Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (221)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (221)

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien skaitytojus kviečiame toliau dairytis Liepų g. 5-ajame name, prie kurio dabar pastatytas paminklas šviesuoliui Jurgiui Zauerveinui.

Po to, kai keliose "Akvarelėse" buvo pasakojama apie Einų šeimą, gyvenusią Liepų g. 5-ajame name, į redakciją atėjo toks laiškutis: "Gimiau Klaipėdoje, tuose miesto gimdymo namuose, kuriuose tuo metu dirbo mano bočelis Feliksas Einas. Tai jo poezijos dėka buvau pakrikštyta Algide. Ir nuo gimimo, 1962 m. balandžio mėnesio, gyvenau Liepų (tuomet M. Gorkio) g. 5-ajame name, Einų šeimoje, nes mano tėvelis Romas su mama gyveno kartu su bočeliais. Aš, Algidė Einaitė-Jurkuvienė ir mano mamytė Bronė Einienė (tėtis mirė 2002 m.) esame nuoširdžiai sujaudintos jūsų rašinių apie Einų šeimą. Perskaitėme ir apybraižas apie savo mielus ir mylimus kaimynus. Nekantriai laukiame rašinio apie Algimantą Einą, nes jis - nuostabus mūsų žmogus."

Paprotino mokytoja

Pasakojimas apie Einų šeimą tikrai būtų neišbaigtas, jei atskirai neparašytume apie Einų pagranduką Algimantą, 1941 m. gimusį Vokietijoje, o pirmuosius žingsnius tiesiogine prasme žengusį 1942 m. Klaipėdos geležinkelio stotyje, kai jam dar buvo tik devyni mėnesiai. Vyriausiai iš šešių Einukų Gertrūdai tuomet jau buvo dvidešimt, jauniausiam broliukui - 10 metų.

Visokeriopai lepinamas Algiukas augo guvus vaikiščias, dėl kurio išdaigų ir polėkių, tiksliau, jų pasekmių, tėvams ir broliams su sesėmis dažnai sopėdavo galvos. Šiandien panašūs vaikai vadinami hiperaktyviais. Nepaisant to, Algimantą 1-ojoje vidurinėje būtent už tą guvumą pedagogai mėgdavo ir lygiai taip pat, kaip ir šeimoje, daug ką atleisdavo.

1956 m., kai Vengrija bandė išsivaduoti iš primestų socializmo pančių, Algimantui buvo jau penkiolika. Pats "gazas" maištauti ir kelti revoliucijas ne tik namie. Taigi Algimantas su dar keliais moksladraugiais mokykloje bandė palaikyti vengrus. Matyt, išmintinga pedagogė, kurios pavardės Algimantas taip ir neįvardino, maištaujantiems paaugliams išrėžė: "Aš - KGB agentė. Ir apie jūsų bruzdesius turėčiau pranešti, kur reikia. Bet to nedarysiu. Tik perspėju: vengrams tikrai nepadėsit, o gyvenimus sau galit susigadinti taip, kad likusį amželį pūsit kur nors kalėjimuose." Vaikiščiai sukluso ir apsiramino. Tai pedagogei šiandien Algimantas jaučia dėkingumą ir pagarbą. Netgi jei ji ir iš tiesų buvo tos baisios prievartos kontoros agentė.

ALGIUKAS. Jį nuolat kas nors ant rankų laikė, bet mamos rankos, mačiusios daug vargo, buvo patikimiausios.


Naudinga rekomendacija

Baigdamas vidurinę A. Einas jau dirbo ryšių sferoje. Iš čia jo pažintis su Nele Paltiniene, Eugenijumi Ivanausku, kurie taip pat dirbo ryšių sistemoje ir jau buvo pateikę pirmąsias "paraiškas" kaip būsimo Arvydo Paltino vadovaujamo ansamblio "Kopų balsai" solistai. Algimantas irgi yra gastroliavęs su jais - ir restoranuose, ir scenoje. Šiandien turbūt jis būtų vadinamas pritariančiuoju vokalu.

Dirbant toje ryšių kontoroje kažkas iš bendradarbių Algimantui pranešė, kad bėgtų mokyklon pasiimti rekomendacijos į institutą.

"Iš mūsų šešių vaikų niekas nebuvome nei pionieriai, nei komjaunuoliai, nei komunistai. Viena - tėveliai buvo giliai tikintys žmonės. Antra - puikiai suvokė, kas tas socializmas ir komunizmas yra iš tiesų. O nebūnant komjaunuoliu dažnam užsitrenkdavo aukštųjų mokyklų durys prieš nosį", - sakė A. Einas.

Nepaisant to, kažkurių pedagogų išminties dėka Algimantas gavo rekomendaciją, kad jis yra gabus vaikinas. Ji padėjo jaunuoliui įstoti į Kauno politechnikos institutą, kurio rektorius Kazimieras Baršauskas jį pasikvietė į savo kabinetą.

"Atskubėjau persigandęs - juk ne kiekvieną dieną paprastus studentus rektorius kviečiasi. Jis mane pasisodino, vaišino arbata ir klausinėjo apie tėvus, mūsų šeimos istoriją. Pasakojau nieko neslėpdamas ir apie Vokietiją, kurioje gimiau, ir apie tėvo tremtį, ir apie mūsų šeimos vargus. Kalbėjomės gal pusantros valandos. Ir tik baigdamas pokalbį rektorius prisipažino, kad pirmą kartą matė tokią rekomendaciją. Ir jam labai parūpo susipažinti su vaikinu, atsivežusiu tokią rekomendaciją", - pasakojo Algimantas, kuriam šis šviesus žmogus tada padarė didžiulį įspūdį.

Šiandien viena Kauno gatvių yra pavadinta K. Baršausko vardu. O jo sūnus Petras Baršauskas šiemet pavasarį buvo išrinktas Kauno technikos universiteto rektoriumi.

TRYS BROLIAI Algis, Feliksas ir Romas Einai.

Anonsas

Kitą pirmadienį susipažinsime su dar viena Liepų g. 5-ajame name gyvenusia šeima - ginekologės Anos Pikus ir inžinieriaus Naumo Abermano, išauginusių dukterį Belą ir sūnų Levą, kurie dabar gyvena Vokietijoje ir Didžiojoje Britanijoje.

Bus daugiau. Pradžia - 2007 m. balandžio 23 d., išeina pirmadieniais. "Vakarų ekspreso" portalo internete www.ve.lt skaitytojai "Akvareles" vienoje vietoje gali rasti mėlynoje linijoje paspaudę nuorodą "Klaipėda" ir pirmoje pozicijoje nuoroda - "Klaipėdos akvarelės".

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder