2019 m. liepos 18 d. 02:03 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Parke „pražydo“ papartis

Parke „pražydo“ papartis nuotrauka, foto

© Erlando PAPLAUSKIO nuotr.

Reklama

Mažojo varpenio atradimas prieš pat Rasas prilygsta paparčio žiedo atradimui. Šis stebuklas įvyko Pajūrio regioniniame parke. TrečiadienįLietuvos botanikos specialistai patvirtino, kad iš tiesų pajūryje atrastas Europos Sąjungos mastu saugomas, itin retas, mažytis papartėlis - mažasis varpenis.

Augalą aptikęs Pajūrio regioninio parko vyriausiasis ekologas Erlandas Paplauskis vakar itin džiaugėsi: "Tai mini sensacija Lietuvos botanikos pasaulyje. Mažasis varpenis - vienas rečiausių, į raudonąją knygą įrašytų Lietuvos paparčių, ir itin retas bei saugomas augalas Europoje. Jeigu jis būtų atrastas ne parko teritorijoje, jo augimvietėje turėtų būti steigiamas draustinis, o kadangi atrastas parke - tai bus šiek tiek koreguojamas jo apsaugos reglamentas", - aiškino mažojo varpenio svarbą E. Paplauskis.

Mažasis varpenis, pasak vyr. ekologo, kažkada buvo užfiksuotas Žematijoje, tačiau iki šiol nebuvo žinoma, kad jis galėtų augti pajūryje. "Aptikau jį netikėtai, apžiūrinėdamas parko teritoriją. Tam, kad parke būtų palaikoma bioįvairovė, nuolat vykdomi gamtos tvarkymo darbai - šienaujama, kertami krūmai ir pan. Tad apžiūrinėjau, ką reikėtų daryti, ir atkreipiau dėmesį į mažyčius, vos kelių centimetrų dydžio, paparčių šeimos augalus, kurių anksčiau niekada nebuvau matęs", - pasakojo E. Paplauskis.

Kad įsitikintų, jog tikrai aptiko retą augalą, E. Paplauskis į augimvietę pasikvietė vieną iš Lietuvos botanikos korifėjų, biomedicinos mokslų daktarę Dalytę Matulevičiūtę. Ji ir dar keli šalies botanikai patvirtino, jog pajūryje prieš pat Kupolę kartu su kitais nuostabiais ir retais augalais suvešėjo mažasis varpenis.

"Ypač džiugu, kad parke mažasis varpenis auga ne vienetais, o dešimtimis grupelėse. Kodėl jis suvešėjo būtent šiais metais, ar pasirodys ir kitąmet - sunku pasakyti, augalų pasaulis sudėtingas ir paslaptingas", - sakė E. Paplauskis.

Reklama

Pasaulyje skaičiuojama maždaug 250 paparčio rūšių, Lietuvoje auga 5 rūšių paparčiai. Beje, pernai toje vietoje, kur šiemet išdygo retoji rūšis, buvo pridygę kitų papartėlių, vienalapių driežlielių, liaudyje vadinamų uošvės liežuviais.

Mažasis varpenis - vos 2 cm dydžio papartėlis - milijonus metų skaičiuojantis, sporomis besidauginantis augalas.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Trečiadienį Klaipėdos savivaldybėje įvyko spaudos konferencija, kurioje artėjančios jubiliejinės Jūros šventės atstovai...

Sudėlioti paskutiniai Jūros šventės akcentai nuotrauka, foto

Klaipėdoje, Pievų gatvėje, vėl planuojama statyti devynaukštį.

Pievų gatvei siūlomas naujas devynaukščio variantas nuotrauka, foto

"Visiškas nesusipratimas", - tokiais žodžiais situaciją Herkaus Manto gatvėje apibūdina praeiviai. Iš...

Pėsčiųjų tako istorijoje - jokių prošvaisčių nuotrauka, foto

Kodėl kovoti su pavėžėjais, jeigu pačiam galima tapti pavėžėju? Pasipiktinimą dėl neva...

Taksi žlunga? Įmonių vairuotojai tampa pavėžėjais nuotrauka, foto

Baltijos jūroje tarša mažėja, tačiau džiaugtis anksti nuotrauka, foto

Jūra, Baltijos jūra mums yra ypatinga ne tik todėl, kad ji vienintelė skalauja...

Moteris iš Gargždų: „Nenorėjau jo žudyti“ nuotrauka, foto

Kriminalai, Gargžduose gyvenanti 45 metų Ingrida Krikšnaitė, nuskriaudusi sugyventinį, kuris su ja dalijosi...

Klaipėdiečių pergalės "Gintarinių irklų" regatoje nuotrauka, foto

Sportas, Trakuose, Galvės ežere, vykusioje tarptautinėje "Gintarinių irklų" regatoje pergales skynė Klaipėdos irklavimo...

Sudėlioti paskutiniai Jūros šventės akcentai nuotrauka, foto

Klaipėda, Trečiadienį Klaipėdos savivaldybėje įvyko spaudos konferencija, kurioje artėjančios jubiliejinės Jūros šventės atstovai...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...