2019 m. liepos 18 d. 02:25 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Triukšmingai pristatytas laivas „Raketa“ – vis dar krante

(6)

2019-06-25, 18:14

Kristina Karlonė, lrytas.lt

Triukšmingai pristatytas laivas „Raketa“ – vis dar krante nuotrauka, foto

© Vidaus vandens kelių direkcijos nuotr.

Reklama

Iškilmingai į vandenį Kaune nuleistas greitaeigis laivas „Raketa“ jau nuo birželio pradžios planavo plukdyti keleivius į Nidą. Tačiau kol kas neįvyko nė viena kelionė.

Laivui neleidžiama plaukti, nes nėra gautas klasę patvirtinantis sertifikatas. Dėl nevykstančių kelionių nuostolius skaičiuojantys laivo savininkai tokiu reikalavimu piktinasi. Esą laivas techninius reikalavimus atitinka, o papildomą sertifikatą galinčių išduoti įmonių Lietuvoje net nėra. 

Neplaukia

Laivas „Raketa“ iš Kauno į Nidą Nemunu turėjo pradėti plaukioti birželio pradžioje. Pirmiesiems keleiviams buvo siūlomi pigesni, po 29 eurų kainuojantys bilietai. Tačiau 60 km.val greitį išvystantis laivas iki šiol stovi toje pačioje vietoje, krante. 

Laivą jau įvertino technikos ekspertai, atliktas bandomasis plaukimas iki Nidos ir atgal. Tačiau leidimas neišduodamas. Transporto saugos administracija tikina pasigedusi laivo klasę patvirtinančio sertifikato. 

„Tas reikalavimas dėl klasės yra susijęs su keleivių saugumu ir tai nėra šiaip sau dokumentas. Tai dokumentas, kuris patvirtina, kad toks laivas gali būti eksloatuojamas tokiu greičiu. Nes „Raketa“ gali išvystyti iki 60 km per valandą greitį ir toks reikalavimas padidintos rizikos laivams yra“, – „Lietuvos ryto“ laidai „Reporteris“ sakė Transporto saugos administracijos departamento direktorius Linas Kasparavičius.

Reklama

Prieš 56 metus pagamintas ir atnaujintas greitaeigis kateris „Raketa“ praėjusį mėnesį buvo nuleistas į vandenį Kauno upių uost, tačiau iki Nidos keleivių dar neplukdo.

Keleiviai registruojasi

Stovinčio laivo savininkas skaičiuoja nuostolius, mat, ilgajam Joninių savaitgaliui buvo sulaukęs ypač didelio keleivių susidomėjimo. Tačiau laivo kajutėje keleivių vietose tik šūsnys dokumentų ir brėžinių. 

Šis laivas buvo pagamintas 1963 metais.

„Viską absoliučiai turime, ką galima turėti apie šitą laivą“, – sakė „Vandens kelias“ vadovas Nerijus Šilgalis.

Laivo savininkas stebisi nauju reikalavimu. Pasak jo, ankščiau tokių sertifikatų nereikėjo. O Lietuvoje ir nėra įmonės, kuri galėtų suteikti tokį dokumentą.

Reklama

„Laivas turi techninį leidimą plaukti nuo 2010 iki 2011 metų. Kiek mes analizavome, nė vienas įstatymas nepasikeitęs, o mums keliami papildomi reikalavimai, kurių ankščiau nereikalavo“, – skundėsi N.Šilgalis.

Prieš 56 metus pagamintas ir atnaujintas greitaeigis kateris „Raketa“ praėjusį mėnesį buvo nuleistas į vandenį Kauno upių uost, tačiau iki Nidos keleivių dar neplukdo.

Nėra kam sertifikuoti

Kas galėtų išrašyti sertifikatą, neranda ir jo iš „Raketos“ reikalaujanti Transporto saugos administracija.

„Mes kreipėmės į atitinkamas bendroves, kurios galėtų įvertinti ar „Raketa“ atitinka greitaeigių laivų reikalavimus. Kol kas atsakymo nesame gavę. Laivo valdytojas taip pat nėra pateikęs atsakymo“, – kalbėjo L.Kasparavičius.

Tuo tarpu laiko savininkas N.Šilgalis sako, kad Transporto saugos administracija nežino, ką daryti.

Reklama

„Į visus klausimus  sulaukiu vieno atsakymo – googlinkite. Esame pirmasis greitaeigis laivas po pertraukos, gal nėra jokios praktikos? Tuomet kodėl dabar neišduodamas leidimas, jei ankščiau buvo išduodamas. Juk įstatymai nepasikeitė“, – svarstė pašnekovas. 

Skaičiuoja nuostolius

Laivui nejudant iš vietos verslininkai skaičiuoja nuostolius. Per vieną savaitę jie išaugo iki 10 tūkst. eurų. Laivas jau neplaukė tris savaites. Jei jis negalės pajudėti ir toliau, laivo savininkai svarsto reikalauti valstybės padengti nuostolius ar ieškoti galimybės laivą registruoti kitur.

„Jau pradėjo diskutuoti, kokia praktikos registruojant laivą kitoje šalyje. Bet juk tai absurdas. Mes lietuviai ir kabinti kitos šalies vėliavą būtų tiesiog gėda“, – kalbėjo laivą administruojančios bendrovės vadovas.

Prieš 56 metus pagamintas ir atnaujintas greitaeigis kateris „Raketa“ praėjusį mėnesį buvo nuleistas į vandenį Kauno upių uost, tačiau iki Nidos keleivių dar neplukdo.

Paprastai kelionė iki Nidos laivu siekia mažiau nei keturias valandas. Keleivius plukdyti jis planavo ketvirtadieniais, penktadieniais, šeštadieniais ir sekmadieniais.

Reklama

Reklama

Žymos: laivas raketa

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

jonc

2019-06-26   16:19

IP: 86.100.64.181"buvo nuleistas į vandenį Kauno upių uost",Tris kart pakartota ir vis su ta pačia klaida....

2019-06-26   13:51

IP: 212.12.196.220

2007.02.26, 16:27
Dar šiek tiek apie "raketas":

Maršruto likimas sprendžiamas Vilniuje

2006-06-13Susisiekimo ministerijoje svarstoma galimybė įsigyti "Raketos" tipo laivą ir plukdyti keleivius iš Kauno į Kuršių neriją

Valstybės įmonei "Vidaus vandens kelių direkcija" antrus metus nesiseka atgaivinti kažkada populiaraus maršruto Kaunas-Nida. Pernai buvo pasirašyta sutartis su bendrove "Nemuno linija", tačiau nė vienas laivas į Nidą neišplaukė. Šiemet derėtasi su Lenkijos kompanija, tačiau sulaukta neigiamo atsakymo.

Susisiekimo ministerijoje šiuo metu svarstoma galimybė, kad "Raketos" tipo laivą galėtų įsigyti valstybės įmonė. "Kauno diena" pasidomėjo, kaip prieš keletą metų privati kompanija pusvelčiui išpardavė į Nidą plaukiojusius laivus.

Laikinasis ministras laukia dokumentų

Laikinasis susisiekimo ministras Petras Čėsna patvirtino, kad svarstoma galimybė "Vidaus vandens kelių direkcijai" įsigyti "Raketos" tipo laivą. "Pavedžiau, kad būtų atlikta analizė ir išsiaiškinta, kokia yra galimybė įsigyti tokį laivą. Visi prisimename, kaip iš Kauno į Nidą kursuodavo "Raketos", - sakė laikinasis ministras.

Jo teigimu, jeigu iš Kauno Nidą būtų galima pasiekti per 3,5 ar 4 valandas, toks projektas galėtų pasitvirtinti.

"Kiek esu informuotas, šis maršrutas domina žmones. Tenka ir pačiam neretai išgirsti klausimų, kada jis bus atgaivintas. Dabar svarbiausia apskaičiuoti, ar "Raketos" pirkimas bus ekonomiškai pagrįstas. Jeigu iš pradžių ir patirtume tam tikrų nuostolių, vėliau galėtume atsigriebti. Bent mano nuomone, maršrutas Kaunas-Nida yra perspektyvus. Tačiau palaukime specialistų išvadų", - teigė P.Čėsna.

Pardavė lenkams

Prieš keletą metų bendrovė "Nemuno laivininkystė" lenkams pusvelčiui pardavė keturis "Raketos" tipo laivus. Neoficialiais duomenimis, tuomet už vieną laivą gauta apie 10 tūkstančių JAV dolerių.

Valstybės įmonės "Vidaus vandens kelių direkcija" atstovai teigė, kad "Nemuno laivininkystė" buvo privati bendrovė, todėl "Raketų" privatizavimo nebuvo įmanoma sustabdyti.

"Jos buvo parduotos po dešimt tūkstančių JAV dolerių už kiekvieną. Dabar už tokį patį laivą gali tekti pakloti ir apie 100 tūkstančių eurų. Jeigu iš ministerijos gausime leidimą, nenaujo "Raketos" tipo laivo ieškotume Ukrainoje ir kitose Rytų šalyse", - teigė valstybės įmonės generalinis direktorius Gintautas Labanauskas.

"Nemuno laivininkystės" parduotos "Raketos" iki šiol sėkmingai plaukioja Lenkijoje ir uždirba pinigus. Šiuos laivus įsigijo ta pati firmą, su kuria derėjomės dėl Nidos maršruto. Manau, kad viena nesėkmingų derybų priežasčių - užsakymai, kurių lenkai turi daug savo šalyje, todėl jie kol kas atsargiai vertino galimybę plukdyti keleivius Nemunu", - teigė "Vidaus vandens kelių direkcijos" gamybos direktorius Mindaugas Šimkūnas.

Eksperimentas pasitvirtino

"Apie galimybę įsigyti "Raketos" tipo laivą neseniai kalbėjausi su ūkio ir susisiekimo ministrais. Buvo gautas žodinis pritarimas, o dabar laukiame, kada tai bus patvirtinta raštu", - paklaustas, kada Kaune vėl plaukios greitaeigiai laivai, sakė G.Labanauskas.

Net ministerijoms palaiminus, šį sezoną reguliaraus maršruto į Nidą nebus. Prieš trejus metus šį maršrutą bandė atgaivinti pati valstybės įmonė. Į Nidą savaitgaliais plukdė laivas "Deima". Kelionė trukdavo apie 10 valandų, tačiau ir tai keleivių neatbaidydavo.

"Prieš dvi savaites jau nelikdavo laisvų bilietų. Ši pramoga ypač sudomino vilniečius. Keleivių sulaukdavome ir iš kitų Lietuvos miestų. Bilietus pardavinėjome Kaune, Vilniuje ir Nidoje. Suprantama, kad kelionė trukdavo per ilgai. Jeigu mūsų įmonei būtų leista įsigyti greitesnį laivą, reisus į Nidą galėtume vykdyti kur kas dažniau", - teigė "Vidaus vandens kelių direkcijos" gamybos direktorius M.Šimkūnas.

2019-06-26   12:26

IP: 212.12.196.220

Išklerusiais prieštvaniniais autobusais yra vežami keleiviai rajonų žvirkeliais kurie greičiau primena arimus. Kas išduoda leidimus toms lupenoms ?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Trečiadienį Klaipėdos savivaldybėje įvyko spaudos konferencija, kurioje artėjančios jubiliejinės Jūros šventės atstovai...

Sudėlioti paskutiniai Jūros šventės akcentai nuotrauka, foto

Klaipėdoje, Pievų gatvėje, vėl planuojama statyti devynaukštį.

Pievų gatvei siūlomas naujas devynaukščio variantas nuotrauka, foto

"Visiškas nesusipratimas", - tokiais žodžiais situaciją Herkaus Manto gatvėje apibūdina praeiviai. Iš...

Pėsčiųjų tako istorijoje - jokių prošvaisčių nuotrauka, foto

Kodėl kovoti su pavėžėjais, jeigu pačiam galima tapti pavėžėju? Pasipiktinimą dėl neva...

Taksi žlunga? Įmonių vairuotojai tampa pavėžėjais nuotrauka, foto

Baltijos jūroje tarša mažėja, tačiau džiaugtis anksti nuotrauka, foto

Jūra, Baltijos jūra mums yra ypatinga ne tik todėl, kad ji vienintelė skalauja...

Moteris iš Gargždų: „Nenorėjau jo žudyti“ nuotrauka, foto

Kriminalai, Gargžduose gyvenanti 45 metų Ingrida Krikšnaitė, nuskriaudusi sugyventinį, kuris su ja dalijosi...

Klaipėdiečių pergalės "Gintarinių irklų" regatoje nuotrauka, foto

Sportas, Trakuose, Galvės ežere, vykusioje tarptautinėje "Gintarinių irklų" regatoje pergales skynė Klaipėdos irklavimo...

Sudėlioti paskutiniai Jūros šventės akcentai nuotrauka, foto

Klaipėda, Trečiadienį Klaipėdos savivaldybėje įvyko spaudos konferencija, kurioje artėjančios jubiliejinės Jūros šventės atstovai...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...