2019 m. liepos 24 d. 06:46 val., trečiadienis

Klaipėdos akvarelės

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (579)

(1)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (579) nuotrauka, foto

PRISIPAŽINIMAS. "Meilė stipresnė už Meną", 1952 m. gegužės pradžioje iš Šilalės į Klaipėdą išsiųsdamas nuotrauką Emilijai užrašė V. Straukas. O tų pačių metų liepos 1 d. jie jau susituokė.

Reklama

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien toliau klebensime Herkaus Manto gatvės 30-ojo namo duris, tiksliau, anuomet jaunavedžių Emilijos ir Vaclovo Straukų buto duris.

Taigi, kaip minėta ankstesnėje "Akvarelėje", jauna daktarytė, savo valia pasirinkusi "tremtį" į Klaipėdą, t. y. paskyrimą dirbti uostamiestyje (ne Kaune, kaip tikėjosi jos pedagogai Vytauto Didžiojo universitete), ir jaunas lietuvių kalbos ir literatūros mokytojas iš Šilalės 1952 m. susituokė Klaipėdos civilinės metrikacijos biure be bažnyčių, be altorių. Bet tai visai netrukdė drauge gyventi 65 metus. Papasakotas ir pastogės įgijimo Herkaus Manto 30-ajame name detektyvas. Šiandien paseksime, kaip jaunavedžių porai klostėsi gyvenimas toliau.

"Meilė galingesnė už Meną"

Taigi, E. Straukienė kaip voverė sukosi medicinos dirvonuose, o V. Straukas Klaipėdoje, kaip ir Šilalėje, mokytojavo, kartu lankė Klaipėdos dramos teatro aktorių studiją. Pasak Emilijos, jis Šilalėje buvo pastatęs spektaklį "Be kaltės kaltieji", kuris turėjęs didelį pasisekimą. Jį buvo mačiusios tos medicinos sesutės, kurios Emiliją ir Vaclovą supažindino. Be abejo, žavėjosi V. Strauko statytu, o jų matytu ir įvertintu spektakliu, žinoma, ir V. Strauko atliktu vaidmeniu. Žodžiu, Vaclovas į Klaipėdą atvažiavo "užsikrėtęs" teatro bacila. O prieš tai jis Emilijai buvo atsiuntęs savo nuotrauką, kurios antroje pusėje buvo kaligrafiškai, su plunksnos paspaudimais užrašęs: "Meilė galingesnė už Meną. Vacys, Šilalė, 1952. V. 6." Nepraėjus mėnesiui, liepos 1-ąją, jie jau buvo vyras ir žmona.

Gimtadienio dovana - fotoaparatas

Jaunavedys buvo gimęs 1923 m. lapkričio 8 d. Artėjant jo gimtadieniui, Ema suko galvą, ką padovanoti. Juk tai buvo pirmas gimtadienis, kai jiedu kartu. Apsisprendė - dovanos fotoaparatą, kuris jai pačiai buvo nesvetimas: "Besimokydama Kaune, fotografuodavau studijų grupės draugus. Paskui jiems įteikdavau fotografinius portretus. Jie nuoširdžiai padėkodavo, kartais nusivesdavo į kiną. Kad man kainuoja pirkti fotojuostas, mokėti už jų išryškinimą, nuotraukų darymą, jiems tiesiog nešaudavo galvon.

Reklama

PIRMIEJI BANDYMAI. Pirmieji bandymai fotografuoti buvo tokie sėkmingi, kad fotoateljė meistrai prašė leidimo Vaclovo Strauko nuotrauką įsidėti į savo reklaminį stendą. Deja, toji labiausiai vykusi nuotrauka iš pirmųjų bandymų neišliko. Tik kelios, mažiau pasisekusios, liudija, nuo ko prasidėjo Vaclovo Strauko, kaip fotomenininko, kelias į aukštąsias lietuviškos fotografijos mokyklos viršūnes.


Mano studentiškas "biudžetas" nebeleido tęsti pagautą "šišą". Užmečiau šį užsiėmimą. O apsisprendimą Vaciui gimtadienio proga įteikti fotoaparatą lėmė tai, kad jau visapusiškai buvau pajutusi menišką savo vyro prigimtį. Maniau, labai praverstų fotoaparatas visokioms gyvenimo grožybėms įamžinti. Sukrapščiusi pinigėlių fotoaparatą nupirkau. Jį dovanodama net neįtariau, kaip jis apvers ne tik Vaclovo, bet ir abiejų mudviejų gyvenimus", - pasakojo E. Straukienė.

Pirmoji Vaclovo nuotrauka - ateljė vitrinoje

Gyvenimą versti fotoaparatas pradėjo visai netrukus. "Atostogavome Palangoje. Kažkas aplink mus spragsėjo fotoaparatu. Vaclovui ir sakau: "O ko mudu čia drybsome? Fotografuok." Nufotografavo vienaip, antraip. Ėjome į fotoateljė Palangoje, prašydami fotografų išryškinti ir padaryti nuotraukas. O jos išėjo labai geros ir įdomios. Tokios geros, kad fotoateljė meistrai prašė leidimo vieną - tamsus mano siluetas saulės fone - įsidėti ateljė vitrinoje. Sutikome. Įsidėjo kaip reklamą. Tuomet ne tik Klaipėdoje ar Palangoje, visoje Lietuvoje prie fotoateljė patalpų būdavo tokios stiklinės vitrinos, kuriose esančios nuotraukos turėjo byloti apie fotografų meistriškumo lygį. Kiek toje vitrinoje kabėjo Vaclovo fotografuota, o mano kaip ir surežisuota nuotrauka, nežinau, nes, pasibaigus atostogoms, iš Palangos grįžome į Klaipėdą. Bet toji nuotrauka ateljė vitrinoje Vaclovui buvo tarsi paskata ir toliau fotografuoti, ir rakursų ieškoti.

Galiu pasigirti, kad pirmoji Vaclovo, kaip fotografo, mokytoja buvau aš, nes dar Kaune buvau išmokusi, kaip fotojuostelę įdėti, kaip ją išimti. Tai buvo gana sudėtinga, kad neapsišviestų ir į aparatą įdedamos fotojuostos, ir iš jo išimami negatyvai. Vyresnės kartos žmonės dar turėtų prisiminti, kaip fotografai mėgėjai apsisiausdavo kokiu juodu audeklu, norėdami iš aparato iškrapštyti kadrų pilną juostą. Tai dabar fotografavimas yra supaprastėjęs iki minimumo. Spragtelėjai telefono mygtuką, ir jau turi rezultatą. O tada fotografija buvo ištisas procesas, pradedant ryškinimu, baigiant nuotraukų džiovinimu. Visus tuos mokslus Vaclovas įsisavino, klausdamas patyrusių fotografų, ką ir kaip reikia daryti, norint siekti fotografijos kokybės", - nuosekliai apie fotografijos universitetus pasakojo p. Emilija.

ANONSAS

Kitą savaitę dar kiek pasisukiosime Straukų gyvenime, po to jau belsimės į Gintauto Stasiulio, 1960 m. gimusio ir "parėjusio" į šį namą, buto duris. Klebinsime ir Daivos Macikonytės-Kisarauskienės, taip pat šiame name gyvenančios nuo gimimo - 1963 m. Tebegyvena ir jos slaugoma mama, turėjusi saitų ir su prieškario Klaipėda, ir su šiuo namu, kuriame verslininkavo giminės. Pamatysime, kurio buto durys atsivers pirmiau, nes tiek dizaineris G. Stasiulis, tiek Lietuvos kariniame jūrų laivyne tarnaujanti Daiva Macikonytė-Kisarauskienė labai savo darbais užsiėmę žmonės.

Reklama

Bus daugiau.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

Nezabitauskas

2019-05-29   18:35

IP: 78.61.173.9

Smulkmena, bet užkliuvo. Rašote; "nepraėjus mėnesiui..." . Tačiau nuo gegužės 6 iki liepos 1 yra beveik du mėnesiai.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos akvarelės

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (587) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (586) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (585) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (584) nuotrauka, foto

Apie Seimo narius žinome ne viską nuotrauka, foto

Lietuva, Visoje visuomenėje yra be galo išsimokslinusių žmonių ir yra vos baigusių vidurinę...

Vasaros dienos - nemokamoje sporto stovykloje nuotrauka, foto

Sportas, Būrys jaunųjų Klaipėdos "Viesulo" sporto centro sunkiaatlečių vidurvasario dienas leido mokomojoje sporto...

Viešasis transportas Jūros šventės metu nuotrauka, foto

Klaipėda, Bendroji taisyklė

Klaipėdai įteikta „Europiados“ vėliava nuotrauka, foto

Klaipėda, 2020 metų rugpjūčio 5–9 dienomis Klaipėda priims didžiausią tarptautinį Europos folkloro kultūros...

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 10 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 11 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...