2020 m. gruodžio 1 d. 11:26 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Prie Danės - plūduriuojančio kranto ir uostamiesčio hibridas

(4)

Prie Danės - plūduriuojančio kranto ir uostamiesčio hibridas nuotrauka, foto

TERMINAS. Per tris mėnesius Danės pakrantės nuo Liepų gatvės tilto iki Joniškės ir Klemiškės gatvių sankryžos vystymo koncepcija turės būti pateikta miesto Tarybai.

© Martyno VAINORIAUS nuotr.

Reklama

Architektų išsiblaškymas arba žioplumas lėmė, kad Klaipėdoje, ko gero, nebeatsiras pirmoji Lietuvoje gyvenvietė ant vandens.

Pirmą vietą Danės upės pakrantės (nuo Liepų gatvės tilto iki Joniškės ir Klemiškės gatvių sankryžos) detaliojo plano rengimo konkurse laimėjo jauni vilniečiai architektai, pasiūlę projektą "Plūduriuojantis krantas". Tačiau šios teritorijos detalųjį planą jau pradėjo rengti antrąją vietą užėmusi UAB "Ekotektonika".

Nesugebėjo pateikti pasiūlymo

Pernai Klaipėdos savivaldybės administracijos skelbtas konkursas dėl Danės upės pakrantės, užimančios 22 ha plotą, detaliojo plano projekto parengimo sulaukė tik dviejų dalyvių - jungtinės veiklos principu veikiančios mažosios bendrijos "Pupa - strateginė urbanistika" bei "Martyno Marozo architektūra ir planavimas" pristatė projektą "Plūduriuojantis krantas", o Klaipėdoje įsikūrusi UAB "Ekotektonika" - "Danės uostamiestį".

"Plūduriuojančio kranto" ašis buvo daugiafunkcis 290 vietų mažų laivų uostas, kurį siūlyta statyti paplatinus upę. Vandenyje turėjo būti įrengti pontonai ir takai, prie kurių švartuotųsi plūduriuojantys restoranai, viešbutis ir t. t. Vilniečiai siūlė įrengti pirmą Lietuvoje gyvenvietę ant vandens. Jie įsivaizdavo, kad Danės upe plaukios vandens taksi, palei krantinę eis dviračių takas, o pietinėje dalyje prie upės bus pastatyti plaukiojantys vasarnamiai.

Projekto "Danės uostamiestis" autoriai siūlė stabilesnį ir praktiškesnį variantą. Esminis skirtumas tarp abiejų projektų - pastarasis siūlė daryti "nepratekantį" Bachmano dvaro uostą, kuris, preliminariais apskaičiavimais, kainuotų apie 50 mln. Lt., t. y. įrengti jį uždaroje akvatorijoje, o "Plūduriuojantis krantas" - atviroje, išplatintoje upės vagoje. Abu projektai siūlė planuojamos teritorijos žemės lygį pakelti panaudojant iškastą iš uosto gruntą ir taip jį apsaugoti nuo vandens pakilimo.

Reklama

VIZIJA I. "Danės uostamiesčio" autoriai siūlė įrengti "nepratekantį" Bachmano dvaro uostą.

Pradėjus derybas nutiko neprognozuotas dalykas - pirmą vietą laimėję vilniečiai nesugebėjo pateikti savo pasiūlymo elektroniniu būdu per centrinę viešųjų pirkimų informacinę sistemą, nes neturėjo elektroninio parašo.

"Gal jų požiūris buvo studentiškas, viską pasiliko paskutinei dienai, gal pritrūko patirties, žinoma, gaila, kad taip nutiko", - apgailestavo savivaldybės administracijos Urbanistinės plėtros departamento projektų vadovė Jurgita Gudelevičienė.

Tad savivaldybei nieko kito nebeliko, kaip tik priimti vienintelį antros vietos pasiūlymą, kuris ją irgi tenkino. Beje, pagal konkurso sąlygas savivaldybė, detaliojo plano užsakovė, gali naudotis ir pirmos vietos laimėtojų idėjomis.

Be to, "Ekotektonikos" vadovas Arūnas Kilišauskas pakvietė architektą M. Marozą dalyvauti rengiant koncepciją.

Šiuo metu jau atliekamas minėtos teritorijos esamos būklės įvertinimas ir per tris mėnesius Danės pakrantės vystymo koncepcija turės būti pateikta miesto Tarybai.

Reklama

"Tada ir paaiškės, koks hibridas išeis iš tų dviejų projektų. Kad ir kaip būtų, tikimės bendro gero rezultato", - sakė J. Gudelevičienė.

Neigiami niuansai

A. Kilišauskas teigė, kad šiuo metu kalbamasi su įvairių institucijų atstovais, su uostų projektavimu užsiimančiais žmonėmis, aplinkosaugininkais, Klaipėdos visuomenės sveikatos centro specialistais ir renkama informacija apie abu projektus.

VIZIJA II. "Plūduriuojančio kranto" autoriai siūlė uostą įrengti atviroje, išplatintoje upės vagoje.

Anot jo, neigiamas "Plūduriuojančio kranto" niuansas - paplatinus vagą, upė kasmet būtų užnešama, reikėtų nuolatos gilinti. Šiuo metu ieškoma, ar atsirastų racionalus būdas šiai problemai spręsti. Kitas neigiamas niuansas - visus plūduriuojančius elementus, pavyzdžiui, lieptus, tektų iškelti žiemoti ant kranto, nes dėl srovės ir ledonešių jų nebūtų galima palikti vandenyje.

Dar vienas aspektas - gautas atsakymas iš AB "Klaipėdos vanduo", kad nėra galimybės kasti akvatorijos per visą uostelio ilgį, nes būtina išsaugoti diukerį (slėginis vandentakis vandeniui per kliūtis praleisti, nutiestas upės dugnu). Jis įrengtas už Europos Sąjungos pinigus ir privalo ten būti. Tokiu atveju uostelio akvatorija sutrumpėtų penktadaliu ar net ketvirtadaliu. Beje, toks dalykas nebuvo įvertintas ir nenurodytas konkurso sąlygose.

Reklama

Projekto "Danės uostamiestis" neigiamas niuansas - suplanuoti gyvenamieji namai prie vandens, vadinasi, atsirastų uždaros teritorijos, o miesto savivaldybė šioje vietoje nori viešos erdvės, kad prie vandens galėtų prieiti visi miestelėnai.

"Ekotektonikos" vadovo teigimu, šiuo metu rengiami keli alternatyvūs pasiūlymai, ieškoma techninių ir planinių problemų sprendimo būdų. A. Kilišausko teigimu, įgyvendinant tiek vieną, tiek kitą projektą bet kuriuo atveju reikėtų krantą paaukštinti 1,2-1,5 metro dėl galimų pavasarinių potvynių, kad nebūtų užliejimo pavojaus.

Beje, Danės pakrantės planuotojai yra atviri įvairiems pasiūlymams dėl uostelio įrengimo būdų. Taigi miestiečiai gali su jais pasidalinti savo mintimis. Šiuo metu rengiama anketa, ir kai jos klausimai bus suderinti su savivaldybe, "Ekotektonika" ketina ją įdėti interneto svetainėje www.apklausa.lt.

Žymos: danės uostas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

straipsnis skirtas

2014-04-01   18:04

IP: 84.15.185.154

Pozityviai visuomenei. Komercines televizijos isplautos smegenys sito nesupras.

tikrai

2014-04-01   12:05

IP: 78.57.217.118

matosi, kad "žalias" jaunimas - gyventojų mieste mažėja, o projektuoja net ant vandens - net platindami upę - lyg tai trūktų žemės.

su 1 bal.

2014-04-01   08:14

IP: 88.119.136.95

pluduriuoja tik shudas

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Pandeminė situacija Klaipėdoje vis dar nieko gero nežada. Pasigirsta pasakymų, kad Nacionalinis...

Ar NVSC vis dar kontroliuoja situaciją? nuotrauka, foto

Nors kalendorinė žiema dar neprasidėjo, tačiau eismo sąlygas naktį ir ankstyvą rytą...

Vairuotojai raginami rinktis saugų greitį nuotrauka, foto

Aplinkos apsaugos departamentas sekmadienį gavo pranešimą apie taršos incidentą Klaipėdos valstybinio jūrų...

Sekmadienį uoste išsiliejo teršalai nuotrauka, foto

Spalio pabaigoje, siaučiant stipriam vėjui, Skulptūrų parke nukentėjo V. Šerio skulptūra "Budėjimas",...

Nukentėjusi skulptūra išvežta remontui nuotrauka, foto

"Metų klaipėdiečio" rinkimai - prasminga tradicija nuotrauka, foto

Metų klaipėdiečiai, Trisdešimties metų sukaktį rudenį paminėjęs dienraštis "Vakarų ekspresas" tęsia jau daugiau nei...

„Savanorystės alėja” jau netrukus džiugins pietinės Klaipėdos bendruomenę nuotrauka, foto

Sociumas, Klaipėdos jaunimo organizacijų asociacija „Apskritasis stalas“ (KLAS) įgyvendina projektą „Savanorystės alėja Marių...

Dar 1187 nauji koronaviruso atvejai nuotrauka, foto

COVID-19, Per praėjusią parą patvirtintų naujų atvejų konkretiems žmonėms skaičius: 1187

Kitais metais bus pašaukta 3800 jaunuolių nuotrauka, foto

Lietuva, 2021 m. karo prievolininkų sąrašai bus sudaromi sausio 7 dieną, atlikti nuolatinę...

Metų klaipėdiečiai, Paskelbta prieš 12 min.

COVID-19, Paskelbta prieš 26 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 30 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...