2019 m. liepos 19 d. 23:31 val., penktadienis

Klaipėdos akvarelės

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (580)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (580) nuotrauka, foto

IŠ CIKLO "PASKUTINIS SKAMBUTIS".

Reklama

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien toliau lankysimės Herkaus Manto gatvės 30-ojo namo bute, kuriame gyveno anuomet jaunavedžiai Emilija ir Vaclovas Straukai.

Nemetė kelio dėl takelio

Ankstesnėje "Akvarelėje" žvilgtelėjomo, nuo ko prasidėjo V. Strauko kaip fotografo kelias. Dėl savo smalsumo ir imlumo jis tiek ištobulėjo, kad buvo priimtas į LTSR fotomeno draugiją, kurioje, klausdamas, domėdamasis kitų fotografų darbais, augo ir stiebėsi aukštyn. Draugija rudeniop rengdavo fotografų seminarus Nidoje. Į juos sugužėdavo fotomenininkai iš visos Lietuvos. Seminaruose pirmaisiais smuikais grieždavo tokie fotografijos meistrai kaip Aleksandras Macijauskas, Romualdas Rakauskas, Algimantas Kunčius ir, žinoma, pats fotomeno draugijos pirmininkas Antanas Sutkus. Jis dėl savo ryšių į seminarus sugebėdavo prisikviesti fotomeno profesonalių vertintojų ir kritikų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš tolių toliausių. Viena, kai kolega vertina kolegos darbus, o visai kas kita - žvilgsniai ir vertinimai iš šalies.

IŠ CIKLO "PASKUTINIS SKAMBUTIS".

Rytais fotografai pažirdavo po gražiausius Neringos kampelius. Praėjus kelioms dienoms ant virvučių būdavo iškabinamos nuotraukos. Kam kas pasisekė, karštai aptarinėdavo ir diskutuodavo. Fotografai savo darbų atsiveždavo ir iš miestų, kuriuose gyveno ir kūrė. Jau plačiai Lietuvoje buvo pasklidęs R. Rakausko ciklas "Žydėjimas", Aleksandro Macijausko "Turgūs", Algimanto Kunčiaus "Sekmadieniai", kuriuos jis norėjo "pakrikštyti" "Šventadieniais". A. Kunčius buvo pasakojęs, kaip tie "Sekmadieniai" gimė.

"Kai tėvas su vaksu išsitepdavo batus ir juos blizgindavo iki žibėjimo, o paskui eidavo į bažnyčią, man tas kvapas buvo įsiminęs visam gyvenimui. Nuo to batų tepalo kvapo ir gimė mintis fotografuoti žmones, jų aplinką šventadieniais. Tik cenzoriai ciklo neleido "Šventadieniais" pavadinti. Juk nieko švento nebuvo", - kadaise yra pasakojęs jis.

Reklama

Nidos fotografų seminaruose dalyvaudavo ir V. Straukas. Jis į fotografijos guru jau tapusiųjų gretas įsipaišė palyginti vėlai. Tačiau suspėjo daug. Kai vertintojai, kritikai, kolegos sakydavo nuomonę dėl jo darbų, gaudydavo kiekvieną žodį. Puikiai žinome, kiek menininkai dėl savo darbų turi abejonių, ar eina teisingu keliu? V. Straukas, dar dirbdamas mokytoju, buvo pradėjęs fotografuoti paskutiniųjų skambučių ceremonijas. O paskui geriausios nuotraukos atgulė į ciklą "Paskutinis skambutis". Užgimė ir naujas ciklas "Jaunoji Klaipėda". Kai V. Straukas seminarų improvizacinėse parodose su nuotraukomis ant virvučių rodydavo pačios įvairiausios tematikos nuotraukas, A. Sutkus jį sudrausmindavo maždaug taip: "Nemesk kelio dėl takelio."

IŠ CIKLO "JAUNOJI KLAIPĖDA".

"Paskutinis skambutis"

Augdamas ir tobulėdamas fotografijoje, pagaliau metė pedagogo darbą ir 1967-1988 m. dirbo Klaipėdos buitinio gyventojų aptarnavimo kombinato fotoateljė fotografu, kaip ir anksčiau "pašaudydamas" fotoaparatu paskutinių skambučių ritualus ar "gaudydamas" abiturientų mokslų baigimo nuotaikas. Nuosekliausią ir didžiausią pripažinimą menininkui atnešusi fotografijų serija "Paskutinis skambutis" ne tik puikiai atskleidžia kūrybinį autoriaus individualumą, bet ir parodo jo kūrybos vietą Lietuvos fotografijos mokyklos kontekste. Pradėjęs fotografuoti tuomet, kai jo bendraamžiai jau buvo žymūs, V. Straukas sulaukė ne mažesnio įvertinimo ir pripažinimo nei jo kolegos. V. Strauko kūryba užima svarbią vietą Lietuvos fotografijos istorijoje. Tai liudija ir jo nuotraukos, tarp kitų Lietuvos fotomeistrų šedevrų iškabintos MO muziejuje.

IŠ CIKLO "JAUNOJI KLAIPĖDA".

Nepavykdavo susipykti

Reklama

Ką reiškia dviejų žmonių tandemas, kai sutampa interesai? Labai daug. Emilija visada būdavo pirmoji sutuoktinio darbų vertintoja. Ką ji patardavo, ką sukritikuodavo, Vaclovas išklausydavo taip pat nuoširdžiai ir įdėmiai, kaip ir profesionalių fotografijos vertintojų, kolegų. "Pati stebėdavausi, kad su Vaclovu niekaip nepavykdavo susipykti nei buities rutinos klausimais, nei dėl jo kūrybos vertinimo aštresnio žodžio. Savo jautria ir, sakyčiau, inteligentiška siela jis bemat pajausdavo įtampą, kurios atsikratydavo tuoj pat deklamuodamas ką nors iš savo repertuaro. Ir dėl ko nors bekylantis pyktis ar nepasitenkinimas atslūgdavo", - bendro gyvenimo niuansais dalijosi dabar jau V. Strauko našlė Ema.

Pasidžiaugė ir puikiais santykiais su kaimynais: "Iš darbo grįžtu labai pavargusi, o prie durų pastatytas butelis su pienu, kuriuo pasirūpino kaimynė. Šeimininkė buvau nekokia. Tai bandydavo kompensuoti kita kaimynė, kepusi tokias skanias spurgas, tirpstančias burnoje, ir blynus. Kai name pasklisdavo tų kepinių kvapas, žinodavau, kad kaimynė net neužsiminus ir neprašius jų būtinai užneš.

Puikiai sutardavom su pačių įvairiausių tautybių kaimynais. Santarvė tarp kaimynų labai svarbi", - tarsi apibendrino gyvenimo tarpsnį Herkaus Manto g. 30-ajame name E. Straukienė. 1962 m. Straukai persikėlė iš namo su gražuoliu fasadu į kur kas patogesnį tiesiog gyventi būstą, kurio išvaizda toli gražu neprilygo buvusiam.

Kūryba aktuali ir šiandien

Kas yra klasika? Teatre, kine, literatūroje viskas, kas gyvenimo tėkmės atžvilgiu tinka ir po šimto, ir po kelių šimtų metų, nors daug kas pasikeitę ir sanklodose, ir gyvenimo būde, ir papročiuose. Tas pat tinka ir fotografijai. Bėgant, lekiant metams, jos tik įgyja dar didesnę vertę. Nes esti laikmečio ir netgi epochų liudininkės tarsi koks dokumentas, kurio nesuklastosi.

NIDOS MIRAŽAS.

Reklama

V. Strauko kūriniai nepraranda aktualumo ir šiandien, jis vienas dažniausiai eksponuojamų Lietuvos fotografijos klasikų Lietuvoje ir užsienyje. Už savo darbus ir indėlį į Lietuvos fotografijos meną Vaclovas Straukas apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordinu (1999 m.), Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premija (2008 m.). Fotografui 1976 m. suteiktas Tarptautinės meninės fotografijos federacijos (Fédération Internationale de l'Art Photographique, FIAP) fotografo menininko (AFIAP), o 1994 m. nusipelniusio fotografo menininko (EFIAP) garbės vardai. Tarp V. Strauko apdovanojimų - trys didieji prizai, septyni FIAP aukso, šeši FIAP sidabro ir 60 kitų medalių. 1993 m. suteiktas Fotomenininkų sąjungos garbės vardas, 2005 m. - Lietuvos meno kūrėjo statusas.

Medicinos srityje Emilija Straukienė taip pat nestovėjo vietoje - augo ir stiebėsi. Tarptautinių pripažinimų nepelnė, tačiau buvo nuolat gaubiama miestelėnų meilės ir dėkingumo.

ANONSAS

Kitą savaitę belsimės į Gintauto Stasiulio, 1960 m. gimusio ir "parėjusio" į šį namą, buto duris. Klebinsime ir Daivos Macikonytės-Kisarauskienės, taip pat šiame name gyvenančios nuo gimimo - 1963 m. Tebegyvena ir jos slaugoma mama, turėjusi saitų ir su prieškario Klaipėda, ir su šiuo namu, kuriame verslininkavo giminės. Belsdamiesi į šio namo gyventojų duris, pamatysime, kurios atsivers pirmiau, nes tiek dizaineris G. Stasiulis, tiek Lietuvos kariniame jūrų laivyne tarnaujanti Daiva Macikonytė-Kisarauskienė pakankamai savo darbais užsiėmę žmonės.

Bus daugiau.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos akvarelės

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (587) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (586) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (585) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (584) nuotrauka, foto

Prezidento mama tėtį sužavėjo įspūdingais plaukais nuotrauka, foto

Žmonės, Klaipėdoje gyvenantis Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos tėvas Antanas Nausėda rugpjūčio 21-ąją švęs...

Šeštadienį Klaipėdoje tuokiasi nuotrauka, foto

Klaipėda, Šeštadienį, liepos 20 d., uostamiesčio santuokų rūmų didžiojoje salėje tuoksis:

Atnaujins buvusią odos ir venerinių ligų polikliniką nuotrauka, foto

Klaipėda, Verslininko Martino Gusiatino šeimos valdoma bendrovė „Stemma group“ už 572 tūkst. eurų įsigijo...

Eglė Tamulytė-Shaltmira: "Pasaulio užkariauti nereikia, užtenka su juo susidraugauti" nuotrauka, foto

Parodos, Ekscentriškoji menininkė Eglė Tamulytė-Shaltmira savo darbų parodą, sudarytą iš dviejų dalių, kuriose...

Žmonės, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...