2019 m. birželio 20 d. 18:06 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

"Rodyna" - ukrainiečių užuovėja Klaipėdoje

(10)

2016-02-05, 18:01

Marija SKIAUTERYTĖ

"Rodyna" - ukrainiečių užuovėja Klaipėdoje nuotrauka, foto

ŠVENTĖ. Ukrainiečių bendruomenė švenčia Ukrainos nepriklausomybės dieną.

Klaipėdoje gyvuojanti ukrainiečių bendruomenė rytoj švęs gražų jubiliejų: jau 25-eri metai mūsų mieste veikia ukrainiečių sekmadieninė mokykla.

"Mokyklos veikla skaičiuoja jau 25 metus, tačiau oficialiai ji įregistruota buvo tik prieš 15 metų. 1990-aisiais ukrainiečių bendruomenės narys Leonidas Trigub ėmėsi iniciatyvos atidaryti sekmadieninę mokyklą Klaipėdoje. Tuomet pradėta vaikščioti po miesto mokyklas ir prašyti patalpų, bendradarbiavimo ir galimybės įsteigti šią klasę-būrelį. Atsiliepė tuometinė 26-oji vidurinė mokykla (dabar - "Pajūrio") ir jos direktorius Piotras Leontjevičius Gaidajenko. 1990 metų gruodį moksleiviams pasiūlyta lankyti užklasinę veiklą, buvo ne vienas, susidomėjęs galimybe mokytis ukrainiečių kalbos", - prisiminė Klaipėdos kultūros ir švietimo centro "Rodyna" ("Šeima") bendruomenės pirmininkė Lidija Trigub.

Dėl tragiškų 1991 m. sausio įvykių Lietuvoje veikla buvo kiek pristabdyta, tačiau jau 1991 m. vasario 2 d. buvo atidaryta pirmoji ukrainiečių klasė Klaipėdoje. Užsiėmimai vykdavo penktadieniais po pamokų, pirmosios mokytojos - Tamara Kuzmicova, Nina Tus, Nadežda Lukina. Pamokas lankė ne tik ukrainiečiai ar moksleiviai iš mišrių šeimų, bet ir lietuviai, kuriuos domino ukrainietiškos tradicijos, dainos ir kultūra - iš viso apie 30 vaikų.

Bėgant laikui ir plečiantis veiklai bendruomenės nariams iškilo finansavimo klausimas. Todėl 2002 m. buvo oficialiai įkurtas kultūros ir švietimo centras "Rodyna" ir sekmadieninė mokykla. 2014 m. lapkritį bendrija gavo naujas patalpas Klaipėdos centre, Pilies gatvėje, o pernai gegužę įvyko oficialus jų atidarymas.

"Nors pradžia ir buvo nelengva, tačiau savo jėgomis ir rėmėjų pagalbos dėka suteiktosios buvo atnaujintos. Norime nuoširdžiai tarti ačiū Ukrainos ambasadai Lietuvoje, Ukrainos konsulatui Klaipėdoje bei buvusios 26-osios vidurinės mokyklos kolektyvui", - dėkojo L. Trigub.

Šiuo metu mokykloje vyksta ukrainiečių kalbos ir literatūros, dailės bei muzikos pamokos.

"Muzikos ir dainavimo mokytoja Dina Mateikienė moko moksleivius muzikos ir dainavimo, ji vadovauja ir merginų estradiniam ansambliui "Kalyna" , - vardijo L. Trigub. - Kolektyvas, tęsiantis dar muzikos mokytojos Inos Zacharovos įkurto ukrainietiškų dainų ansamblio "Mrija" tradicijas, sėkmingai atstovauja Klaipėdos ukrainiečių bendruomenei ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų."

Anot jos, muzikos pamokų metu mokiniai mokosi ir lietuviškų dainų, susipažįsta su Lietuvos kultūra bei tradicijomis, lankosi muziejuose ir bibliotekose. Muzikuoja bei liaudies dainas atlieka ir vyresnioji bendruomenės karta - Jana Tarasova vadovauja ansambliui "Rushnychok".

Bendruomenės pirmininkė išvardino ir problemas, su kuriomis šiandien susiduria jų centras: dar nevisiškai įrengtos klasės, trūksta nacionalinių kostiumų, multimedijų. L. Trigub norėtų sukviesti į "Rodyną" daugiau narių, o į sekmadieninę mokyklą - ir daugiau vaikų. Norisi turėti galimybę pasikviesti į svečius bendraamžius iš Ukrainos, taip pat daugiau keliauti patiems.

Pasakodama apie sekmadieninės mokyklos veiklą L. Trigub paminėjo, jog oficialiai ją gali lankyti 6-18 metų moksleiviai, kurių šiuo metu yra užregistruota 18, tačiau lankančiųjų - daugiau nei 50. Šiuo metu Klaipėdoje, "Rodynos" pirmininkės žiniomis, gyvena apie 2 000 ukrainiečių. "Rodynos" bendruomenei priklauso ir du nariai jau daugiau nei prieš metus atvykę iš Donecko apskrities.

Paklausta, kodėl lietuviai taip palaiko ukrainiečius ir išlaiko draugiškus santykius, L. Trigub pabrėžė, jog dvi tautas sieja vienoda išgyventa politinė ir ekonominė patirtis. Abiejose šalyse yra didelės šių tautų diasporos, todėl "Rodynos" planuose - bendradarbiavimas su Kijevo lietuviška sekmadienine mokykla.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

nu nu

2016-02-06   15:38

IP: 151.228.112.150

Kur veliava pliat? Nejuokink mano tapkes - pavydeti kakolams gali tik kokio Mali gyventojai

Antivata

2016-02-06   13:42

IP: 82.135.197.143

Pavydi,vatnike,europejantiems ukrainieciams,pavydi,nes putinoidai baigia uzsmaugti savo salies zmones.O desinysis sektorius daro tvarka savo namuose pries tokius kaip tu.

nu nu

2016-02-06   12:39

IP: 151.228.112.150

Mano klausimas liko neatsakytu. Beretiniai, kur Desiniojo sektoriaus veliava? Parasyta gi "panasi politine situacija". Kokia tai situacija? Atsidurti siknaskyleje?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdos politikai ketvirtadienį patvirtino fiksuotus pajamų mokesčio dydžius, kurie bus taikomi įsigyjant...

Patvirtino verslo liudijimų įkainius nuotrauka, foto

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos tarnyba skelbia nulinės greičio viršijimo...

Klaipėdoje greičio nebegalima viršyti net minimaliai nuotrauka, foto

Vietoje Klaipėdos Ievos Simonaitytės mokyklos veiks Klaipėdos jūrų kadetų mokykla. Šiandien, birželio...

Jūrų kadetų mokykla veiks Naikupės gatvėje nuotrauka, foto

Galingas miesto balsas, priverčiantis suklusti klaipėdiečius kiekvieno šeštadienio ir sekmadienio vidurdienį ir...

Ilgiausią metų dieną kariliono varpai skelbs muzikos šventę nuotrauka, foto

Klaipėdiečiai debiutuos Lietuvos ledo ritulio čempionate nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos ledo ritulio čempionato 2019-2020 metų sezone rungtyniauti pretenduoja penkios komandos –...

Patvirtino verslo liudijimų įkainius nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos politikai ketvirtadienį patvirtino fiksuotus pajamų mokesčio dydžius, kurie bus taikomi įsigyjant...

Išsiskyrė „Atlanto“ ir Krišjanio Zviedrio keliai nuotrauka, foto

Sportas, Nuomos pagrindais Klaipėdos „Atlanto“ garbę gynęs vartininkas Krišjanis Zviedris grįžta i...

Sportininkų namuose - meno ir krepšinio parodos nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos sportininkų namuose (Daukanto g. 24) atidarytos dvi su sportu susijusios parodos....

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...