2020 m. gruodžio 3 d. 04:27 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Menininkai prisijaukina Danės elektrinę

Menininkai prisijaukina Danės elektrinę nuotrauka, foto

Garo turbinos – kaip gyvos dekoracijos šokių projektams.

© Kęstutis Meliauskas

Netrukus LRT žiūrovai išvys AB „Klaipėdos energija“ šilumos gamybos įrangą neįprastame kontekste. Danės gatvėje esančios bendrovės katilinės vamzdynai, garo turbinos tapo realistiškomis dekoracijomis video projekto “Šokis + miestas“ filmavimams. Jau ne pirmą kartą menininkai į egzotiškas, kone šimtmetį stovinčias, ir vis dar pagal tiesioginę paskirtį naudojamas energetikų erdves užsuka realizuoti savo sumanymų.

Svečiuose – oro akrobatė ir kariškiai

Pagal patvirtintą miesto detalųjį planą Danės gatvėje esantį AB „Klaipėdos energija“ padalinį iki 2030 metų planuojama paversti miesto gyvenamąja ir rekreacine zona, o dalis patalpų, tikėtina, taps namais miesto menininkams ir kūrėjams.

Jau gerą dešimtmetį čia vedamos edukacinės pamokos moksleiviams ir studentams. Įvairiomis progomis, kaip ir per šiemetinę Pasaulinę turizmo dieną, elektrinę aplanko smalsių miestiečių ekskursijos.

O senasis technikos ir istorijos paveldas nuolat į energetikų valdas privilioja įvairių profesijų atstovus. Civilinės saugos specialistus sudomino po kaminu esanti nuo šaltojo karo laikų įrengta ir dar tebeveikianti slėptuvė, turėjusi apsaugoti 180 elektrinės darbuotojų branduolinio sprogimo atveju.

Kultūros paveldo sergėtojai taip pat ne kartą viešėjo ir apžiūrinėjo bendrovės statinius bei eksponatus. Žinia, 1929 metais pradėjusios veikti elektrinės statinių kompleksą suprojektavo garsus praėjusio šimtmečio architektas Herbertas Reismanas (Reissman), anuomet sukūręs apie 150 Klaipėdos pastatų projektus. O elektrinėje išlikęs technikos paveldas sudomino net Vilniuje esančio Energetikos ir technikos muziejaus ekspertus. Jie mielai priglaustų unikalius eksponatus – XX a. pradžios vokiškus elektros generatorius, pokariu gaminusius elektros energiją visai Vakarų Lietuvai, ir tiltinį kraną, sumontuotą pagal analogišką Eifelio bokštui naudotą metalo konstrukcijų tvirtinimo kniedėmis technologiją. Šis kranas, kadaise kilnojęs sunkias turbinų detales, šiandien jau rado kitą paskirtį – oro akrobatė Izabelė Kuzelytė ant jo surengė pasirodymą bendrovės darbuotojams.

Ko gero, netikėčiausių svečių Danės elektrinė sulaukė prieš keletą metų, kai jos teritorija buvo paversta kariniu bastionu. Vykdant Lietuvos kariuomenės pratybas „Narsus grifonas“ kariškiai čia buvo įrengę savo vadavietę.

Ideali vieta... šokiams

Šį rudenį didžiulę kūrėjų kompaniją į Danės elektrinę atviliojo garsi uostamiesčio choreografė Agnija Šeiko. Jos vadovaujamas šokio teatras, kartu su Lietuvos šokio informacijos centru ir nacionaliniu transliuotoju LRT Plius, „Klaipėdos energiją“ pasirinko kurdami bendrą projektą “Šokis + miestas“.

„Man ši vieta yra viena nuostabiausių erdvių Klaipėdoje. Prieš keletą metų per menų festivalį „PLArTFORMA“ čia vyko muzikos ir šokio spektaklis. Dabar apgyvendinome čia dar vieną egzotišką idėją“, - pasakojo modernaus meno kūrėja.

Turbinų ir šildymo katilų fone kūrybinė komanda nufilmavo trumpas kelių minučių menines video užsklandas, propaguojančias šokio idėjas ir atskleidžiančias industrinės Klaipėdos architektūrą.

Pasak kūrėjų, projekto tikslas – šiuolaikinei visuomenei patrauklia forma – vaizdo klipais – kalbėti apie miestą ir jo savastį, aktualizuojant šiuolaikinį šokį. Kartu pademonstruoti ir architektūrinį, industrinį paveldą, skatinti gilesnį jo suvokimą.

Klaipėdoje kūrybinės komandos branduolį sudarė Šeiko šokio teatro trupė, operatorius Vytautas Jašauskas, kinematografas Rimantas Navickas, režisierė Agnė Bukartaitė, garso takelį kūrė Kristijonas Lučinskas. Jų sukurtus vaizdo siužetus, kaip intarpus tarp laidų, netrukus išvys LRT Plius žiūrovai.

Nuotraukų galerija

 

© Kęstutis Meliauskas

Kęstutis Meliauskas

 

Kęstutis Meliauskas

 

Kęstutis Meliauskas

 

Kęstutis Meliauskas

 

Kęstutis Meliauskas

 

Kęstutis Meliauskas

 

Kęstutis Meliauskas

 

Kęstutis Meliauskas

 

Kęstutis Meliauskas

 

Kęstutis Meliauskas

 

Kęstutis Meliauskas

 

Kęstutis Meliauskas

 

Kęstutis Meliauskas

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdos savivaldybė nemato kliūčių, kad būtų įrengtas naujas įvažiavimo kelias į Klaipėdos...

Keliui į LEZ kliūčių nemato nuotrauka, foto

Pratęsus klaipėdiečių apklausą dėl geležinkelio plėtros Girulių miško teritorijoje, socialiniuose tinkluose ėmė...

Apklausa dėl Girulių miško: galios tik elektroniniai parašai nuotrauka, foto

Klaipėdos zoologijos sodas gali būti uždarytas. Jo administracija iš Aplinkos ministerijos sulaukė...

Klaipėdos zoologijos sodas gali būti uždarytas nuotrauka, foto

Prieš ketverius metus klaipėdiečiai stojo piestu prieš planus netoli miesto centro...

Šalia Klaipėdos tyliai dygsta du krematoriumai nuotrauka, foto

"Kantomannia" - kultūrines sienas atveriantis unikalus projektas nuotrauka, foto

Neringa, Sėkmingai įgyvendinamas vis didesnį pagreitį įgauna šiemet startavęs išskirtinis tarptautinis projektas „Immanuelis...

Keliui į LEZ kliūčių nemato nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos savivaldybė nemato kliūčių, kad būtų įrengtas naujas įvažiavimo kelias į Klaipėdos...

Specialusis įpareigojimas - laivų statybai, remontui, vėjo elektrinėms nuotrauka, foto

Jūra, Šiandien Vyriausybė pritarė Susisiekimo ministerijos inicijuotam nutarimo projektui, kuriuo siekiama nustatyti Klaipėdos...

Gargždai nuo kitos žiemos kelius prižiūrės kitaip nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Klaipėdos rajono savivaldybė yra paskelbusi konkursą centralizuotai kelių priežiūrai žiemos metu. Konkurso...

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...