Tęsiame pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar...
ve > Žinios > Klaipėda > Klaipėdos akvarelės
Klaipėdos akvarelės
Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (107)
"Vakarų ekspresas" tęsia rašinių ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones.
Šiandien bandysime prasiskverbti į Bachmano dvarą.
Paupiai
Žemės ūkio technikumo pavadinimas, gajus daugelio klaipėdiečių atmintyje, dar visai neseniai buvo priskirtas Bachmano dvarui. Šiandien šiame pastate yra įsikūrusi Klaipėdos verslo ir technologijų kolegija.
XV-XVI amžiuje būsimo dvaro vietoje buvo užmiesčio žemės. Per jas ėjo kelias iš Klaipėdos pilies į Žemaitiją. Tankiai apgyvendinta teritorija prie Danės upės, pavadinimu Bachmano žemė (Baksėdžiai) minima 1500, 1540 m. ir vėlesniuose šaltiniuose. Prijungus Klaipėdą prie Lietuvos, ši teritorija pradėta vadinti Paupiais.
![]() |
Visuose šaltiniuose nurodoma, kad vokiečių baroko poetas Simonas Dachas gimęs 1605 m. liepos 29 d. Klaipėdoje. Neseniai ėmė sklisti legenda, kad S. Dachas gimė būsimo Bachmano dvaro teritorijoje. |
XVII a. pabaigoje - XVIII a. pradžioje, kai dvarą valdė Rumbelių šeima, Bachmano dvaras vadintas Rummelshovu. 1778 m. tuometinis dvaro savininkas pastatė naujus mūrinius dvaro rūmus. Po jo mirties dvaras atiteko žmonai, kuri testamentu užrašė jį Neturtingųjų berniukų auklėjimo įstaigai. Prieglauda čia buvo atidaryta 1847 m. Ji išsilaikydavo iš teritorijoje stovėjusio dvaro nuomos.
XX a. pradžioje dvarui priklausė 721 hektaras žemės. Buvo užveistas didelis sodas, žemė buvo melioruota, šalia dvaro veikė plytinė. Tuomet prieglauda jau vadinta V. Goes - Bachmano auklėjimo (ugdymo) institutu. Ją XX a. 3-iajame dešimtmetyje uždarė. Pastatas naudotas konservatorijos, įvairių kitų Klaipėdos įstaigų bendrabučiams.
Apie 1930-1931 m. į šiaurę nuo dvaro centro pastatyta psichiatrijos ligoninė. Šiuo metu Bachmano dvaro sodybos ir ligoninės pastato kompleksas priklauso Klaipėdos verslo ir technologijų kolegijai bei privatiems asmenims.
Paupiai Klaipėdos teritorija tapo 1996 metais. Gyvenvietė buvo padalinta į du gyvenamuosius rajonus - Bachmano dvaro ir Paupių. Čia yra išlikęs visas senų dvaro pastatų kompleksas su želdiniais, tvenkiniais, kelių bei takų sistema. Tiesa, daugiausiai senovės liekanų yra Bachmano dvaro rajone, tačiau ir Paupiuose yra likę kumetyno pastatų ir, pasak gyventojų, tvenkinys su senovine drenažo sistema.
Dvaro paslaptys
Nėra duomenų, kodėl teritorija iš pradžių pavadinta Bachmano žemėmis, o paskui ir Bachmano dvaru. Reikia manyti, kad pavadinimas siejamas su savininko pavarde.
Daugelyje šaltinių nurodoma, kad vokiečių baroko poetas Simonas Dachas gimė 1605 m. liepos 29 d. Memelyje. Tačiau nė vienas šaltinis nenurodo konkrečios poeto gimimo vietos. Simono Dacho mama buvo kilusi iš turtingų pirklių Leplerių giminės. Tėvas dirbo teisme lietuvių, lenkų ir kuršių kalbų vertėju.
Egzistuoja legenda, kad S. Dachas gimė Bachmano dvaro teritorijoje. Tačiau tvirtai užfiksuotų tokių istorinių duomenų nėra.
Kyla be galo daug klausimų, kas mokėsi berniukų prieglaudoje, kas gydėsi čia įkurtoje psichiatrijos ligoninėje, kas buvo žymiausi to meto Klaipėdos psichiatrai. Žodžiu, Bachmano dvaras saugo daug paslapčių. Jeigu pavyks, bandysime nužerti nuo jų laiko smiltis. Apie tai - kituose dienraščio numeriuose.
Knyga
"Vakarų ekspreso" redakcijos Klientų aptarnavimo skyriuje (M. Mažvydo al. 3) dar galima įsigyti knygą "Klaipėdos akvarelės". Ji parduodama ir uostamiesčio knygynuose.
Gražina JUODYTĖ
Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.
Komentarai
Tavo komentaras
Šiandien VE.lt skaitykite
Klaipėdos akvarelės
Tęsiame pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar...
Tęsiame pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar...
Tęsiame pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar...
Sportas, Paskelbta prieš 7 val.
Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.
Pasaulis, Paskelbta prieš 8 val.
Klaipėda, Paskelbta prieš 9 val.
Naujienos

Antroji „Moderna“ vakcinos siunta Lietuvą pasieks mėnesio...

Solistas Mindaugas Rojus: "Noriu į sceną"

Gražinos skiltis: plastinės operacijos (1)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (662)
Spektras
Savaitės lankomiausi
Daugiausiai komentuoti
- Pavogta savivalda, arba Kaip važiuoti per Klaipėdos...
- Senasis turgus - kaip lagaminas be rankenos?... (5)
- Europolo ieškotas 13 metų slapstęsis bėglys jau...
- Bekelės monstrams politikai mauna apynasrį (1)
- Aktorė A. Metalnikova prašo visuomenės pagalbos: ketvirtos...
- „Slapta Putino karalystė“: Navalno tyrimas atskleidžia apie... (2)
- Pavogta savivalda, arba Kaip važiuoti per Klaipėdos...
- Senasis turgus - kaip lagaminas be rankenos?... (12)
- Klaipėdoje iškils dar viena „Maxima“ (7)
- Keturračiais išvažinėjo ūkininko lauką (6)
- Olando Kepure grožėtis gali tik Klaipėdos rajono... (6)
- Senasis turgus - kaip lagaminas be rankenos?... (5)
Nelė
2010-05-02 07:39
1924 m. Klaipėdos konservatorijos direktoriui S.Šimkui pavyko išrūpinti nemokamą mokslą, bendrabutį ir maistą 72 jaunuoliams (neturtingų valstiečių ir darbininkų vaikams) ir atidaryti orkestrinį skyrių (kapelą). Paupio dvare 1924–1930 m. veikė šios mokymo institucijos įkurtas internatas. Čia gyvenę jaunuoliai tapo vieni pirmųjų lietuviško simfoninio orkestro muzikantų. Jie pėstute kasryt žingsniavo į buvusią Palangos g., kur vyko paskaitos. Daug galėtų papasakoti S. Šimkaus konservatorijos pedagogė. S.Rimkevičiūtė.