Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (223)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (223)

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien skaitytojus kviečiame toliau dairytis po Liepų g. 5-ąjį namą, prie kurio dabar pastatytas paminklas šviesuoliui Jurgiui Zauerveinui.

Šiandien toliau pasakosime apie ginekologės akušerės Anos Pikus ir josios vyro inžinieriaus Naumo Abermano šeimą, kuri čia apsigyveno 1952 m.

Darbų apimtys

Pokarinė Klaipėda kažkodėl labai baugindavo baigiančius Kauno medicinos institutą ar įgijusius medicininį išsilavinimą Vilniaus universitete. Jeigu negaudavo paskyrimo į Vilnių ar Kauną, tai jau geriau sutikdavo dirbti kokiuose Prienuose, Zarasuose, bet tik ne Klaipėdoje. Todėl čia labai stigo akušerių ginekologų. Tad galima sakyti, kad mokytojo Viktoro Cukermano ir jo ugdytinės A. Pikus tandemas įsirėžęs tempė ginekologinį vežimą.

Pradžioje - Raudonojo Kryžiaus ligoninė, paskui - gimdymo namai Vytauto gatvėje, dar vėliau - moterų konsultacija. Kai II moterų konsultacija tuometinėje Petro Cvirkos (dabar - Turgaus) gatvėje tapo pavyzdine visoje SSRS, o A. Pikus buvo paskirta jos vedėja, ji ir visai prašapo darbuose, nes ir akušerės ginekologės kvalifikacijos per administracinius rūpesčius nenorėjo prarasti.

DRAUGAI. Per metus kelis kartus sutuoktiniai Ana Pikus ir Naumas Abermanas, Ninelė Oklianskaja ir Salamonas Kvaša būtinai sėdėdavo prie bendro stalo.

 

"Patalpų Petro Cvirkos gatvėje remontas truko dešimt metų. Čia buvo atidarytas ir dieninis skyrius moterims. Iš tiesų patalpos buvo puikiai įrengtos. Todėl čia vykdavo ir respublikiniai, ir sąjunginiai akušerių ginekologų seminarai, tobulinimosi kursai. Tikriausiai suprantate, kiek tekdavo padėti jėgų rūpinantis nakvynėmis, valgydinimu, o svarbiausia - profesiniais dalykais, kad kolegos, suvažiavę iš įvairiausių respublikų ar Lietuvos miestų, iš tiesų pamatytų, įsitikintų ir gautų papildomų žinių", - pasakojo ponia Ana.


Tai buvo jos darbo biurokratinė pusė. O kiek naujagimių klaipėdiečių spurdėjo jos rankose, kažin ar kas šiandien, net ir ji pati, suskaičiuotų...

Pasivaikščiojimai - tikra kančia

Kai vyriausiojo Prekybos uosto inžinieriaus Salamono Kvašos (į Klaipėdą atvykusio dirbti su paskyrimu iš Ventspilio) ir rentgenologės Ninelės Oklianskajos šeimoje 1958 m. gimė sūnelis Olegas, jį pirmiausiai lietė A. Pikul rankos. Ir nuo tada ginekologė, o paskui ir jos sutuoktinis, tapo šios šeimos draugai.

"Mes nebuvome taip suartėję, kad vanduo neperlietų. Mudu su žmona turėjome savo bičiulių ratą, jie - savo. Bet per metus būdavo kelios šventės, kai būtinai užstalėje sėdėdavome kartu. Viena jų - Pergalės diena. Ji mums buvo ypač brangi, nes tiek Anos su Naumu, tiek mano ir Ninelės šeimos per karą išgyveno labai daug artimųjų netekčių. Ir mums Pergalės diena buvo proga tuos žuvusiuosius prisiminti, o kartu pasidžiaugti, kad galime gėrėtis obelų žydėjimu, uosti jų žiedų kvapą", - sakė S. Kvaša.

Susitikdavo jie ir per gimtadienius, kurie iki šiol yra šventas dalykas. Žinoma, su bičiuliais susieidavo ir be progų - šiaip pasivaikščioti miesto skveruose, gatvėse.

JUBILIEJUS. Ana Pikus jubiliejui, kaip ir vestuvėms, siuvosi gėlėtą suknelę.

 

"Tos promenados su Ana dažniausiai tapdavo kančia. Nes kas antras praeivis - moteris ar vyras - puldavo sveikintis, o su kai kuriais Pikul stabtelėdavo ir pasikalbėti. Nes juk jau ūgtelėję akušerės ginekologės priimti kūdikiai - bendras rūpestis. Kaip vystosi, kaip auga? Tėvams reikalingos konsultacijos, o daktarei - įdomu, kaip jos iščiūčiuotiems vaikeliams ir tėveliams klostosi. Jeigu anuomet kas būtų rinkęs populiariausią klaipėdietį, manau, Ana būtų gerinusi rekordus", - sakė iki šiol su Ana ir Naumu tebedraugaujantis ponas Salamonas.

Jų bičiulystės nenutraukė ir tai, kad dabar gyvena toli nuo Klaipėdos - kelis kartus per savaitę bendrauja telefonu.

A. Pikus mieste buvo tiek populiari, kad N. Abermano bendradarbiai 7-ojoje laivų remonto įmonėje kartais juokais, o kartais ir užsimiršę dažnai jį pavadindavo Naumu Pikus. Iš pradžių savo populiariosios žmonos šešėlio gožiamas ponas Naumas dėl to kiek ir širsdavo, bet ilgainiui nebekreipdavo dėmesio ir be jokių skrupulų atsiliepdavo žmonos pavarde kviečiamas.

Nostalgija

Liepų g. 5-ajame name augo A. Pikus ir N. Abermano duktė Bela, kuri, kaip ir mama, rinkosi medikės kelią. O dabar dėstytojauja Londono universitete. Sūnus Levas, baigęs okeanografiją, šiandien gyvena Štutgarte ir sukasi verslo sferoje.

A. Pikus ir N. Abermanui jau sunku keliauti, tad į Klaipėdą, nors ir kankina nostalgija, nebesusiruošia. O štai sūnus Levas, pasiilgęs gimtojo miesto, dažnai atvažiuoja susitikti su klasės ir vaikystės bei jaunystės bičiuliais. Nutaikiusi laisvesnę savaitėlę, į Klaipėdą atvažiuoja ir Bela. Praeina ji ir pro savo vaikystės namą, kurio nebeatpažįsta - iš pajuodusio pokarinio baisuoklio jis tapo gražuoliuku.

Anonsas

Kitą pirmadienį keliausime į kitą Liepų gatvės pusę - 10-ąjį jos namą, kuriame šiandien pluša bankininkai.

Bus daugiau. Pradžia - 2007 m. balandžio 23 d., išeina pirmadieniais.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder