2020 m. spalio 24 d. 15:52 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Statistinis klaipėdietis pasakomis netiki. Statybininkais irgi

(2)

Statistinis klaipėdietis pasakomis netiki. Statybininkais irgi nuotrauka, foto

BRUOŽAI. Požiūris į Jūros šventę atskleidžia tipinius Klaipėdos gyventojo bruožus - pagyroms jis santūrus. Įtikti jam sunku. Pesimistas. Tiesa, ši Jūros šventė viena prasčiausių atrodė 11,4 proc. apklaustųjų - pernai ją prasta arba labai bloga pavadino net 26,8 proc.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Reklama

Norite sužinoti, koks yra vidutinis klaipėdietis? Tai nėra sunku - reikia tik kiekvieną dieną rengti žmonių apklausas. Beveik prieš penkerius metus šio darbo ėmėsi "Vakarų ekspreso" portalas www.VE.lt, kone kasdien savo lankytojams užduodamas skirtingus klausimus įvairiomis, dažnai būtent su Klaipėda susijusiomis, temomis.

Tad 762-ojo miesto gimtadienio proga pabandykime apibendrinti atsakymus į klausimus, į kuriuos per paskutinius metus - nuo 2013-ųjų vasaros - nepabijojo atsakyti mūsų skaitytojai bei lankytojai, ir prieš jus atsiskleis tipiško klaipėdiečio - greičiausiai jūsų paties - portretas.

Pradėti galima būtų nuo dar karštos temos - Jūros šventės. Ir požiūris į ją atskleidžia tipinius Klaipėdos gyventojo bruožus - pagyroms jis santūrus. Įtikti jam sunku. Pesimistas.

Tiesa, 2014-ųjų Jūros šventė viena prasčiausių atrodė 11,4 proc. apklaustųjų - pernai ją prasta arba labai bloga pavadino net 26,8 proc.

Pesimistai laimi?

Taigi, klaipėdiečiai pagyromis švaistosi retai. Net ir žiūrėdami į ateitį, jie netiki gera pabaiga. Bet gal toks požiūris turi pagrindo? Pavyzdžiui, tik pradėjus statyti universalią areną klausėme, ar miestiečiai tiki, kad ją pavyks pabaigti laiku. Optimistų buvo 21,4 proc., tačiau laimėjo ne jie, o tie, kurie gera baigtimi netikėjo (60,7 proc.) - statyba ne tik vėlavo kone 7 mėnesius, bet dar ir pabrango 15 proc.

Matyt, todėl nenuostabu, kad į panašius "prognozinius" klausimus klaipėdiečiai atsakinėja žiūrėdami ne pro rožinius, o gerokai tamsesnių tonų akinius. Štai statybininkų pažadais, kad Pilies tilto remontas bus baigtas iki šių Kalėdų, tiki 26 proc. atsakiusiųjų, netikinčiųjų yra 63,1 proc.

Reklama

Panašus požiūris - ir kalbant apie pramogas. Nors dar prieš faktui paaiškėjant net 77,9 proc. respondentų teigė norintys, kad Klaipėdos "Neptūnas" žaistų Eurolygoje, 50 proc. sako manantys, kad mūsų ekipa iš turnyro iškris iškart po grupės rungtynių (patekimu į "Top-16" etapą tiki 22,8 proc.). Beje, įdomu tai, kad "Neptūno" kovas Eurolygoje žada stebėti 54,1 proc. atsakiusiųjų. Kas jie - visi tie pesimistai ir dar 4 proc. iš optimistų stovyklos ar visi 22,8 proc. optimistų bei tiek pat pesimistų?

Požiūris į patį miestą irgi nedžiugina - 61,2 proc. mano, kad Klaipėdos senamiestis yra visiškai negyvas, 26,7 proc. mano, jog jis negyvas yra tik iš dalies, o gyvybės jame pakanka vos 9,8 proc. žmonių. Galbūt todėl, kad jie yra susidūrę su viešųjų tualetų problema? Taip yra atsitikę net 92 proc. atsakiusiųjų!

Sveikata ir laisvalaikis

Pozityvaus mąstymo tendencijos, panašu, uostamiestyje nėra džiuginančios. Štai į praėjusių metų klausimą, ar norėtų, kad būtų atstatyta Klaipėdos pilis, teigiamai atsakė net 80,4 proc., neigiamai - 15 proc. Analogiški atsakymai į šiuos klausimus jau 2014-aisiais buvo tokie - atitinkamai 61,2 ir 22,9 proc. O gal mes tiesiog ne svajotojai ir pasakomis apie pilis nebetikime?

Žinia, su pozityviu požiūriu į gyvenimą susijusi ir žmonių sveikata. Kaip reikalai šioje sferoje? 30,5 proc. prisipažįsta turintys antsvorio, ir nemažai, šiek tiek jo turi 33,8 proc. Tačiau kažkodėl laisvalaikiu nuolat sportuoja tik 24,1 proc. Na, retkarčiais tą daro 38,5 proc., bet tik retkarčiais...

Ir į baseinus nuolat vaikšto tik 8 proc., o neina niekada net 76,6 proc. Kita vertus, žodžiai "baseinas" ir "Klaipėda" pastaraisiais metais nelabai dera. Gal reikalai pagerės pastačius naują olimpinį baseiną prie arenos? Tik geriau neklauskime miestiečių, kada jį pastatys - ties variantu "Niekada" atsakymų turbūt būtų daugiausia...

Gerai dar, kad bent naktiniuose klubuose mes nenakvojame - juos dažnai lankantys prisipažįsta vos 3,2 proc. miestiečių, retai ten užsuka 28 proc., o apskritai niekada nesilanko 68,9 proc.

Reklama

O kaip šiaip reikalai su alkoholiu mieste, kuriame yra jūra, kartais būnanti iki kelių? Kasdien vartojantys vienokius ar kitokius gėrimus su laipsniais prisipažįsta 14,3 proc. apklaustųjų, keletą kartų per savaitę - 18,4 proc., kelis kartus per mėnesį - 25,3 proc., kelis kartus per metus - 25,9 proc., o jų negeriantys teigia 16,1 proc. Nors štai per praėjusias Kalėdas alkoholiu smarkiai piktnaudžiavo 12,9 proc. apklaustųjų, vidutiniškai (kas išduos paslaptį - ką reiškia "vidutiniškai"?) - 21,8 proc., labai nedaug - 34,6 proc., o visiškai neėmė nė lašo - net 30,7 proc.

Ar tikrai? Įdomu, kam tada reikia psichologų pagalbos - į juos kreipęsi, ir ne kartą, prisipažino 7,8 proc. www.VE.lt lankytojų, kartą - 12,5 proc., niekada - 76,9 proc. Tiesa, neatsimena, ar kreipėsi į psichologus, 2,7 proc. Čia gal tie, kurie alkoholį vartoja kasdien?

O kaip su saugumu?

Žodžiu, galime sakyti, kad psichologiškai esame tvirti. Galbūt, tačiau jaučiamės ne itin saugūs - štai viešoje vietoje teigia buvę ne kartą apvogti 22,1 proc. apklaustųjų, kartą - 36,5 proc. Nuo vagių nenukentėjo vos 35,4 proc., o neatsimena 6 proc. Čia tie, kurie kasdien vartoja alkoholį?

Apskritai visiškai saugūs savo gyvenamoje gatvėje ar rajone jaučiasi tik 26,7 proc. klaipėdiečių, nelabai saugūs - net 53,3 proc., o labai nesaugūs - 16,5 proc. Nuomonės šiuo klausimu neturi 3,5 proc. Čia turbūt tie, kurie alkoholį vartoja kasdien.

Tad nenuostabu, kad net 89,9 proc. teigiamai atsako į klausimą, ar Klaipėdai reikia daugiau viešų vietų stebėjimo kamerų. Jų nereikia tik 6,8 proc. Kas jie tokie, nebespėliokime...

Nedraugiški nevalos?

Kokie dar yra klaipėdiečiai? Panašu, kad nelabai valyvi, švaros reikalaujantys visų pirma ne iš savęs, o iš kitų. Ir dar mėgstantys pasigirti - nors konteinerių turinys rodo ką kita, rūšiuojantys atliekas tvirtina 39,2 proc. Dar 38,9 proc. sako norintys tą daryti, bet neturintys sąlygų, o 22 proc. neslepia net nesiruošiantys to daryti.

Reklama

Kartą klausėme, ar pavedžioję šunį miestiečiai surenka jo paliktus ekskrementus. Tarp tų, kurie tokį gyvūną turi (o neturi 58 proc. atsakiusiųjų) dauguma, t. y. 17,1 proc., prisipažino tokias keturkojų dovanas paliekantys ten, kur jas ciucikai ir padėjo.

Čia dar nieko - štai tik 8,5 proc. teigė stambiagabarites atliekas vežantys į specialias aikšteles, o net 54,6 proc. neslėpė jas paliekantys prie buitinių atliekų konteinerių.

Palikti palieka, tačiau masinėje švaros akcijoje "Darom" balandį dalyvavo tik 5,7 proc. klaipėdiečių. Čia gal tie, kurie nuolat kasdien vartoja alkoholį? Ir jiems, matyt, po to reikia psichologo pagalbos...

Šiaip ar taip, tuo, kaip valomi jų daugiabučių kiemai, patenkinti 43,2 proc. miestiečių, nepatenkinti kone tiek pat - 45,6 proc. Dar 11,2 proc. teigia gyvenantys ne daugiabučiuose. Tikėkimės, nors tarp šių rūšiuojančiųjų atliekas yra didesnis procentas.

Beje, dar apie gyvūnus. Šunį arba katę yra registravę tik 14,9 proc. apklaustųjų, neregistravo ir net nesiruošia to daryti 38,8 proc. Dar 42 proc. keturkojų draugų neturi. O gal jie apskritai neturi draugų - net ir dvikojų? Juk, remiantis mūsų apklausomis, per paskutines Kalėdas ir Naujuosius net 45,7 proc. sakė niekam nesiuntę nė vieno SMS sveikinimo. 1,2 proc. prisipažino neatsimenantys, ar jie tai darė, bet mes su jumis juk jau žinome, kas jie tokie, ar ne?

Gal todėl, kad nieko nesveikino su Kalėdomis, ir dovanėlėmis nuo Kalėdų Senelio buvo nepatenkinti 21,5 proc. apklaustųjų, o net 25,5 proc. jų iš viso nesulaukė. Ypač turint omenyje tai, kad patys rūpintis kalėdinėmis dovanomis net nesiruošė 26,7 proc.

Mėgsta šlapintis jūroje

Reklama

Bet grįžkime į vasarą - kas galvoja apie Kalėdas, kai lauke - plius 33 ir daugiau?

"Kur atliekate gamtinius reikalus besiilsėdami paplūdimyje?" - nepasibodėjo paklausti miestiečių www.VE.lt. "Tualete", - atsakė 29 proc., tačiau dar daugiau - 29,9 proc. - tą daryti mėgsta jūroje, 12,3 proc. - kopose. Niekur to nedaro 12,3 proc. Hmmm... Įtartina.

Beje, prie jūros ilsėtis sako niekada nevykstantys 16,8 proc. atsakiusiųjų į klausimą. Tad kur mes mėgstame atostogauti? Šiemet užsienyje tą jau darė 15,3 proc. klaipėdiečių, Lietuvoje - 32,8 proc., ir ten, ir ten leisti laiką sau leido 12,3 proc. Baisu, bet apklausos metu - liepos viduryje - neatostogavę sakė dar 39,6 proc. Ar tik nepadidės kitąmet psichologų klientų skaičius?

Apskritai vasaros laukiantys sakė net 90,6 proc. klaipėdiečių, ir tik 1,9 proc. jos nelaukė, o šis klausimas nesvarbus buvo 7,5 proc. atsakiusiųjų. Na, bet mes žinome, kas jie tokie, ar ne?

Kultūroje neblizgame

Ir apie kultūrą. Šioje srityje dideliais nuopelnais pasigirti negalime. Dažnai Klaipėdos muziejuose lankosi vos 1,5 proc. žmonių, kartais - 16,8 proc., itin retai - 49,7 proc., niekada - net 32 proc. Su teatrais neką geriau - dažnai spektaklius stebi 7,7 proc., retai - 47,3 proc., niekada - 45 proc. respondentų. Knygas nuolat skaito 37,7 proc., retkarčiais - 40,3 proc., niekada - 22 proc. klaipėdiečių.

Ir dar apie kultūrą. Į klausimą, ar dažnai auklėja savo vaikus diržu, 8 proc. atsakė: "Taip, nuolat." Vargu ar reikia priminti besilankančiųjų pas psichologus skaičių... Beje, į minėtą klausimą 14,7 proc. atsakė vaikų net neturintys. O tai - tiek pat, kiek kasdien vartoja alkoholinius gėrimus...

Reklama

Ir dar pora sutapimų - buvę apgauti, ir ne kartą, balandžio 1-ąją sakė 7,7 proc. apklaustųjų. 15,5 proc. buvę apgauti bent kartą...

Išvadas darykite patys.

Su gimtadieniu, Klaipėda!

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

to mb

2014-08-01   08:44

IP: 86.100.73.225

Lietuvių atveju truputi kitaip. Pesimistas nuolat inkščia - "jau taip blogai, kad blogiau būti ir negali". O optimistas jį ramina - "tu nepergyvenk, tikrai gali".

mb

2014-08-01   07:57

IP: 85.232.153.134

Kuom skiriasi OPTIMISTAS nuo PESIMISTO?
Tai lygiai tas pats,bet pesimistas zymiai daugiau apsisvietes tuo klausimu...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Švietimas – viena iš svarbiausių sričių, tad ir formuojant Savivaldybės biudžetą jam...

V. Riaukienė: kryptingai dirbama dėl geresnės švietimo kokybės nuotrauka, foto

Klaipėdos jaunimo teatras pristato labai netradicinį, imersinį spektaklį "Delčia". Jis vyks apleistame...

Tokio teatro Klaipėdoje dar nebuvo nuotrauka, foto

Žinia apie naujus ribojimus, prasidėsiančius pirmadienį, spalio 26-ąją, sujudino būrelių organizatorius....

Būrelių ribojimas sukėlė pykčio bangą nuotrauka, foto

Jau 7-ąją personalinę dailės darbų parodą surengusi menotyrininkė Agota Bričkutė neprisistato kaip...

Agota Bričkutė: "Piešdama nekuriu jokių strategijų" nuotrauka, foto

Paroda pasakoja Klaipėdos miesto senųjų kapinių istoriją nuotrauka, foto

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos, Klaipėdos skulptūrų parko centrinėje aikštelėje šią savaitę pradėta eksponuoti lauko stendų paroda...

Internetinių sukčių išmonė tobulėja nuotrauka, foto

Kriminalai, Išeities iš nusibodusio ir vienišo gyvenimo kiekvienas ieško savaip. Kai vieni...

Tiesa paaiškėjo po 76 metų: kodėl I. Bagramianas prieš 76 metus nesugebėjo užimti Klaipėdos (Mėmelio)? nuotrauka, foto

Klaipėdos istorija, 1944 m. spalio 23 dieną, lygiai prieš 76 metus, dvi sovietų ...

„Auska“ išbraukta iš privatizuojamų objektų sąrašo nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Buvusi sovietmečio nomenklatūros vila „Auska“ Palangoje lieka valstybės nuosavybėje.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos, Paskelbta prieš 51 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėdos istorija, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...