Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (585)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (585)

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien toliau varstysime Herkaus Manto g. 30-ojo namo duris. Šį kartą įžengsime į plokštelių parduotuvę "Plokštelės", kuri čia įsikūrė po pastato kapitalinio remonto.

1968 metais, pasisiūdinusi platėjančias kelnes iš brezento (džinsai buvo ne mano kišenei) per vasaros atostogas universitete keliavau po Lietuvą. Užsukau ir į Šilutę pas draugės brolį chirurgą. Buvau priimta kaip Anglijos karalienė. Išeidamas į darbą draugės brolis parodė radiolą ir krūvas plokštelių. Jas ir "užguliau". Kai kažkurioje aptikau "The Beatles" dainą "Girl", Šilutės įdomybės neberūpėjo. Dainą, perkeldama radiolos adatėlę, vis kartojau. Toji daina ir dabar "neišėjusi iš mados", platformoje "Youtube" jos klausėsi 82 700 000 melomanų.

Tuomet jokių jutubų, guglų nebuvo. Žinias apie tai, kas dedasi muzikos pasaulyje, godžiai gaudydavome per BBC ar Liuksemburgo radiją. Tarybiniai laikraščiai koneveikė bitlus. Bet per tai sužinojome, kad tokie yra. Stebiuosi, kad viena jų daina pateko ir į vinilo plokštelę dar 1968 m., kai bitlai sovietiniuose laikraščiuose buvo taip koneveikiami. Kaip "Girl" cenzoriai pražiūrėjo? Pagal tą "Girl" staipiausi su brezentinėmis kelnėmis ir mamos megzta palaidine. Panašiai "kaifuodavo" visa mano karta, nes vinilo plokštelėse per kieno nors gudrumą atsirasdavo viena kita "supuvusių Vakarų" daina. Kai socialiniame tinkle užsiminiau rašysianti ir apie Herkaus Manto g. 30-ajame name buvusią parduotuvę "Plokštelės", patvino vien tik klaipėdiečių nostalgijos jai upeliai.

DEFICITAS. Plokštelių parduotuvėje buvo tikrai didelis klasikinės muzikos pasirinkimas. Tačiau prie Bacho, Mocarto muzikos eilių tikrai nebūdavo. O štai, kai užveždavo užsienio dainininkų, įvairios popmuzikos atlikėjų plokštelių, nusidriekdavo eilės.

Nostalgija

Taigi šią parduotuvę Herkaus Manto 30-ajame name daugelis klaipėdiečių prisimena. Kai kurie net labai jausmingai. Renaldas: "Graži parduotuvė buvo, užeidavai, pasiimdavai patinkančią plokštelę, paklausydavai ir vėl į vietą padėdavai. Dar pamenu tokios mėlynos būdavo kaip iš PVC plėvelės pagamintos. Vėliau toje plokštelių parduotuvėje savo veiklą "Avitela" pradėjo."

Aldona: "Gera parduotuvėlė buvo, labai jauki. Daug plokštelių čia pirkau..."

Simona:"Atsimenu!!! Eidavom pasakų pirkt."

Lina: "Atsimenu šitą parduotuvę - "Modern Talking" plokštelę čia pirkau. Pinigus jai susitaupiau pieno butelius pardavusi..."

Rasa: "Oi kaip mėgdavau čia po pamokų užklyst. Užsienio muzikos deficitines plokšteles kaip bananus greit išpirkdavo. Bet pasakų rasdavau visokių."

Mindaugas: "Estradines plokšteles, pamenu, slėpdavom klasikos skyriuje, kur niekada žmonių nebūdavo. Tada - greit namo, pagriebi rublių ir atgal kapstytis po Mocartus. Ir išsitrauki kokį "Ottawan" albumą."

Rima: "Kai atostogavom Klaipėdoje, tai mano tėvai buvo užsukę į tą parduotuvę ir nusipirko "Kopų balsų" plokštelę."

Inga:"Gera darosi tą parduotuvę prisiminus."

Irena: "Mano mylimiausia plokštelių parduotuvė."

Paulius: "Man labai trūksta tų parduotuvių, kai žinojai, kas ir kur parduodama! Jos buvo tokios jaukios..."

Daiva: "Kaip gaila, kad viskas, kas įdomu ir gražu negailestingai išardoma."

Parduotuvės "Plokštelės" lankytojai, žinoma, ir pirkėjai minėjo tuomet žavėjusius dainininkus, muzikantus. Jų plokštelėms įsigyti įvairiausiais būdais prasimanydavo tų rublių: Engelberto Hamperdinko, Francio Goya'os, "The Beatles" plokštelės buvo labai geidžiamos prekės. Prisipažinta ir dėl meilės plokštelėms, tiksliau, atlikėjams, pasekmių: "Studijų metais Vilniuje, stovėdama eilėje prie plokštelių, praleidau paskaitą ir praradau mėnesio stipendiją..."

Būta ir muzikinio teroro apraiškų: "Man patikdavo savaitgaliais Bacho "Bukstehudės" kaimynams "pagroti". Garsiai efektingiau klausyti buvo", - jaunystės nuodėmes išpažino Audronė. Žinoma, Bacho plokštelę ji buvo pirkusi toje parduotuvėje. Gal ji vienintelė anuometinėje Klaipėdoje ir buvo...

Plokštelių kainos

Toji parduotuvė viliojo daugelį Klaipėdos melomanų. Andrius pranešė: "Plokštelių kainos būdavo dvejopos: klasika po 1,45 Rb, estrada apie 2,15 Rb." Dar tikslesnes plokštelių ir albumų kainas nurodė Liubovė: "1984 m. pasirodė "Queen" už 4,20 Rb, 1985 m. - "ABBA", "Modern Talking","Secret service" po 3,50 Rb, 1986 m. - "Pet shop boys","Liverpool", 1987 m. - Eltonas Džonas, 1988 m. - Peter Gabriel, Bon Jovi, "Led Zeppelin", "Pink Floyd", "Greenpeace" dvigubi albumai po 8 Rb, 1989 m. - Tina Turner, Paul McCartney, Didier Marouani "Space opera" po 4 Rb. Liubovė išsaugojo ir surinktą vinilinių plokštelių kolekciją. Juk daugelis su jomis negailestingai atsisveikinom, kai tik prasidėjo kasečių, o vėliau ir diskų era. O išsaugotos vinilinės plokštelės liudija ir ano meto muzikinius pasirinkimus ir skonį. Dėl geidžiamos plokštelės eilėje stovėti laiko nebuvo šykštima.

ANONSAS

Taigi šiandien melomanų emocijos, o kitą savaitę skaitysime, kaip tuos melomanus vertino plokštelių pardavėjos. Iš kur tos plokštelės parduotuvėje atsirasdavo? Žinoma, teirausimės, ar nepasitaikydavo situacijų, kai cenzoriams ar ideologams "prasikrapščius" akis, netekdavo naikinti plokštelių, kaip nutikdavo su kai kuriomis "neteisingomis" knygomis.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder