2019 m. liepos 19 d. 00:16 val., penktadienis

Klaipėdos akvarelės

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (570)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (570) nuotrauka, foto

GALINA TIMOFEJEVA. Moteris, priglaudusi Matrioną, turėjo gerą širdį ir du vaikus. Šioje nuotraukoje ji su sūnumi Nikolajumi.

© Matrionos ir Tatjanos NOVATOROVŲ archyvo nuotr.

Reklama

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien toliau klebinsime Turgaus g. 9-ojo namo butų duris.

Kad ir kaip pasikeitė šio namo patalpų paskirtis, trečiajame aukšte gyveno žmonės. Čia gyveno ir valstybinio banko valytoja Galina Timofejeva, auginusi sūnų ir dukterį. Ji tapo labai svarbiu žmogumi Matrionos Novatorovos gyvenime.

Komandiruotė visam gyvenimui

Matriona Ribokaitė-Novatorova, kilusi nuo Molėtų, baigusi mokslus dirbo Lietuvos valstybinio banko Molėtų skyriuje. Ją dažnai siųsdavo skaičiuoti, "suvesti galų" balansuose, biudžetuose į įvairius banko padalinius.

"Kažkaip man labai sekdavosi be didelių kančių viską suskaičiuoti. Tad buvau labai paklausi. Paklausi tiek, kad buvau komandiruota ir į Valstybinio banko Klaipėdos skyrių. Čia, atrodo, padariau įspūdį: pradėjo kalbinti atvažiuoti čia dirbti", - šiandieną praeitį prisimena p. Matriona.

STEBUKLAS. Tatjana Novatorova, beieškodama nuotraukų iš gyvenimo Turgaus g. 9-ajame name laikų, aptiko senelės brolio (pirmas iš kairės) nuotrauką. Kitoje nuotraukos pusėje užrašas: Memelis, 1925 m. Sukome galvas, kokios čia armijos uniforma galėtų būti. O Tatjanai toji nuotrauka atrodė stebuklas, kelias kartas siejanti su Klaipėda.

Reklama

"Atsakyti iš karto negalėjau, nes reikėjo pasitarti su mama. Kai darbuotojams pasakiau apie tai, šie nusistebėjo, kaip čia dabar: dvidešimt dvejų metų mergina ir tartis su mama? O tartis buvo būtina, nes mama gyveno Molėtų apylinkėse, tad aš laisvomis nuo darbo dienomis važiuodavau pas ją padėti tvarkyti namų ūkelį. O iš Klaipėdos į Molėtus padėti mamai jau nepavažinėsi visuomet, kai talka būtina. Tai ir stabdė mano apsisprendimą", - pasakojo M. Novatorova.

MATRIONA RIBOKAITĖ-NOVATOROVA. Tokia panelė buvo prisikviesta dirbti Valstybinio banko Klaipėdos skyriuje.

O klaipėdiškiai bankininkai vis nedavė ramybės: "Kada atvažiuosi, kada atvažiuosi", - paskambinę teiravosi. Matyt, netekę kantrybės laukti, apie savo "radinį" Molėtuose pranešė Valstybinio banko pačiam pačiausiam. Ir Matriona gavo pranešimą - skiriama dirbti Valstybinio banko Klaipėdos skyriuje, kuriam tuomet vadovavo Stasys Černiauskas. Matrionos mama nestabdė dukters - kaip nors susitvarkysianti ūkelyje...

Viena nepažįstamam mieste

"Kai mane perkėlė dirbti į Klaipėdą, siūlė bendrabutį. Bet man jame nepatiko - kompanijos, gėralai, rūkalai. Tada banko valdytojas pasiūlė variantą - susiieškoti pas ką gyventi, o jau nuomą bankas sumokėtų. O kur aš ieškosiu, kai nieko nepažįstu? Pagalbos kreipiausi į banko valytoją Galiną Timofejevą - ar nepadėtų ieškoti. Ji atsakė pabandysianti. O kol bandys, pasiūlė atsikraustyti pas ją, į Turgaus gatvės devintąjį namą. Patogu - miesto centras, darbas čia pat", - apie "kablį" Klaipėdoje pasakojo p. Matriona.

Kaip antroji mama

Kadangi Galina Timofejeva augino sūnų ir dukterį, kai eidavo švarinti banko, o vėliau ir visokių kitokių patalpų, Matrionos prašydavo vaikus pažiūrėti, kol dirbs.

Reklama

"Aš dirbdavau nuo dešimtos ryto, tai tie prašymai manęs visai neapsunkindavo. O per tai labai susidraugavau ir su pačia Galina, ir jos vaikais. Tad buto kur nors nuomotis kitur nebebuvo jokio tikslo. Aš Galinai esu be galo dėkinga, nes ji šalia manęs atsirasdavo visada, kai man būdavo sunku. Ir geraširdiškai ištiesdavo pagalbos ranką. Kai ištekėjau, išsikrausčiau. Bet su vyru gyvenimas nesiklostė... Kai gimė dukrelė Tatjana, aš vėl sugrįžau gyventi pas Galiną", - pasakojo nuomininkė, o iš esmės - šios šeimos narys.

KAIMYNĖ. Ankstesnėje "Akvarelėje" buvo aprašyta Borisiūnų šeima. Su jų dukterimi Virginija Tatjana draugavo, kaip ir su kitais kaimynų vaikais. Kitoje nuotraukos pusėje Virginija užrašė: "Laukų duktė tu - nardanti plaštakė, išskrist rengies kažkur slapta. Pavargus atsistot ant pumpurėlio, paskui vėl - o kur tai nežinia. Klaipėda, 1962 06 21." Kadaise dovanojamos nuotraukos su užrašais turėjo didelę prasmę.

Kai bankuose, kuriuose teko dirbti Matrionai - Valstybiniame, Statybos, Vakarų - būdavo dienų, kai skaičiuoti tekdavo vos ne paromis, Galina, visai neprašyta ir neraginama, atnešdavo šilto maisto, pačios paruošto ar iš kulinarijos. "Aš taip Galinai dėkinga, kad nuolatos lankau jos kapą. Jo prižiūrėti nebėra kam - sūnus anksti pasimirė, o duktė pasinėrė į alkoholizmo liūną. Kartais tą dukterį susitinku. Duodavau dešimt, dvidešimt eurų. Bet supratau - prageria ji tuos pinigus. Tai dabar, kai ją susitinku, veduosi į parduotuvę ir nuperku maisto", - širdgėla dalijosi p. Matriona.

Su tėvu bendrauti nedraudė

Novatorovų duktė Tatjana puikiai mena gyvenimo Turgaus g. 9-ajame name periodą. "Mes čia pas Galiną atsikraustėme tuomet, kai mama su tėčiu jau buvo išsiskyrę. Kodėl jie išsiskyrė, mama niekada nepasakojo, o prieš tėvą nenuteikinėjo. Tėvas buvo tikrai labai geras žmogus, bet... gerdavo. Turbūt ši yda ir buvo skyrybų priežastis. Tėvas buvo mokęsis menų paslapčių Maskvoje ir labai gražiai piešdavo. Turėjo talentą, bet jo neišnaudojo. Pradėjo eiti į jūrą. Man būdavo tikra šventė, kai parveždavo "kramtoškių" arba kur nors su juo važiuodavome. Bet tie prašviesėjimai buvo labai reti. Nes alkoholis vis dėlto imdavo viršų", - pasakojo Tatjana Novatorova, augusi Turgaus g. 9-ajame name.

Anonsas

Kaip atrodė bendras gyvenimas su bendra virtuve, su bendru tualetu trims šeimoms - kitą penktadienį.

Prašymas

Reklama

Prašome atsiliepti čia gyvenusius ar turinčius ką papasakoti pokario klaipėdiečius arba jų palikuonis tel. 493435 arba rašyti laiškelius el. p. adresu grazina@ve.lt

Bus daugiau. "Vakarų ekspreso" portale www.ve.lt skaitytojai "Akvareles" vienoje vietoje gali rasti meniu juostoje paspaudę nuorodą "Klaipėda".

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos akvarelės

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (586) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (585) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (584) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (583) nuotrauka, foto

„Klaipėda Piano Masters 2019“ atidaryme grojo 24 pianistai nuotrauka, foto

Klaipėda, Trečiajį kartą organizuojama vasaros fortepijono akademija „Klaipėda Piano Masters“ koncertu pristatė šių...

Į Baku - aštuoni klaipėdiečiai nuotrauka, foto

Sportas, Ketvirtadienį Lietuvos rinktinės nariai, tarp kurių aštuoni klaipėdiečiai, išvyko į liepos 21-27...

Sendinimo programėlė „FaceApp“ kelia rizikų nuotrauka, foto

IT, Sparčiai išpopuliarėjusi programėlė „FaceApp“, leidžianti vartotojams pasendinti savo atvaizdą, kelia rizikų...

E. Gentvilas: "Karbauskis nori kankinti Lietuvą“ nuotrauka, foto

Lietuva, Nesibaigianti drama dėl Seimo pirmininko pareigų privertė reaguoti ir opoziciją. Registruotas siūlymas...

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...