2019 m. liepos 18 d. 15:55 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Planuoja Skulptūrų parko pertvarką

(6)

Planuoja Skulptūrų parko pertvarką nuotrauka, foto

TRINKELĖS. Svarstoma visus Skulptūrų parko takelius iškloti trinkelėmis.

© Egidijaus Jankausko nuotr.

Reklama

Miestiečių ir miesto svečių akis badančias išsiklaipiusias plyteles ir byrantį asfaltą Skulptūrų parke žadama pakeisti - architektai jau pasiūlė savo idėjas. Žadama įamžinti ir čia buvusias kapines.

Architektai siūlo Savivaldybei sutvarkyti Skulptūrų parko želdynus, atnaujinti takus, pakoreguoti jų sistemą, įrengti apšvietimą, suoliukus, šiukšliadėžes ir kitą infrastruktūrą.

Savivaldybės administracijos Paveldosaugos skyriaus vyr. specialistė Karina Jakienė teigė, jog tarp pastebimesnių darbų bus parko aptvėrimas dekoratyvine tvorele prie S. Daukanto ir Trilapio gatvių - kad būtų lengviau suvokti parko ribas ir kad nekiltų pavojaus parke bėgiojantiems vaikams. Pastariesiems žadama praplėsti parke jau esančią žaidimų aikštelę, taip pat planuojama įrengti vietą paviljonui, kuriame būtų galima prekiauti gaiviaisiais gėrimais, užkandžiais.

"Žiūrint iš Liepų gatvės planuojama atkurti dalį istorinių kapinių vartų, taip pat atkurti pagrindinį kapinių taką, kuris ėjo nuo Liepų iki Daukanto gatvės", - pasakojo K. Jakienė.

Taip pat šiek tiek keisis ir takų vinguriavimo kryptis. Visi jie bus atnaujinti - pašalintas senas asfaltas ir paklotos naujos trinkelės. K. Jakienė neslepia, jog greičiausiai teks atsisakyti nedidelės dalies parke esančių medžių, tačiau atitinkamose vietose planuojami nauji želdiniai.

Visgi šiemet pinigai Skulptūrų parko remontui dar nenumatyti. Anot Savivaldybės administracijos Miesto ūkio departamento direktoriaus Liudviko Dūdos, siūlomą techninį projektą dar reikia apsvarstyti ir patvirtinti. Jei politikai apsispręstų, įmanoma, jog kitąmet gali būti pradėtas pirmasis Skulptūrų parko tvarkybos etapas.

Reklama

ATKURS. Planuojama atkurti dalį istorinių kapinių vartų, taip pat atkurti pagrindinį kapinių taką, kuris ėjo nuo Liepų iki Daukanto gatvės. Nuotraukoje - senieji kapinių vartai apie 1937-1940 m. Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus nuotr.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejus pateikia informaciją, kad kapinės dabartinio parko vietoje buvo įšventintos 1820 m. sausio 7 d. Tačiau dar 1762 m. miesto plane prie dabartinių Liepų ir Trilapio buvo pažymėtos nedidelės kapinaitės. Jose per Septynerių metų karą (1756-1763) čia buvo laidojami rusų kareiviai, belaisviai vokiečiai, saugoti pilyje ir nuo dėmėtosios šiltinės mirdavę šimtais.

XIX a. pr. šiose kapinėse čia laidoti visų religijų, išskyrus judėjus, mirusieji. 1856 m. buvo minima, kad sklypas buvo beveik užlaidotas, bet Vyriausybė leido panaudoti senąją vietą antriniam laidojimui - čia piltos kaip balastas laivais į Klaipėdą atgabentos žemės. XX a. pr. kapinės buvo praplėstos, jos tapo "L" raidės plano.

Po Antrojo pasaulinio karo prasidėjo kapinių plėšimas ir niokojimas. Daugybė kapų buvo išniekinta, išgrobtas marmuras ir granitas, išdaužyti antkapiniai paminklai. Senosios koplyčios buvo susprogdintos dar 1947 m. Iki pat kapinių uždarymo 1959 m. sausį lietuvius ir rusus čia laidodavo palei Trilapio gatvę.

1970-1977 m. čia buvo įsteigtas Skulptūrų parkas. Į kitas kapines perkelta buvo tik maža dalis palaikų. Skaičiuojama, kad nuo 1851 m. iki 1937 m. kapinėse buvo palaidota apie 28 930 žmonių. 1983 m. balandį ar gegužę buvo liepta galutinai likviduoti visas metalo tvoreles, betono laiptelius ir sulyginti su žeme senųjų klaipėdiečių amžino atilsio vietas.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

Pritariu

2017-05-18   23:38

IP: 37.201.65.220

Kad viskas išnaikinta,kas sieja su Mėmelio vardu.Manau,pavardes daug kas žino.Ne visi juk durni esam.

siulau

2017-05-18   14:36

IP: 78.57.226.190

pagerbti senuosius miestelenus-miesto kurejus, iamzinant ju vardus. Gal palei pagrindini kapiniu taka pastatant ilga akmenini neauksta paminklini akmeni su budingais kaldintais kryziais (ju pavyzdziai/originalai yra kalvystes muziejuje) ir iskaltais vardais.

vietinis

2017-05-18   14:21

IP: 84.46.249.51

Kodėl nepaminėjus tų, kurie naikino senąsias Klaipėdos kapines?Pirma,beveik visi kas tai dare patys ten jau yra.Antra daugumai is ju dabar pastatyti Klaipedoje paminklai ir tai labai gerbiami tautieciai nusipelne ir komunistams ir nepriklausomai Lietuvai,kurie gavo uz tai padidintas pensijas ir geresni,didesni maisto davini!Trecia niekam nesinori pyktis su dabartine Lietuvos valdzia.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Uostamiesčio mokyklos pamažu prisitaiko prie rinkos poreikių. Pavyzdžiui, Baltijos gimnazijoje ateinantiems mokslo...

Naujovės Klaipėdoje - dėstytojai dirbs mokytojais nuotrauka, foto

Ankstyvą trečiadienio rytą senamiesčio skulptūra "Kaminkrėtys" atsinaujino - pakeistas jau pasenęs šepetys....

„Kaminkrėtys“ atsinaujino Jūros šventei nuotrauka, foto

Jau šį penktadienį Klaipėdoje, Lietuvininkų aikštėje, susirinks gausus būrys uostamiesčio gyventojų ir...

Šv. Magdalenos įkvėptos moterys neš svarbią žinią nuotrauka, foto

Siekiant tvarkingiau rūšiuoti žaliąsias ir biologiškai skaidžias maisto atliekas šiemet Klaipėdos individualių...

Konteineriai išdalinti, rūšiuoja ne visi nuotrauka, foto

Į Lietuvą atskrido pažangiausi JAV naikintuvai F-35 nuotrauka, foto

Lietuva, Į Lietuvą ketvirtadienį pirmąkart atskrido pažangiausi amerikiečių naikintuvai F-35.

Aplink Baltijos jūrą - per 2 paras nuotrauka, foto

Automobiliai, Ketvirtadienį Palangoje – oficialus „Aurum 1006 km lenktynių“ startas. 38 komandų sportiniai...

Originalaus ir unikalaus pasukamojo tiltelio istorija nuotrauka, foto

Jūra, Dažnas praeivis, atsidūręs Klaipėdos piliavietėje, ją prisimena dėl įspūdingų Jūros šventę vainikuojančių...

Mokėsi naudoti laimikį nuo ruonių saugančias gaudykles nuotrauka, foto

Jūra, Paskutiniu metu pilkųjų ruonių skaičius Baltijos jūroje yra išaugęs, žuvies mažėja, todėl...

Lietuva, Paskelbta prieš 26 min.

Automobiliai, Paskelbta prieš 33 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...