2019 m. birželio 26 d. 02:41 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Vydūno paminklui Klaipėdoje - labdaros renginys

(11)

Vydūno paminklui Klaipėdoje - labdaros renginys nuotrauka, foto

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Numatoma, jog 2018-ieji bus skirti paminėti 150-ąsias Vydūno gimimo metines. Šia iškilia proga Klaipėdos miesto savivaldybės, „VšĮ ,,Mažosios Lietuvos kultūros“, Vydūno draugijos iniciatyva Klaipėdos miesto skvere tarp Bokštų ir Puodžių gatvių bus pastatytas pirmasis monumentalus paminklas Lietuvoje, skirtas žymiajam Mažosios Lietuvos kultūros veikėjui Vydūnui (Vilhelmui Storostai). Siekiant galutinio prajekto įgyvendinimo, šio mėnesio 25 d. vyks labdaros renginys. 

Didysis lietuvių humanistas, rašytojas, filosofas, publicistas, kultūros veikėjas Vydūnas (1868–1953), aktyviai veikęs ne tik Mažojoje Lietuvoje, bet ir toli už jos ribų, nenuginčijamai padarė didelę įtaką lietuvių kultūrai. Aukščiausia vertybe laikęs žmoniškumą, Vydūnas savo veikla siekė ugdyti sąmoningų ir laisvų žmonių tautą, kuri būtų iš esmės, o ne „paviršiaus dalykuose laisva“. Vydūno idėjos nestokoja aktualumo ir šiomis dienomis. Kuriant paminklo koncepciją buvo siekiama, kad jis atspindėtų šios Lietuvai svarbios asmenybės subtilumą, dvasingumą, nepretenduojant į grandiozines, masyvias formas, tačiau tuo pačiu deramai išreikštų didžiojo Lietuvos mąstytojo reikšmingumą mūsų tautai.

Po ilgai vykusių derybų su Klaipėdos miesto savivaldybe, buvo nutarta, jog tinkamiausia vieta memorialiniam Vydūno paminklui – uostamiesčio centre esąs skveras tarp Bokštų ir Puodžių gatvių. Tai istorinė miesto viešoji erdvė, pastaruosius 50 metų naudojama kaip rekreacinė erdvė bė memorialinių akcentų. Iki šiol buvęs bevardis skveras bus pavadintas Vydūno garbei, o jame bus pastatyta „Versmės“ kompozicija su bronzine basakojo Vydūno skulptūra ant 5 metrų skersmens pjedestalo ir aplink trykštančiu fontanu. Praėjusių metų rudenį atvirą architektūrinį projekto konkursą laimėjo Olesis Sidarukas, Petras Džervus ir Borisas Krylovas.

Siekiant suteikti galimybę kiekvienam palaikančiam Vydūno įamžinimo idėją ir norinčiam finansiškai prisidėti prie paminklo pastatymo, balandžio 25 dieną 18:30 val. Klaipėdos dramos teatre, didžiojoje salėje, vyks labdaros renginys. Renginį sudarys dvi dalys: pirmoje Apeirono teatras žiūrovams pristatys teatralizuotus skaitymus pagal Vydūno raštus ir biografiją. Skaitymai parengti bendradarbiaujant su Klaipėdos Vydūno gimnazijos mokiniais ir vaikų choru (vadovas – Arvydas Girdzijauskas). Taip pat žiūrovai turės galimybę matyti šokėjos Lauros Geraščenko pasirodymą ir girdėti Dailės Docienės arfa atliekamus kūrinius. Antroje renginio dalyje – kamerinio orkestro „Niko“ koncertas.

Pasak vieno iš renginio iniciatorių Rimanto Cibausko, Vydūnas ilgą laiką nepelnytai buvo paliktas beveik visiškoje užmarštyje, tačiau tiek jo atminimas, tiek jo kūryba, tiek jo vertybės buvo aktualios tada, yra aktualios dabar ir bus, tikėtina, aktualios amžinai. Šiandienos fone, kai išgyvename tam tikrą tautiškumo krizę, ypač svarbios tampa jo idėjos, susijusios su vieningos tautos koncepcija – tautos, kurią neatsiejamai jungia kūno, proto, kraujo, dvasios ir, svarbiausia, kalbos ryšiai. Būtent šie ryšiai nulemia tautos vienybę, o jiems pradėjus silpti, nyksta ir tauta. Todėl apie tai svarbu kalbėti.

Įėjimas į renginį nemokamas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

klaipedietis

2017-04-21   00:55

IP: 86.38.234.231

Wilhelm Storost-taip butu tiksliai,o megstam uzsiimti perkrykstijimu...Skulptura tokia slyksti kaip Vilniuje Basanavicius...geriau jau vamzdi pastatytu..

Hansui

2017-04-20   22:32

IP: 85.232.128.58

Pavyzdžiui, mačiau kaip vaizduoja Jėzų tie patys katalikai, ypač drožto pavidalo - tikras "čiučėlo", o ne Dievo sūnus. Priešingai mormonų, teko matyti jų tapytojo paveikslą, Kristaus portretą, ten vyras kaip pipiras, tikras Čakas Norisas. Tai kas trukdo ir Vydūną pavaizduoti garbingai? Ypač kai yra liudijimų koks jisai buvo gyvenime, tvarkingas ir elegantiškas.

Kukutis

2017-04-20   21:04

IP: 78.61.5.107

Miesto valdzia, nedarykite gedos miestui

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Iškilmingai į vandenį Kaune nuleistas greitaeigis laivas „Raketa“ jau nuo birželio pradžios...

Triukšmingai pristatytas laivas „Raketa“ – vis dar krante nuotrauka, foto

Nuo penktadienio iki pirmadienio per Kuršių marias keliantys keltai atliko papildomus...

Savaitgalis: 193 papildomi reisai, 15 tūkst. mašinų nuotrauka, foto

Nutraukus visas sutartis su UAB „Žemkasa“, Klaipėdos miesto savivaldybė pradeda ieškoti naujo...

Jau ieško naujo rangovo Tilžės gatvės rekonstrukcijai nuotrauka, foto

Klaipėdos universiteto Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto dekanas Rimantas Balsys turi ambicingą...

Statys paminklą mokytojui nuotrauka, foto

Susimovei, Petrai! nuotrauka, foto

Nuomonės, Tikiu šventą Petrą, pradėtą šventos Mergelės Marijos, kuris kentėjęs prie Grybauskaitės, buvo...

Keltininkams Joninių savaitgalis nebuvo baisiausias nuotrauka, foto

Vasara, AB "Smiltynės perkėla" darbuotojai sako, kad per Joninių ilgąjį savaitgalį jiems sekėsi...

Lietuvoje Jūrininkų diena nešvenčiama nuotrauka, foto

Jūra, Pasaulyje birželio 25 d. minima kaip Tarptautinė jūrininkų diena. Pasak Lietuvos jūrininkų...

Policija prašo pagalbos - dingo senolis nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien iš namų Klaipėdoje uogauti išėjo ir iki šiol negrįžo 1937 m....

Nuomonės, Paskelbta prieš 4 val.

Vasara, Paskelbta prieš 5 val.

Jūra, Paskelbta prieš 6 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...