2021 m. kovo 2 d. 20:06 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Pajūrio lankytojai šiurpsta – vieną po kito kerta medžius

(6)

2020-07-09, 08:39

Gediminas Pilaitis, Lrytas.lt

Pajūrio lankytojai šiurpsta – vieną po kito kerta medžius nuotrauka, foto

© G.Pilaičio nuotr.

Reklama

Pajūrio regioninio parko (PRP) lankytojus pašiurpino medkirčiai – ant vaizdingojo Olando Kepurės skardžio pradėta pjauti pasvirusius medžius. Ši vietovė yra valstybės saugomo gamtos paveldo vertybė.

Įtarę, kad parke vyksta negeri dalykai, žmonės apie medžių kirtimus pranešė aplinkosaugininkams. Bet šie nuramino gamtos mylėtojus – visi darbai esą yra suderinti su jais ir kitomis institucijomis.

Virstančio pušys – grėsmė žmonėms

Valstybinės miškų urėdijos (VMU) Kretingos regioninio padalinio ir Pajūrio regioninio parko darbuotojai susitarė ant Olando Kepurės skardžio iškirsti iki 20 medžių, keliančių grėsmę lankytojams – jie bet kada gali nuvirsti. Kitus žadama tik apgenėti.

Seni medžiai nuolat ritasi nuo skardžio. Neseniai viena krituolis vos neužvirto ant sėdinčių poilsiautojų – gerai, kad šakomis įsirėmė į kitų medžių lajas, niekas nenukentėjo.

„Įvertinę visų ant Olando Kepurės skardžio augančių senų medžių būklę, nusprendėme kai kuriuos pašalinti“, – aiškino VMU Kretingos regioninio padalinio vadovas Tomas Zaleckis.

Pirmiausiai kertamos nudžiūvusius pušys. Jos bet kada gali lūžti ir nusiristi nuo skardžio kartu su žemėmis.

Anksčiau medžiai nuslinkdavo

Reklama

Parkuose vasarą negalima pjauti medžių, bet šįkart nuspręsta, jog delsti netikslinga. Pajūryje žiema buvo be įšalo, vėjai medžius ant stataus skardžio išjudino, išdraskė jų šaknis – nuslinkę į Karklės paplūdimį, kur vaikštinėja žmonės, jie pridarytų daug bėdų.

Anksčiau, kai Olando Kepurės skardžio kraštas priartėdavo prie medžių, jie patys nuslinkdavo žemyn, o dabar pjaunami ir genėjami, nes virsdami gali išlaužyti kitus. Palikti kelmai kurį laiką sutvirtina smėlėtą dirvožemį.

PRP direktorius Darius Nicius tvirtino, jog benzopjūklai čia gaudžia teisėtai: „Visi kirtimai yra suderinti su valdžios institucijomis. Kretingos urėdijos miškininkus jau seniai raginome griebtis šio darbo – pašalinti prastos būklės, pavojingai pasvirusius medžius, kol neįvyko nelaimė“.

Skardį ardo bangos ir šaltiniai

Nuo 24,4 metrų aukščio Olando Kepurės skardžio regioninio parko lankytojams atsiveria nuostabūs vaizdai į Baltijos jūrą. Mišku apžėlusi vieta – parabolinė smėlio kopa, supustyta ant morenos gūbrio. Jį prieš 13-15 tūkstančių metų suformavo iš Skandinavijos atslinkę ledynai.

Unikalų Baltijos pajūrio gamtos paminklą nuolat atakuoja vėjai, apačioje gūbrį ardo jūros bangų mūša. Karklės paplūdimys nusėtas per audras iš morenos pagrindo išplautais dideliais rieduliais ir mažais akmenukais.

Olando Kepurės skardžio paviršių sutvirtina krūmynų ir medžių šaknys, bet jas plauna liūtys, tirpstantis sniegas, iš molžemio sruvenantys šaltiniai. Senos pušys palengva svyra, o paskui, netekusios atramos, virsta į paplūdimį.

Reklama

„Šalindami tokius medžius kiek sumažinsime erozijos poveikį. Kiekvienas krituolis, virsdamas su šaknimis, suformuoja nuošliaužą – su savimi nusineša sunkvežimį žemių“, – kalbėjo PRP vadovas D. Nicius.

Specialistai pavojaus neįžvelgia

Žvelgdami į nuožliaužų išvagotą  Olando Kepurės skardį, silpnesnių nervų vietiniai gyventojai baiminasi, kad jūra anksčiau ar vėliau pasiglemš visą mišką ir priartės prie Girulių-Karklės plento.

Tačiau aplinkosaugos specialistai ir krantotvarkininkai pavojaus būgnų dar nemuša. Pasak jų, nors skardis ir slenka, šalia nėra jokių žmonių trobesių, įrenginių, kuriems nuošliaužos keltų grėsmę.

„Girdime įvairių nuomonių, kaip tvirtinti skardį, bet geologai, kitų sričių mokslininkai mums pataria nesikišti į gamtą – tegul čia vyksta naturalūs procesai. Tuo ši vietovė ir patraukli – kraštovaizdis nuolat keičiasi“, – aiškino D. Nicius.

Olando Kepurės skardis apmiršta tik žiemą, o vasarą jis – vienas lankomiausių objektų Lietuvoje. Gamtos paminklą apgula pajūrio kurortuose atostogaujantys poilsiautojai, turistai, dviratininkai.

Paplentėse – automobilių virtinės

Nereguliuojamas lankytojų srautas – dar viena skardžio bėda. Miško paklotė ant Olando Kepurės – kaip ištrypta arklių kaimenės, todėl vėjas išpusto smėlio daubas, įgriovos apnuogina medžių šaknis.

Reklama

Nedrausmingi poilsiautojai šiukšlina mišką, laipioja skardžiu, kai kurios egzotikos pajūrio gamtoje ieškančios porelės įsigudrina medituoti, gėrėtis saulėlydžiais, įtaisusios erozijos išgraužtų molžemio šlaitų įdaubose.

Apjuoti skardį spygliuotomis tvoromis, paversti jį rezervatu, kaip slenkančių kopų ruožą Kuršių nerijos nacionaliniame parke, apmokestinti lankytojų vizitus. Aplinkosaugininkai mano, jog tai – neįmanoma misija.

Plento pakraštyje įrengta šiuolaikiška 39 vietų automobilių stovėjimo aikštelė žalingo antropogeninio poveikio gamtos paveldo objektui nė kiek nesumažino – vasarą ji kone visada būna užkimšta.

Savaitgaliais ties Olando Kepurės skardžiu susitvenkia šimtai turistų. Atvykėliai savo automobilius, nepaisydami kelio ženklų, rikiuoja Girulių-Karklės plento pakraščiuose.

Kai daug auklių – vaikas be galvos

Etnokultūrinio draustinio vietovė būtų patikimiau apsaugota, jeigu žmonės būtų drausmingesni - vaikštinėtų nurodytais maršrutais, būtų įrengta daugiau medinių takų, laiptų nusileisti prie jūros. Kol kas tik vienas medinis takas veda į regyklą.

Pajūrio regioninio parko darbuotojų pareiga – akylai prižiūrėti gamtos paveldą, pritaikyti jį žmonių poreikiams, bet aplinkosaugininkai teigia ne viską galintys aprėpti, padaryti savo ištekliais ir jėgomis.

Reklama

Olando Kepurės skardžio teritoriją administruoja Klaipėdos rajono savivaldybė, Karklę supančius miškus kontroliuoja Kretingos urėdija, regioninio parko sergėtojai rūpinasi kitais reikalais. Kai daug auklių – vaikas be galvos.

„Visi sutinka, kad šią gamtos paveldo vertybę reikia saugoti. Bet vos tik kalba nukrypsta į poilsio infrastruktūros gerinimą, investicijas, nelengva rasti visiems priimtinų sprendimų“, – apgailestavo D. Nicius.

Karklės žemę siūlo verslininkams

Netoli Karklės kaimo - laisvas 1,8 hektarų ploto žemės sklypas, kuriame galima įrengti kur kas didesnę lengvųjų automobilių, turistinių autobusų talpinančią stovėjimo aikštelę. Nuo jo kelias miško taku iki Olando Kepurės skardžio - trumpesnis.

Valdininkams svarstant planus ir galimybes, pasikeitė įstatymai – automobilių stovėjimo aikšteles dabar galima statyti tik kelių juostai priskirtose zonose, o tinkamas žemės sklypas Karklės laukuose yra atokiau plento.

Klaipėdos rajono savivaldybė, regis, nelabai linkusi investuoti biudžeto lėšas į dar laisvą žemės plotelį Karklėje – siūlo jį verslininkams už teisę ten įsirengti automobilių aikštelę ir ją eksploatuoti.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Visiems aha ir ežiams

2020-07-12   18:32

IP: 172.69.190.62

Dėl šaltinių, nuolatinių audrų, stiprių vėjų ir kitų gamtos reiškinių, nepalankių Olando kepurės skardžiui, vyksta nuolatinė erozija. Skardžio kraštas nepaliaujamai braunasi į mišką. Medžiai šiuo atveju neatlieka jokios saugos funkcijos. Atvirkščiai - paplautomis šaknimis medžiai virsta nuo skardžio, su savimi žemyn nusinešdami daugybę smėlio bei atplėšdami didelį gabalą paties skardžio krašto. Potencialiai galinčių nugriūti ir dėl to nupjautų medžių likusi smėlyje stabili šaknų sistema atvirkščiai - tik sustiprina smėlio masyvą ir pristabdo nevaldoma eroziją. Kita vertus, jei entuziazistai masiškai neropotų po skardžio smėlį, erozija bųtų kur kas švelnesnė. Ten apskritai reikėtų pastatyti pareigūną, kuris aiškintų nepavargdamas, ko negalima daryti, drausmintų, o iš nachalų rinktų baudas.

ezui

2020-07-09   11:34

IP: 172.69.190.76

kaip suprantu ir retas svecias lauke.. medziai kopose sodinti tam kad sutvirtintu dirvozemi, kas buna kai tik kertama yra gyvas pavyzdys Gedimino kalnas. nebent nesi mates jo su medziais..

ezys

2020-07-09   11:01

IP: 172.69.190.62

>>>Nuomonei.
Ka nuo skardzio nusliauzes medis atlieka su tuo smeliu ir kaip budamas negyvas gaivina ora?
Jus gal daugiau laiko praleiskit miske, o ne prie kompiuterio, ryskiai jums deguonies, ar dar kazko truksta ;)

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Įvairiose miesto vietose tenka pamatyti stovinčius automobilius, ant kurių užklijuoti lipdukai ką...

Reklaminius automobilius patraukti nelengva nuotrauka, foto

Pirmadienį buvo aptarta, kokios konkrečiai dviračių takų jungtys Klaipėdoje bus tvarkomos per...

Pėsčiųjų ir dviračių tiltą rengs tik po architektūrinio konkurso nuotrauka, foto

Socialinėje erdvėje vėl piktinamasi, kad AB Klaipėdos jūrų krovinių kompanija ("Klasco") krauna...

Vėl skundžiamasi, kad „Klasco" dulkina nuotrauka, foto

Nuo kovo 5 d. atidaroma AB "Smiltynės perkėla" Senoji perkėla, kuri buvo...

Atidaroma Senoji perkėla nuotrauka, foto

Paskolų rinka signalizuoja apie krizę nuotrauka, foto

Euras, Praėjusiais metais vartojimo kredito davėjai (ne kredito įstaigos), įskaitant ir tarpusavio skolinimo...

FNTT sulaikė Kauno termofikacinės elektrinės savininką Rimandą Stonį nuotrauka, foto

Kriminalai, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) sulaikė vienu iš turtingiausių Lietuvos verslininkų...

Įstatymo pataisa: patelių šeimininkai turės apsispręsti nuotrauka, foto

Gyvūnai, Siekiant sustabdyti neplanuotą gyvūnų augintinių dauginimąsi, Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme siūloma...

Nuo koronaviruso mirė vilos „Auska“ direktorius nuotrauka, foto

COVID-19, Vakar (2021-03-01) įvyko skaudi netektis. Eidamas 54-uosius savo gyvenimo metus, neįveikęs pandemijos...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...