2019 m. birželio 19 d. 10:27 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Rūšiavimas - kiekvieno žmogaus pareiga

(7)

Rūšiavimas - kiekvieno žmogaus pareiga nuotrauka, foto

TAISYKLĖS. Netvarką sukuria gyventojai, kurie nesilaiko taisyklių.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Į redakciją užsukęs klaipėdietis Kęstutis Norkus pasidalijo pastebėjimais apie perpildomus atliekų konteinerius ir rūšiavimą. Pasak jo, jeigu visi žmonės rūšiuotų atliekas, ne tik išsispręstų perpildytų konteinerių problema, bet ir konteinerių apskritai reikėtų kur kas mažiau.

"Nereikia pritarti piktinimuisi dėl perpildytų konteinerių, bet reikia priversti žmones rūšiuoti atliekas. Krūvos popieriaus išmetamos į šiukšlių konteinerius, nors šalia yra tie "varpeliai". Popierius turėtų būti dedamas į popieriaus "varpelį", plastikas - į plastiko, stiklas - į stiklo. Įprasti konteineriai būtų pustuščiai, jeigu būtų teisingai rūšiuojamos atliekos ir laiku išvežami "varpeliai", - nuomonę išsakė K. Norkus.

Klaipėdietis sakė, kad pats ne tik rūšiuoja, bet ir kompostuoja atliekas. Jis pabrėžė, kad nepritaria tokiam šiukšlių atsikratymo būdui, kokį propaguoja dauguma žmonių - tiesiog sumetant į bendrus konteinerius.

"Aš pykstu ant žmonių, kurie viską tiesiog suverčia į konteinerį. Turi būti teisingas požiūris į gamtą, į antrines žaliavas. Jeigu kiekvienas, besiskundžiantis dėl perpildytų konteinerių, visus savo namo gyventojus suburtų rūšiuoti šiukšles, situacija būtų visai kitokia. Reikia rodyti pavyzdį, o ne piktintis", - kalbėjo K. Norkus.

Jis kėlė klausimą, kodėl Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) ne skatina žmones aktyviau rūšiuoti atliekas, o tiesiog didina konteinerių skaičių. Esą padėtis nuo to nesikeičia, tik nerūšiuotomis atliekomis užpildoma daugiau konteinerių.

KRATC atstovas spaudai Arūnas Liubinavičius sakė, kad Klaipėdos savivaldybė ir KRATC atsako už komunalinių atliekų sutvarkymą, t. y. tų atliekų, kurios netinkamos rūšiuoti ir išmetamos į bendrus konteinerius. O stiklo, popieriaus, plastiko, tekstilės atliekų surinkimą organizuoja verslininkai.

"Lietuvoje yra bent trys organizacijos, kurios atsakingos už šių atliekų tvarkymą. Vis dėlto situacija yra graudi, nes tos organizacijos nesurenka pakankamai pinigų, kad apmokėtų tų atliekų sutvarkymą. Jie yra sudarę sutartis su privačiais vežėjais, kurie turėtų ištuštinti tuos konteinerius. Jos taip pat turėtų šviesti ir auklėti žmones, kad rūšiuoti yra reikalinga, prasminga ir vertinga. Savivaldybė šioje vietoje yra kaip koordinatorius, o KRATC - to koordinatoriaus padėjėjas", - aiškino A. Liubinavičius.

Jo teigimu, Savivaldybė mieste ėmėsi įrengti požeminius ir pusiau požeminius konteinerius. Šiemet jie bus statomi visame mieste. Žadama, kad vietose, kur bus įrengtos naujos konteinerių aikštelės, bus konteineriai ir komunalinėms atliekoms, ir rūšiavimui.

"Rūšiavimo sistema yra tobulinama. Kai kur yra tokia situacija, kad komunalinių atliekų konteineris stovi šalia namo, o rūšiavimo konteineriai - už kelių namų. Kai bus įrengtos naujos aikštelės, žmogus vienu ėjimu galės išmesti ir išrūšiuotas atliekas, ir komunalines atliekas", - vylėsi A. Liubinavičius.

Teigiama, kad, pagal europinius normatyvus ir Lietuvoje galiojančius teisės aktus, Klaipėdos mieste konteinerių yra pastatyta daugiau nei reikia.

"Savivaldybė ir KRATC stengiasi skatinti atliekų rūšiavimą. Pradedame nuo darželinukų ir mokyklinukų, nuo mažiausiųjų, auklėjame, rodome įvairius filmukus, kitą edukacinę medžiagą. Tai yra daroma pagal turimus resursus, - sakė A. Liubinavičius. - Kita vertus, rūšiavimo procesas Lietuvoje vyksta jau daugiau nei 15-20 metų ir kiekvienas sąmoningas žmogus žino, kad tai reikia daryti. Be to, ir miesto tvarkos taisyklėse yra parašyta, kad Klaipėdos gyventojai privalo rūšiuoti - atskirti perdirbamas atliekas nuo neperdirbamų. Tai yra prievolė, pareiga, tad yra privaloma laikytis taisyklių."

Atliekų netvarkymas, pasak pašnekovo, yra lygiai toks pat administracinis nusižengimas, kaip ir eismo taisyklių pažeidimas.Yra apeliuojama į sąmoningumą, iškart nebaudžiama piniginėmis baudomis, tačiau tai ne visada yra veiksminga.

A. Liubinavičius pabrėžė, kad Klaipėdos apskrityje rūšiavimo rezultatai gerėja. Pasak jo, paskutiniųjų penkerių metų tendencija yra vis didėjantis išrūšiuojamų atliekų kiekis. Taigi sakyti, kad procesas nejuda, irgi negalima. Viskas juda gera linkme, tačiau taip, sąmoningesni žmonės mato, kad dar trūksta pastangų, jog padėtis būtų geresnė.

"Visuomenės sąmoningėjimas yra ilgalaikis procesas ir per vieną dieną negalime padaryti, kad visi būtų tvarkingi, rūšiuotų atliekas ir panašiai. Reikia, kad žmogus pats suprastų, kad tai yra naudinga jam, jo aplinkai, jo sveikatai, jo vaikams. Tik tada procesai pajudės sparčiau", - komentavo KRATC atstovas.

Žymos: kratc

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Antanas

2019-04-06   21:11

IP: 185.11.26.161

Šiukšles tikrai privalome rūšiuoti,ir už nerušiuotas turi būti baudžiamas. Bet už išvežimą neimamas mokestis.

Antanas

2019-04-06   19:33

IP: 185.11.26.161

Pastatysime Klaipėdos pilį ir ten rūšiuosim šiukšles.

LYC

2019-04-06   16:30

IP: 85.232.128.54

Rūšiuojam tvarkingai ir sąžiningai viską. Tikrai, būna labai apmaudu, kai konteineriai būna pripildyti. Dar kitką pastebėjome. Kai kurie piliečiai iki šiol nepaslenka maišiuko su senomis baterijomis nunešti iki artimiausio stambaus PC. O net jau dabar improvizuotos dėžutės seniems galvaniniams elementams atsirado ir "Aibėje". O tie žmonės meta "batareikas" į komunalinių atliekų konteinerius. Paklausi tokio, o jis tau - na ir kas nutiks? Tada paklausi pats, tokio jauno tėvo - o kokį vandenį gers ateityje tavo vaikai?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos absolventai užrišdami giuisą ant Žvejo skulptūros pranešė miestui,...

Jūreiviškas giuisas - žinia Klaipėdai nuotrauka, foto

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) trečiadienį vertins buvusio Klaipėdos valstybinio jūrų uosto...

VTEK svarstys A.Vaitkaus elgesį nuotrauka, foto

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad iki liepos 1 d. dar galima...

Viešojo maitinimo įstaigos dirba skaidriau nuotrauka, foto

Buvęs Klaipėdos jūrų uosto vadovas Arvydas Vaitkus teigia dar svarstantis, ar skųsti...

A. Vaitkus dar svarsto, ar skųsti teismo sprendimą nuotrauka, foto

Plungėje savininkas pasigedo neužrakinto VW Golf nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-06-18 savininkas, atvykęs į Plungės m., Palankės gatvėje, esančią stovėjimo aikštelę pastebėjo,...

Sportininkų namuose - nauji eksponatai ir parodos nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos sportininkų namai pildosi naujais eksponatais - įvairiomis senovinėmis programėlėmis, nuotraukomis, šalikais,...

Po muštynių - prakirsta kakta ir sąmonės netekimas nuotrauka, foto

Kriminalai, Merginos smūgio užteko prakirsti kaktai

Po apsilankymo sporto klube neteko 11 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-06-18 Klaipėdos m. PK užregistruotas moters, gim. 1966 m. pareiškimas, kad namuose...

Kriminalai, Paskelbta prieš 23 min.

Sportas, Paskelbta prieš 32 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 38 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 58 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...