2020 m. lapkričio 30 d. 23:05 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Mokslininkė gelbėja krosnį

Mokslininkė gelbėja krosnį nuotrauka, foto

VERTINGA ISTORIJA. "Tokie daiktai mena koklinių krosnių statybos tradicijas, kai buvo pereita nuo rankų darbo koklių prie industrinės gamybos", - sako Raimonda Nabažaitė.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Reklama

"Iki karo statyta koklinė krosnis ieško naujo šeimininko. Padėkime atrasti jai naujus namus", - praėjusią savaitę intriguojančią žinutę, tarsi rašytų apie augintinį, socialinėje erdvėje pasiuntė jauna mokslininkė Raimonda Nabažaitė.

Koklių tyrinėtoja viliasi ne tik rasti naujus šeimininkus krosniai, bet ir priminti žmonėms, kokių vertingų daiktų yra jų namuose. "Dažnai žmonės net nesupranta, ką jie daro, kai griauna tokias krosnis ar kitus vokiško paveldo elementus", - svarsto mokslininkė.

R. Nabažaitė pasakojo, kad šią fabrike gamintų koklių krosnį aptiko pas vienus klaipėdiečius.

"XX a. pirmos pusės krosnis dar veikianti. Lopyta, gražinta, vietomis originalūs kokliai perdažyti, bet dėl to pati krosnis savo žavesio neprarado. Tiesiog taip susiklostė situacija, kad patalpų, kurioje stovi ši krosnis, savininkai turi kitų planų. Todėl ir stengiuosi surasti jai kitus namus. Beje, vienas interesantas jau yra", - vakar pasakojo R. Nabažaitė.

PARUOŠTA. Mokslininkė kiekvieną koklį sunumeravo, kad krosnį išardžius ją vėl būtų galima iš naujo surinkti tarsi dėlionę. Egidijaus Jankausko nuotr.

Reklama

Tiesa, pervežti koklinę krosnį iš vienų namų į kitus nėra taip paprasta. Mokslininkė preliminariai skaičiavo, kad norint krosnį tinkamai išardyti ir surinkti naujoje vietoje gali prireikti ne vieno tūkstančio eurų.

"Tačiau yra tokių žmonių, kurie supranta, kad turint tokį unikalų elementą savo namuose galima ne tik sukurti išskirtinį interjerą, bet ir suteikti savo būstui pridėtinę vertę", - svarstė mokslininkė.

R. Nabažaitė rankų darbo koklines krosnis tyrinėja jau seniai, šia tema apsigynė ir disertaciją, dabar kaip tik rengia knygą.

"Galima sakyti, kad fabrikinės koklinės krosnys anksčiau nebuvo mano tyrimų akiratyje, bet matau, kad reikėtų ir į jas atkreipti visuomenės dėmesį.

Nes dažnai remontuodami būstą žmonės net nesusimąsto, kokią vertybę išgriauna.

Taip, paveldosauginiu aspektu jos nėra saugomos, bet reikėtų galvoti ir apie ateitį. Aš negaliu sakyti, kad kiekviena fabrikinė tipinė krosnis yra vertinga, nes jų stilistika paprastai kartojasi. Bet kadangi jos yra nesaugomos, griaunamos, vieną dieną gali atsitikti taip, kad jų liks tik vienetai. Štai tuomet jos ir taps itin vertingos. Paradoksas, bet taip jau mūsų šalyje yra", - kalbėjo mokslininkė.

Reklama

Ji patikino neturinti jokio užslėpto noro, kad būtų įvesti ribojimai krosnių savininkams. Veikiau siekia, kad užuot griovus, vyktų civilizuotas krosnies išardymas, sandėliavimas arba mainai.

Kaip tai galėtų vykti mūsų mieste, anot mokslininkės, yra platesnės diskusijos klausimas. Tad jį bus bandoma paliesti lapkričio 8 d. uostamiestyje vyksiančioje konferencijoje, skirtoje koklinių krosnių fenomenui tyrinėti.

"Tikrai nenoriu kurti konflikto. Mano norai daugiau šviečiamieji, kad žmonės tiesiog labiau pradėtų vertinti tokias krosnis ir labiau pagalvotų prieš griaudami, ar tikrai tie du kvadratiniai metrai išgelbės jų interjero viziją", - sakė R. Nabažaitė.

Mokslininkė neslėpė turinti kur kas didesnių užmojų šiuo klausimu. Socialinėje erdvėje ji užsiminė ir apie idėją kurti koklinių krosnių arba industrinio paveldo muziejų.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Pandeminė situacija Klaipėdoje vis dar nieko gero nežada. Pasigirsta pasakymų, kad Nacionalinis...

Ar NVSC vis dar kontroliuoja situaciją? nuotrauka, foto

Nors kalendorinė žiema dar neprasidėjo, tačiau eismo sąlygas naktį ir ankstyvą rytą...

Vairuotojai raginami rinktis saugų greitį nuotrauka, foto

Aplinkos apsaugos departamentas sekmadienį gavo pranešimą apie taršos incidentą Klaipėdos valstybinio jūrų...

Sekmadienį uoste išsiliejo teršalai nuotrauka, foto

Spalio pabaigoje, siaučiant stipriam vėjui, Skulptūrų parke nukentėjo V. Šerio skulptūra "Budėjimas",...

Nukentėjusi skulptūra išvežta remontui nuotrauka, foto

Darys viską, kad išsiaiškintų COVID-19 kilmę nuotrauka, foto

COVID-19, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pirmadienį teigė darysianti viską, kas įmanoma, kad atsektų...

Greitoji pagalba. Kada ją kviesti ir kokiu numeriu? nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stoties vyr. gydytojas Rimvydas Juodviršis teigia, kad skelbiama...

Nemuno pakrantes nugulė žvejai: naktinei vėgėlių žvejybai įsirengia net krosnimi kūrenamas palapines, kuriose – lovos nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, „Kažkur skaičiau, kad laikas, praleistas žvejojant, neįsiskaito į gyvenimo trukmę“, – prasitaria...

Ar NVSC vis dar kontroliuoja situaciją? nuotrauka, foto

Klaipėda, Pandeminė situacija Klaipėdoje vis dar nieko gero nežada. Pasigirsta pasakymų, kad Nacionalinis...

COVID-19, Paskelbta prieš 23 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...