2020 m. lapkričio 25 d. 07:16 val., trečiadienis

Klaipėdos akvarelės

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (651)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (651) nuotrauka, foto

STATYBOS. Su tuo "Litrybpromu" nebuvo taip jau ir paprasta: nors tiesioginė valdžia TSRS žuvies pramonės ministerija - Maskvoje, tačiau patys įvairiausi reikalai, tarp jų ir statybų, buvo sprendžiami Lietuvoje. Kai O. Mycikas "Litrybprome" pradėjo vadovauti žuvies šaldytuvų Panevėžyje, Šiauliuose ir Kaune statybų Lietuvoje reikalams, ne kartą ir ne du tekdavo susitikti su aukščiausio rango LTSR vadovais - pramonės ir partiniais. Šioje nuotraukoje šaldytuvų statybų reikalai aptariami su Algirdu Brazausku, kuris anuomet buvo Lietuvos komunistų partijos CK sekretorius pramonės ir energetikos reikalams.

© Danutės MYCIK archyvo nuotr.

Reklama

Pasakojimų cikle apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones toliau žvalgysimės Herkaus Manto g. 2-ajame name, kuriame veikė ir Lietuvos žuvies pramonės susivienijimas- "Litrybpromas".

Šiandien "Litrybprome" toliau dairysimės vieno iš generalinio direktoriaus pavaduotojų statybų reikalams Olego Myciko našlės Danutės Mycik akimis. Jos sudrėkdavo, kai kalbėjomės apie sutuoktinio darbą ir veiklą. O ypač apie jų romantišką pažintį. Danutė tvirtino jų šeimą buvus laiminga. Nuo vyro mirties praėjo ketveri metai. Drėgmė akyse ir balso virpėjimas visiškai suprantami. Bet - apie viską toliau ir nuosekliau.

"Netampyk tu tos štangos"...

Kai šokiuose Turgaus gatvės prieškarinio ir pokarinio banko patalpose įsikūrusiuose kultūros namuose ant parketo sukosi Olego ir Danutės pora, niekas negirdėjo besimezgančio romano pokalbio: "Jūs tokia nuostabi, kaip lengva su jumis šokti", - čiulbėjo Olegas. O aš jam tiesiai šviesiai išpyškinau, kad jį pažįstu iš sporto salės. Jis nė kiek nenustebo, pareikšdamas, kad jį visa Klaipėda pažįstanti. Su tokiu savos vertės pajautimu, kad nė kiek tuo nesuabejojau",- prisipažino Danutė.

Apie tolesnį pažinties tęsinį - kino teatrus, saldainius, gėles jau buvo užsiminta anksčiau. Ypač Danutei darydavo įspūdį saldainiai su riešutais šokolade. Tokių parduotuvėse nebūdavo. Klaipėdoje dar nebuvo ir "Albatroso", kuriame už popierinę valiutą - bonas - jūreiviai galėdavo nusipirkti užsieniuose gaminamų prekių. Bet, matyt, sunkiai dirbantiems jūrose, grįžus į krantą, būdavo galimybių nusipirkti to, ko klaipėdiečiai parduotuvėse nebūdavo regėję. Tuo labiau - ragavę.

Kartą Olegas, grįžęs iš reiso, Danutei pasiūlė pinigų. Ši ryžtingai jų kratėsi. Tada Olegas jai stačiokiškai išrėžė: "Pirmą kartą sutikau tokią durnelę."

Sporto salėje Olegas vis prižiūrėdavo Danutę: "Netampyk tu tos štangos, man reikia sveikos žmonos", - perspėdavo. Nors apie santuoką dar nebuvo jokių kalbų.

Reklama

"Man būdavo nepatogu dėl tokio jo išskirtinio dėmesio ne tik trenerio, bet ir sporto draugių akyse. Bet kartu ir malonu, kai po treniruočių manęs laukdavo ir lydėdavo į namus", - prisiminė Danutė.

Bet jų romantišką draugystę 1961 m. gruodį sudrumstė Olego Myciko gautas šaukimas tarnauti sovietinėje armijoje. "Strojbatas" - statybinis būrys - kiekvienas, kuriam teko tokia dalia, pasakytų, ką tai reiškia. Tačiau tai vis tik geriau nei povandeninis laivas ar ir Baikonūras. Tačiau šeštojo dešimtmečio šauktiniai apie visokias radiacijas ir kosmosus dar nenutuokė. "Strojbatas" - jau skambėjo pakankamai grėsmingai.

PREZIDIUMAI. O. Mycikui su pačiais pačiausiais tekdavo sėdėti ir prezidiumuose. O tai reiškia, kad buvo priskiriamas partinim ūkiniam aktyvui. Taip anuomet būdavo vadinamas elitas.

Nepamirštamos Kalėdos

Paprastai šauktiniai į armiją būdavo "suštabeliuojami" į vagonus per Kalėdas ir Velykas. Olegas į vagoną turėjo būti "pakrautas" 1961 m. Kalėdų pirmą dieną - gruodžio 25-ąją.

"Prieš tai buvau pakviesta į Olego... gimtadienį, nors jis gimęs gegužę. Atsisveikinimas su gausybe draugų, na, ir su manimi, vyko "Klaipėdos" restorane. Gal pirmą kartą jame lankiausi net nežinodama, kad prieškariu čia buvo moderniausias Lietuvoje "Viktorijos" restoranas", - pasakojo Danutė.

Reklama

Tik keliais sakiniais priminsiu, kuo "Viktorija" "perspjovė" Kauno "Metropolį": restoranas-viešbutis turėjo automobilį su logotipais. Juo į viešbutį būdavo pargabenami svečiai iš geležinkelio stoties. Čia juos būtinai pasitikdavo šveicoriai su livrėjomis.

Ir dar - "Viktorijos" restorane buvo... vimdykla su vimdymo įrenginiu.

Tas įrenginys būdavo tam atvejui, jei pačių įvairiausių rangų prieškario klaipėdiečiai, susirinkę puotauti kokia proga, persivalgydavo. Padauginusių alkoholio, sako, nepasitaikydavo.

Kai Olegas pakvietė savo draugus atšvęsti gimtadienio, Kalėdų, Naujųjų metų ir atsisveikinti visas šias progas kartu sudėjus, žinoma, tų prieškarinių modernybių nebuvo likę ir ženklo. Nei šveicorių su livrėjom, nei batų valytuvų, anei mašinų su "Viktorijos" logotipais.

Šveicorių atstodavo administratorius, kuris turėjo teisę už rublį ar tris kyšio į restoraną ką nors įleisti arba ne. Žodžiu, buvo didelis viršininkas. Mat eilės prie tuomet negausių Klaipėdos užeigų nutįsdavo keliasdešimtmetrinės.

Kaip Olegui pavyko susitarti dėl tokio draugų baliaus, Danutė nežinojo. Iš kur ant vaišių stalo restorane radosi juodųjų ir raudonųjų ikrų - taip pat. O ir deficitinis šampanas liejosi laisvai. Matyt, Olegas, kuris nuomojosi butą su kažkokiu kapitonu tame pačiame name kaip ir restoranas-viešbutis, su darbuotojais buvo užmezgęs patikimus ryšius, kurie tuomet turėjo "blato" ženklą.

Reklama

Danutė toje puotoje pirmą kartą gėrė šampano ir ragavo ikrų. Jie panelei nelabai patiko, bet, Olego raginama, vis dėlto juos valgė. O po kelių dienų vyko palydos į armiją. Žinoma, Danutė ėjo išlydėti Olego. Bet - jokių raudų, jokių priesaikų. Tik, pajudėjus šauktinių prigrūstų vagonų sąstatui, ilgai mojavo, kol horizonte išnyko traukinio paskuigalis. Ir... prasidėjo trejų metų laukimas. Grįžtančio...

Anonsas

Kitą savaitę - apie Danutės ir Olego laiškus iš Klaipėdos ir Pamaskvės, Danutės kelionę į Ogninską, kur sovietinės armijos šauktinis tiesė kelius. Ir apie tai, kaip grėsė įvykti skyrybos dar nesusituokus...

Bus daugiau.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos akvarelės

Pasakojimų cikle apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (654) nuotrauka, foto

Pasakojimų cikle apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (653) nuotrauka, foto

Pasakojimų cikle apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (652) nuotrauka, foto

Pasakojimų cikle apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (651) nuotrauka, foto

Trečiadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, Dangaus kūnai:

Lietuvos bokso čempionate - klaipėdiečių pergalės ir įspūdžiai nuotrauka, foto

Sportas, Kaune, besilaikant visų būtinų dėl koronaviruso pandemijos saugumo reikalavimų, net penkias dienas...

Nuostolingus metus išgyvenusi N.Bunkė namuose įžiebė eglę: „Neleisiu iš manęs atimti Kalėdų“ nuotrauka, foto

Žmonės, Garsi dainininkė, elektroninės parduotuvės „homedecorbynb.lt“ įkūrėja Natalija Bunkė jau kurį laiką gyvena...

Autobusų bilietų kainų siūlo nedidinti nuotrauka, foto

Klaipėda, Antradienį vykusiame pasitarime dėl keleivių vežimo miesto ir priemiestiniais maršrutais tarifų dydžio...

Įvairybės, Paskelbta prieš 51 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...