2021 m. sausio 17 d. 02:31 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Visuose žemynuose tapiusio portugalo freska papuošė Klaipėdą: „Sunkiausia buvo šaltis ir lietus“

2019-09-23, 07:56

Jurgita Andriejauskaitė, 15min.lt

Visuose žemynuose tapiusio portugalo freska papuošė Klaipėdą: „Sunkiausia buvo šaltis ir lietus“ nuotrauka, foto

Diogo Machado kūrinys ant Klaipėdos Parodų rūmų sienos.

© 15min.lt nuotr.

Reklama

Iš toliau žvelgiant į portugalo Diogo Machado tapybos darbą atrodo, lyg menininkas dalį sienos, ant kurios nugulė kūrinys, būtų išklijavęs glazūruotomis plytelėmis. Būtent toks motyvas atsispindi visuose portugalo kūriniuose, kurie džiugina nuo JAV iki Australijos.

Dabar jo darbu džiaugsis ir Klaipėda, kur pastarąsias penkias dienas menininkas tapė neofreską ant Parodų rūmų nugarinės sienos. Darbas visas dienas vyko merkiant gausiam lietui ir vyraujant 8-13 laipsnių temperatūrai.

Penktadienio vakarą kiemelyje už Parodų rūmų aidėjo plojimai menininkui, kuris ant sienos ištapė neofreską, menančią koklių istoriją. Koklinės krosnys yra neatsiejamos nuo daugiasluoksnės uostamiesčio istorijos.

Iki šiol kai kuriuose miestiečių namuose tebestovi senos koklinės krosnys, o ant jų galima įskaityti anuometę istoriją. Koklinėse plytelėse, priklausomai nuo amžiaus, atsispindėdavo religiniai, mistiniai motyvai, gėlės ir kiti simboliai.

Gyvūnijos simbolika atsispindi ir menininko D.Machado nutapytoje freskoje, papuošusioje Parodų rūmų sieną. Menininko darbai praeivius džiugina įvairiausiuose pasaulio miestuose nuo JAV iki Australijos, Norvegijos ir Kinijos.

Menininkas sako pildantis savo kūrybinių erdvių žemėlapį ir dabar jame bus pažymėtas naujas taškas – Lietuva.

Reklama

Diogo Machado kūrinys ant Klaipėdos Parodų rūmų sienos.

Paklaustas, kas gi buvo sunkiausia darbuojantis Klaipėdoje, menininkas neslepia – oro sąlygos. Visas dienas pliaupė gausus lietus, pūtė vėjas ir buvo šalta, vos 8-13 laipsnių šilumos.

Laimė, siena užstojo vakarų vėją, tad darbuotis buvo lengviau, o dėl vėjo krypties lietus taip stipriai neplovė sienos, kurią vis glostė teptukas. Tiesa, sako, šios oro sąlygos nepalyginamos su patirtimi Norvegijoje, kur tapė prieš porą metų, taip pat rugsėjį, tačiau buvo gerokai labiau šalta.

O štai Kanadoje viešint sausį vyravo minusinė temperatūra, spaudė 30 laipsnių šaltis. Laimė, jog dalis darbų vyko ir viduje. Daugelis D.Machado darbų ant sienų primena jo portugališką prigimtį ir azulejo plyteles.

Ant sienų žaidžiama baltai mėlynais atspalviais. Portugalijoje anuomet buvo itin populiarios baltai mėlynos glazūruotos azulejo plytelės, vėl sugrįžtančios į portugalų namus.

Reklama

Turistų akis šioje šalyje traukia tais pačiais motyvais pagaminti baltai mėlyni suvenyrai.

Ant sienos Klaipėdoje freskai tapyti parinktos žalia ir ruda spalvos. Autorius sako tokias pasirinkęs patyrinėjęs mūsų šalies koklių istoriją. „Tai ne nauja, esu dirbęs su žalia ir ruda. Man patinka pritaikyti darbą tai vietai, kurioje dirbu.

Šie tonai gimė po pažinties su kokliais, ši terakotos spalva ir žalia gimė tyrinėjant“, – sakė menininkas.

Norėjo pagyvinti senamiestį

Projekto sumanytojas, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro vadovas Ignas Kazakevičius sako, jog šiai senamiesčio vietai itin trūksta gyvumo, tad norėjosi, jog ši vieta būtų ne tik „prabangi automobilių stovėjimo aikštelė“.

„Čia turėtų būti kilnojamieji sodai, kad žmogus galėtų persistumdyti, kaip nori, gėlių klombą pasistatyti, kavos puodelį, sėdėti, bendrauti, kažką prisukti prie šio laivo. Ši vieta taptų kultūrinė.

Reklama

Visi ir nori, kad šis senamiesčio kvartalas atgytų. Kaip tai padaryti?“, – retoriškai klausė I.Kazakevičius, stovėdamas, regis, pačioje senamiesčio širdyje, tačiau joje gyvybės ir estetikos stigo.

„Mes patys pasiūlėme koklius. Kadangi štai čia saugykla, kur yra koklių kolekcija, čia yra Mažosios Lietuvos istorijos muzijeus, čia mūsų siena.

Mes pagalvojome, kad reikia daryti tarpsektorinį projektą, kadangi ta koklių kolekcija tokia nuostabi, nuo 15 amžiaus ten tiek visko – nuo istorinių asmenybių iki heraldinių gyvūnų, mistinių būtybių, chimerų. Autorius interpretavo jam labiausiai patikusius motyvus“, – pasakojo I.Kazakevičius.

Koklių kolekcija tokia nuostabi, nuo 15 amžiaus ten tiek visko – nuo istorinių asmenybių iki heraldinių gyvūnų, mistinių būtybių, chimerų, - sakė I.Kazakevičius.

Nors portugalų menininko braižas išlieka panašus visose šalyse, kiekvienoje iš jų įsilieja vietos motyvai, šiuo atveju, koklių istorija.

Portugalų istorija Valdovų rūmuose Freskai ant sienos nutapyti Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyrius išdavė leidimą. Išvysti rezultato penktadienio vakarą atėjęs specialistas Laisvūnas Kavaliauskas sako, jog džiugu, kad šį darbą atliko Portugalijos menininkas, nes su šia šalimi esama istorinių sąsajų.

Reklama

„Mes žinome jos sukūrimo istoriją, žinome, kad motyvai buvo surasti mūsų Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje ir man labai džiugu, kad šitą freską sukūrė autorius iš Portugalijos, kur yra paplitusi ir labai populiari keramikos azulejo technika dekoruoti pastatus.

Įdomu tai, kad Lietuva yra šiaurės rytų Europos šalis, kur prieš 20 metų Valdovų rūmuose buvo rasta fajansinė Portugalijos lėkštė. Mus jungia ir bendra istorija ir tai, kad Valdovų rūmuose yra didžiausia koklių kolekcija pasaulyje. Portugalų autoriaus šitas darbas susijęs su Lietuva ir konkrečiai Klaipėda“, – sakė L.Kavaliauskas.

Tokių menininkų darbų Klaipėdoje kol kas vienas kitas. Ir nors Maskvos menininiais šedevrais ant sienų pavyti nepavyks, nes ten šis menas paplitęs plačiai, I.Kazakevičius po penktadienį vykusios meninės konferencijos sako buvęs įkvėptas Gdansko istorijos, kur piešiniai gimsta ant daugiabučių namų. 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Prie Tiltų g. 13 namo esantys grindinio šviestuvai ne tik kad nebeatlieka...

Senamiesčio šaligatvių ypatumai: elektra kratomi keturkojai nuotrauka, foto

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL), organizuojančioje sveikatos priežiūros paslaugų dėl COVID-19 ligos teikimą...

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje sėkmingai baigtas pirmasis vakcinacijos etapas nuotrauka, foto

Minint Laisvės gynėjų dieną, norisi priminti kitą ypač svarbią datą ir visus...

Arvydas Vaitkus sveikina su Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos diena nuotrauka, foto

Apie 20 tūkst. turistų per sezoną plukdydavęs greitaeigis Kuršmarių katamaranas "Smiltynė" jau...

"Savaitės eksprese"- ar tikrai kruizai katamaranu virsta miražu? nuotrauka, foto

Permainos sostinėje: skiriasi Vilniaus „Ryto“ ir Donaldo Kairio keliai nuotrauka, foto

Sportas, Po neįveikto Citadele KMT ketvirtfinalio barjero Vilniaus „Rytas“ ėmėsi rimtų pokyčių. Sostinės...

Vytautas Landsbergis niekam pasiduoti neketina nuotrauka, foto

Lietuva, Trečiadienį minint Sausio 13-osios įvykių trisdešimtmetį, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas...

Pandemijos iššūkiai italo ir lietuvės meilei nebaisūs: karantino įkarštyje atvėrė restoraną Rietave nuotrauka, foto

Žmonės, Ilgai brandintą idėją – įkurti savo verslą Rietave – Virginijos ir Fabio...

Negeros žinios iš Norvegijos: vakcinos gali būti pavojingos pacientams, vyresniems nei 80 metų nuotrauka, foto

Sveikata, Norvegija teigia, kad COVID-19 vakcinos gali būti per daug pavojingos labai seniems...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...