Ką slepia senieji Klaipėdos mūrai

Ką slepia senieji Klaipėdos mūrai

Netylant diskusijoms dėl Klaipėdos paveldo - senųjų pastatų - likimo, "Vakarų ekspresas" imasi misijos įamžinti jų istoriją: kas tuose namuose gyveno ar kas ten vyko iki karo, kas juose įsikūrė pokario metais ir pan.

Kai pradėjome kapstytis praeityje, Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius Jonas Genys įspėjo, kad išsami kiekvieno po karo išlikusio namo istorija - dar tik svajonėse, nes tai - metų metus trunkantis darbas.

 ir dabartinė Klaipėdos Turgaus ir Tiltų gatvių sankirta

Todėl pradėdami publikacijų ciklą "Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės", naudosimės ne tik istorikų surinktomis žiniomis, bet ir ieškosime žmonių, kurie tuose namuose gyveno. Jau dabar, pakalbinus kelias dešimtis senųjų klaipėdiečių, klostosi tikrai įdomi pokarinės Klaipėdos istorijos mozaika.

Pavyzdžiui, ar žinote, kad Klaipėdos Etnokultūros centro darbuotojos Valerijos Jankūnaitės, kuri augo senamiesčio name, tėtis buvo vienintelis pokarinėje Klaipėdoje, mokėjęs remontuoti vokišką santechniką, o miesto širdyje - Turgaus gatvėje - gyveno čigonų taboras?

Mažai kas ir tuomet žinojo, kad Jono gatvėje gyvenusios žydų šeimos mama - Dora Minina - buvo kalėjusi Štuthofo koncentracijos stovykloje. Apie tai labai daug kam Klaipėdoje pažįstama jos duktė Sonia Minina prabilo tik prieš daugiau nei 10 metų išvykdama gyventi į Izraelį.

O Turgaus gatvėje buvo įsikūrusi Staponų šeimyna, pas kurią glaudėsi netgi sovietmečiu visų ponu vadintas Vytautas. Pagal tylomis pasakojamą legendą jis iki karo smuiku grojo Vienos Karališkoje operoje ir Gleno Milerio orkestre. Iki šiol grojamuose šio orkestro įrašuose skamba ir pono Vytauto smuikas... Kas jį iš tviskančio gyvenimo Europoje atvijo į sugriautą pokarinę Klaipėdą?

Žvejų gatvėje gyveno Kuzmarskių šeima, gerbta už tai, kad dabartinio "Begos" generalinio direktoriaus Aloyzo Kuzmarskio tėvai apsiūdavo pusę Klaipėdos senamiesčio puošeivų.

Farmacininkų Baltranų, medikų Neniškių, Šumskų, advokato Jurkaus, statybininko Vasiliausko šeimos - vis tai pokario Klaipėdos dinastijos, palikusios savo pėdsakų dabar galbūt jau visai kitoms reikmėms naudojamuose namuose.

Pirmoji publikacija apie tai, kas Klaipėdos senamiesčio namuose gyveno iki karo ir po jo - jau pirmadienį.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder