2021 m. kovo 1 d. 08:42 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Tėvams šokas - vasarą gali nelikti pakaitinių darželių

(4)

Tėvams šokas - vasarą gali nelikti pakaitinių darželių nuotrauka, foto

PAILSĖTI. Visuotinių darželių atostogų vasarą šalininkai svarsto, kad ir vaikams reikėtų leisti bent mėnesį pailsėti nuo kolektyvinio triukšmo.

© "AdobeStock" nuotr.

Reklama

Mažamečius auginantiems klaipėdiečiams - šokas. Darželiuose pasklido informacija, kad nuo ateinančios vasaros Klaipėdoje nebeveiks pakaitiniai darželiai ir gali būti, kad vieną mėnesį gali neveikti nė viena ikimokyklinio ugdymo įstaiga. Tėvai ne juokais sunerimę, nes ne kiekvienas turi galimybę atostogauti visą mėnesį.

Nors valdininkai ramina, kad jokių galutinių sprendimų dar nėra priimta - kol kas vykdoma tik tėvų apklausa, tačiau pripažįsta, kad kalbos apie pakaitinių darželių naikinimą - ne iš piršto laužtos.

"2020 metais Klaipėdos mieste visos ikimokyklinio ugdymo įstaigos vasaros metu vieną mėnesį nedirbs (atostogaus), budinčių darželių nebus. Gerbiami tėveliai, prašome informuoti dėl vaikų lankymo vasaros laikotarpiu (pažymėti lentelėje mėnesį), nes daugumos nuomonė nulems, kurį mėnesį nedirbsime", - toks vieno uostamiesčio darželio sklebimų lentoje pakabintas administracijos raštas įvarė tėvams nemenką stresą.

"Kada buvo priimtas sprendimas, kad uostamiestyje nebelieka pakaitinių darželių? Kur reikės dėti vaiką visą mėnesį? Ar jūs žinote daug darboviečių, kur vasarą leidžiama atostogauti visą mėnesį? Deja, dažnai galime gauti vos dvi savaites atostogų. Vadinasi, šeimos nebegalės kartu atostogauti: dvi savaites su vaiku bus mama, o kitas dvi savaites - tėtis. Šitaip skatinamas šeimų darnumas?" - piktinosi tokią žinią išgirdę tėvai.

Pasirodo, panašūs raštai tėvus pasiekė ir kituose Klaipėdos darželiuose. Tiesa, ne visur užsimenama apie planus atsisakyti pakaitinių darželių, tik teiraujamasi, kurį vasaros mėnesį tėvams būtų patogiau, kad jų darželis atostogautų.

Viešojoje erdvėje kaipmat kilo arši diskusija. Kai kurie tėvai piktinosi, kad dėl tokių sprendimų gali net prarasti darbą.

Reklama

"Mūsų organizacija praėjusią savaitę irgi gavo daugybę skundų iš tėvų. Juos pasiekė įvairi informacija, vienur tik prašoma išsirinkti iš dviejų vasaros mėnesių, kurį jie atostogaus ir vaiko neves į darželį, o kitur tiesiai šviesiai teigiama, kad ši apklausa vykdoma dėl to, kad ateinančią vasarą Klaipėdoje nebeveiks pakaitiniai (budintys) darželiai. Tėvams šokas. Žinoma, daugelis bijo viešai apie tai kalbėti, viešinti savo pavardes, bet pasipiktinusiųjų daugybė", - pasakojo Vakarų Lietuvos tėvų forumo pirmininkė Aušra Zarambienė.

Pasak jos, tokia planuojama naujovė labiausiai varo į neviltį vienišas dirbančias mamas, kurios neturi galimybės vasarą atostogauti visą mėnesį. Taip pat tokios prabangos teigia neturinčios ir privačiame sektoriuje dirbančios šeimos.

"Kai kurių klaipėdiečių darbo specifika yra tokia, kad jiems vasarą kaip tik pats darbymetis, tad apie atostogas net nesvajoja, todėl visą vasarą veikiantys darželiai - vienintelis išganymas", - pasakojo A. Zarambienė.

"Vaikai irgi turi pailsėti"

Klaipėdos miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė ramino įsiaudrinusius tėvus, kad jokie konkretūs sprendimai dėl pakaitinių darželių veiklos vasarą dar nėra priimti.

"Yra ruošiami keli sprendimų pakeitimai ikimokyklinio ugdymo įstaigose ir tiesiog buvo tokių pasiūlymų, kad vasarą vieną mėnesį nedirbtų visi darželiai. Nuostata tokia, kad vaikai irgi turi pailsėti bent vieną mėnesį. Tačiau dabar vykdoma tiktai tėvų apklausa. Mes suprantame, kad labai iš anksto informavus, daugelis pasiieškotų galimybių, kur saugiai palikti vaiką vasarą, tačiau neabejojame, kad bus dalis tėvų, kurie neturi kitos išeities.


Reklama

NORAI IR GALIMYBĖS. Tėvai sako ir patys vasarą mielai pabūtų mėnesį ar keletą su savo vaiku, bet, deja, dažnai turi vos vieną dvi savaites atostogų. "AdobeStock" nuotr.

Nemanau, kad nebus paliktas pakaitinis darželis tokiems atvejams, kai nėra kitų galimybių.

Mes suprantame, kad yra visokių situacijų ir kartais pakaitinis darželis yra vienintelė išeitis, bet vis tiek norisi nuteikti žmones, kad į tai reikėtų atsižvelgti atsakingiau. Juk būna ir taip, kad vaiką atveda į darželį, o patys tėvai važiuoja į pliažą ar į sporto klubą", - komentavo L. Prižgintienė.

Pasak jos, bus dar ne viena apklausa, susijusi su šiais sprendimais.

"Bus dar daug diskusijų. Tai yra viešasis interesas, negali priimti sprendimo nesitaręs", - minėjo Švietimo skyriaus vedėja.

"Daug painiavos"

"Kai kurie tėvai net nesuprato, kam reikalinga šita apklausa. Pavyzdžiui, prašoma pasirinkti vieną mėnesį, kurį darželis gali atostogauti, tad ir pasirinko tradiciškai, galvodami, kad tą mėnesį vaikas galės eiti į pakaitinį darželį. Argi pagal tokią neaiškią apklausą bus galima ką nors nuspręsti? Argi galima bus daryti išvadas, kad tą mėnesį tėvai sutinka vaiko iš viso nevesti į jokį darželį? Labai daug painiavos ir neaiškumo. Tokioje apklausoje privalėjo būti nurodyta ir trečia alternatyva, kad tėvai galėtų pasakyti, jog darželio jiems reikės visus tris vasaros mėnesius. O dabar ši apklausa be jokių alternatyvų", - stebėjosi Vakarų Lietuvos tėvų forumo pirmininkė.

Reklama

L. Prižgintienė aiškino, kad darželių vadovams tik žodžiu buvo pranešta, kad jie įvykdytų tokią tėvų apklausą, o teksto turinį kiekvieno darželio administracija kūrė pati.

"Tiesiog paprašėme įstaigų, kad apklaustų. Jei apklausoje nėra trečios alternatyvos, manau, tėvai gali tiesiog apie tai informuoti darželio vadovybę, ir tiek", - sakė L. Prižgintienė.

Pasak A. Zarambienės, viešojoje erdvėje pasirodžiusi informacija, neva uostamiesčio valdinininkai remiasi kitų miestų patirtimi, kelia didelių abejonių.

"Ar tikrai iki šiol Klaipėdoje buvusią patogią tvarką, kai tėvai turėdavo, kur saugiai palikti vaikus, Klaipėdoje reikia keisti? Nerimą kelia ir valdininkų pasakymai, neva jei tėvai labai prieštaraus, gal tuomet paliks du tris budinčius darželius. Ką tai reiškia?

Jau ir anksčiau būdavo daug skundų, kad vasarą, kai vieni darželiai atostogauja, kituose darželiuose grupės būna perpildytos.

Tai kas bus, jei vasarą visoje Klaipėdoje dirbs tik du ar trys darželiai? Kokia bus ugdymo kokybė?" - daugybę tėvams kylančių klausimų citavo A. Zarambienė.

Yra problemų

Reklama

Pasiteiravus, kodėl iš viso kilo tokia diskusija, ar nereikėtų atsisakyti Klaipėdoje pakaitinių darželių, L. Prižgintienė pasakojo, kad šioje sferoje yra nemažai problemų.

"Pirmiausia reikia kalbėti apie vaiko gerovę. Juk mes, dirbantieji, taip pat norime poilsio, tad jo reikia ir vaikams. Kitas dalykas - vaikų adaptacija. Daugelis vaikų sunkiai adaptuojasi pakaitiniame darželyje ir tą mėnesį jaučiasi labai blogai. Greitai priprasti prie naujos aplinkos, naujų auklėtojų, auklyčių - sudėtinga. Žinoma, daug kas priklauso nuo vaiko, bet būna ir tokių situacijų, kai tėvai iš viso nebeveda vaiko į pakaitinį darželį, o vieta buvo suplanuota. Neretai pakaitinis darželis pasirenkamas tik tam atvejui, jei netyčia prireiktų, tad planavimas dažnai prasilenkia su realybe", - pasakojo L. Prižgintienė.

Panašiai pasakojo ir atsitiktine tvarka parinktų darželių vadovai.

Ne vienas "Vakarų ekspreso" kalbintas vadovas pasakojo kone kiekvieną vasarą stebintis situaciją, kad į pakaitinius darželius susirenka tik kone trečdalis visų užsirašiusiųjų.

"Nusprendė, kad močiutė pabus, ar teta atvažiavo, ar tėtis iš užsienio grįžo. O mums planuoti nėra lengva, nes pagal užrašytų vaikų skaičių turime suplanuoti, kiek reikės darbuotojų, negalime jų išleisti atostogų", - paaiškino darželio "Alksniukas" vadovė Tatjana Žukauskienė.

Lopšelio-darželio "Puriena" direktorė Virginija Letukienė pasakojo, kad dėl pakaitinių darželių neretai būna įvairių skundų. Dažnai tėvai būna nepatenkinti, kad vaikui pasikeičia aplinka, daug vaikų, sumažėja saugumas.

Reklama

"Tačiau kad visi darželiai dirbtų visus metus be atostogų, sunkiai įgyvendinama. Įstaigoms reikia susitvarkyti, kad atitikų higieninius reikalavimus, darbuotojams reikia ir atostogauti", - pasakojo V. Letukienė.

Ji užsiminė, kad daugelyje kitų pasaulio šalių įprasta praktika, kad visi darželiai vasarą neveikia visą mėnesį.

"Ir tėvai kažkaip išsiverčia. Tą mėnesį vaikais pabūna su šeima, su tėvais, su artimaisiais. Jam taip pat reikia pailsėti nuo šurmulio ir buvimo kolektyve, kaip ir kiekvienam suaugusiajam. Jei jau mes esame europiečiai, gal ir mums reikia prie to artėti? Tik kyla kitas klausimas, ar mūsų socialinės sąlygos tai leidžia. Turėtume visi bendrai tartis ir diskutuoti. Panikuoti tikrai nereikia, o tik kalbėtis", - svarstė V. Letukienė.

L. Prižgintienės duomenimis, ankstesnių metų patirtis rodo, kad dažniausiai mažamečius auginantys klaipėdiečiai atostogoms renkasi rugpjūtį.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Klaipėdietė

2019-12-03   18:07

IP: 86.100.128.138

Kaip džiaugiuosi, kad mano vaikučiai jau užaugo. Dirbome su vyru visu etatu, o vasarą darbe reikėdavo atostogas planuoti jau sausio mėnesį. Taigi, žinodami, kad seneliai gyvena ne Klaipėdoje, stengdavomės prašyti vadovų suteikti atostogas vasarą. Bet tikrai ne visada vadovai tai suprasdavo. Sakydavo - jei vieną vasarą jums suteikiame atostogas, tai kitais metais - negalima, nes ir kiti to nori, o tada mes jau neapsieidavome be pakaitinių darželių. Aišku, paklausius p.Prižgintienės, kuri tikrai gyvenime nėra asmeniškai susidūrusi su tokia problema, galima pagalvoti, kad visada įmanoma rasti išeitį. Aš niekada negalėčiau sau leisti siūlyti tokius, daug kitų žmonių gyvenimą paveiksiančius sprendimus. Būtinai tėvams reikia palikti pasirinkti galimybę, o ne palikti juos ant ledo...

Taip

2019-12-03   16:49

IP: 185.11.26.161

Marš į kaimą

KLB

2019-12-03   15:24

IP: 86.100.16.238

Nera pora dienu karsto vandens-tragedija,vaikui nebus darzelio menesi-sokas,uzdare gatve,reikia paejeti 200m isvis katastrofa.Tai kaip dar jie visi gyvi?!Darzelinukas nuo pradinuko nelabai skirias,ju vienu taip pat negalima palikti,o tevai susitvarko ir ne viena menesi.Is vis nesuprantama,kaip nedirbantys pasalpas,visokias lengvatas gaunantys dar veda vaikus i darzeli.Ar jau ir savo vaiko prieziura yra nepakeliamas darbas?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Sekmadienio popietę į “Vakarų ekspreso” redakciją kreipėsi Igor M., kuris pranešė, jog...

Klaipėdos pajūryje - du negyvi ruoniai nuotrauka, foto

Dienraščio „Vakarų ekspresas“ redakcija tęsia konkursą „Automobilių statymo ypatumai“. 

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Su sunkia liga susigrūmusiai A. Brazausko našlei teko atsisakyti kai kurių malonumų nuotrauka, foto

Žmonės, Nidoje karantiną leidžianti Kristina Brazauskienė vasario 20 dieną paminėjo 72-ąjį gimtadienį: „Labai...

Gyvenimas pro langą: Kai įmeni mįslę nuotrauka, foto

Gyvenimas pro langą, 175 - oji istorija, kovo 1, pirmadienisIr šįryt, jau kiek padilęs...

Brangsta rūkalai, daliai žmonių mažėja priemokos už vaistus nuotrauka, foto

Ūkis, Nuo kovo 1 dienos Lietuvoje didėja rūkalų akcizai, tačiau pinga vaistai nepasiturintiems...

Vilniaus oro uoste keleiviai pradedami testuoti dėl COVID-19 nuotrauka, foto

Lietuva, Nuo pirmadienio Vilniaus oro uoste bus galima pasidaryti mokamą koronaviruso testą.

Gyvenimas pro langą, Paskelbta prieš 57 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...