Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (123)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (123)

Po kelių iš ciklo "Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės" formato lyg ir iškritusių rašinių (Nr. 121 ir 122) "Vakarų ekspresas" grįžta prie pasakojimų apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones.

Šiandien "braunamės" į Liepų g. 27-ąjį namą, kuriame lietuviškuoju tarpukario Klaipėdos periodu gyveno Toleikių šeimyna, palaikiusi ryšius ir draugavusi su Klaipėdos krašto šviesuoliais. Tarp jų buvo ir Erdmonas Simonaitis, ir Jokūbas Stikliorius, ir Vilius Gaigalaitis, ir kiti tuometinės Klaipėdos žiburiai.

Kosmako namelis

Prailgintoje Liepų gatvėje statybos vyko XIX a. Ten, kur dabar yra Kristijono Donelaičio aikštė, buvo miesto sodas, populiari pasivaikščiojimų vieta. Tačiau po 1854 m. gaisro sodas taip pat nukentėjo, ir jo vietoje buvo įrengta sporto aikštė. Priešais ją ir buvo pastatytas Liepų gatvės 27-asis namas. Kas jį statė, išsiaiškinti nepavyko. Tačiau jame jau nuo XX a. pradžios gyveno Kosmakas, ekonomikos tarėjas, turėjęs įvairių verslų, tarp jų - ir lentpjūvių, ir gyvulių biznius. Kosmakas buvo ir Sendvario savininkas. Tačiau jam, matyt, buvo patogiau gyventi pačioje Klaipėdoje.

Pradėjusi domėtis Kosmako palikuonimis, pavardes aptikau ir JAV (viešbučių verslas), ir Austrijoje (menininkas). Galbūt ateityje paieškų siūlai duos vaisių - išsiaiškinsim, ką jie turi ar neturi bendra su Liepų g. 27-ajame name gyvenusiu Kosmaku.

1930 m. šiam mirus, namą įsigijo Martynas Toleikis, tuomet dirbęs Lietuvos banko Klaipėdos skyriaus prokuristu (darbuotojas, kuriam suteiktas įgaliojimas banko vardu atlikti teisminius veiksmus).

2008 m. serijoje "Skaitiniai apie Klaipėdos kraštą" lietuvininko M. Toleikio dukterų Rūtos Toleikytės-Varoneckienės ir Ievos Toleikytės-Biržienės lėšomis buvo išleista tėvo rašytinio palikimo knyga "Ir žodžiai tapo kūnu", kurioje, be kita ko, spausdinami ir šio Klaipėdos krašto veikėjo dienoraščiai, iš kurių gali pajusti Klaipėdos lietuviškojo periodo gyvenimo ritmą. Tad šioje "Akvarelėje" pasinaudosime autentiškais M. Toleikio liudijimais.

Biografija

Ją Martynas Toleikis rašė 1951 m. kovo mėn. ne Klaipėdoje, o Šilutėje, kurioje su šeima įsikūrė pasibaigus karui. Žinoma, nebeturėdamas jokių vilčių gyventi prieš 20 metų nusipirktame name Klaipėdoje: "... 1910 m. stojau tarnybon Ostbanko Klaipėdos skyriuje. 1913 perėjau tarnauti pas Darmstadter Nationalbank Berlyne. Susikūrus Lietuvos valstybei, stojau 1919 metais tarnybon į Prekybos ir pramonės banką. Iš čia 1921 met. persikėliau į Klaipėdą ir tarnavau įsikūrusiame kooperatyviniame "Lietuvių banke". Iš šios vietos perėjau 1929 met. į Lietuvos banko Klaipėdos skyrių, kuriame tarnavau prokuristu iki vokiečiams užimant Klaipėdos kraštą. Tada dar buvau priskirtas prie Lietuvos banko Klaipėdos skyriaus likvidavimo darbų. Kilus karui tarp Vokietijos ir Tarybų Sąjungos, šis likvidavimas buvo baigtas ir likę turtas (debitoriai) buvo perimti vokiečių įgaliotinio.

Aš dirbau toliau Klaipėdoje buhalteriu pas turtų valdytoją ir pas "Viktorijos" viešbutį, vėliau dirbau žemės ūkyje Svencelės kaime (žmonos tėviškėje) Klaipėdos apskrityje. Ten ir buvau Raudonajai Armijai užimant kraštą.

1945 m. pavasarį pradėjau dirbti Šilutėje pas Pramkombinatą vyr. buhalterio pareigose. Iš čia stojau 1945 m. spalio mėn. į Žemės ūkio banko Šilutės skyrių buhalterio pareigose, kur ir dirbau iki dabar. Esu vedęs ir turiu 2 dukteres, šiuo metu 18 ir 12 mt. amžiaus. Šilutė, 1951 m. kovo mėn. 8 d. Toleikis Martynas."

Taip Liepų g. 27-asis namas atrodė prieškariu, kai jame gyveno Toleikių šeima.

Kaip namas tapo M. Toleikio nuosavybe

Dienoraščiuose namo savininkas detaliai aprašo pirkimo aplinkybes, kurios gana įdomios ir šių dienų nekilnojamojo turto agentūrų darbo panoramoje. Štai keletas ištraukų iš M. Toleikio dienoraščių:

* 1930 m. gruodžio 1 d. mirė mūsų namų savininkas Kosmakas (Kosmack) 84 m. amžiuje. Gruodžio 6 d. laidojo miesto kapinėse.

* Gruodžio 31 d. naują metą sulaukėva namuose, be nieko ypatingo. 12 valandą langą atdaręs šaukiau: "Naujas meteli, duok mums senojo Kosmako butelį".

* 1931 m. Sausio 2 d. pirkau Kosmako namą Turnplatz 1. Penktą valandą vakare darėme pirkimo aktą senojo Frentzel-Beyme bute Palangos gatvėje su notaru Borchertu ir justicijos patarėju Valentinu (testamento vykdytojas drauge su Frentzel-Beyme), kaina 7000 dolerių, tuojau mokama 4000 dolerių, gi likusius 3000 dolerių reikia mokėti dviejų mėnesių bėgyje. Panelės Kantz ir Emma Jaudžims (matyt, buvusio šeimininko tarnaitės ar globotinės. - Red. past.) gauna nemokamai jų iki šiol apgyventus kambarius iki p-lės Kantz mirties.

* Sausio 14 d. prasidėjo atremontavimo darbai ikitolinio p. Kosmako buto. Sausio 17 d. Kosmako butas išnuomojamas p. Karlui Heitmanui, kuris savo Jakų dvarą pardavė ir nori apsigyventi mieste. Išnuomojama jau nuo kovo 15 d., bet jis įsikelia tiktai paskutinėse kovo dienose.

* Vasario 24 d. Klaipėdos teisme gavome Turto perleidimo dokumentą (Auflassungą) dėl pirktojo namo. Tą pačią dieną buvo sumokėti ir paskutinieji pirkimo pinigai sumoje 3000 dolerių.

* Prie šito viso namų pirkimo mums padėjo savo pinigais kuzynė Dora Toleikytė. Ji pirma, grįžusi iš Amerikos, gyveno pas savo seserį Anysienę, bet su ja nesutiko ir persikėlė į Parkštrasę 5 pas Lapinus, kur ją dažnai reikėjo lankyti, nes pati to prašė ir nuolat sirgo. Jos pinigai Amerikoje mažai teapsitresavo, todėl ji paskolino mums 4000 dolerių. Be jos pagalbos namo nebūtume galėję pirkti.

* 1945 m. kovo 19-23 d. buvau Klaipėdoje. Miestą radau labai apgriautą. Liūdnas vaizdas. Mūsų troba tebestovi, bet langai, durys išdaužyti, laiptų rankenos išplėštos, baldų bebuvo maža dalis. Šiuos likusius baldus žadėjo paimti ir išsaugoti Klaipėdos apskrities Vykdomasis komitetas, bet, matyt, to nepadarė, nes daiktų vėliau jau nebebuvo...

Pašome atsiliepti

Mieli "Akvarelių" skaitytojai, jeigu ir jums yra kada tekę gyventi name Liepų g. 27 ar draugauti su jame gyvenusiais, atsiliepkite tel. 493435 (Gražina).

Bus daugiau. Pradžia - 2007 m. balandžio 23 d., išeina pirmadieniais. "Vakarų ekspreso" portalo internete www.ve.lt skaitytojai "Akvareles" vienoje vietoje gali rasti paspaudę nuorodą ve.lt projektai, kuriuose yra papunktis "Miesto istorijos".

Gražina JUODYTĖ

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder