2019 m. liepos 20 d. 10:13 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Kvapai Klaipėdoje: nėra skundo - nėra problemos

(3)

Kvapai Klaipėdoje: nėra skundo - nėra problemos nuotrauka, foto

ŽARDĖ. "Daugiausia asmenų, jaučiančių blogus kvapus, yra Žardės mikrorajone", - sakė Visuomenės sveikatos centro atstovė Irena Taraškevičienė.

© Jono VALAIČIO nuotr.

Reklama

Praėjusių metų vasarą kilusi kvapų krizė uostamiestyje atkreipė visos Lietuvos dėmesį. Kalbos apie ją netyla iki šiol. Prabilta apie teisinę bazę, pagal kurią, jei nėra gyventojų skundų, tyrimai dėl mieste tvyrančių kvapų nė nepradedami.

Šiais metais užregistruoti 2 skundai dėl kvapų, dienraštį informavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Šlepetienė.

Ji skaičiavo, kad nuo praėjusių metų liepos mėnesio iki metų galo užregistruoti apie 800 pietinėje miesto dalyje gyvenančių klaipėdiečių skundai.

Ketvirtadienį uostamiestyje vyko konferencija "Kvapų valdymo problemos ir galimybės", per kurią aptarta kvapų problemos aktualumas, priežastys ir efektyviausi situacijos valdymo būdai.

Kritikavo teisinę bazę

Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos mokslų fakulteto profesorius Algimantas Paulauskas teigė, kad kvapų kontrolė yra sveikatos centrų funkcija. Tiesa, jis kritikavo esamą tvarką, pagal kurią nesant skundo, sveikatos centras tyrimo dėl taršos pradėti negali, nes tam nėra numatytų teisinių galimybių.

Tai, kad ši problema egzistuoja, "Vakarų ekspresui" patvirtino ir A. Šlepetienė. "Teisės aktai reglamentuoja, kad tik gavusi skundą galiu pradėti jo nagrinėjimą. Mūsų institucija neatlieka neplaninių patikrinimų - neturiu tokių įgaliojimų", - sakė ji.

Reklama

Anot A. Paulausko, esama tvarka, pagal kurią be skundo negalima pradėti tyrimo, lemia, kad šalinamos pasekmės, bet ne taršos priežastys. Būtent nemalonūs kvapai dažniausiai signalizuoja apie oro užterštumą.

Kvapų pynė

"Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skaičiuoja, kad dėl užteršto oro kasdien miršta apie 8 tūkst. žmonių. Apie 90 proc. mirčių įvyksta besivystančiose šalyse", - skaitydamas pranešimą apie naftos produktų keliamas grėsmes kalbėjo Kauno technologijos universiteto daktaras Karolis Gedvilas.

MIRČIŲ STATISTIKA. Dėl užteršto oro kasdien visame pasaulyje miršta apie 8 tūkst. žmonių - tokius duomenis pateikė Kauno technologijos universiteto daktaras Karolis Gedvilas.

Jis paaiškino, kad ne visuomet blogą kvapą galima laikyti tarša.

"Kas yra oro tarša? Ar tai blogas kvapas užvalgius česnakų? Galbūt cigarečių dūmai? O gal organizmų suformuotos natūralios dujos, kurios kelia nemalonų kvapą?" - aiškino K. Gedvilas.

Atliko tyrimą

Reklama

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro saugos skyriaus vedėja Irena Taraškevičienė pasakojo, kad praėjusių metų rugsėjo mėnesį atlikto tyrimo metu stebėjo Klaipėdos miesto, rajono ir Matuizų kaimo (Varėnos raj.) gyventojų apklausoje kasdien pildomus duomenis.

"Net ir tų gyventojų, kurie nerašo skundų, klausėme, ar šie jaučiantys kvapus", - apie tyrimą kalbėjo I. Taraškevičienė.

Apklausoje dalyvavo 2697 Klaipėdos miesto gyventojai, 175 rajono gyventojai ir 75 Matuizų kaimo gyventojai.

Paaiškėjo, kad dažniausiai nemalonius kvapus jaučia miestiečiai, gyvenantys pietinėje Klaipėdos dalyje. "Klaipėdos mieste ir rajone dažniausiai skundžiamasi dėl atliekų ir nuotekų tvarkymo, o štai Matuizų kaime - dėl naftos produktų sandėliavimo", - sakė I. Taraškevičienė.

Anot jos, šio kaimo rytinėje dalyje esti talpos, kuriose tuo metu buvo laikomas mazutas. "Lankėmės prie pat teritorijos ir jautėme panašų į gamtines dujas kvapą", - kalbėjo specialistė.

"Iš atliktų tyrimų matėme, kad dažniausiai visose teritorijose žmonės jautė stiprius kvapus. Taip jie atsakė į klausimus norėdami pažymėti kvapų intensyvumą <...>. Klaipėdos mieste daugiausia nemalonų kvapą jautusių asmenų buvo naktį, dalis jų kvapus jautė vakare ir ryte. Kvapo pobūdis mieste susijęs su mėšlu, srutomis, buitinėmis nuotekomis ir fekalijomis <...>. Daugiausiai asmenų, jaučiančių blogus kvapus, yra Žardės mikrorajone", - sakė Visuomenės sveikatos centro atstovė.

Reklama

I. Taraškevičienė sakė, Klaipėdos rajone dažniausiai nemalonius kvapus jautė žmonės, gyvenantys Ketvergiuose ir Toleikiuose.

Anot specialistės, nuolat tvyrantys nemalonūs kvapai žmonėms gali sukelti įvairius sutrikimus, netgi depresiją, nerimą, nemigą.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

J.P.

2019-02-09   15:30

IP: 85.232.155.61

Dažnai vėlai vakare jaučiamas dūmų smarvė. Pradžioj bėgau tikrinti gal pas kaimynus kilo gaisras. Aiškiai ne malkų ir ne cigariečių, o šiukšlių.

to Kaimynas

2019-02-07   14:04

IP: 195.14.177.1

Tai parašykite skundą. Juk aiškiai žurnalistai pasakė - nėra skundo, tai nėra ir problemos.

Kaimynas

2019-02-07   12:15

IP: 86.100.116.56

Šalia Kauno gatvės dažnai naktį jaučiam kvapus iš esančios šalia šiluminės elektrinės. Tai gali patvirtinti policijos uždaryti nusikalimo dalyviai.kamerose Oras blogėja ypač žiemą. Kodėl nepatikrinus elektrinės veiklą nakties metu. Laukiam tyrimo rezultatų.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Penktadienį Klaipėdos miesto savivaldybėje vyko kultūros centro Žvejų rūmų teritorijos sutvarkymo darbų...

Ruošiasi atnaujinti Žvejų rūmų aplinką nuotrauka, foto

Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Šeštadienį, liepos 20 d., uostamiesčio santuokų rūmų didžiojoje salėje tuoksis:

Šeštadienį Klaipėdoje tuokiasi nuotrauka, foto

Verslininko Martino Gusiatino šeimos valdoma bendrovė „Stemma group“ už 572 tūkst. eurų įsigijo...

Atnaujins buvusią odos ir venerinių ligų polikliniką nuotrauka, foto

Vakarų Lietuvos kriminalinė kronika nuotrauka, foto

Kriminalai, Pabėgo su kava

Ypatingą užsienietį į Brazausko inauguraciją pakvietė netyčia, bet apsimokėjo nuotrauka, foto

Skaityk dabar, 1993-iaisiais vykusioje Algirdo Mykolo Brazausko inauguracijoje pasirodė vienintelė užsieniečių šeima, čia kviesta...

Ruošiasi atnaujinti Žvejų rūmų aplinką nuotrauka, foto

Klaipėda, Penktadienį Klaipėdos miesto savivaldybėje vyko kultūros centro Žvejų rūmų teritorijos sutvarkymo darbų...

Reitingai: lyderiai G. Nausėda ir konservatoriai nuotrauka, foto

Lietuva, Palankiausiai vertinamų Lietuvos politikų sąrašo viršūnėje įsitvirtino prezidentas Gitanas Nausėda.

Kriminalai, Paskelbta prieš 14 min.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 23 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...