2021 m. kovo 8 d. 03:10 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Startuojama molų rekonstrukcijos link

(3)

Startuojama molų rekonstrukcijos link nuotrauka, foto

PERSPEKTYVOS. Pasak l. e. p. Uosto direkcijos infrastruktūros direktoriaus Vidmanto Paukštės, jeigu bus išorinis uostas, galbūt galėsime eiti šiauriniu molu į jūrą ne 300, o 1300 metrų.

© Martyno Vainoriaus nuotr.

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos konkursą dėl poveikio aplinkai vertinimo parengimo ir uosto vartų molų rekonstrukcijos projektinių pasiūlymų pateikimo laimėjo UAB "Sweco Lietuva", Lietuvos energetikos institutas ir A/S "Sweco Danmark". Kompanijos dirbs dvejus metus ir parengs du labai svarbius dokumentus. Darbų vertė - beveik 2 mln. eurų. Parenkant rangovą pirmiausia vertinta jų kvalifikacija ir tik po to lemiamą vaidmenį suvaidino mažiausia kaina.

Viena darbų dalis - parengti uosto šiaurinio ir pietinio bangolaužių rekonstravimo (statybos) ir dalies Kuršių nerijos šlaito tvirtinimo projektinius pasiūlymus. Kita - atlikti uosto išorinio ir vidinio laivybos kanalo tobulinimo (gilinimo ir platinimo), šiaurinio ir pietinio bangolaužių rekonstravimo ir dalies Kuršių nerijos šlaito tvirtinimo bei pietinių uosto vartų statybos poveikio aplinkai vertinimą (PAV). Darbų vertė - 1 mln. 864 tūkst. eurų.

Pasak Uosto direkcijos l. e. p. infrastruktūros direktoriaus Vidmanto Paukštės, minėtame konkurse dalyvavo trys projektuotojų ir poveikio aplinkai vertintojų grupės. Užduotis gana sudėtinga, darbų apimtis didžiulė, tad pasiūlymus teikė įmonės, dirbančios jungtinės veiklos pagrindu, be to, nurodžiusios daug subrangovų atskiriems darbams.

Vyko vadinamosios skelbtinos derybos. Iš pradžių buvo atrinkti trys pasiūlymai pagal kvalifikacijos reikalavimus (pavyzdžiui, buvo būtina turėti įvairių sričių ekspertų), paskui vyko derybos dėl pirkimo sąlygų ir techninės užduoties, po to buvo teikiami galutiniai pasiūlymai, bet rezultatą vis dėlto lėmė mažiausios kainos principas.

Pagal sutartį per dvejus metus tie dokumentai turės būti parengti, t. y. pateikti projektiniai molų rekonstrukcijos pasiūlymai ir PAV išvada. Po to bus skelbiamas konkursas dėl projektavimo ir statybos darbų. Tikimasi, kad toks konkursas bus paskelbtas 2018 metais, o apie 2019-uosius prasidės ir statybos.

Kodėl tokia darbų kaina?

Paklaustas, kodėl tokia didelė minėtų darbų kaina, V. Paukštė atsakė: "Kai reikalingos tam tikro lygio tarptautinių ekspertų pastabos, nereikia stebėtis kaina. Ir Europos, ir pasaulio mastu tokios paslaugos kainuoja labai brangiai. Prisiminkime, kiek kainavo Suskystintųjų gamtinių dujų terminalo konsultantų paslaugos - tikrai gerokai daugiau. Kalbame apie darbą, Lietuvoje neturintį analogų. Net Europos bei pasaulio mastu tokie darbai ne taip dažnai atliekami. Tai labai specifinis darbas, reikalaujantis specifinės kompetencijos. Juk nepasakysi danams, kad Lietuvoje minimalus atlyginimas yra toks ir čia reikia dirbti už mažesnį atlyginimą."

Atlikdamas šiuos darbus rangovas turės atsakyti į daugybę klausimų, pavyzdžiui, ar bus daroma kokia nors įtaka UNESCO paveldui, ar ne. Bus surinkti įvairių gamtinės aplinkos monitoringų duomenys, atliekamas modeliavimas, inžineriniai geologiniai tyrimai jūroje, kainuojantys labai brangiai - jūroje reikės gręžti gręžinius ir t. t.

Be visų kitų dalykų, tai didelės atsakomybės reikalaujantys darbai. Juos atlikus bus parinktos tokios molų konfigūracijos, kurios turės tarnauti uostui mažiausiai 50 metų, o gal ir ilgiau.

V. Paukštės teigimu, projektiniai pasiūlymai yra pirma stadija. Pagal juos ketinama skelbti konkursus dėl projektavimo, t. y. rangovas, remdamasis projektiniais pasiūlymais, turės parengti techninius projektus ir atlikti statybos darbus. Projektiniuose pasiūlymuose pateikta molų padėtis bus įtvirtinta plane ir ji jau nebegalės būti keičiama, bus galima diskutuoti tik dėl konstrukcijos.

Tai bus startas molų pertvarkymo darbams atlikti ir Klaipėdos uoste pasiekti 17 metrų gylį.

Kodėl vienas rangovas?

Pasiteiravus, ar nieko blogo, kad tas pats rangovas teiks ir projektinius pasiūlymus, ir atliks PAV, V. Paukštė atsakė: "Ne, tikrai nieko blogo nėra. Bet kuriuo atveju būna numatomos ir kompensacinės priemonės. Rangovas parengs tik pasiūlymus, o sprendimus priims Lietuvos valstybinės institucijos, įskaitant ir Aplinkos ministeriją. Rangovas negali siūlyti bet ko. Yra oficiali procedūra, yra Poveikio aplinkai vertinimo įstatymas. Viskas turės būti atlikta, ką numato procedūra ir įstatymai. Turės būti surastas optimalus sprendimas, tinkantis ir uostui, ir aplinkai. Uostas turi vystytis pagal darnios plėtros principus, ir šios krypties bus laikomasi.

Beje, mes jau 2014 metais buvome parengę strateginį pasekmių aplinkai vertinimą (SPAV) dėl maksimalių gylių Klaipėdos uoste. SPAV buvo suderintas su Valstybine saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos ir ji patvirtino, kad toks gylis uoste galimas. Dabar mes kalbame apie molų pailginimą, galbūt kitokią jų padėtį. Aišku, kad bet kokie sprendiniai darys įtaką gamtinei aplinkai. Tačiau jie nebūtinai turi kenkti, galbūt netgi ką nors pagerins. Pavyzdžiui, dažnai žmonės klausia, kaip jie vaikščios šiauriniu molu. Bet jeigu bus išorinis uostas, tai galbūt galėsime eiti šiauriniu molu į jūrą ne 300, o 1300 metrų, ir platesniu takeliu."

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Locmanui

2016-08-11   17:14

IP: 188.69.210.227

O gi kai olandai 2000-ųjų pradžioje pripjovė "grybų" dėl tos rekonstrukcijos. Pinigus įmetė tiesiog į balą, t.y. į jūros gelmes, o naudos nulis. Tik pridarė problemų laivavedžiams ir uosto tarnyboms. Tikesimės, kad danai padės ištaisyti "ulenšpigelių" broką:-).

locman

2016-08-11   14:49

IP: 77.219.134.198

kodel tokios daznos rekonstrukcijos ,ar nebuvo galima ta padaryti iskart?

Eligutis

2016-08-11   13:28

IP: 188.69.214.111

Gal kas zinot, kur Masiulis dingo. Niekaip nerandam. Gal VE zino.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Pamatę tai, ką išdarinėja Klaipėdoje gyvenanti baleto artistė ir choreografė Inga Briazkalovaitė,...

Klaipėdietės balerinos šokiai ant namų sienų gniaužia kvapą nuotrauka, foto

Dienraščio „Vakarų ekspresas“ redakcija tęsia konkursą „Automobilių statymo ypatumai“. 

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Architektūrinė urbanistinė idėja, pagal kurį apleistoje Klaipėdos senamiesčio zonoje šalia Jono kalnelio...

Prie „Bastionų namų“ architektūrinės idėjos tobulinimo prisijungė Klaipėdos architektai nuotrauka, foto

Klaipėdoje, jau nuo birželio mėnesio bus pradėtas vykdyti vandens maršrutas Klaipėda –...

Vasarą į Nidą - ir laivu nuotrauka, foto

"Dragūno" jaunimas nuskynė pergalę Lietuvos čempionate nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Dragūnas“ sekmadienį pasiekė dar vieną pergalę Lietuvos rankinio čempionate. Savoje...

Klaipėdietės balerinos šokiai ant namų sienų gniaužia kvapą nuotrauka, foto

Klaipėda, Pamatę tai, ką išdarinėja Klaipėdoje gyvenanti baleto artistė ir choreografė Inga Briazkalovaitė,...

Ko nori moterys? nuotrauka, foto

SE, Artėjant Kovo 8-ajai, Tarptautinei moters dienai, teiravomės klaipėdiečių vyrų, ar jie žino,...

Subyrėjęs Klaipėdos „Neptūnas“ krito Prienuose nuotrauka, foto

Sportas, Ketvirtajame kėlinyje vos 7 taškus įmetęs Klaipėdos „Neptūnas” (8-14) antrą kartą šiame...

SE, Paskelbta prieš 7 val.

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...