2019 m. liepos 21 d. 05:46 val., sekmadienis

Klaipėdos akvarelės

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (586)

(1)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (586) nuotrauka, foto

"GIRL". Ankstesnėje "Akvarelėje" rašiau, kaip Šilutėje draugės brolio namuose 1968 m. aptikau plokštelę, kurioje radau "Mergaitę". Tai buvo bitlų daina "Girl", pateikta kaip liaudies daina, atliekama "The Beatles".

© Nuotraukos iš Liubovės STANIŠAUSKIENĖS lobyno.

Reklama

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien toliau varstysime Herkaus Manto g. 30-ojo namo duris. Šį kartą toliau dairysimės pirmajame aukšte veikusioje parduotuvėje "Plokštelės". Ji čia įsikūrė po pastato kapitalinio remonto.

Taigi, ankstesniame rašinyje aptarėme, kaip parduotuvę "Plokštelės" vertino Klaipėdos, ir ne tik, melomanai. Šiandien - šios parduotuvės pardavėjos Nijolės Dambrauskaitės-Cygankovos, joje dirbusios nuo 1978 m., išduotos paslaptys ir prisiminimai.

Dirbti pradėjo nuo studijų

"Į parduotuvę sugužėdavo visas Klaipėdos tuometinės inteligentijos žiedynas, pradedant muzikos profesoriais, aktoriais, muzikantais, baigiant moksleiviais ir net darželinukais su inteligentiškomis mamomis ar tėčiais. Skoniai ir poreikiai muzikai - patys įvairiausi. Turėdama ekonomikos-buhalterijos išsilavinimą, apie muziką nutuokiau menkai. Interneto, guglo juk nebuvo. Ėjau į biblioteką, kurioje susiradau muzikos istorijos chrestomatiją ir ją nuodugniai išstudijavau. Ir labai gerai padariau. Nes pasitaikydavo pirkėjų, gal norinčių pasityčioti, o gal iš tiesų nežiniukų, kurie prašydavo Piotro Čaikovskio dešimtosios simfonijos. Savo ruožtu iš jų nesityčiodavau, bet turėdavau atsakymą: "Atsiprašau, bet Čaikovskis tik šešias simfonijas teparašė."

Teiraudavosi ir Bacho opererečių. Vėlgi nepradėdavau šaipytis, o pasitikslindavau: "Gal Ofenbacho?" Žodžiu, visokių kuriozų pasitaikydavo", - nuo darbo pradžios 1978 m. įspūdžius klojo ponia Nijolė.

Prisiminiau pardavėją šiuolaikinėje "Vynotekoje", kai pasiteiravau apie sudominusio vyno savybes. Pardavėjas, išplėtęs akis, tik žiopčiojo. Na, vynas ir muzika gal ir nevisiškai lyginami dalykai, bet bendrą vardiklį turi - jei jau dirbi kokioje nors srityje, pageidautina, kad nebūtum visiškas asilas joje. Nijolė Dambrauskaitė-Cygankova siekė tokių žinių. Ir, sprendžiant iš viską, jai sekėsi.

Plokštelių pasirinkimas

Taip, Klaipėda muzikos pasaulyje nebuvo koks nors Europos, o ir viso pasaulio užkampis. Visų pirma dėl to, kad turėjome laivynus ir gausius jūrininkų būrius. Daugiau išprusę puikiai gaudėsi, kokie vėjai muzikos srityje, ypač estrados, pučia. Puikiai gaudėsi ir iš kur. Jūrininko žmona, nuolatinė "Akvarelių" talkininkė, kelių "Akvarelių" herojė (jos mama labai artimai buvo susijusi su Jono Šliūpo šeima), turinti muzikinį išsilavinimą Liubovė Stanišauskienė "išpažino" epizodą, kai vyras parvežė "B oney M" plokštelę, kurioje buvusi ir daina "Rasputin", uždrausta SSRS. Tai ją per patikrinimą pasieniečiai (gal kagebistai?) paprasčiausiai subraižė.

Reklama

Bitlai grupės stulbinančią karjerą pradėjo 1964 m. Labai netrukus jų dainos jau pradėjo prasiskverbti ir į plokšteles, įrašomas gal vienintelėje studijoje SSRS "Melodija", rezidavusioje Rygoje. Joje buvo įrašomos ir lietuvių estrados dainos, pradedant populiariuoju Stasiu Povilaičiu ir "Nerijos" ansambliu ir baigiant vis dar pogrindininko etikete žymimu Vytautu Kernagiu.

Klaipėdiečiai draudžiamų, bet geidžiamų plokštelių prasimanydavo ir susidraugavę su jūreiviais užsieniečiais. Kad ir lenkais, kad ir vokiečiais demokratais, plaukiojusiais linijiniais laivais. Kaip ne kaip, palyginti su SSRS, šiose šalyse labiau buvo atrištos rankos dėl muzikos leidybinių reikalų. Nespjaudėme ir į lenkų ansamblį "Červony gitary". Jeigu jau bitlų nepasieki, tai visai ne pro šalį klausytis ir "červonų"...

"Plokšteles užsakydavo Ana Skobeleva, puikiai besigaudanti pirkėjų skoniuose. Užsako dėžėmis bitlų ar Eltono Džono plokštelių, tegauname vienetus. O štai nepaklausios klasikinės muzikos plokštelių - prūdais. Jomis domėdavosi geriausiu atveju vienetai ar kelios dešimtys pirkėjų. Na, ir dulka tol, kol nukainojamos ar ir visai nurašomos. Naujos plokštelės pasirodydavo tam tikromis dienomis. Ir melomanai puikiai žinodavo kada. Parduotuvėje turėjome du grotuvus - estradai ir klasikai.

Atvežus plokšteles prie grotuvų išsirikiuodavo eilės - prie estradinių, žinoma, ilgesnės, prie klasikinės muzikos trumpesnės, bet irgi eilės. Tai tęsdavosi kokias tris keturias dienas. Paskui eilės sumažėdavo arba ir visai jų nelikdavo. Antplūdžiai pasikartodavo ir mėnulio pilnaties dienomis, kai grotuvus "užguldavo" nelabai stabilios psichikos žmonės. Nedrausmindavome, nes žinodavome kai kurių išgyventas dramas ir tragedijas. Nesistebėdavome ir jų muzikos pasirinkimu. Būtinai visu garsu..." - pasakojo p. Nijolė.

Plokštelių vagystės

Reikėtų priminti, kad aprašomuoju laikotarpiu parduotuvėse dar nebuvo nei "skambalų" apsivogusiems kontroliuoti, nei apsauginių, turinčių teisę apsivogusius apčiupinėti. Vagys, o gal ir kleptomanija sergantys žmonės tikriausiai net nepagalvodavo, kad kiekvieną pavogtą plokštelę turėdavo apmokėti pardavėjos iš neriebių savo atlyginimų. Kartą Klaipėdoje gastroliavo visoje Sovietų Sąjungoje garsus ansamblis. Tai to ansamblio nariai "in corpore" prisistatė ir į parduotuvę. Ilgai šurmuliavo joje. Nebepamenu, kiek kas tų plokštelių išsirinko, bet vienas ansamblio narys į didelės plokštelės voką buvo prisigrūdęs daug mažų, matyt, tikėdamasis, kad tos gudrybės nepastebėsim. Kai pažėriau plokšteles ant prekystalio, ansamblio "gviazda" vartė akimis, esą, oi, kaip čia nutiko... Pasitaikydavo ir bandančių prasmukti, užsikišusių plokšteles užantyje. Kartais atpažindavome, kartais pavykdavo prasmukti", - pasakojo 10 metų parduotuvėje "Plokštelės" dirbusi ponia Nijolė.

Nekentė "blato" teise besinaudojusiais

Dabar jaunimui ilgai ir nuobodžiai tenka aiškinti, kas sovietmečiu buvo "blatas". Jis egzistavo visur: norint pakliūti į restoraną ar kavinę, jei pažįstamas durininkas iš tavo namo ar kiemo, gal ir būsi įleistas, jei ne - mokestukas - rublis ar net trys. Rūkytų dešrų, žuvų legaliai parduotuvėje pasirodydavo labai jau ribotais kiekiais, didžioji dalis - per užpakalines duris išplaukdavo, dažniausiai pridėjus arbatpinigių. Bet tai - ne kiekvienam "pabažnam" - tik patikrintiems ir patikimiems žmonėms.

Reklama

Tas pat su vaisiais, tas pat su užsienio avalyne ar apranga. Tačiau daugelis turėdavo "blatą" - giminės, kaimynai pirmiausia, likę - jį pelnydavo arbatpinigiais, kartais labai nemažais, ypač užsienietiškai avalynei ir aprangai. Turinčius "blatą" atpažindavome per balius - parduotuvėse konjako "Curvuasje" su žiburiu nerasi. Sunkiai buvo randami ir konjakai "Belyj aist" ar "Ararat". Pamačius tuos butelius, taip pat raudonuosius, juoduosius ikrus ant stalo, suprasdavai - šeimininkai įtakingi žmonės, nes kažkurioje prekybos grandyje turi "blatą".

Ponia Nijolė labai nekęsdavo "blato" teisėmis beveik legaliai besinaudojusiais funkcionieriais, KGB tarnautojais, "obecheesnikais" (na, tokiais, kurie privalėjo kovoti su valstybinio turto grobstytojais, o iš esmės jie būdavo grobstymų iš mėsos kombinato, tabako fabriko, žuvų perdirbimo ir kitų įmonių grobstytojų bandų nariai, o kartais ir pagrindiniai organizatoriai). "Ir pamėgink jiems atsisakyti parduoti plokštelę, nors tegavome gal tris vienetus. Nemalonumai neišvengiami. O tu puikiai žinai, kaip tos plokštelės su įrašais laukė vieno ar kito ansamblio vadovas, dainų atlikėjas, pagaliau trokštantis tobulėti muzikantas. Todėl toje plokštelių parduotuvėje dirbusi dešimt metų ir pabėgau pardavinėti kanceliarinių prekių, kur "blato" teisė beveik neegzistavo. Nors, pradėjus byrėti SSRS, jau ir mokykliniai sąsiuviniai tapo deficitas", - atviravo p. Nijolė.

 VIRŠELIS. Plokštelės vokas buvo toks.

ANONSAS

Kitą savaitę teirausimės, ar nepasitaikydavo situacijų, kai cenzoriams ar ideologams "prasikrapščius" akis tekdavo naikinti plokšteles, kaip nutikdavo su kai kuriomis "neteisingomis" knygomis.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

AK

2019-07-13   12:03

IP: 195.14.178.129

Buvo kadaise ir tokie vokai, bet jie artimesni šelako (78" greičio) plokštelių erai. Žmonės kaupdavo įrašus dideliais kiekiais, plokštelėje tilpdavo po dainą vienoje pusėje, tad dėmesys viršeliams buvo nežymus. Nereikėtų menkinti - vėlesni viršeliai buvę kur kas padoresni. Kas įdomu, Rygos plokštelių fabrikas veikė dar prieš tarybmetį, šiame mieste buvo pasaulinių kompanijų Gramophone ir Zonophone gamyklos, veikusios Rusijos rinkai, tuo pagrindu užveikė tarybinės pramonės grandis.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos akvarelės

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (587) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (586) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (585) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (584) nuotrauka, foto

1006 km lenktynes laimėjo klaidų nedariusi komanda nuotrauka, foto

Sportas, Jubiliejinėse „Aurum 1006 km lenktynėse“ triumfavusi „Circle K milesPLUS Racing Team“ komanda...

Merginų rankinio rinktinė kausis dėl trečios vietos nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos merginų iki 19 metų rankinio rinktinei nepavyko žengti į Europos čempionato...

Vienas paspaudimas gali nužudyti žmogų nuotrauka, foto

Žmonės, "Galiu bet ką subjauroti vienu piršto krustelėjimu!" - kalbėdamas su draugu giriasi...

Į Klaipėdą atplaukė dujovežis su „Total“ dujomis nuotrauka, foto

SGD, Ankstų šeštadienio rytą į Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą atplaukė didelis dujovežis...

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...