2021 m. sausio 16 d. 16:46 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Vytautė Pupšytė: "Liaudies dainos sugrąžino man ryšį su Lietuva"

Vytautė Pupšytė: "Liaudies dainos sugrąžino man ryšį su Lietuva" nuotrauka, foto

"Kai dainuoju, užsimerkiu ir keliauju. Ir dalis mano sąmonės yra ten, kur vaizduotė nuneša", - sako dainininkė Vytautė Pupšytė.

© Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.

Reklama

Klaipėdoje gimusi ir užaugusi dainininkė Vytautė Pupšytė į gimtąjį miestą sugrįžta retai. Neseniai šios jaunos talentingos dainininkės pasirodymas kartu su Sauliumi Petreikiu nuspalvino ir nuskaidrino saulėgrįžos šventę, vykusią Klaipėdos botanikos sode.

Po koncerto susitikome su Vytaute pakalbėti apie jos muzikinį kelią.

Po studijų pasilikote Vilniuje. Kaip dabar jums atrodo Klaipėda, kai žvelgiate į ją iš laiko ir atstumo perspektyvos?

Man patinka Klaipėda, patinka klaipėdiečiai. Šitas miestas ir jo žmonės turi savyje atsipalaidavimo, ramybės, lengvumo. Čia atvažiavusi jaučiuosi tarsi pabėgusi nuo pasaulio rūstybės (juokiasi). Nedažnai grįžtu į Klaipėdą, bet ir prie Vilniaus nesu labai prisirišusi. Jaučiuosi pasaulio pilietė. Tai tikriausiai tai taip pat laikina būsena, bet dabar ji yra tokia.

Jūsų tėtis - Virginijus Pupšys - Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistas, autorinių dainų kūrėjas ir atlikėjas. Kažkada dainavote kartu ir scenoje. O dabar dainuojate tik prie stalo namuose, o gal paslapčia ruošiate kokį bendrą projektą?

Prie stalo visada tėtis išsitraukia gitarą ir dainuojame kartu. Turiu svajonę daugiau sukurti kartu su juo. Tėtis man yra pavyzdys. Mane įkvepia jo kūrybinė energija, jėga ir jautrumas, kurį, regis, iš jo ir aš paveldėjau. Tėtis yra sukūręs nuostabią dainą, kurią mes kartu įrašėme. Ji dar niekur neafišuota. Pirmą kartą dabar jums apie ją prasitariau. Šios dainos premjera numatyta rudenį.

Reklama

Į rudenį dėl karantino perkelti į albumo "Sekma Ryta", kurį įrašėte su Sauliumi Petreikiu, pristatymo koncertai. Kuo jums svarbus, brangus šis projektas ir kūrybinė draugystė su S. Petreikiu?

Su Sauliumi drauge muzikuoti pradėjome gal prieš dvejus metus ir iš karto atradome bendrą kalbą, tiksliau, pajutome bendrą jausmą ant scenos. Iš to bendro jausmo gimė projektas "Sekma Ryta".

Mes buvome pakviesti į radijo stotį pristatyti šį albumą. Likus vienai minutei iki eterio sužinojome, kad skelbiamas karantinas ir visi koncertai atšaukiami. Mums buvo šokas. Koncertai perkelti į rudenį. Tikėkimės, kad jie įvyks. O dabar, kai turime progą, mielai koncertuojame.

Man labai brangus šis projektas, nes labai brangūs žmonės, su kuriais jį kūrėme. Mus jungia artimas ryšys, panašus pasaulio matymas ir priėmimas. Manau, kad tai atsispindi ir muzikoje. Dainuodama šiame projekte atradau drąsos būti savimi, pajutau visišką savęs priėmimą.

Galbūt todėl, kad atliekamos dainos gana paprastos, nereikia per daug galvoti apie dainavimo techniką. Tai leidžia visiškai atsipalaiduoti ir laisvai transliuoti jausmus.

Pastebėjau, kad po šio projekto išmokau labiau atsipalaiduoti ir atlikdama sudėtingesnę muziką. Tai - labai gerai.

Reklama

Albume daug liaudiškos muzikos motyvų. Jums šis žanras artimas?

Tiesą pasakius, iki šio albumo nebuvo artimas. Mokykloje to mokėmės, turėjome žinoti ir atpažinti, iš kokio etnografinio regiono kokia daina, tačiau nieko neatsimenu, ko mokiausi, nes tada man ta muzika nepalietė širdies.

O Saulius turi išskirtinį priėjimą prie liaudiškos muzikos. Kai pradėjome kartu su juo groti, jis ėmė siūlyti tai vieną, tai kitą dainą padainuoti. Tik tada aš pajutau: "Oho, kaip šios dainos virpina širdį." Nesitikėjau to. Liaudies dainos tarsi sugrąžino man ryšį su Lietuva, pajutau savo gimtojo krašto nuotaiką.

Esu labai dėkinga už tai Sauliui.

Smalsu, kokią Lietuvos nuotaiką pajutote? Kaip ją apibūdintumėte?

Labai ilgesinga, tyra, jautri. Kai galvoju apie Lietuvą, matau jauną merginą. Atmetus visas neigiamas lietuvių savybes, man atrodo, kad mūsų tautai būdinga labai paprasta būtis, išaukštintas mąstymas, jautrus vienas kito vertinimas, empatija.

Reklama

Lietuviškų dainų siužetai dažniausiai apie nenusisekusias meilės istorijas, karo prievolę. Man labai artimos vestuvinės dainos, kuriose apdainuojama jaunoji, kaip ji ruošiasi santuokai. Tas procesas labai sakralus, jautrus.

Nors negyvenau tuo laikotarpiu, kai šios dainos buvo sukurtos, tačiau jaučiu labai gilų ryšį. Kai dainuoju, regis, nukeliauju į tą laikmetį, žvalgausi po kaimo kiemelius. Aš apskritai labai vizualiai mąstau ir, kai dainuoju, matau vaizdinius, susitapatinu su jų veikėjais.

 

Visą straipsnį skaitykite savaitraštyje "Savaitės ekspresas", kurį galite užsiprenumeruoti nuo bet kurios dienos, arba įsigyti prekybos centruose visą savaitę - nuo penktadienio iki ketvirtadienio.

 

Reklama

"Katastrofa, o ne takas - pajūrio gėda. Kadangi tai yra ne tik palei jūrą einantis ilgiausias takas, bet apskritai Lietuvoje ilgiausias dviračių takas - tai jis ir Lietuvos gėda", - apgailėtina dviračių tako Smiltynė-Nida būkle piktinasi žmonės. Kodėl jis toks apleistas ir kada galima tikėtis šio tako remonto - naujame "Savaitės ekspreso" numeryje. 

"Savaitės eksprese" rasite ir daugiau aktualių ir įdomių temų. Pavyzdžiui, kur duris atvėrė vienintelė Lietuvoje nefrito pirtis, kaip gyvena buvęs Respublikinės Klaipėdos ligoninės vadovas Romaldas Sakalauskas ir kaip miesto Tarybos nariui Vidmantui Dambrauskui į eterį išsprūdo epitetas "asilai"...

"Sporto įdomybių" puslapiuose galėsite paskaityti apie naujos padelio teniso aikštelės atidarymą. Taip pat - pasigrožėti geriausio Lietuvos rankininko Midaugo Dumčiaus vestuvių akimirkomis.

Priede "Kultūros uostas" - interviu su Klaipėdoje gimusia ir augusia dainininke Vytaute Pupšyte. Jos tėtis - Virginijus Pupšys - Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistas, autorinių dainų kūrėjas ir atlikėjas.

Priede susipažinsite ir su įdomia dailininke Vilma Fiokla Kiure.Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos trečiojo aukšto galerijoje šią savaitę atidaryta jos tapybos darbų paroda "Kalnai kelmuoti".

Vienkiemyje prie Anykščių gyvenanti autorė teigia, kad šios jautrios ekspozicijos ekologine tema idėją įkvėpė Antano Baranausko poema "Anykščių šilelis". "Manau, kad jis buvo pirmasis ekologas - labai taikliai gobšumą įvardijo kaip pagrindinę miškų kirtimo priežastį ir aiškiai apibrėžė tikro inteligento poziciją gamtos niokojimo akivaizdoje. Stengiuosi ir aš atrasti tą meninę kalbą, kuri paliestų žmones ir skatintų juos būti jautresnius gamtai", - teigia menininkė.

Reklama

Dailininkės tapybos stilius, koloritas lyginamas su meksikiečių dailininkės Fridos Kahlo kūryba.

Savaitraštyje tradiciškai rasite naują žurnalistės Gražinos Juodytės "Akvarelių" pasakojimą ir dar daug įdomių istorijų. O kartu su "Savaitės ekspresu" gausite ir specialų priedą "TV publika" su TV programa visai savaitei.

Naujojo "Savaitės ekspreso" ieškokite visose spaudos platinimo vietose.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL), organizuojančioje sveikatos priežiūros paslaugų dėl COVID-19 ligos teikimą...

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje sėkmingai baigtas pirmasis vakcinacijos etapas nuotrauka, foto

Minint Laisvės gynėjų dieną, norisi priminti kitą ypač svarbią datą ir visus...

Arvydas Vaitkus sveikina su Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos diena nuotrauka, foto

Prie Tiltų g. 13 namo esantys grindinio šviestuvai ne tik kad nebeatlieka...

Senamiesčio šaligatvių ypatumai: elektra kratomi keturkojai nuotrauka, foto

Apie 20 tūkst. turistų per sezoną plukdydavęs greitaeigis Kuršmarių katamaranas "Smiltynė" jau...

"Savaitės eksprese"- ar tikrai kruizai katamaranu virsta miražu? nuotrauka, foto

Kurti – vadinasi, gyventi nuotrauka, foto

Žmonės, Klibiuose gyvenančių menininkų Odilės Norvilaitės-Bytautienės ir Gedimino Bytauto namai, regis, sprogsta...

Pasakoja, kaip po pandemijos keisis skrydžiai: gali tekti skiepytis, neliks ir kai kurių paslaugų nuotrauka, foto

Ūkis, Aviacija – viena labiausiai nuo pandemijos nukentėjusių verslo industrijų. Tačiau aviacijos...

Kretingos rajone užgriuvo negyvenamas namas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Šeštadienio popietę Kretingos rajone užgriuvus negyvenamam namui, viduje liko 2 žmonės.

Vaiko dienotvarkė: kiek laiko leisti jam naudotis kompiuteriu? nuotrauka, foto

Švietimas, Gyvename XXI amžiuje, kur kiekviena diena yra tarsi nauja pradžia ir ...

Žmonės, Paskelbta prieš 59 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...