2019 m. liepos 16 d. 00:55 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Šienaujami Klaipėdos regiono sąvartynai

2017-07-20, 08:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Šienaujami Klaipėdos regiono sąvartynai nuotrauka, foto

NUSKUTO. Praėjusią savaitę kalnams pritaikyta technika nušienautas buvęs Kalotės sąvartynas.

Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) kiekvienais metais užsiima iš pirmo žvilgsnio sau nebūdingu ir su atliekų tvarkymu nesusijusiu darbu - šienauja buvusių sąvartynų kalnus. Tai prevencinė priemonė, sauganti aplinką nuo ekologinių nelaimių.

"Anksčiau Klaipėdos apskrityje buvo 7 didžiuliai sąvartynai, kuriuos, vaizdžiai tariant, KRATC "užkonservavo" - nulygino šlaitus, uždengė juos geotekstilės audiniu ir storu grunto sluoksniu, užsodino žole, aplink kalnus įrengė nuotekų surinkimo sistemas, kad į aplinką nebepatektų teršalai", - pasakojo Ramunė Šličienė, KRATC ekologinės infrastruktūros administravimo skyriaus viršininkė.

Žaliais kalnais paverstuose Vakarų Lietuvos sąvartynuose atliekų irimo procesai vyks dar kelis dešimtmečius. Todėl aplinkosaugininkai ir uždarytus sąvartynus prižiūrintys KRATC specialistai nuolat stebi, kas vyksta sąvartyne - vykdo aplinkos monitoringą: tiria paviršinį, požeminį vandenį, matuoja išsiskiriančių dujų koncentraciją ore, tiria susikaupusį filtratą. Pasak ekologų, šiame iš pūvančių atliekų susidariusiame skystyje galima rasti visą Mendelejevo lentelę su daugybe gyviems organizmams pavojingų medžiagų. Kad jos nepatektų į aplinką, visas filtratas per drenažo sistemą surenkamas į rezervuarus ir, kai yra poreikis, išvežamas į nuotekų valyklą.

Atliekos pūva, tad sąvartynų kalnai pamažu smenga, mažėja ir būtina stebėti, kad nebūtų pažeistas jų sandarumas. Šienavimas taip pat padeda apsaugoti sąvartynus nuo nepageidaujamos aplinkos taršos.

"Jei nešienautume, po metų kitų ant sąvartyno kalno pradėtų augti krūmai, medžiai, kurie savo šaknimis pažeistų kaupo sandarumą. Tuomet lietus gali išplauti apsauginį juodžemio sluoksnį, o nešvarios nuotekos su paviršiniais lietaus vandenimis užterštų aplinkines teritorijas ir vandens telkinius", - aiškino R. Šličienė.

Visus 7 rekultyvuotus Klaipėdos regiono sąvartynus tenka šienauti du kartus per metus, o tai kainuoja apie 19 tūkst. eurų. Šiam darbui samdomos specialią kalnuotoms vietovėms pritaikytą techniką turinčios firmos.

Vienintelis kalnas Klaipėdos regione, kur nereikia šienavimo darbų - naujasis Dumpių sąvartynas. Jo šlaitai formuojami ne iš augalams tinkančio grunto,o iš po atliekų sudeginimo likusio apdoroto šlako.

"Ko gero, dauguma klaipėdiečių mano, kad KRATC yra mokesčių už atliekas administratorius. Iš tikro pagrindinis mūsų darbas - rūpintis viso regiono atliekų sutvarkymu naujajame sąvartyne bei atliekų priėmimo aikštelėse. Senų uždarytų sąvartynų priežiūra - tik nedidelė bendro ekologinio proceso dalis rūpinantis švaria ir saugia aplinka", - sakė R. Šličienė.

Žymos: kratc

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Pačiame uostamiesčio centre - miestiečius stebinantis paukštis. Paklydėlį įamžinusios klaipėdietės nuotraukomis...

Mieste pamatytas paukštis pradžiugino ne visus nuotrauka, foto

Nuolatinio triukšmo ir gatvėse barstomų metalo šiukšlių neapsikentę individualių namų savininkų bendrijos...

Smeltės kvartalas skęsta pažadų jūroje nuotrauka, foto

Nuo 2018 m. liepos 1 d. iki 2019 m. liepos 1 d....

Klaipėdoje - 803 pranešimai dėl vaiko teisių pažeidimų nuotrauka, foto

Po gan gražios pirmadienio dienos į šalį vėl grįš dažnesnis lietus. Nuo...

Orai: sugrįš šiluma, tačiau pirmiau – lietus nuotrauka, foto

„Atlantas“ nusileido ir „Gornik“ ekipai nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Atlanto“ futbolininkai Lenkijoje sužaidė dar vienerias kontrolinės rungtynes. Zabžės miesto stadione...

Mieste pamatytas paukštis pradžiugino ne visus nuotrauka, foto

Klaipėda, Pačiame uostamiesčio centre - miestiečius stebinantis paukštis. Paklydėlį įamžinusios klaipėdietės nuotraukomis...

Šeimos pramoga Klaipėdoje apkarto: išėjo pašiurpę nuotrauka, foto

Gyvūnai, Šeimos apsilankymas Klaipėdos zoologijos sode, kuris turėjo būti pramoga, apkarto iškart po...

„Valstiečiai“ pasitiki Ramūnu Karbauskiu nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) taryba pareiškė pasitikėjimą partijos pirmininku Ramūnu...

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Gyvūnai, Paskelbta prieš 5 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...