2021 m. sausio 23 d. 12:53 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Rašytojo jubiliejų ženklins ir medžių kaita

(3)

Rašytojo jubiliejų ženklins ir medžių kaita nuotrauka, foto

KAITA. Projektas, kaip turėtų atrodyti K. Donelaičio aikštė po remonto, dar nepatvirtintas, tačiau savivaldybės atstovai neslepia planų atsisveikinti su čia augančiais senais medžiais.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Reklama

Šiemet minint Kristijono Donelaičio 300 metų gimimo metines Klaipėdoje planuojama atnaujinti aikštę, kurioje stovi paminklas lietuvių literatūros pradininkui. O kitąmet numatyti pokyčiai ir K. Donelaičio gatvėje. Planuojama atsisveikinti su senais sergančiais medžiais.

"Aikštę planuojama atnaujinti. Reikia, kad būtų tinkama danga, apšvietimas, suoleliai. Specialistai, kurie kuria landšafto projektą, turi viziją, kad aikštė įkūnytų "Metų laikus", kad ištisus metus joje kas nors žaliuotų, žydėtų", - lakoniškai viziją perteikė Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus, kuris ir iškėlė iniciatyvą sutvarkyti minėtą aikštę, pirmininkas Arūnas Sakalauskas.

Miestiečiams, kurie yra linkę gailėti kertamų didelių medžių, patariama neskubėti piktintis, palaukti galutinio vaizdo, kai vietoje senų bus pasodinti nauji medeliai.

Tiesa, projektas dar iki galo neparengtas, tad esą tikslesni kontūrai paaiškės po kelių savaičių.

"Aišku tiek, kad tvarkyti reikia šiemet, nes šiemet minime jubiliejų. Tačiau dar nežinome nei reikalingos sąmatos, nei galutinės vizijos. Yra įsteigtas specialus fondas, ieškome rėmėjų. Žmonių iniciatyva džiugina - jau yra norinčiųjų paremti aikštės tvarkymo darbus - ir įmonės, ir šeimos nori prisidėti", - pasakojo A. Sakalauskas.

Pasak Klaipėdos savivaldybės Miesto ūkio departamento direktoriaus Liudviko Dūdos, aikštės atnaujinimo iniciatorių prašymu buvo atlikta išsami čia augančių medžių analizė. Kiek anksčiau buvo ištirti ir K. Donelaičio gatvėje augantys medžiai.

Reklama

"Paaiškėjo, kad didžioji jų dalis yra pasenę, sergantys, šerdys išpuvusios. Taigi daugelis medžių gatvėje kelia pavojų praeiviams ir automobiliams. Aikštėje augančių medžių situacija kiek geresnė. Gal kelis medžius aikštėje ir būtų galima palikti, bet kaip atrodys? Tad planuojama tiek aikštėje, tiek K. Donelaičio gatvėje augančius senus medžius pakeisti naujais. Taip, kaip buvo pasielgta šalia esančioje Liepų gatvėje", - sakė L. Dūda.

Tiesa, K. Donelaičio gatvėje augančių medžių laja klaipėdiečiai šiemet dar galės džiaugtis, nes pokyčiai joje planuojami tik 2015 metais, jei, žinoma, biudžete atsiras tam lėšų.

Klaipėdos miesto želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisijos išvadose suskaičiuota, jog aikštėje auga 89 medžiai, vyrauja liepos. 90 proc. jų yra patenkinamos arba blogos būklės.

K. Donelaičio gatvėje auga 101 medis. Vyrauja kaštonai ir liepos. Daugelis jų iš vidaus yra pažeisti puvinio.

Miestiečiams, kurie dažnai yra linkę gailėti kertamų didelių medžių, Miesto ūkio departamento direktorius patarė neskubėti piktintis, bet palaukti galutinio vaizdo, kuomet vietoje senų bus pasodinti nauji medeliai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Miškų katė

2014-02-13   00:41

IP: 78.61.202.30

Tai kad galutinis vaizdas po rekonstrukcijų dažniausiai būna nykus: vietoj senų ūksmingų parkų, kurie žmonėms kelia prisiminimus - išromyta, sterili, bedvasė, madingais augaliukais apkaišyta saulės spirginama plynė, kur neberasi nei pavėsio, nebeišgirsi paukščio, nebeišvysi voverės... Pasaulyje kaip tik puoselėjami seni, ūksmingi parkų medžiai, apatinėmis šakomis siekiantys žemę (jų niekas neskuba kapoti!), prie jų mielai fotografuojamasi. O lietuvių komunalininkų supratimas apie medį ir jo grožį primityvus: patogumo dėlei visos apatinės šakos be gailesčio pjaunamos, ir brandūs, sveiki, išlakūs parkų medžiai sužalojami nebeatpažįstamai. Bet tie ,,pieštukai", į dangų iškėlę dar likusias šakeles labai patinka šiuolaikiniams architektams ir patiems komunalininkams. Ir nesvarbu, kad po tokių amputacijų į žaizdas įsimeta puvinys, o medžiai dėl svorio centro pakitimų (ką ir matome nuotraukoje: šakos - tik viršuje, tai ir svorio centras - aukštai) tampa nebestabilūs ir nebeatsparūs eiliniam vėjui ir grasina užgriūti namą, automobilį, žmogų... O ir parkas tampa kažkoks ,,kiauras", skersvėjų perpučiamas, perregimas, nebetekęs dvasios.
Manau, ne madingų projektų vaikytis reikėtų, o pasistengti išsaugoti tuos parko medžius, kurie dar tikrai sveiki ir gali dar ilgai džiuginti akį, teikti pavėsį mamai su vežimėliu, seneliui su laikraščiu...
Pabaigai - matytas vaizdas Strasbūro senamiestyje (ne parke): senutėlis gluosnis, palinkęs per šaligatvį namo pusėn taip, kad be žmogaus pagalbos - galingų ramsčių žemę siekiančioms šakoms ir kamienui - jau seniai būtų nuvirtęs. Einant šaligatviu neišvengiamai palendi po medžiu ir keletui akimirkų pasislepi po tiršta lapija... Lietuvių komunalininkai tokį gluosnį(!!!) pirma būtų ,,savam stiliuje" nukapoję, o neilgai trukus - ir visai nurėžę: kad lapų nebarstytų ir ,,atvertų erdves"...

ironija

2014-02-12   16:43

IP: 86.100.131.30

Miestiečiams, kurie dažnai yra linkę gailėti kertamų didelių medžių, Miesto ūkio departamento direktorius patarė neskubėti piktintis, bet palaukti galutinio vaizdo, kuomet vietoje senų bus pasodinti nauji medeliai.
Aha, pvz.: Liepų gatvė kokie nuostabūs liauni staigarėliai vietoj senų, didelių liepų. Grožis neišpasakytas... Jeigu toliau taip, tai kaip puikiai galėtų atrodyti atnaujintas Skulptūrų parkas!

AK

2014-02-11   21:50

IP: 195.14.178.129

Skerskit, pjaukit, nebenustebinsit. Viskas eina velniop, vienaip ar kitaip.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Patraukdami į tradicinį pėsčiųjų žygį “Klaipėdos sukilėlių keliais” klaipėdiečiai paminėjo Klaipėdos krašto...

Pėsčiųjų žygis “Klaipėdos sukilėlių keliais” nuotrauka, foto

Kviečiame susipažinti su daugiabučių namų kiemų apšvietimo sprendiniais. Klausimus ir pasiūlymus galite...

Apšvietimas daugiabučių kiemuose: bus atnaujinti dar 3 kiemai nuotrauka, foto

Mūsų pajūryje ir pamaryje iki šiol galima rasti įvairiausių Antrojo pasaulinio karo...

"Savaitės eksprese" - kokia karinė paslaptis glūdi pamario nendrynuose? nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos Miesto ūkio ir aplinkosaugos komiteto posėdyje vakar vykusi...

Klausimas dėl Biržos tilto remonto dar neišspręstas nuotrauka, foto

Klaipėdos prokuroras įtariamas savo žmonos sumušimu, moteris vidurnaktį buvo išvežta į ligoninę nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos prokuroras įtariamas savo 34 metų žmonos sumušimu, moteris buvo pristatyta į...

Protrūkiai Klaipėdos naftos, medienos, baldų įmonėse, darželyje „Giliukas" nuotrauka, foto

COVID-19, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja apie per praėjusią parą ...

Irena Babkauskienė: Globalistai atims mamą ir tėtį nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Karantinas griauna ekonomiką - tūkstančiai verslų nutraukė veiklą, žmonės neteko ...

Gyvenimas pro langą: Karantininiai absurdai lyg ir netrukdo gyventi nuotrauka, foto

Gyvenimas pro langą, 141-oji istorija, sausio 23 d., šeštadienis.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 1 val.

Gyvenimas pro langą, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...