Liepę nugriauti naują namą, valdininkai kirto dar kartą

Liepę nugriauti naują namą, valdininkai kirto dar kartą

Daugiavaikė klaipėdiečių šeima tik kelias dienas pasidžiaugė žinia, kad jų naujas namas Melnragėje kol kas nebus griaunamas. Valdininkai tuoj vėl pareikalavo sulyginti jį su žeme.

Valstybinei teritorijų planavimo ir statybų inspekcijai nepatiko Klaipėdos apylinkės teismo sprendimas sustabdyti civilinę bylą, kol bus priimtas įstatymas dėl specialiųjų žemės naudojimo sąlygų.

Tuo atveju klaipėdiečių namas nebepatektų į hidrometeorologijos stoties apsauginę zoną.

Inspekcija apskundė teismo nutartį, todėl statybų peripetijas dar teks nagrinėti ir Klaipėdos apygardos teismui.

Buvo gavę visus leidimus

Tris sūnus auginanti klaipėdiečių šeima pasistatė namą Melnragėje, iš savo senelių paveldėtame sklype. Tam buvo gauti visi statybų leidimai.

Tačiau netikėtai užsukusi statybų inspektorė pranešė, kad namas bus sulygintas su žeme.

Šoko ištiktiems klaipėdiečiams buvo paaiškinta, kad jų statinys patenka į hidrometeorologijos stoties apsaugos zoną, kurioje negalimi jokie ne tik statybos, bet net ir rekonstrukcijos darbai.

Namą Melnragėje pasistatę klaipėdiečiai pastaruoju metu gyvena ne įkurtuvių džiaugsmais, o mindami teismų slenksčius.

Aušra Stančikienė, su vyru auginanti tris nepilnamečius vaikus, aštuonerius metus gyveno Melnragėje, 1935 metais statytame iš senelių paveldėtame name.

Naujakuriai stengėsi atgaivinti senąjį statinį – suremontavo vidų, planavo tvarkyti išorinę dalį, tačiau greitai suvokė, kad tai – tik pinigų švaistymas. Todėl nusprendė šalia statyti naują.

Būsimieji naujakuriai įveikė ne vienus metus trukusius žygius į savivaldybę ir kitas institucijas dėl naujojo namo statybos leidimų.

Viską susitvarkę ir gavę statybos leidimą užpernai vasarą pradėjo darbus.

Viskas jau beveik baigta, tačiau įkurtuves teko atidėti.

Aplink – daug statinių

A.Stančikienės teigimu, Statybų inspekcija net du kartus yra patvirtinusi, kad visi darbai vyksta be jokių nukrypimų.

„Prieš tris mėnesius patvirtintas 95 proc. namo baigtumas, Statybų inspekcijai niekas neužkliuvo. O po kelių savaičių gavome raštą, kad Registrų centras tokio dokumento išduoti negalėjo, viskas bus anuliuota.

Tiek pinigų sumokėta už dokumentus, sudėtas visas turtas, visos santaupos ir paskolos, nekalbant jau apie paaukotą sveikatą, išsekusią kantrybę, nervus“, – ramiai kalbėti negalėjo į biurokratinę duobę įstumta moteris.

Jai buvo paaiškinta, kad jokia statyba ar rekonstrukcija 200 metrų spinduliu aplink hidrometeorologijos stotį negalima.

Žmonėms tai nesuvokiama. Juk šioje zonoje – daugybė namų, kiti stovi dar arčiau stoties. Dauguma statinių – seni, statyti dar prieš Antrąjį pasaulinį karą.

Statydami naująjį būstą šalia senojo naujieji šeimininkai nenusižengė jokiems įstatymams – nepakeitė nei sklypo užstatymo dydžio, nei namo aukščio. Įsikūrus senasis bus nugriautas.

Įžvelgia vilkinimą

Paaiškėjo, kad Stančikų namo statybos inspektoriams užkliuvo visiškai atsitiktinai – gavus vieno įžeisto ir įpykusio asmens skundą.

Teisme klaipėdiečius palaikė ir pati Hidrometeorologijos tarnyba.

Artimiausiu metu Seime turėtų būti priimtos įstatymo pataisos ir hidrometeorologijos stočių apsaugos zona gerokai sumažės – Stančikų namas į ją nebepatektų.

Tačiau skųsdama teismo nutartį Statybų inspekcija nurodė, kad „tokia bylos sustabdymo fakultatyviuoju pagrindu motyvacija akivaizdžiai grindžiama ne bylos nagrinėjimo negalimumu, o galimai ateityje išnyksiančiu ieškinio tikslingumu ir prasmingumu, o tai prieštarauja civilinės bylos sustabdymo tikslams“.

Tris sūnus auginanti klaipėdiečių šeima pasistatė namą Melnragėje, iš savo senelių paveldėtame sklype. Tam buvo gauti visi statybų leidimai.

Bylos sustabdymas, inspekcijos nuomone, yra bylos vilkinimas, nes neaišku, kada pataisos bus priimtos, o gal ir iš viso nebus priimtos.

„Mano galva, ir mes, išdavę leidimus, ir namo statytojai esame visiškai teisūs.

Savivaldybė išdavė statybos leidimą, dokumentus suderino visos institucijos, tarp jų – ir Aplinkosaugos departamentas, – sakė Klaipėdos savivaldybės Urbanistinės plėtros departamento direktorius Kastytis Macijauskas. – Toje zonoje stovi ir daugiau gyvenamųjų namų, vadinasi, ir jų negali čia būti. Nekalbant jau apie „Klaipėdos naftos“ talpyklas.“

„Šiam žemės sklypui nustatyta specialioji žemės naudojimo sąlyga – meteorologijos stoties apsaugos zona, galiojanti nuo 1996 metų.

Nustatėme, kad nesilaikoma Vyriausybės nutarimo, kuriame nurodyta, kad hidrometeorologijos stočių apsaugos zonoje statyti pastatus ir įrenginius griežtai draudžiama.

Statybos leidimas išduotas pažeidžiant teisės aktus, todėl inspekcija privalėjo kreiptis į teismą dėl leidimo galiojimo panaikinimo“, – aiškino Klaipėdos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento direktorė Renata Kleponienė ir pabrėžė, kad toje pajūrio zonoje draudžiama bet kokia statyba ar rekonstrukcija.

Direktorės teigimu, inspekcija išdavė pažymą, kad darbai vyksta be esminių nukrypimų, tuomet, kai statybos dar net nebuvo įpusėjusios.

Laukiama Seimo žodžio

Civilinėje byloje dėl nelegaliai pastatyto namo nugriovimo trečiuoju asmeniu įrašyta Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

Strategijos ir komunikacijos poskyrio patarėja Rita Šlančiauskienė teigė, kad, pagal šiandien galiojančius aktus, statyba hidrometeorologijos stoties apsaugos zonoje negalima, bet šios įstaigos pozicija pastaruoju metu yra liberalesnė, ir tai atsispindi Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo projekte.

Įstatymo projektas pateiktas Vyriausybei, laukiama, kada jį ims svarstyti Seimas. Laukiant svarstymo gali susiklostyti ir kuriozinė situacija – pagal kol kas dar galiojančius reglamentus Statybų inspekcija namą lieps nugriauti.

Tuomet už valdininkų sprendimu palaimintus griovimo darbus klaipėdiečių šeimai bus sumokėta šimtatūkstantinė kompensacija iš mokesčių mokėtojų kišenės.

Neabejojama, jog valdininkų patyčias kentėję žmonės prisiteis ir nemenką neturtinės žalos atlygį.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder