlikę ir pokario metais.

Pokario senamiesčio vaikai - Aloyzas ir Kęstutis Kuzmarskiai - pamena ir daugiau išlikusių parduotuvės interjero detalių - raudonmedžio, riešutmedžio inkrustacijas, lipdinius parduotuvės viduje ir išorėje. Visas tas išlikęs pirminio interjero blizgesys, kad ir apdilęs, buvo sunaikintas apie 1962-1963 metus, kai pastatas su įėjimu iš kampo, buvo rekonstruotas į pilką kvadratinę dėžutę.

Šiandieninis pastato savininkas Rimantas Cibauskas svajoja jam sugrąžinti, žinoma, kiek tai įmanoma, prieškarinį panašumą. Prie atgaivinimo projekto dirba architektas Martynas Valevičius. Projekto variantas buvo eksponuotas miestiečiams, kai vyko senamiesčio slibino "šventinimo" ceremonija.

Kitoje dalyje skaitykite:

Bute virš universalinės parduotuvės "Lass ir Co" gyveno garsiausia Klaipėdos gimnastė Giedrė Staponaitė-Ludvig

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Julė

2010-05-02   07:32

Ačiū už įdomius rašinius.

Rolis

2010-05-02   07:32

Kodėl nėra apie pokarinius gyventojus? Juk univermage buvo butų.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos akvarelės

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (583) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (582) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (581) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (580) nuotrauka, foto

Ketvirtadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, **************

Neringoje - ožkelės "krūmapjovės" nuotrauka, foto

Neringa, Vietoje krūmapjovės - ožkelės. Tokią idėją sugalvojo Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos...

Klaipėdos vėliava iškelta Saksonijos-Anhalto žemėje nuotrauka, foto

Sportas, Tarptautinėse senovinių automobilių ralio varžybose "11 Ohre Classic", kurios vyko Saksonijos-Anhalto žemėje...

Rūkytos žuvies mėgėjai Palangoje turi kuo džiaugtis nuotrauka, foto

Vasara, Lietuviams poilsis prie jūros neatsiejamas nuo vieno produkto - rūkytos žuvies. Tiesa,...

Įvairybės, Paskelbta prieš 34 min.

Neringa, Paskelbta prieš 1 val.

Vasara, Paskelbta prieš 12 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...