2021 m. kovo 3 d. 11:29 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Smiltynės viloje - žinutės iš praeities

(2)

Smiltynės viloje - žinutės iš praeities nuotrauka, foto

NUSTEBINO. Šioje 1920 m. statytoje viloje netikėtai aptiktos praeities darbininkų paliktos ir sienoje paslėptos žinutės.

© Deniso NIKITENKOS nuotr.

Reklama

Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) direkcijai priklausančioje vienoje iš restauruojamų tarpukario vilų Smiltynėje darbininkai aptiko kai ką netikėto: savo kolegų iš praėjusio amžiaus slėpinius.

Demontuodami vidinių 1920 m. statyto ir į Kultūros vertybių registrą įtraukto fachverkinio namo sienų dailylentes statybininkai rado skirtingose vietose užkištus prirašytą švitrinio popieriaus skiautę ir faneros lakštą.

1985 m. vilą restauravę vyrai įsiamžino palinkėjimais ir net pademonstravo patriotinius jausmus - ant faneros nupiešė Gediminaičių stulpus, nors iki Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio aušros dar buvę likę keletas metų.

Namas "ištempė"

Šiuo metu Smiltynėje yra tvarkomi du namai: dviejų aukštų vila Smiltynės g. 10 ir medinis vasarnamis Smiltynės g. 12. Sutvarkius pastatus juose nuo kitų metų atsidarys KNNP gamtos mokykla (dar du pastatai jai ruošiami Nidoje). KNNP gamtos mokyklos projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos fondų. Jo vertė - apie 1,5 mln. eurų.

1920 m. statytoje viloje seniau buvo demonstruojamos entomologinės kolekcijos, o mediniame vasarnamyje - paukščių iškamšos. Deja, abu pastatai yra prastos būklės, nėra sanitarinių mazgų, todėl buvo būtinas kapitalinis jų remontas. Fasadai išliks autentiški, nes namai - architektūrinės ir paveldosauginės vertybės. Po remonto juose bus įrengti tualetai, virtuvėlė, šildymas, patys namai iš vidaus apšiltinti, kad galėtų priimti lankytojus ir šaltuoju metų laiku.

Reklama

Neseniai ardydami vidinių sienų viloje dailylentes statybininkai už jų rado užkištus savotiškus reliktus. Ant faneros lentos pieštuku parašyta: "Klaipėda. Made in Lithuania. K.R.D. Linkėjimai 21-am amžiui, jei tik tiek ištemps. 1985. XI. 27." Šalia nupiešti Gediminaičių stulpai ir inicialai "VV" su rodykle, vedančia į skaičių "23 m." Toje pačioje sienoje aptiktas ir ant švitrinio popieriaus skiautės paliktas įrašas: "1985.XII.26. Antradienis. Linkėjimai. Klaipėdos restauravimo dirbt. Šopa Valius. Zigmas. VV."

Šiuos daiktus su kolegomis radęs statybininkas Julius Krasauskas socialiniame tinkle paviešino įrašų nuotraukas vildamasis, kad atsilieps 1985 m. vilą tvarkę darbininkai. Juoba kai vienas jų nurodė savo vardą ir pavardę.

"Deja, kol kas neatsiliepė. Būtų įdomu pabendrauti, parodyti tuos radinukus. Išties nustebome labai, kai aptikome paslėptas žinutes iš praeities. Ypač įdomu buvo pamatyti nupieštus Gediminaičių stulpus, nes darbininkai triūsė sovietmečiu", - "Vakarų ekspresui" sakė jis.

Rasta ir kitokių devintojo dešimtmečio daiktų: po grindlentėmis buvo užkišti keli degtinės buteliai rusiškais užrašais, anuomet parduodamų cigarečių "Klaipėda", "Kosmos", "Prima" ir net indiškų cigarilių pakeliai.

Reklama

Tradiciją tęs

KNNP direktorė Aušra Feser svarstė, jog Smiltynės vilos sekretai - išties įdomus kadaise namą tvarkiusių darbininkų palikimas.

"Manau, tą lentą ir skiautę reikės nufotografuoti, o pačius daiktus įdėti atgal į slaptavietę. Kai vila bus baigta renovuoti ir joje įsikurs gamtos mokykla, ant sienos pakabinsime informaciją apie pastatą: kada jis statytas, kas jame buvo. Ten pat galėsime įkomponuoti ir už sienos užkištų žinučių nuotraukas iš 1985 m. restauravimo laikų. Matyt, prasminga būtų paslėpti ir žinutes iš XXI amžiaus", - "Vakarų ekspresui" teigė ji.

Panašius planus kurpė ir statybininkai. "Galvojome padėti atgal tuos radinius ir palikti savo pėdsaką", - tikino jie.

Yra plačiai paplitusi tradicija prieš statant naują, visuomenei svarbų objektą įkasti į žemę kapsulę su žinute ateities kartoms. Taip darydavo ir praeityje: 1993 metais rekonstruojamoje Kretingalės liuteronų evangelikų bažnyčioje aptikti 1875-aisiais krašte leistų laikraščių pavyzdžiai, raštas, pažymintis, kas ją statė, taip pat - metalinės monetos: XIX amžiaus Prūsijos taleris ir grašis, Rusijos kapeikos, Bavarijos ir Vokietijos imperijos markės bei pfenigiai. Radiniai saugomi Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje.

"Manau, jog panašų "lobį" galima palikti ir Smiltynės viloje su tos dienos Klaipėdos laikraščių numeriais, pinigais bei laišku", - svarstė pokalbininkai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

spoil

2021-01-26   21:55

IP: 185.11.26.161

juk Sopa yra Kalotej baldzius medines duris gamina ir tt tik jaunelis gal tevukas paliko

Pagarba, Denisai

2021-01-26   21:13

IP: 188.69.196.120

Puikus ir labai įdomus straipsnis.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Prasidėjus ūkininkavimo sezonui, Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) vėl kviečia Klaipėdos...

Naujovė: KRATC nemokamai kompostą dalina ir juridiniams asmenims nuotrauka, foto

Tikėtina, kad jau šiais metais net ant 9 Klaipėdos švietimo įstaigų stogų...

Švietimo įstaigoms taupyti padės saulė nuotrauka, foto

"Klaipėdos nafta" jau gerą dešimtmetį diegia įvairias priemones naftos produktų krovos kvapams...

"Klaipėdos nafta" toliau mažins smarvę nuotrauka, foto

Paupių bendruomenė perspėja automobiliais Joniškės gatve važiuojančius klaipėdiečius - jau kurį laiką,...

Į automobilius vėl svaido akmenis nuotrauka, foto

NVSC informuoja apie kovo 2 dienos COVID-19 protrūkius nuotrauka, foto

COVID-19, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje fiksuotus...

Aplinkosaugininkai aptiko pažeidėją, laikantį statomuosius tinklus nuotrauka, foto

Kriminalai, Vakar Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, turėdami informacijos,...

Jurga Lago: "Ir pavojingiausia išsigimusiam pasauliui tampa... demokratija" nuotrauka, foto

Nuomonės, Pamąstymai po FB posto FB, kur buvo daugybė puikių jūsų komentarų. Ir...

Pareigūnai rado, įtariama, vogtus vardinius rūbus ir avalynę nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai, vadovaujami Klaipėdos...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...